bugün

(bkz: uf oldu)
bir kez burktuğunuzda her halükarda bir zıpçıktılık yapandır. ayağım burkulur diye topuklu ayakkabıyı bile unutursunuz. düz zeminde yürümeye çalışırsınız. piknikte, parkta, dağda, ovada yaralı ceylan gibi sekersiniz. ama o yine burkulur. bu yüzden bir kere burkmaya görün.
eğer yaptığınız sporda sürekli başınıza geliyorsa, bir süre sonra alışılan ve acısı işlemeyen acı verici olaydır.

(bkz: kendimden biliyorum)
yumuşak doku zedelenmesi ya da travması gibi bir şeydir, oradaki bağ dokusu gibi yerde muhtemelen yırtık kopma olur. bol bol tekrar eder, buz koyunca geçer, bilek sağa sola dönerken kütür kütür öter.
dün başıma gelmiş hadisedir. bir şey olmaz diye önemsemeyip buz koymamanın cezasını çekiyorum tam şu anda. siz siz olun aman böyle durumlarda buz tedavisini ihmal etmeyin.
futbol yüzünden her 2 ayağımı da 3 er kez burktuğum olaydır, artık yaklaşık 1 senedir futbol oynamıyorum, futbolu unuttum. (sahi futbol neydi).
bugün başıma gelen olaydır. kıvrandırdı resmen. akabinde tansiyonum da düştü, pek mükemmel oldu sokak ortasında.
bonservisiniz de yoksa gs'den transfer teklifi alırsınız.
nahoş bir vakadır.
bazı filmlerde kadın kahramanın başına gelince ayak fantezisi ve/veya esas oğlan-esas kız yakınlaşmasının başlangıcı olabilen vaka.
Canınız acır üstüne basamazsınız. Ama naz yapmak ve kendinizi kucakta taşıtmak için mükemmel bir fırsattır.
iyi bi şeydir. insan azapta gerek bence.
çok fena lan.

geçmiyor amına koyayım.
kalecilerin sık yaşadığı sakatlık. genelde iyi ısınmamaktan kaynaklanır.
kişinin çevresinden bol bol kırık olsa duramassın lafını işiteceğine 1e 10 veren durumdur.
2 Sene önce başıma gelen hala da zaman zaman acısını hissettirendir.
davul gibi şişen çeşitleri de vardır bunun. minimum 1 hafta kolay kolay üstüne basamazsınız. basarsanız da yürüyemezsiniz, yürürseniz koşamazsınız, koşarsanız zıplayamazsınız, zıplarsanız... bir sorun kalmamış hayatınıza devam edebilirsiniz demektir.. *
aşil tendonu sağlamsa, bağlarda yırtık yoksa, kılcal damar çatlaması ve 2 hafta sürecek şişkinlikle geçirilebilir. biraz ağrı da yapar. kıçını kırıp oturcaksın geçene kadar. topuğu ve parmak uçları kesik olan sıkı elastik sünger dokulu bandaj takılabilir, iyileşme sürecini kısaltır. burkulur burkulmaz buz uygulanırsa çok faydalı olur bi de.
aşil tendonunuzu ve bağlarınızı ciddi ciddi zorlayacak durumdur.

üst üste 2 3 kere burkarsanız bileğinizde kronik bir şişlik olacaktır ve tendonlar zayıfladıgı için ayağınız yalama olmuş gibi sık sık burkulacaktır.

boğazlı basket ayakkabısı giyilmesi tavsiye edilir.
Damar damar üstüne gelmistir, kirik olsa duramassin gibi cumleler sık sık duyulur. Kazanin hemen ardindan buz veya soguk su tutulmalidir. Sisip morarmaya basladiktan sonra kaynar suyla ve sabunla ovalamak ertesi gune agrisiz sizisiz uyanmayi saglar. Bir kere burktunmu artik yalama olur iki de bir burkulur yada agrir. oylede pis bir durumu var.
bu yıl içinde dördüncü kez başıma gelen hadisedir. çok pis acıdı bu sonuncusu.
ağır ot ve ayakkabılardan, dengesiz düşmelerden, dengesiz zıplamalardan ötürü oluşabilecek, yaklaşık bir haftalığına hayatını zindan edecek, sıçarken zorlayacak burkulmadır. Kırılmasından ve yahut çıkmasından kat be kat iyidir. Ayak candır. Erkekler için özellikle ayrı bir önemi vardır.

(bkz: futbol)
Birer yil araliklarla yasadigim olaydir. cok yorgun olmaktan,antrenmansizliktan,isinmadan spor yapmaktan,dengesiz kosma ve ziplamalardan dolayi gerceklesebilir, cok berbat bi durumdur. Eger benim gibi lisansli bir basketbolcu iseniz bogazli basketbol ayakkabisi ve ayak icin bandaj kullanmalisiniz. Benim basima gelmez demeyin, dikkat edin.
1 ay alçıya sebep olan olaydır. Öyle bir burkulmaki, bağların kopması beraberinde gelebilir. Futbol hayatı sona erer eğer profesyonel değilseniz.
Kırsam daha iyiydi dedirten hadise...