bugün

bu yaz gittiğim beni 1 haftada kendine aşık eden ada.
marmara denizinde balıkesire bağlı ada. herkese gitmesini tavsiye ederim. denizi, kumu nefistir. gece hayatı ve diskoları, barları ünlüdür. kışında kafa dinlemeye gidilebilir. yazın erdekten, istanbuldan, silivli ve tekirdağdan gemi-deniz otobüsü çalışır. kışın erdekten hergün, istanbuldan haftanın belli günleri gemi vardır.
Eskiden muhtarı varken artık avşa belediyesi olarak belediye başkanına sahip, marmara denizi'nde yer alan güzel ada. istanbul'dan deniz otobüsüyle 4 saatte ulaşmak mümkündür. Ucuza konaklanabilecek, yüksek olmayan ücretlerle karşılaşılacak tatil yeridir. Buna ek olarak konumu da bir iç denizde yer alan ada olunca marmara bölgesinden yerli turistler doldurur burayı. istanbul'da yaşayan biri olarak defalarca yaz tatilimi geçirdiğimden bir nevi alışkanlık olmuştur benim için.

Denizi, kumu güzeldir. Güneş de karşınızda batmaya başlar saat ilerledikçe...
Geçtiğimiz hafta gittik arkadaşlar ile kısa kısa tecrübelerimi aktarayım.
- Sağda solda yazıldığı gibi 2,5 saat sürmez, ido ile gidiş 4,5 saat dönüş 4 saat sürdü, dayanamadık Yenikapı'da indik.
- Pansiyonlarda yer bulmak çok zor, en azından bizim için öyleydi çünkü kimse 2 günlük hafta sonu için vermiyor bu sebeple uyanık esnafa 3 günlük parası verip 2 gün kalabildik.
- Sahilde ki su satan çocuklar daha hesaplı, bu çocuklarda su 50 kuruş, bakkallarda 75 kuruş !
- Yemek çok pahalı arkadaş, nerde otursak 3 kişi 70 - 80 den aşağı kalkamadık
- Yemekçilerin olduğu bir cadde gibi bir yer var, buradaki hiç bir yerde hijyen olduğunu sanmıyorum, tuvaletin yanında çorba yaanı mı ararsın, garip garip kıyma dönerler mi...
- insanlar çok pis, sabah sahile gidin, sahilde ki kirliliği görseniz utanırsınız.
-Hakkını yemeyelim denizi mükemmel
- Bütün gün şezlong şemsiye 8 tl ancak bunu kapmak için sabah 8 de sahile inip görevliyi bulmalısınız
- Diskoları felaket, damsız hiç bir yere giremiyorsun, her yere giriş 50-TL filan, bir yere girdik komple erkek vardı öyle diyeyim

Sonuç olarak 3 kişi buraya gidip yaptığımız masraf ile muhtemelen Bodruma gider aynı tatili yapardık, ek tavsiye etmiyorum. Sadece deniz için değmez o kadar yola...
Yiğitler adında köye sahip adadır.
Şehir gürültüsünden sessizliğe kaçanların yeridir Yiğitler Köyü.

Eski zamanların küçük balıkçı kasabalarını andıran, huzur dolu yapısı ile insanlarının sıcaklığı sizleri bambaşka diyarlara sürükler yiğitler köyünde.. Taze balığın sebze ve meyvenin satıldığı köy meydanında alışverişin, burada yer alan restoran ve çay bahçelerinde keyifli sohbetlerin tadına varırsınız. Geceleri ay ışığının denize yansıyan pırıltılarını büyük bir keyifle izlersiniz.Yaşamanın zevkini çıkaracağınız ve huzur bulacağınız Yiğitler Köyü'nün çevresinde bulunan Altınkum, Çok incir ve Tavşanlı Koyları denize girebileceğiniz ve gezebileceğiniz alternatif yerler arasındadır.

Avşa Adası'nda Belediye binasının yanından kalkan taksi ve dolmuşlarla ulaşabileceğiniz bu güzel tatil köyüne otel, pansiyon ve günlük kiralanabilir evler Avşa`da ki oteller ve pansiyonlar ve kiralık yazlık evlere göre %50 daha ucuzdur.

