bugün

Salda da daha güzel olacaktı.
Peki bu ne
görsel
Yeni gördüm yazık günah ya vallaha içim acıyor amk.istesen böyle kirletemezsin doğayı.adamlar beton dikiyor resmen.
Mahvettiniz her yer beton her yer rant bari fabrika acsaniz içimiz yanmaz.
betona doyacağı sinyalleri verilen doğa güzelliği. hem de 5 yıldızlı betona.
Gram s*kimde olmayan yayla. Keşke otellerle birlikte nükleer tesise de ev sahipliği yapsa. Sondaj atılıp petrol aransa, siyanürle altın ayrıştırılsa..
Karadeniz'in Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesinin 19 kilometre güneydoğusunda yer alan Ayder Yaylası, ladin ve kayın ormanlarıyla kaplıdır. Türlü çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkar Dağları’na dayamış, yamaçları çamla örtülü olan, cennet görünümünde, harika doğal güzellikleri olan bir yayladır. Ayder Dağ Evleri, Ayder’in harika manzarasına bakmaktadır.

görsel
görsel
görsel
görsel
Rize'nin çamlıhemşin ilçesine bağlıdır.

Hep Rizeli bir koca istemişimdir.
Ayder'e çıkardık. Ne güzel olurdu.
"kesin korunacak hassas alan" ilan edildi. Karar, Resmi Gazete'de yer aldı.
Yukarı doğru çıkan büsbüyük bir yokuşu vardı ve her yer doluydu. Bir de sakin hissettirirdi. Bir dönem durmadan giderdim. Arkadaş, aile, akraba. Bazenleri bir anda yağmur tuttuğu olurdu. Biraz gidilince kapalı yüzme yerimsi bir şey vardı, ismini hatırlamıyorum. Sımsıcak suya sahipti. Öyle ki o kadar sıcaktı ki girdiğinizde aklınız karışır yanıyorum diyeceğinize donuyorum derdiniz. Güzeldi ancak yalnızca o zamanlar. En son birkaç yıl önce gittiğimde betonlaşmaya başlamıştı, en azından durmadan gittiğim kısım. Aklımda bunlar kalmış, demek ki pek de değerli gelmiyormuş. Şimdi neler olduğunu düşünemiyorum. Kesin korunacak hassas alan olması da tuhaf. Yeterince bozuldu zaten.
tek suçu bizlerin zihniyetinde insanların egemenlik coğrafyasında olmak olan eski doğa harikası.
şimdilerde çok gelişmiş doğaya saygı kültürümüzün gazabına uğramıştır.
beton döktük yine... hep yaptığımız gibi yaptık. hep sustuğumuz gibi sustuk.
hep korktuğumuz gibi korktuk.
size de dokunacak o bin yıl yaşasın dediğiniz yılan...
size de bir şey olacak...
olaylara karışma... hep bu tekrar edildi zihinlerimizde...
öyle öğretildik...
astılar geçmişte olaylara karışanlarımızı...
bugün cezaevlerinde terbiye ediyorlar...
biz, hiç değişmiyoruz...
bizim anayasamız, yönetim şeklimiz, evrensel hukuk anlayışımız...
sadece yazılı bir yerlerde...
hiç uygulamıyoruz ki biz onu...
insan doymayacak...
sahte dindarlık, siyasal islam, sözde milliyetçilik, sahte atatürkçülük, çürümüş sosyalistlik, kokuşmuş siyasi hesaplar....
hep birileri kısayoldan bir kazanç elde etsin emi...
aslında hepimiz kazanabiliriz uzun ve zorlu yolları tercih etsek...

yiyin efendilar, beton dökün, yargılayın, en güçlü olun...
her şey efendilerin olsun.

alacak nefes bulamayıncaya, içecek su kalmayıncaya, aç susuz ve nefessiz kalıncaya kadar yiyin...
betonun ve paranın yenmediğini fark edinceye kadar yiyin...

hayır birileri düzeltmeyecek..
ya sen bugün hemen şimdi düzelteceksin, ya da düzelmeyecek...
o birileri gelmeyecek artık...
hep birilerinden bir şeyler bekleme...
onlar yoklar...
artık olmayacaklar...
zaten yoktular..
aslında hiç olmadılar.
Tıpkı anzer yaylası gibi rizede yer alır, evet.
1998 deki halini anımsayınca bugünkü durumuna karalar bağlıyorum.
Ayder yaylası en çok gidip görmek istediğim yerlerden biri. Şimdi arkadaşlarla Ege turu planladık ama ilerleyen safhalarda Karadeniz turu da planlayacağız. Bankkart'ın tatil kampanyaları o zamana kadar devam ederse bizim için çok daha güzel olur. Zaten şimdiki Ege turuna da kampanyayla gidiyoruz. Verilen Bankkart lirayla da istediğimiz yere harcayabiliriz. Bizim hem hesaplı hem de güzel bir tatil olacak. inşallah böyle yavş yavaş gidip görmek istediğimiz her yeri göreceğiz.