bugün

görsel
Bakın şimdi bir şeyler anlatmaya çalışacam. Tabi anlayana. Baştan söylim sadece insanım ötesi yok. Resimde paylaştığım hikayeyi daha önce defalarca okudum. Ama şu an bununla ilgili birşeyler yazmak istedim ki belki düşündüklerimi bir kaç kişiyle daha paylaşır da onlarında bu düşüncelere ortak olmasına katkıda olabilirim diye düşündüm. Belki de yanılıyorumdur. Kim bilir??

Neyse konumuza dönmek istiyorum. Bu hikayede insanlar birbirinden habersiz birbirlerine bir iyilik güzellik yapma peşindeler birbirlerinin ne olduğunu neye inandıklarını ne düşündüklerini bilmeden. Anlatacaklarım bittiğinde bu olay Napoli'de bizene bundan diyeceklerde olacaktır. Eminim. Bizden örnek vereyim. Askıda ekmekler, sokak köşesine askı yapıp kıyafet koymalar. Evet bunlar bizim ülkemizde oluyor. Peki ben ne demek istiyorum. Demek istediğim şu insanlar birbirlerine düşman oluyor hemde bir hiç uğruna. Sen kürtsün ben türküm o çerkez diğeri alevi diye. Amaç? Amaç yok insanların kendi ırklarını üstün görme çabalarıyla ego tatmin etmeden başka ne denebilir bu durum için? Sen ekmek koyuyorsun dolaba. Niye? Fakir, muhtaç bir insan gelsin alsın diye. Sen kürtsün, türksün ve ya her ne boksan kimse sana bu iyiliği yaparken ne olduğunu soruyor mu ve ya o ekmeği verirken kürtler almasın diyor musun? Türk olana verme abi almasın onlar diyenler var mı? Yok tabi ki de. Sen normalde düşmanım dediğin düşman gördüğün adama iyilik yapıyorsun bir yerde. Peki düşman olmanda ki sebep? Bir hiç. Demem o ki sen bu adama yardım ve ya o adam sana yardım ediyor hemde ne olduğunu zerre umursamadan peki bizi birbirimize insanı insana düşüren şey ne o zaman? Buna cevabı olan var mı? Tabi ki de yok. Gelecek olası cevapları düşünüyorum. Hiç birinde haklı değilsiniz. Hiç biri sizi haklı yapmayacak. Biriniz diyecek benim askerimi öldürdü. Diğeri diyecek benim bebeğimi öldürdü. Peki hangisine güvenip hangisine üzülmeliyiz? Sırf elimizde olmayan bir nedenden dolayı TÜRK vasfıyla doğduğumuz için askere mi yoksa sırf iNSAN olabildğimiz için her ikisine de mi? Olay herhangi bir ırka mensup olmak değil olay iNSAN olabilmekte iNSAN. Türk olmanın kürt alevi çerkes olmanın kimseye bir faydası olmadığını her insan umarım bir gün anlar. Çok fazla şey anlatmak istiyorum ama hepsini bir sırada nasıl tutacam bilmiyorum şu an gerçekten zorlanıyorum. Neyse kısaca özetlemek gerekirse olay onda bunda değil olay insan olabilmekte. Olay o askıya ekmek bırakırken fakir ve muhtaçların halinden anlayabilen insan olabilmekte. Olay o askıya ekmek koyarken onu alanın ne olduğunu düşünmeksizin anasının ak sütü gibi helal edip gönül rahatlığıyla yemesini istemek kadar saf. Kimsenin kardeşim dediği insanla ayrı düşüp düşman olmasına, birbirini öldürüp bi de bunu savunmasına gerek yok. Yok askerimizi öldürdün, yok kardeşimizi öldürdün. Az insan olun be kardeşim. Ölenlerin hepsi insan birinin diğerinden ne farkı var? Elinizi vicdanınıza koyun, çünkü bu kaosu, bu düşmanlığı bitirebilecek insanlar bizleriz, bizim kardeşlerimiz, bizim çocuklarımız. Düşman olmaya hiç gerek yok. Aslında hepimiz kardeşiz.
eşek sikenden kardeş olur mu?
senin gibi cahil düşüncesiz ve vicdan yoksunu bir adamdan oluyorda o adamdan niye kardeş olmasın??
Çok uzun yazdığına göre bence haklıdır.

(bkz: artını verdim)
bu tarz cevapların gelebileceğini düşündüğüm için yazımda kendimizden de örnek verdim zaten ona takılmana gerek yok yani.
Cahili cühela birinin okuduğum en boş yazılarından birini içeren başlıktır. Git kahvehanede anlat işte, hep böyle muhabbetler dönüyor orada da, ne gelip burada tatava yapıyorsun? Beğeni falan mı kasmış olacaksın, "ooo efsane entry" falan mı diyecekler? Oturmuş bir de şunu ciddi ciddi, uzun uzadıya yazmış ya adam.
senin fikirlerini de duymak isteriz eğer o kadar bilgiliysen bizi aydınlatta bizde aa yanlış bişey yazmışız diyelim.
katıldığım önermedir.

ne var ki böylesine cesur bir fikri ortaya atan yazar, kolayca, düşünülmeden linç girişimine uğruyor. adı çıkmış dokuza inmez sekize bir ırkı kötü bir cümlede kullanmamak direkt sempatizanlığa giriyor. ne kadar aptalca ya. kimse çözüm arama yolunda değil. leş gibi bir ülke olduk anasını satayım. kaçıp kurtulmak lazım. hükümet boktan, insanlar sabırsız. kimsenin birbirine tahammülü yok. herkes kendi gibi düşünmeyene hakaretler savuruyor, sorsan herkes insancıl. seçemediği, elinde olmadığı şeyler yüzünden kolayca suçlu damgası yiyebiliyor, sırf aynı ırktan birkaç orospu çocuğu dağda çıkıp kurşunlar yağdırdı diye. allah belasını versin onların. demokrasi, insan hakları, sosyal devlet anlayışı sıfır. dini kurallarla, fıtratlarla falan ülke yönetilmeye çalışıyor. sonra da geri kaldık diye ağlıyoruz. leblebi gibi insan ölüyor. biz hala birbirimizi boğazlayalım. her şey müstehaktır bize.