Ayrıca, Yiğitler Köyü'nde, merkezine göre daha uygun fiyatlarla tatil yapabilirsiniz. Yiğitler'de nezih aile ortamında hizmet veren müstakil evleri, apart ve pansiyonları bulunmaktadır.

Şu sıralar ramazan ayı sebebiyle insan sayısında azalmalar var. bayramın gelmesiyle birlikte muhtemelen tekrar dolacaktır. 18 Ağustos Ramazan Bayramı'nın birinci günü gitmeyi düşünüyorum.
(bkz: travesti reyhan)
Yarın ya da öbür gün için konaklama amacıyla bir yer aradığım ama halen içime sinen bir mekan bulamadığım yerdir. ilk defa gidiyorumdur ve bir geceliğine kalacağımdır. Bu adada konaklama için uygun ve bir geceliğine kalabileceğim, tercihen odalarında televizyonu olan bir tesis bilen varsa beri gelsindir, garibana yardımcı olsundur.
en fazla 2 ay kalınası tatil beldesidir 2 ay'dan fazlası gerçekten sıkar hele ki ortamınız yoksa fakat genede gidip görülesi bir tatil beldesidir.
Gitmek istediğim fakat her seferinde arkadaşlarımın hiçbir şeeeeeeeey yoooooook oradaaaaaa amaaaaaan diyerek hevesimi feci kırdığı ada.

Kışın bari gideyim lan hiç olmazsa beklenti eşiğim düşük olur.
Marmara Denizi’nde ada. Şarabı, balığı ve plajlarıyla tanınan adada Avşa (Türkeli) ve Yiğitler adında iki köy vardır. Türkiye iç turizminin başlıca merkezlerindendir. Yüzölçümü 20.062 km2, çevre uzunluğu 27,5 km., nüfusu 1.683 (1997). Avşa adası, Marmara denizinin en temiz adalarından bir tanesidir. Avşa Adasına istanbul’dan deniz yolu ile ulaşım için Bostancı ve Yenikapıdan kalkan deniz otobüsleri ile yaklaşık 2.5 saatte, Sarayburnu tarafından kalkan Mavi Marmara ile yaklaşık 6 saatte ulaşabilirsiniz. Avşa Adasında çok sayıda otel, pansiyon mevcuttur. Pansiyonların fiyatları genellikle ucuz olup, Oktay Pansiyon ve Barbaros Pansiyonu tavsiye edebilirim.Avşa adasında hem dinlenir hem eğlenirsiniz. Gece hayatıda renkli olan Avşa’da saat 2'ye kadar barlarda eğlence devam eder. Gündüz ise güzel bir kahvaltının ardından kaldığınız otel ya da pansiyonun yakınından denize girebilirsiniz. Ya da adanın etrafını gezerek farklı koylarda denizin tadına varırsınız

Kaynak: http://www.yeniansikloped...avsa-adasi/#ixzz2OPINDNCr
bundan on sene önce çok güzel olan ada. Artık barzolar doldu taştı. Çocukken yazlığımızın olduğu ve her yaz gittiğimiz güzel bir yerdi. Çok duyulan yerlerin içine sıçılması kötü bir durum. Ahh eski günler. Artık gidilmez avşa adasına.
şuan bulunduğum ada.

gündüzleri ister merkezde isterseniz koylarda vaktinizi geçirebilirsiniz.

çınar koyu ve altınkum koyu çok güzeldir.

dün misal çınar koyundaydık ve deniz şahaneydi.
berrak az tuzlu güzel.

akşamları diskoya gidin.
ama barlar yolundakilere değil.

