bugün

ekşi sözlükte bir elemanın başlatmış olduğu, benimde 2-3 yıldır düşündüğüm oluşum gibi bir şey. her neyse elaman bildiride yayınlamış. aynen kopyalıyorum, daha sonra kendi yorumlarımı da ekleyeceğim.

ayrılıkçı türkler bildirisi

“büyük sorunları onları yaratan düşünce sistemiyle çözemezsiniz” der einstein. ayrılıkçı türkler grubunun oluşmasında bu düşüncenin payı büyüktür. kürtlere 1920’den beri uygulanan politika bu sorunu türkiye’nin altından kalkamayacağı bir hale getirmiştir. en azından şuanki düşünce yapısıyla…

burada toplumsal olarak bilinen yanlış bilgilerin de payı büyük. aşırı hümanist, “kimseyi kırmayalım” yaklaşımının da bu sorunu körüklediği apaçık ortada. bu görüşü 2 temel başlıkta inceleyebiliriz.

kürtlerden neden ayrılmalıyız?
kürtlerden nasıl ayrılmayız?

1- kürtlerden neden ayrılmalıyız?

kürdistan eyaleti’nin osmanlı’da tanzimat nedeniyle 1830’dan beri isyan ettiği apaçık ortadadır. dolayısıyla türkiye cumhuriyeti olmasa bile varolan bir otoriteye karşı her zaman direnç göstermişlerdir. bu direnci göstermelerindeki sebepte haklı olabilirler. ileride de bahsedeceğim üzere bu direncin türk halkına kaybettirdikleri ayrılıkçı türkleri asıl ilgilendiren konu. bu yüzden kürt halkına devletin bir parçası olarak güvenmek, düzenli vergi vermelerini, toplum dinamiklerine bağlı olacaklarını düşünmek tarihe ve günümüze baktığımızda gerçekçi değildir.

2008’de cemil çiçek’in açıklamasına göre terörün bugüne kadar türkiye’ye zararı 300 milyar $. her yıl 15 ila 20 milyar $ para akıtılmakta. dolayısıyla bu rakamın günümüz itibariyle 400 milyar $’a yaklaştığı açık. gap projesinin 32 milyar $’a mâl olduğu dikkate alınmalıdır.

neden ayrılmalıyız sorusuna cevaplardan en etkilisi ise kürtlerin terörü destekleyen bdp’ye verdikleri destek. türkiye’de 10~12 milyon kürdün olduğu tahmin ediliyor. son yerel seçimde ise bağımsızların aldığı oy 3 milyon’a yakın. güneydoğu anadolu’da doğurganlık oranının anne başına 4.3 çocuk olduğu düşünüldüğünde toplam kürt nüfusunun çok büyük bir kısmının genç nüfus olduğu ve oy veremedikleri ortada. 1980’de ise bu oran 6.01, 2000’de ise 7. dolayısıyla kürtlerin yarısına yakınının türk halkına karşı olduğu tahmin edilmekte. buna batı’da yer alan fakat bdp’nin bağımsız aday göstermemesi sebebiyle başka partilere oy veren kürtleri de dâhil edersek %50 oranına yaklaşmak saçma değildir.

türkler ve kürtlerin dost olduğu sanrısı da bu bölünmeyi engelleyen etmenlerden. trakya, lazistan ve anadolu halkları sürekli pkk ve vergiler yüzünden kürtlere karşı nefret söylemleri sarf ederken kürtlerin de ortamı yumuşatma gibi bir gayretleri yok. özellikle lozan görüşmeleri’nden önce mustafa kemal atatürk’ün kürtlere özerklik vaadi vermesiyle ve 1924 anayasası’nda bu vaadinden caymasının ardından kürtler seslerini yükseltmişlerdir. zaten o dönemin gazetelerine veya nutuk’a baktığınızda da “ayrılıkçı kürtler kazanıldı” gibi manşetler dikkat çekiyor. dolayısıyla kürt halkının bir bütün olarak her zaman türklerin yanında olduğunu düşünmek tarih bilmemektir.

