bugün

"Taş da yumurtanın üstüne düşse, yumurta da taşın üstüne düşse; olan her zaman yumurtaya olur."

Rum Atasözü
Tecrübelerin kelimelerde hayat bulmuş hali.

-Ağaca çıkan keçinin, dala bakan oğlağı olur.
şarap bulamıyorlarsa şampanya içsinler.
kılavuzu karga olanın burnu boktan kurtulmazmış.
türk atasözü.
Atasözleri geçmişte yaşamış insanların uzun deneyimleri sonucu oluşmuştur. insanlar atasözleriyle az sözle çok şey anlatmak istemişlerdir. Bu yüzden atasözlerinin de en belirgin şey anlam yoğunluğudur. Deneyimleri içerdiğinden atasözlerini gençlere öğretmeli ve kullanımını yaygınlaştırmalıyız.
Az kelimeyle çok şey anlatmak oldukça zor bir iştir. Bu yüzden atasözleri lisanı gelişmiş ülkelerde daha yaygındır.
Duvara dayanma adama dayan.
türk kışı geçirir ancak yediği ayazı unutmaz.
dayımdan ata sözleri; "Öksüzün koynuna kavurma koymuşlar, s.kim yandı diye yere atmış." Gel de bul ana temayı.
sebat ile def-i hacet eden, duvarda tahribat eylermiş.
Senin değilse alma, doğru değilse yapma, gerçek değilse söyleme, bilmiyorsan sus.

Japon Atasözü.
"Köyün itleri birbirleriyle küs olsa dahi KURT'u görünce birleşirler."
Bazen bazı ataların kafalarının gerçekten güzel olduğunu düşündüren sözlerdir.
“Etme çoluk çocukla muhabbet küstürürsün, silme götünü cam kırığıyla kestirirsin” gibi dehşetengiz sözlerdir.
devlet-i ali osmanlıda terfi-i temayuz ilim irfan ile olmaz; ya olacak madeni has, ya olacak kuvvetli iltimas ya da olacak ten ile temas.
Bir isveç atasözü var ; En az hak ettiğim zaman sev beni, çünkü en çok o zaman ihtiyacım vardır ..
geçen sokakta arkadaşı bekliyorum.
iki teyze konuşuyor işte, çocuklarına kız istemişler.

kız çok güzelmiş, isteyen isteyene ve davranışları sanırım teyzenin pek hoşuna gitmemiş.
hareketleri ağır değilmiş, maddi bir şeyler talep etmiş vb sanırım.
velhasıl ısınamamış.

işte kadın anlatıyor. ''güvenebileceğin kızı seçeceksin; nefsine kanıp, yalnız güzelliğine aldanarak evlenmeyeceksin, kalbi güzel mi ona bakacaksın, her şartta seninle olacak mı bunu sorgulayacaksın..'

ve ekledi;
''güzelin başı dalavereli olurmuş..''

evet gerçekten de böyle bir atasözü varmış, yeni öğrendim.
teyzem sizin de hakkınızda hayırlısı olsun, dinlemiş bulundum, affola.

her şeyin hayırlısı, herkes için.
Avrat var ev yapar, avrat var ev yakar.

https://www.egitimler.inf...yapar-avrat-var-ev-yakar/
ask insanı sair, aclıkta insanı hırsız yapar.