club liatris e gene hiç değil.
adamlar bira ya 15 tl çekti birde %10 garsoniye ücreti aldılar. geldi mi bira 16.50 ye.
amk. git tanz a bira 12.50 tl.
hemde dj leri on numara.
ha birde karadeniz pidecisi nde pide yeyin.
adamalr güzel yapıyor, malzemeden çalmıyor.
mümkün olduğunca iskelenin güney kısmında, kulüplerin olduğu yerlerde denize girilmesi gereken yer. Eğer iskelenin diğer tarafında denize girerseniz 4-5 metreden sonra yoğun miktarda yosuna ve ota maruz kalabilirsiniz. ayrıca yer yer deniz anaları da mevcut.* sözlüklerde yazılanın aksine apartların musluklarından tuzlu su akmamaktadır, herkes arıtma suyuna geçmiş. ramazan nedeniyle çok yoğun değil, rüzgar bazen tat vermese de şirin ve güzel bir tatil beldesi. **
Denizi bu ara yoğun olarak yosun ve deniz anasına maruz kalmıştır. Barlar sokağı çok komik. Iki üç kızı koymuşlar dışarı salak salak dans ediyorlar. Yoldan geçenleri de bir beş dakika girin görün diye rahatsız ediyorlar.
2-3 sene önce gittiğim tatil mekanı. erdek ocaklarda tatilimi yaparken yakın olması sebebiyle gitmiştim. erdekten avşa adasına direk giden vapurlar var. aynı eminönüdeki vapurlar gibi. neyse konumuza dönelim büyük hayaller içinde gittiğim yerdi yeşillik alanlar , plajlar ve elit ortam var diye düşünüyordum. adaya ilk ayak bastığım anda şoka girdim. küçücük adaya resmen 2 milyon kişi sıkışmış. yürüyecek yer yok o kadar diyorum. kafamı sağa çevirip plaja bakmamla plajda değil şezlong koyacak yer bira koyacak yer yoktu. binlerce kişi dipdibe güneşleniyordu. gece hayatını gördüğümde bu anlattıklarım hiç bir şeydi çünkü gündüz plajlarda olan abazalar gece discolara akın akın hücum ediyordu. tek gerçek kız bolluğuydu evet yanlış duymadınız kız bolluğu vardı ama artık çok geçti istanbul ve balıkesirdeki apaçiler burayı fark etmiş ve burası adeta apaçi cenneti olmuştu.

velhasıl kelam buraya harcayacağınız parayla bodrum, marmaris veya erdekte tatil yapın derim. bu tavsiyeyi unutmayın. he birde sap sap takılmayın amınakoyim komik oluyorsunuz.
ilk kez 6 aylik iken gittiğim ada. babam 40 yildir gider ve eskilerini en iyi bilen sanirim. 2007 yazinda 4 ayimi geçirdiğim ve asla kacamayacagimi düşündürdüğü için sonlara doğru korkutucu olan yer. en son (bkz: mavi marmara) ile gitmistik. belki pek bi numarasi yok ama bi kere giden basina birşey gelmediyse eminim ikinci kez gidecektir. bisikletle yasayacaksin avsa adasinda yiğitler köyüne gideceksin, mavi koya gideceksin. tanz da takilacaksin. su boktan havalarda çok özlenen yerdir.
Sakinliğin ve huzurun en güzel tasviri olan yerlesim yeri. cennetten bir köşe olduğuna bahse girilebilir.
Fakirlerin tatil için gittikleri yerdir.

Zanzibar' a giderken göruyorum gemileri cidden üzülüyorum.

Ama işe bak benim uzüntüm onların sevinci.
Gitmeyi düşündüğüm,kalacak yer tavsiyesi olan yazarların mesaj kutumu şenlendirmesi acil olan yer. Haydi bir toplaşın.
gitmedim, gitmeyi düşünmüyorum.

(bkz: islands for apaches)
amele kaynayan yer.

o kadar cok apaci var ki, ne denize girebilirsiniz ne de guneslenebilirisiniz. ac köpek gibiler, tövbe bismillah.
Küçükken tatile gittigimiz güzel bir ada idi. Simdi bilmiyorum.
Avşa binbir gece adı altında satılan ucuz köpek öldüren şarabı aklıma getirmiş olan başlıktır fakirlik diz boyu tabi ondan böyle oluyor hep.
çok kalabalık, çok gürültülü, denizin sesini duymanın mümkün olmadığı ada.
bu yönüyle uludağ sözlük'e benziyor.

tabi bu dediklerim araçsız tatilciler için geçerli. yani yaya ya da bisikletle adanın o sakin yerlerine geçmek pek kolay değil.
on gün sonra tatil yapmak amacıyla gideceğim yer.

hiçbir bilgim yok, daha önce gidenler özelden bilgilendirirse sevinirim.