bugün

cenazesine 3 milyondan fazla kişi katılmıştır.
1994 sezonunda Willams'a gitmek yerine mclaren'da kalmis olsaydi veya o donem de kimsenin sikine takmadigi ferrari'ye gitmis olsaydi bugun hayatta olacak ve muhtemelen fia'nin basindaki kisi olacakti. Ne schumacher balonu olacakti ne de birileri tarafindan kayrilan hamilton kara gotlusu.
Alain prost'la olan cekismesi hayatinin sonu oldu...
F-1 tarihinin en önemli pilotlarından biri. Ölümüne baya schumaer neden olmuş bence ben öyle düşünüyorum. Pistte bu kadar sıkıştırmanın ne anlamı var.. hakkında bir belgesel var onu izleyeceğim.
1 Mayıs 1994 tarihinde San Marino Grand Prix'te kaza yaparak 34 yaşında vefat etmiştir.
yaptığı kazayı izlediğim gün dün gibi aklımda olan f1 pilotu.
şampiyonluğun oldukça ötesindedir efsane olmak. o öyleydi.
Yarışçı olarak kalitesi bir yana sportmenlikte de herkese örnek olması gereken efsanevi f1 pilotu.

92 Belçika grand prix’sinde rakibi olan Erik Comas Kaza yaptıktan sonra aracını durdurup, ilk anda yanına koşuyor. Elinden gelen yardımı yapan senna, bu davranışı ile bir kez daha gonullerde taht kuruyor.
görsel
Yaşasaydı, şimdiki pilotum diye gezenlerin canına okur, f1 yönetimine de ana avrat sövüp giderdi.
Bruno senna'nın amcası.
huzur içinde yat güzel insan. senin gibi rekabeti, hırslı, gerçek anlamda "yarışma"yı öğreten kimse gelmedi. Renault f1 ve tamburello virajının insanlıktan bu kadar çok şey çalmaya hakkı yoktu.

görsel
F1 in gelmiş geçmiş en agresif pilotlarından biri, yağmurlu hava kralı.
sıralama turları hususunda gelmiş geçmiş en iyi pilottur, yani saf hız olarak senna'dan iyisi gelmemiştir.schumacher pole pozisyon alma sayısında senna'yı kıl payıyla geçti.ama şu unutuluyor.schumacher pole pozisyon alma oranı yüzde 22, senna'nınki yüzde 40'tır.bu her şeyi anlatır sanırım.pole pozisyon rekorlarının çoğunluğu kendisindedir.eğer 2000 li yılların başındaki ferrari'yi schumacher değil de senna kullansaydı emin olun schumacher'den çok daha iyi performans gösterirdi.zaten her yarışta pole'ü alacağı için öyle de bitirirdi.

senna tarihteki en iyi pilottur.alain prost'la aynı takımda yarıştığı 88 - 89 yıllarında ikisinin birden bitirebildiği yarışlarda prost gibi bir efsaneye 14 - 6 lık üstünlük kurmuştur.schumacher takım arkadaşlarına senna'nın takım arkadaşlarına attığı kadar fark atamamıştır.senna daha iyidir.örneğin senna 93 yılında 73 puan aldığında takım arkadaşı michael andretti 7 puan alabilmişti.yağmurdaki sürüşünü ise anlatmak imkansızdır.yağmurda altında lotus veya toleman varken williams ve mclaren gibi dönemin en iyi araçlarını ezer geçerdi.2000 li yıllarda yarışsaydı yağmurda jordan'la ferrari'yi geçerdi.93 yılında yağmurda schumi'yi de çok süründürmüştür.

daha az bilinen bir efsane için (bkz: nigel mansell)
belgeselini izlerken son sahnelerinde aglamamak icin kendimi zor tuttugum efsane f1 pilotu.
ölümünün 21. yılında saygı ile andığım kisilik. Efsane formula 1 pilotu.
Bugün ölüm yıldönümü olan efsane pilot. Gelmiş geçmiş en iyi pilot. Tek ben demiyorum bunu.

SENNA yaşamış olan en iyi pilottu. - niki lauda

O bu güne kadar gelmiş geçmiş en iyi sürücüydü. -m. Schumacher
Trajik bir ölüm sonucunda sürekli anılması kararlastirilan ve en iyi pilot diyelimde bari mezarında rahat uyusun denilen f1 pilotu.
schumi kadar yaşasaydı kesinlikle bugün F1 rekorları dendiğinde ilk sırada söylenecek kişidir. gerçek yetenektir. schumi gibi elektronik ünitelerle desteklenmiş bir otomobil yerine tamamen manuel takılmış kişiliktir. saygıyla ve hayranlıkla anılmalıdır. doğum gününde, ölüm yıldönümünde, yada akıla geldiği her hangi bir 365 gün içerisinde...
Imolada, 240 km hiz ile bariyerlere carpip aninda boyun kirilmasi ile ölen efsane formula 1 pilotu. Mekani cennet olsun.
20 sene önce bugün ölmüş efsane.
dünyanın gelmiş geçmiş en iyi f1 pilotudur. bence daha fazla bişey yazmaya gerek yok.
bugün google tarafından doodle olarak sunulduğu için çoğu yazarımızın aklına düşmüştür. yoksa bu kadar efsaneye 79 entry ile kalmazdı.

efsane brezilyalı f1 pilotu. 1994'te hayatını kazada kaybetmiştir.
bugün 54. doğum günü olan efsane f1 pilotu.
21 mart 2014 gününde 54. doğum gününü kutladığımız efsane pilot.

google'da kendisini unutmamış ve giriş sayfasında kendisine yer vermiş bulunmakta.

google doodle'ını da görelim.

görsel
ölümüne sebep olan kazayla ilgili çeşitli teoriler olan formula1'in efsane pilotu

bunlardan birisi direksiyon milinin koptuğu için çalışmadığıdır. bir diğeri ise başka bir araçtan kopan bir parçanın lastiği erittiği için virajı alamadığıdır. iddilara bugün hâlen daha tartışıla dursun kendisi kesinlikle dönemin fia başkanı jean-marie balestre'nin alain prost'u şampiyonluğa getiren teknolojiyi yasaklaması yüzünden renault takımının araçlarını yeniden düzenlemeye giderek güvenliği ihmal etmesi sonucu o kazayı yapmış ve ölmüştür.
üst üste 8 yarıs sıralama turlarını kazanmıslıgı bulunan ve bu alanda rekoru elınde tutan tarıhtekı en ıyı f1 pilotu . ben 98' den berı canlı f1 ızlesem de onun eskı yarıslarını sonradan ızleyıp efsanevi bir pilot oldugunu kavradım . ne schumi ne prost ne de vettel' in karıyerını tamamladıgındakı hali . hiçbiri senna ıle kıyaslanamaz bıle . zamanında prost' u aynı aracı kullanırlarken ezmıstır . schumı' ye de schumı' nın aracı daha ıyı olmasına ragmen 93 yılında fark atmıstır . schumi' ye (bkz: rain master) dıyenler yanılıyor . 93 yılında 4 yağmurlu yarıs olmus ve 4 ünü de senna kazanmıstır .
1989 suzuka gp sıralama turları için attığı dünya rekorunu elinde bulunduran tur istatistikler yardımıyla oldukça başarılı bir şekilde canlandırılmıştır.

http://vimeo.com/71005569