bugün

Onur, şeref.

Askerden kaçanlar anlayamaz.
Emir tekrarı. Oldukça önemli bir kavram. Bana bir şey söylendiğinde gerek kendim tekrarını yaparım, gerekse de başkasına bir şey söylediğimde doğru anlayıp anlamadığını görmek için tekrar etmesini isterim.
toplumdan soyutlanmak benim için yeteri kadar artı bir değerdi. her gün 8 saat nöbetimi tutar her nöbet dönüşü de ağzımdan salyalar aka aka zıbarır yatardım. hele ki gece nöbetlerinde bazen botlarımı çıkarmaya üşenip öylece yatardım. nasıl olsa iki saat sonra uyandırılacaktım. bazen de uyku tutmazdı, nöbet dönüşü silahı bırakıp göt kadar gazinomuzda 37 ekran tv'mizi açar izlerdim sabah 4 sularında cırcır böceklerinin sesleri eşliğinde diğer ergenler koğuşta uyurken.

her gün saatlerce tutulan nöbette insan her şeyi düşünüyor. kuantum fiziğinden nesli tükenmekte olan javan gergedanının anımsattığı tipten, hatasız cinayet tasavvurundan konfüçyüs öğretilerine, gök cisimlerine kadar her şey.

bu bahsettiklerim ve deli gibi okuduğum kitaplar haricinde;

bende 2004'ten kasım 2015'e (askerlik dönüşü) kadar duran 3 orjinal albümü ateşe attım yaktım. bunlar
2pac - better dayz
kool g rap - the giancana story
eminem - the eminem show

bu 3 albüm de 2002'de çıktı piyasaya. bu albümlerin üzerine yıllar boyu farklı albümler koyarak arşiv oluşturdum ve özenle korudum. askerlik dönüşü arşivin % 95'ini insafsızca sildim. sadece birkaç türkçe şarkıyı silmeye kıyamadım. bu dediklerimi de ayda yılda bir dinliyorum zaten.

neden sildim? çünkü tiksindim iğrendim müzikten. askerliğin ilk haftaları delirecektim müziksizlikten. baby driver filmini izlerken inanın o çocukta kendimi gördüm. yani 4 yıl öncesine kadar öyleydim. sonra askeriyede müziksiz kalmaya alışınca hiçbir şarkıyı dinleme ihtiyacı duymamaya başladım. daha sonra bu ihtiyaçsızlık tiksintiye dönüştü. hala da öyle bu durum.

yani bunların yanı sıra askerlik beni müzik bağımlılığından da kurtardı.
Her insan için farklı bir kazanımdır askerlik. Kendisine gelen herkese bir öğüdü vardır bu peygamber ocağının. Kimisine işiyle gücüyle ilgili bir fısıltıdır bu kimisine ailesiyle ilgili kimisine sabırla alakalı bazısını ehlileştirirken bazısının içindeki vahşi atı ortaya çıkarır. Kimi küs geldiğine barışır, kimisi bağımlısı olduğunu bırakır.
Hacı bektaş veli'ye, Mevlana'ya, Şems'e, Yesevi'ye küs gelen bile bakarsın döndükten sonra sağında solunda pir-i Türkistan arar. Suretlere değil öze bakar kimde kim var diye.

Askerlik her insana farklı farklı şeyler kazandırır, herkese nasibini.
şiveden ve yüz şeklinden memleket tahmin etme yeteneğidir. başka bir faydası olamaz.
Halıya çıplak ayakla basmanın bile başlı başına bir mutluluk sebebi olduğudur.
Türkçe öğretmenliği mezunu olup hiç alakasız bir şekilde elinin altında birkaç tankla Ermenistan sınırını korumak.

Tankları, btr’leri filan cifle yıkatmak, parıl parıl olması ama kuruduktan sonra çok solgun görünmesi, bu yüzden maZotlu üstübü beziyle tekrar sildirmek. Tankların cıncık gibi olması.

Kışın o bölgeye yağan karın kum gibi olduğunu keşfetmek, bırak kardan adamı kartopu bile yapamamak. Yağan karı süpürtmek ama rüzgar çıkınca her tarafın yine kum gibi saçma sapan bir karla dolması.