bu konuya “millet mozaiği” olarak bakmamak gerekiyor. pek çok elitist “önce yunanları, sonra ermenileri, şimdi de kürtleri kaybediyoruz” diyerek durumu tamamen ajitasyona dökmektedir. evet yunanları kaybettik ve kaybetmeseydik belki şimdi battıkları çukura bizi de batıracaklardı. belki ermeniler’den o dönemde ayrılmasaydık taşnak çetelerinin de kışkırtmasıyla, 1950’ye doğru hitler almanya’sının da etkisiyle bu sefer gerçekten soykırım yapacaktık. belki kürtlerden 1920’de ayrılsaydık 400 milyar $ olmasa da iyi kötü tahminle 200 milyar $ bu halkın ihtiyacına harcanmış olacaktı. dolayısıyla toprak açgözlülüğüyle bu konuya bakmak çok yanlış.

türkiye’nin doğu’dan gelen kazancı neden ayrılmalıyız sorusuna cevaplardan biri. türkiye’nin enerji üretiminin sadece %5’lik bir dilimi bdp’ye destek veren illerden sağlanıyor. yapımı bir türlü bitmeyen ılısu barajı dâhil edildiğinde bu oran %10’a çıkabilir. fakat kaçak elektrik sebebiyle buradan gelen elektrik türk halkının bir işine yaramamakta. daha net izah edersek; 2010 yılı itibariyle türkiye’nin yıllık elektrik üretimi 210.000 gwh. olası bir bölünmede türkiye’nin güneydoğu anadolu’da kaybedeceği barajlardan gelen elektrik üretimi ise 10.000 gwh’tir. ılısu’nun 4.000 gwh üreteceği tahmin ediliyor. %10 oluyor o da dâhil edilirse. 2008 rakamlarına göre dicle bölgesinde (4 il) yıllık 3993 gwh kaçak tüketim göze çarpıyor. öte yandan 2008 rakamlarına göre tüm türkiye kaçak elektriğinin %17’si mardin, siirt, batman ve şırnak sayesinde olmaktadır. sadece mardin %10! dolayısıyla rakamlara döktüğümüzde türkiye’nin o bölgeye yaptığı baraj yatırım parasını geçelim gelen elektrik üretiminden bile kârı yoktur. şimdi bana söyleyin. bir yere baraj yapıyorsunuz. oradan üretilen elektrik tüketilenden az. göz göre göre batmanızı mı seyredersiniz yoksa kesip atarmısınız?

kürtlerden nasıl ayrılmalıyız?

kürtlerin demokratik özerklik isteği türkiye’nin kazancı değildir. kürtlerin ayrılıp ayrı ülke kurmaları özerkliğe nazaran çok daha mantıklı ve doğrudur. zaten kürtlerin de ayrı ülke kurmak gibi bir istekleri yok.

modern bir ayrılma yani ayrılan halkların birbiriyle yaşaması mümkün değil. olası bir ayrılmada milliyetçi sağcıları zapteden “türk kürt kardeştir” sözü anlamını yitireceği için iç savaş çıkması işten bile değildir. buna ilave yukarıda bahsettiğim gibi kürtlerin yarısının bdp’ye destek verdiği düşünüldüğünde kürtlerin batı’da kalması türk halkına haksızlıktır, hakarettir.

dolayısıyla en mantıklı olan ayrılmadan önce söze dayalı etnik sayım yapmak ve bölünmenin ardından mübadele yapmak. kendini türk hisseden batı’da kalabilir. fakat kürdüm diyorsa doğu’da kalan türklerle yer değiştirmelidir. kürtler 90 yıldır verdikleri bağımsızlık mücadelelerinin neticesini alırlar, doğu’daki türkler de en iyi şekilde ister batı kırsalına ister batı şehirlerine yerleştirilir.

ayrılmada hangi şehirlerin ayrılacağı ise bdp’ye verilen destek doğrultusunda incelenebilir. internette milliyetçilerin hazırladıkları haritalar kürt sorunuyla alakasız olduğu için o harita üzerinden fikir beyan etmek yersiz olur. 2011 seçim haritasının yardımıyla pkk’nın %60 ve üzeri destek bulduğu şehirlerin türkiye toprakları içerisinde kalmasına imkân verilmemelidir. örnek: diyarbakır, batman, mardin, şırnak, hakkari… van, siirt, bitlis, tunceli gibi sağı solu belli olmayan şehirlerin akıbeti asıl düşünülmesi gereken konu. yukarıda da bahsettiğim gibi sadece mardin’den ayrılınsa kaçak elektrik %10 azalıyor.

