bugün

üstüne binilesi, binilip gezilesi hayvan.
Türler arası farklılıklara (at- insan) rağmen atlar, insanların duygularını okuma yeteneğine sahipler. Atların uzun zamandan beri sosyal olarak sofistike bir tür olduğu biliniyor olsa da ilk kez, insanların pozitif ve negatif yüz ifadelerini ayırt etme yeteneğine sahip oldukları bilim insanlarının yaptıkları çalışmalarla ortaya konmuştur ( insanların duygularını okuma yeteneğine köpekler de sahiptir).
Yapılan bir çalışmada, insanların objektiflere verdiği mutlu ya da üzgün pozlar ( insanların pozitif veya negatif yüz ifadeleri) atlara gösterilmiş. atların fotoğraflara bakarken vermiş olduğu tepkiler, Sussex üniversitesinden bilim insanları tarafından incelenmiştir.
Atların göstermiş olduğu tepkiler negatif yüz ifadelerinde daha açık bir şekilde ortaya çıkmıştır.
Çalışma sonucunda, atların negatif yüz ifadelerine sol gözleriyle daha uzun süre baktıkları ( olumsuz uyaranları algılamayla ilişkili bir davranışa karşı sol gözlerini en çok kullandıkları) belirlenmiş. atların sol gözleri ile negatif olaylara baktıkları anda, Beyinlerinin sağ yarımküresinde tehdit edici bir uyaranın algılanması gerçekleşiyormuş.
Yine negatif ifadelerde, Atların kalp atışları daha da hızlanmış ve stresle ilişkili davranışlar gözlemlenmiştir.
Ayrıca atlar, negatif ifadelere karşı daha uzun bir bakış atma reaksiyon süresi gösterir. Bunun aksine pozitif ifadelerde bu reaksiyon süresinin önemli ölçüde azaldığı görülmüştür. Herhangi bir olaya karşı göstermiş oldukları reaksiyon süresi, Yaşadıkları çevrede kendilerini tehdit edici bir unsurun algılanması durumunda önem teşkil eder.
görsel
asaletin vücut bulmuş hali olan varlıktır.
muhteşem ve zarif hayvanlardır.

abimin işi nedeniyle at çiftliği arayışındaydık bir dönem. Dikili'de şehirden oldukça uzak bir yerde aradığımızı bulduk. yarış atlarının uzun yolda stres yaşamamaları için dinlenmelerini sağlayan bir otelmiş bulduğumuz çiftlik. uzaktan baktık bir kaçına, gebeymiş birisi azıcık huysuzmuş. rahatça koşabilecekleri bir arazideydiler, uzaktı zaten hepsi. seyis sağolsun görmeden dönmeyelim diye bir küheylan çıkardı özel bir bölmeden.

öyle eften püften süt beygiri değildi. ilk defa bir hayvandan korktum görünce. bembeyaz, kocaman ve kastan oluşan yağız bir delikanlı. hani güzel olduğunu bilir ya birisi, aynı öyle bir hava vardı atta. hayvanın göğsüne zor ulaşıyordum öyle bir heybet.

bir kaç kez daha gittim o çiftliğe. beyaz oğlan gitmişti ama diğerleri vardı. sevdim ve sarıldım hepsine. hiç tanımadığı birisine karşı bile olabildiğince nazikti hepsi. çocuk sayılabilecek yaşta olanlar vardı, bir kaç aylıklar. her çocuk gibi zıpır ve yaramazlardı. onlara dokunamadım. her canlının çocuğu heyecanlı sonuçta.

atlar çok hüzünlüdür. gördüğünüz yerde sevin ve kalbini dinleyin. huzur verir.

fayton görürseniz de indirin faytoncuyu dövün. işkence ediyorlar hayvanlara.
En duygusal, en asil canlılardır. Hele ata binip onunla dolaşmak bambaşka bir duygudur. Sanki bir prens, bir prenses gibisinizdir çünkü at büyülü, masalsı bir canlıdır.

Mutlaka eğitimini alın, ata binin ve onunla o an bütünleşin. Atlar hisli canlılardır, çabuk bağ kurarlar ve sevildiklerini hissederler. Acemi biniciyseniz kendini ayarlar, usta biniciyseniz kendi kontrolünü size bırakır. Kilonuz 3 haneli rakamlardaysa binmeyin lütfen, yazık hayvancağıza.

Cinsiyetine göre de sevmeyin sakın. Yıllar evvel kemalpaşa at çiftliğine gitmiştik. Kar beyazı bir atı severken ben;

+oğluumm ne yakışıklısın sen böyle maşallah.
-nerden biliyorsun erkek olduğunu?
+dur bakayım.

Eğilip baktım ve hiç bozuntuya vermeden;

+kızııımm ne güzel şeysin sen maşallah.

Kısraklar biraz daha hırçın olur, annelik içgüdüsüne yorulur.

Sevin. Siz sevdikçe o sizi daha çok sever, kıyamazsınız ayağına kıymık batsa.

Edit : eklemeyi unuttum. Bu güzel canlılara dadanan sapıklar da var. Amk hepsinin.
aynı zamanda bir emir kipidir.
Dünyanın en güzel hayvanıdır.
görsel
MAŞÂALLAH.

görsel
görsel
Hali hazırdaki sayın başbakanımızı üstünden atıp, bu da yetmezmiş gibi bi de bilmem nerelerine basan, küp şeker verildiğinde asla hayır diyemeyen, yemek için evvela dudaklarını kaldırdıktan sonra açzını açan, mütemadiyen elbise fırçası gibisindan bi aletle fırçalanan tımar canım yaratık. Allahın kaslı kulu...

http://www.youtube.com/watch?v=dWd3rz6yOdc
görsel
bazı ülkelerde ev hayvanıdır.
görsel
ses tonunuzdan dahi sizi anlayabilecek bir hayvandır. haşmetlidir, asildir.
koşturması da her yiğidin harcı değildir.
Ne araba ne uçak ne motor, bir tek bu hayvanın üstündeyken hissiyatım aşırı değişiyor, anlatmakla anlatılmaz gerçekten bambaşka bir şey.

Ayrıca hayalimdeki evi yapabilirsem, bahçemdeki yeri hazır.