bugün

entry'ler (251)

müvekkil

idarî veya adlî, taraf olduğu bir davada avukatlık hizmeti adı altında hukukî yardım alan özel ve tüzel kişilere denir.
osmanlı hukukunda er kişilerden müvekkil, hatun kişilerden ise müvekkile sıfatıyla bahsedilirdi.

karanfil devrimi

bir fotoğraf beğenisiyle farkettiğim, kalemi kuvvetli, kelimelere hükmedebilen, fotoğrafçılıkla hemhal olmasından mütevellid sanatın ruhunu parlattığını düşündüğüm bir yazar. hakikaten ve hakikatli bir yazar.
kalemi keskin, ışığı bol olsun.

sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

kalecik/ankara
görsel

görsel
ortaköy/istanbul

görsel
istan<bulut>

sevgiliyi alnından öpmek

gönlünden öpüyorum. sen benim en kıymetlimsin ve sana işte bu kadar temiz bakıyorum demektir.

bir kızı mutlu etme yolları

dürüst olmak ve uyanınca yine dürüst olmaya devam etmek.
cebinde beş kuruş olmasa dahi sevdiğin kişiye sunduğun dürüstlük onun yegâne mutluluk kaynağıdır. çünkü kendini herdaim güvende hisseder.

görsel
haydarpaşa/istanbul

sözlük yazarlarının en sevdiği müzik türü

halkın acılardan, sevinçlerden, umutlardan, hasretten, çaresizlikten, yani ta kendinden var ettiği türk halk müziğidir.
gurbette sılayı, aşkta kendini, sevinçte ve tasada sevdiklerini, çaresizlikte umudu ararsın...
sana dair, bana dair, bize dair...
anlamı bilinmeden dinlenen müzik akordu bozuk enstrüman gibidir. ne sana dairdir ne bana.

görsel
boğaziçi/istanbul

şiirlerden akılda kalan dizeler

ekmeğim bahtımdan katı
bahtım düşmanımdan kötü
böyle kepaze hayatı
sürüklemekten yoruldum
sabahattin ali.

sözlük yazarlarının çektiği kedi fotoğrafları

görsel
süleymaniye/istanbul

görsel
palandöken/erzurum

kuyud ı kadime

devlet arşivleri genel müdürlüğü'nün teklifi üzerine 29.5.2018 günü osmanlı arşivi dairesi başkanlığı'na devri sağlanan arşivdir. osmanlı tarih araştırmacıları için hayırlı bir iş olmuştur.

görsel
celal bayar parkı/kırıkkale

masaüstü bilgisayar vs dizüstü bilgisayar

kullanıcının yaşam tarzına göre değişkenlik gösterdiği için göreceli cevaplara matuftur.
gündelik yaşamı sabit bir mekana bağımlı insanlar için masaüstü bilgisayarlar yükseltme ve güçlü donanım bileşenleri sayesinde tercih sebebi iken, gün içinde değişik zaman ve mekanlarda bilgisayara muhtaç olan veya sık sık seyahate çıkanlar için dizüstü bilgisayarlar olmazsa olmazlardır.

bilgisayar tavsiyeleri

kullanım sıklığı, kullanılacak platformlar, sistem bileşenleri ve ayrılan bütçe açısından titizlikle değerlendirilmesi gereken tavsiyelerdir.
şahsıma münhasır bir marka sıralaması yapacak olursam;
1- dell
2- lenovo (ibm)
3- hp
4- packard bell
5- diğerleri

görsel
salacak/istanbul

araştırma görevlisi sınavları garebeti

araştırma görevlisi alım ilanları ve değerlendirme işlemleri evlere şenliktir.
kara mizahın cübbe giymişidir.

görsel
gar/erzurum