bahsettiğim şehirlerin temelinde bir ayrılığın ardından türkiye’nin irak’a sınırı kalmadığı için olası bir terörist akışından tamamen muaf olacak. yeni sınırda kullanılacak materyaller bakımından. öte yandan van hiç olmadı ağrı, ığdır ile iran’la sınırı devam ettiği için petrol ve doğalgaz akışı sekteye uğramayacak. kerkük yumurtalık boru hattı sekteye uğrasa da amerika’nın petrole olan ilgisi sebebiyle kürdistan’ın bu boru hattındaki akışı keseceğini sanmıyorum.

önümüzde duran bu göstergeler ışığında türklerin kürtlerden ayrılması günümüzde yapılması gereken eylemlerin başında gelmektedir. yıllardır türklerin “türk kürt kardeştir, vatan bölünmez” gibi sonucunu düşünmeden fırlattığı sloganların ceremesini ileride yine şuanda genç olan bizler çekeceğiz.

ayrılıkçı türkler

(crackocain)
bildiğin, aklına ilk gelen ''vatan hainliği'' kavramının karşılığı. ne toprak ayrılığı ulan, onların amed deyip başkent dediği yer oğuz boylu bozkurt soylu uzun hasan'ın başkentidir, bir yığın genetik özürlü istiyor diye tutup onlara mı verelim. onlardan ayrılmanın toprak ayrılığından başka daha hoş yolları dururken hem de...

yıllar sonra gelen ek; destekleyelim arkadaşlar. halkı kütüphane yakan, müze kundaklayan,h izbullah'ın 200.000 kişilik miting yaptığı 13-14 parazit ili elimizde tutmak mı yoksa kürt nüfusunu yüzde 2-3' düşürmek mi?

aklınıza güveniyorum...
soru kürtlerden ayrılmak üzerinden değil, kürtlerin nereye gönderileceği üzerinden tartışılmalıdır. beyzadelerim güneydoğu ve doğu anadoluyu hatta adana ve mersin'i isterken böyle bir durumda mübadeleye gidilir büyük şehirlerdekiler de o kürdistana gider dendi mi koro halinde küfüre başlıyorlar. bunların derdi belli "güneydoğu ve doğu bizim, türkiye hepimizin" o yüzden hazır gül gibi ırak kürdistan'ı kurulmuşken arkadaşları oraya almakta sayısız faydalar var. hem barbar türkleri de sevmiyorlarmış dediklerine göre, e biz de bayılmıyoruz bu suç makinası arkadaşlara... barzani ve talabani onlara eminim kucak açacaklardır...
türklerin % 99 nun aklından geçen düşünce. bıktırdılar artık.
Her zaman birisinden ayrılan Türklere denmektedir.
benim içine memnuniyetle katılacağım grup veya topluluk. birçok katılıcak türk arkadaşta tanıyorum. masum kürtler olabilir ama üzgünüz çoğunuz hainsiniz. tabi yazının katılmayacağım yerleride var. kürtlere toprak verilmesinden ziyade ırak a girip toprak alınması aynı şekilde kürtleride surıye civarını doğru atılmasından yanayım. hakkari şırnak gibi şehirlerin boşaltılıp suriye civarına ırakın güneyine gönderilmesi çok daha iyi olur. boşalan şehirlere giedecek bir sürü türk bulmak kolay olur. tarihte daha böyle şeyler yapıldı şimdi de yapılabilir. yahut ırkdaşlarının yanına ermenistan a yollayabiliriz. ama kesinlikle kan ile dedelerimizin aldıgı toprakları ne oldugu belli olmayan birilerine verdirmeyiz.
kısacası faşist ırkçı bir türk devleti kurulmalıdır . demokrasi bize bol gelmektedir.
yanlış anlaşılmaması gereken olaydır. bu ayrılmak istemekteki kasıt tüm kürtleri kovalım, kürtler giremez olayı değildir. düzgün kürt kardeşimizle kimse bizi ayıramaz.
bizim olayımız "ayrılıkçı" kürtlerledir. madem ayrılmak istiyorsun buyur hakakari, diyarbakır, bitlis senin olsun. yalnız şunu aklından çıkarma. üç gün sonra ağlaya ağlaya "biz açız vazgeçtik yeniden birleşelim" demek yok.
desteklediğim oluşumdur.

