bugün

bügünlerde bazı islam büyüklerinin olumlu baktığı; fakat daha büyük islam alimlerinin kesinlikle hayır dedikleri soru. bir islam büyüğü olarak ben de bunu mantıksız buluyorum. şehitler cennete diger; ateistler ise gitmez. öyleyse ateist askerlere şehit denmemelidir.
şehitlik ahirette bir mertebe olduğu için ateistlerin ahiret inancı olmadığı için ateistlercede müslümanlarcada olmazlar efenim.
ataist şehitliğe inanaca kadar aptal değildir çünkü o ahiret hayatının olmadığından şüphesiz olduğu için manevi olguları göz ardı eder.
(bkz: en doğrusunu allah bilir)
- hocam ben allah'a inanmıyorum. bunun dinimizde yeri var mı?
+ dinimiz derken?
*
tartışılcak başka konu kalmadığını düşündüren tartışma başlığıdır.
bunu oturup düşünene yapacak iş verilmelidir.
vatanı için ölen şerefli bir asker olur. *
böyle konular hakkında atıp tutmamak lazım.
ne evet ne de hayır diyebiliriz. bilemeyiz çünkü sonunu.

cennet ve cehennem bizim değil ! o yüzden bizimmiş gibi davranmayalım.
bir söz duymuştum. allah ın penceresinden bak ama içeri girmeye çalışma diye. evet tamam kişi böyle şeyleri düşünebilir ama buna karar vermek? haşa sakat şeyler bunlar.

allah bilir en doğrusunu. cennet de cehennem de ben de sen de o'nunuz. o yüzden neyin ne olacağını biz bilemeyiz. der ve geçeriz.

soru cümlesi bu. ben de cevap verdim. tanım da bu.
bütün dertlerimiz tasalarımız bittiiii, vay efendim ateist ölürse şehit olur mu?

bre deyyus, herhangi bi kişisel çıkarı olmadan bi dava için savaşıp ölen insan en güzel duyguların insanıdır.

bana kalırsa savaşta ölen insan, insana insan gibi davranmıyorsa, haksızı haklıya karşı sırf parası için savunuyorsa, insan olmanın gereklerini yerine getirmeyip onun bunun hakkını yiyorsa 5 değil 10 vakit namaz kılsa da şehit mehit olmaz.

ha illa yok efem müslüman adam iyidir hoştur, bi de namaz kılıyosa tadından yinmez, şehit olur; ama ateist adam vatanı için ölüyorsa tü kakadır, kafirdir, kötü insandır diyosan senden büyük yobaz da yoktur.
Şeftali suyu shot bardağına düküldüğünde tekilla olmuyorsa; evet!..
müslüman askerler şehit olmuyor mu sadece ? bunda düşünülecek bi şey yok ki. şehitliğin anlamına göre, olmazlar.
imansızdan şehit olmaz; ateistten ise söyletmeyin bana...
kardan '' adam '' olursa? neden olmasın ?
cevabı sizde efendim.
(bkz: onları askere alıyorlar mı fehmi abi)
resmi olarak evet.
Allah'a inanmayan insanların askerde ölünce şehit olup olmadığını merak eden kişinin sorusu.

Şehitliğin özünde din uğruna, dinin yaşaması için sahip olunan vatanı korumak uğruna savaşırken ölmek vardır. kalbinde bunu taşımayan ateistler askerde ölünce şehit olmazlar.
hemen nihat hatipoğluna sorulması gerken sualdir...
(bkz: takdiri allahtan)
zaten allaha inanmadığı için öyle dertleri olmadan gider. ama cehennemde kat katmış, kimine ateş değmezmiş dedi cübbeli ahmet hoca, belki bu kategoriye girebilirler. *
(bkz: cübbeli ahmet hoca)
diğer şehitlerin aralarına karışacaklardır muhtemelen.

(bkz: müminler şehit olunca biz de şehit olmuş sayıldık)
türkiye'de depremde ölenlere bile şehit denildiyse aralarına karışmış mutlaka ateist vardır. olur mu olur. yaptılar oldu. şehit olmayı başaran ateistlerdir.
unutulmamalıdır ki, birileri çıkıp şehadet mertebesine ulaştı diye kimse şehit değildir, o mertebenin tayinini ancak yaradan bilebilir. aynı zamanda şehittir, değildir diye tartışmak o derece saçma ve gereksizdir.
insaların kalbini ve ölmeden an önceki son durumunu ancak allah bilir. ahkam kesmek faydasız.
sayılır ya da sayılmaz, bir şey ifade etmeyen durum. kişi zaten Allah'ın varlığını reddettiği için, bu durumu pek de sikine takmayacaktır.
şehitliğin 2 önemli şartı vardır.
1 inanan insan olmak.
2 yaptığı işi allah rızası için yapmak.
burdan yola çıkarak ateist inanmadığı için şehit olamaz.
görevini hakkınca ve allah rızası için yerine getiren ve inanan her insan şehit olabilir. asker olması gerekmez.
zaten inanmadığı bir dinin inanmadığı katmanlarına giremez. ölmüş olur. başımız sağolsun olur.