bugün

cem adrian insanının mükemmel seslendirdiği şey. evet şey.
her zaman kötü değildir. insanın olgunlaşmasına(pişmesine) de vesile olur.
"her şey bitti" dedirtir adam ilk an fakat bu aynı zamanda "daha güzelinin vakti geldi" anlamına da gelmektedir..
"her şey bitti" diye dusunurken o an'a kadarki 'her sey' kavramını insana sorgulatan ve bu sırada caktırmadan olgunlastırandır.
gozlerimin icine bakti gozbebeklerin.. sonra arkana bile bakmadan bir el sallayisini gorduler..iste o gunden beri, goz bebeklerim goz bebeklerine hasret...
gariptir; her şeyin olan adamın, bir gün kalktığında hiçbir şeyin olmamasıdır ki zordur, yorar ama zaman nelere çare olmamıştır ki?
"insan, doğarken ve öldüğünde nasıl yalnızsa; bu iki durak arasında da tek dostu yalnızlıktır esasında..." aforizmasını hatırlatan ruh hali...
ayrılık nerden ya da kimden olursa olsun zor.
insanı bunalıma sokan, kıskançlık krizlerine sokan, adamı deli eden durum.
''hüzünler koyduk üstüste
ayrılık oldu.''
yıllarca aylarca yada hiç farketmez sdece bir kaç gün birlikte olunan insanı en iyi tanıma biçimidir.insanlar sevgililerinin gerçek yüzünü kesinilikle ayrılınca öğrenirler.
sana uzaktan bakiyor artik gozlerim
gonlum senden gecmez
bana dondu hep sozlerim
unutmak o kadar kolay mi sandin?
ayrilik bana asktir artik *
doğum- yaşam- ölüm gibi doğal süreç. yaşadıkça alışıyor insan. sonrasının neler getireceğini az çok tahmin edebiliyor. ansızın geliyor, ölüm gibi. azrail ise o çok sevdiğiniz.

1- kabullenememe, sinir krizleri, dile getirilmemiştir ayrılık ama yaptığı yenilir yutulur cinsten değildir, görmek bile istenilmez.
2- koca bir gece geçmiştir üstünden. xanax ile uyuyabilen bünye, gece yaşadıklarının kabus olduğunu zannediyordur. gerçekle- rüyayı ayırt etme zamanı gelmiştir şimdi. göz telefonda.
3- dışarı çıkılır kafa dağıtmak için. telefon evde bırakılır. akıl hep evde bırakılan telefondadır. senaryo yazılır kafada. aradığında hiç taviz verilmeyecek, karşı tarafın kendini nimetten sanmasına fırsat verilmeyecek. zaten aramıştır özür dilemek için.
4- eve gelinir telefonda 2 cevapsız arama. anne aramıştır. buruk bir gülümseme belirir. yemekte alınan 35lik devrilir. o içmediğiniz sigaranın dumanı ciğerlerde dans eder.
5- şuraya gidecektik para biriktirip der, kadehteki son yudumu içer, sigaradan son bir nefes alır çarpık bir şekilde vücut yatağa bırakılır. hıçkırma zamnaıdır. kriz gelir yine. binlerce kez bağırırsınız onun adını. hıçkırıklarla uyuyakalırsınız.
6- uyanır aynaya bakarsınız. rimeller kalemler nasılda akıp gitmiş o beyaz teninizden. kabullenme zamanıdır. söz verirsiniz kendinize ağlamak yok, onun için ağlamak yok. öyle ya o kadar emek verdiniz bu ilişkiye. yapacağınız bir şey kalmadı onun için. tıpkı 8 ay öncesi gibi yoktur artık hayatınızda.
7- hayata dönmek için geç kalmamak gerekiyor. zira hayat çok acımasız. insanlar da öyle.
dayanılması o kadar da zor değildir, büyük ayrılıklar bile,
en güzel yerde başlatılsaydı eğer. *
can yücel
insanın kendisini ve karşısındakini kandırmaya son vermesidir.
en iyisidir akılda kalmak, unutulmamamak,özlenmek için.

''sen dizime yattın. ben bi hikaye anlattım ve sen büyüdün. kafamda bir hikaye. bilirsin bunu çok severdim.ikimize bir mutlu son yazdım sonra. o evde seninle birlikte oturduk.sustuk..yanımda durdun sessizce.. ve bu sondu ...'' *
göz yaşları , içine dönük haykırışlar ve isyan cümleleri ...
ayrılık zordu. ayrılık acı verirdi. ama en zoru kurdugun cümlelerin sonunda ama'ların bitememiş olmasıydı. bitirememiş olmaktı. hani gitmekmi kalmakmı diye bir sorunsal vardı ya. kalmak diye cevapladıgım her defasında. belkide insana en acı veren kalmak fiili, gitmesi gerekenin kalpte kalmasıydı. gidememesiydi. ayrılık kelimesini bünyenin kabul edememesiydi. üstelik hiç başlamamış bir şeyin bitmesini, ayrılık olarak degerlendirmenin zorlugu ya da acımasızlıgı daha bir binmişken insanın omuzlarına ve ona ulaşmak çok kolayken aslında. kalbinden gidememiş birini hayatından götürebilmek çabası. bir şeyi yaşarken kalbinin derinliklerinde aynı zamanda ondan gitmeye çalışması. zor,acımasız..acı..
ölümdür.
fincanın kenarında öylece bekler dudaklarının izi. yastığında kokusu nöbette. ama o yoktur işte.
bir dizedir akılda bıraktığı:"ölüm allah'ın emri şu ayrılık olmasaydı."
gözünden yaşların geldiği andır ayrılık. helede yaşamındaki tek kişiyse. yıkım olur bunalıma girilir. üzüntünün tek kaynağı seni yalnız bırakıp gidendir. çözümü içkide ararsın ama çözüm olmaz, daha çok ayrılık acısını depreştirir alkol.
bir haluk levent sarkısı.
birbirine aşık iki insan için hiçbir zaman gerçekleşmemesi gerekli olan üzücü durum... gerçek bir aşk varsa ne olursa olsun problemler halledilir...
dünyaya, parelel duranlar icin ayrılık yoktur. ayrılık ölüm ile gercekleşen, anlamsızlaştırandır. kötüdür, çok kötüdür.
müthiş bir azeri türküsüdür. ayrılan bireyin uzak durması şiddettle tavsiye edilen parçadır.
türkünün sözleri ferhadi, müziği ise Eli seidin tarafından yaratılmıştır. uzun yıllar önce iran tarafından işgal edilen güney azerbaycan'ın hasretini konu alır.
h.osman saraç'ın çok hoş bi şiiri vardır ;

ayrıldık
zamanla unuturum derken
ne sen benden kurtuldun
ne ben hayallerinden;
yanıldık...

başka bir yolu olmalı
sensiz olmanın
umudumu boğdun
başka umutlarla dolmalı içim
yaşamamalı ya da
başka bir yolu olmalı