türkiyede kürtler eziliyor diye diye türkleri ezmekteler. ezilen bir ırk varsa o da bu ülkenin gerçek sahibi olan türklerdir. türklerin sahip olup kürtlerin sahip olmadığı hiçbir vatandaşlık hakkı yoktur şu ülkede. böyleyken bile hâla terör devam ediyorsa, ve bunun da altından kürt kökenli insanlar çıkıyorsa, orada bir ırksal oluşum var demektir. hiçkimse demesin ayrılıkçı türkler ırkçılık yapıyor diye. ırkçılığın allahını kürtler yapıyor şu ülkede. o yüzden artık bazı şeyleri kafalarına vura vura anlatmanın zamanı geldi de geçiyor bile.

inceldiği yerden kopsun diyorum.

edit: tabi toprak verme taraftarı değilim. daha radikal çözümler olabilir.
kendisine gerilla diyen orospu çocuğu teröristlerin ekmeğine yağ sürmeye çalışan süzmelere verilen isimdir.
Teröristten farkı yoktur. Aynı bokun laciverti olan şahsiyetsizlerdir.
hayatında hakkari'yi hiç görmemiş, belki yüz yıl yaşasa bir kere bile göremeyecek(görmeyecek) olan kişilerin karşı çıktığı olay. ama onlara da saygı duyuyorum, onlarda karşı görüşe saygı duymalılar ama.

kusura bakmayın ama hakkari'nin dağları benim mehmetimin, ahmetimin kanından daha kıymetli değil. alsınlar dağlarını tepe tepe kullansınlar. söz konusu vatanseverlik ise vatan için en hayırlısı budur.
bu terör belasından kurtulduğumuz takdirde eminim şimdikinden 20 kat daha gelişmiş, medeni güzel bir ülke olacağız.
Evet, ayrilmak mantikli. hemen bir referandum yapilir, ayrilmak isteyenler avaşin-kato-habur hattinin guneyine şutlanir. Ozerklik istiyoruz diye suluk gibi yasamanin bu halka bariz bir karaktersizlik kazandiracagi gercektir. Bu eziklikle hala bizim elektrigimizi, suyumuzu, topragimizi kullanip bize hizmet etmeyeceklerini dusunmeleri şark kurnazligidir. Ben bu arkadaslarin hastasi degilim. Batidaki cennet parcasi vatan topraklarinda çeteleşip, mafyalaşip vatandaşimi ekmeginden etme cabalarini, duzinelerce cocugu dusuncesizce peydahlayip sokaga saldiklarini, bacisina, yengesine, bilumum disi akraba efradina sardirdiklarini gordukten sonra bu arkadaslardan umudumu kestim. Ayrilmak mi istiyorlar? Buyrun efendim yolunuz acik. Kaldiralim haburdaki kapiyi, nereye gidiyorsaniz gidin.
-ama ben kürtçe konuşmak istiyorum
-peki konuş evladım.
-ama konuşmak yetmez, okullarda da öğretmelisiniz
-peki öğretelim evladım.
-ama belediyeleri biz yönetelim
-olur yönetin evladım.
-hani birde bayrağımız olsa, sarılı kırmızılı,yeşilli
-hay hay,sancaktarı da öcalan olsun.
-sahi o garibi de salıverin, yaşlandı artık.
-tabi, ne demek saldık gitti.
-elektrik ve suya para ödemem
-ödeme evladım, biz paylaşır öderiz.
-dağdan ineriz gençlere iyi bir iş, yaşlılara dolgun emekli maaşı isteriz
-hay hay ne demek,ikramiye bile veririz.
-hakkari, mardin,diyarbakır,urfa,antep,şırnak,bingöl, bitlis te özerklik verin
-olur evladım.
-ama doğu anadoludan da van,kars,ardahan,muş ve birkaç il daha isteriz
-ayıp ettin lafımı olur, ordan da veririz.
-ama hiç denizimiz yok, mersin, hatay, iskenderun u da verseniz de biraz kayık yüzdürsek
-tabi canım, lafı mı olur, van gölü ve canavarı da hediyemiz olsun.
-ya hiç boğazımız ve adamız yok, boğazlardan birini yanındanda heybeli olsa
-ne demek paşam, lafımı olur, kınalı ada da hediyemiz olsun.

-hı hı da hı hı,hı hı da hı hı. bitmeyen senfoni...
(bkz: kürt sorunu ve çözümü)
aman allahım nede güzel bölüp parçalayabiliyorlar pc başında. klavyeni ikiye böl sağı sende kalsın solunda kalan parçayı çöpe at desen adamı bir kaşık suda boğar. nede güzel mantığa bürülmüş, nede güzel örnekler verilip kanıksanmış. amerika nin sömürgesine toprak verilip israilin sınırları korunuyor. onlarca vesaire daha... da sana noluyor?
türklerle kürtleri birbirine bağlayan en önemli unsur dindir. iki taraf da inancını sürdürdüğü sürece aradaki bağ kopmak bir yana, gerilmeyecektir bile. yani kıyamete dek.
anlaşılması gereken insanlardır.
klavye başında konuşmanın ne kadar kolay olduğunun, uzaktan da ne kadar "malca" gözüktüğünün farkındayım. elbetteki bizim dememizle bir şey olmayacak. ama bu konunun tartışılması gerekiyor.

bence pkk'nın resti görülmeli, referanduma gidilip ayrılıkçı şehirlere "özgürlükleri" verilmelidir. yalnız bu özgürlük kesinlikle özerkli şeklinde değil, bağımsız kürt devleti şeklinde olmalıdır. çünkü sırtımızda daha fazla kambur taşımaya gücümüz yok.

son seçimlerde bdp'nin oylarına bakacak olursak sadece 3-4 şehrin ayrılmayı isteyeceğini söyleyebiliriz. birleşsinler kuzey ıraktaki "kürdistan" ile siktir olup gitsinler.

haberleri her açtığımda daha fazla şehit haberi duymak istemiyorum. dediğim gibi hakkari'nin dağları umrumda bile değil. tepe tepe kullanabilirler.
27 yılda 30 bin şehit varken bir hayelden öteye geçemeyecek türklerdir.
herşeyi geçtik peki hadi o dürzü ler kabul ettiki bu hayatta olmaz, peki bu verilen yerlerde ( kimin malını kime veriyorsunuz ) çok büyük ihtimal petrol bulunursa bunu benim 1 yaşındaki oğluma ben nasıl açıklarım geleceğin en önemli ihtiyacı içme suyu peki o suyun kontrolünü neye karşılık veriyorsunuz yani verdiginiz şey cebinizdeki harçlığınız degil bir daha beyninizdekini söylerken ağzınızı çalkalayın.
ayırmak istedikleri şey türkiye'nin güneydoğusu değil türkiye'yle sorunu olan kürtler olması gereken türklerdir. o insanlar türkiyeyi beğenmezse ırak'a filan gidebilir ama o topraklar türkiye için gelir kaynağıyken bir türk olarak ayrılmayı istemek, biz yiyemedik alın siz yiyin demekten farksızdır.
tıpkı ayrılıkçı kürtler gibi hayal gören kesimdir.

çekoslovakyalı mıyız olum biz, öyle ha deyince ayrılalım?

kimsenin gücü yetmez buna!
istemiyorum kardeşim hakkari'nin dağlarını da düzlüğünü de. yıllar önce yunanistan da vatan toprağıydı. bu kadar kutsallaştırmayalım. hiç bir toprak paraçsı benim insanımın kanından daha kıymetli değil. yapalım bir referandum 4-5 il dışında ayrılığı isteyecek ilin olduğunu düşünmüyorum. alsınlar dağlarını tepe tepe kullansınlar. en azından düşmanın yeri belli olmuş olur.

(bkz: 19 ekim 2011 çukurca çatışması)
ateş düştüğü yeri yakıyor.
ne yazıkki kürtlerin yarısı pkk yı terör örgütü olarak görmüyor. ama bu örgüt onların deyimiyle gerilla bizim canımızı alıyor, hergün. can alıyor can. yani başka neyimizi alabilirki. artık ben kürtlerle yaşamak istemiyorum. çok üzgünüm. masum kürtlerdende özür diliyorum ama artık yeter bölünelim. gidin doğuya ne haliniz varsa görün yetti artık.
zamanında devlet eli ile masum kürtleri infaz eden derin yapılanmanın b planı olan durum.