Bir gece intikalinde tipi çıkması, timden kimsenin kaybolmaması için herkesin bir öndekinin palaskasından tutması, Ömründe kar görmemiş Adanalı bir askerin üşütmesi ve öksürük krizine girmesi. Adanalı artık yürüyemeyecek hale gelince sırayla herkesin sırtında taşıması. Bir kaya dibinde devrilmiş bir çam bulup 22 kişi altına girmek. Tüfeklerin bakalitlerini söktürüp yaktırmak. Konserve kutuda kar ısıtıp sıcak su yapmak, bu sıcak suyun içine çam ağacının iğnelerini atıp bir çeşit çay yapıp zorla Adanalı askerin ağzından dökmek, Adanalının kusup bir nebze kendine gelmesi.

Gece sınırın karşı tarafındaki Ermenistan köylerine dürbünle bakıp harita üzerinde Azerbaycan’la aradaki mesafeyi ölçüp düşmanın tahmini asker teçhizat sayısını hesaba katarak burdan vura vura Ermenistan’a girip Azerbaycan’a kavuşmak acaba kaç saat sürer diye ciddi ciddi hesap kitap yapmak.
koğuş havasını soluyarak hayatta kalma yeteneği.
aptal, saf, uyanık, çakal ne kadar tip varsa hepsini görmek.
Ben ateş etmeyi askerde öğrendim.
insana hükmetmeyi öğrenirsin.
Anadolu irfanı denilen şeyin olmadığı aslında çakal yatağı olduğunu anlıyorsunuz.
18 yaşını geçmiş herkesin aynı yaşta olduğunun anlaşılması.

gözümün önünde 20 yaşındaki çocuk, 40 yaşındaki şirket sahibi olduğunu şirketinde en az 500 çalışanının olduğunu söyleyen kısa dönem askere eline paspas verip "buraları komple paspaslayacaksın" dediğini gözlerimle gördüm. 40 yaşında iş adamı abimiz de kuzu kuzu koridoru paspasladı.

bir de rütbenin önemini öğrendim. 2000 kişilik bir alaydaydık, alay komutanı alay içtima için topladı tüm alayı. bölükler sıra sıra dizildi, yarbaylar, binbaşılar, komutanların hepsi orada. alay komutanı mikrofonla konuşurken, bir uğultu oldu, askerler albayın konuşmasını dinlemeyi bırakıp, aralarında konuşmaya başladılar. alay komutanı albay, bu disiplinsizliğe ceza olarak 2000 kişiye yani tüm alaya istikamet verdi. "47. motorlu piyade alayı! istikamet sağ, ileri marş!" lan ne olduğunu anlamadan 2000 kişi sağ istikamete koşmaya başladık, alay komutanı bir daha seslendi, "sürün!" 2000 kişi, yarbaylar, binbaşları, yüzbaşları filan başladık sürünmeye. pişmaniye olmuş yarbaylar, kendilerinden genç albayın emrine sorgusuz sualsiz itaat edip, kuzu kuzu sürünürlerken anladım ki, askerde rütbe en mühim hadise.
Squatlı bir göt.
Yatağımın kıymetini anlamaktan başka bir şey kazandırmadı.

eğer 20 yaşında askere gitmediyseniz askerlik size bir şey kazandırmaz. 25 yaşından sonra gidip askerde bir şeyleri öğreniyorsanız, askerlik öncesinde bomboş bir hayat geçirmişsiniz demektir.
Umumi tuvalette sıçabilmeyi öğretmiştir bana.
Askerlikten muaf olduğum için bilmediğimdir.
- dünyada ne kadar sorumsuz heriflerin yaşadığını öğrenebilirsiniz. Bu sizi rahatlatır lakin ben erkekliğin gururu olarak zaten sorumlu biri olduğum için bu özellik bana pek bir şey katmadı.
- Askerden sonra tuvalet ve yatak temizliğine dikkat etmeye başlarsınız.
- burun direği kırıcı kokular ile temiz havayı burunda ayrıştırabilme yetisi kazanırsınız.
- Uzun zaman insanların boş dertlerinden uzak kalmak uyumanızı kolaylaştırır. (düşük ve değerli ihtimal)
- Koğuşun saygı duyduğu bir bireyseniz bölükçünüz affederseniz piç oğlu piç olsa bile askerliğiniz güzel geçer. Onurunuz artabilir.
- Günah kazandırabilir. Çokça. Eğer götünü yıkamaktan bile bir haber heriflerle askerlik yapıyorsanız, edeceğiniz küfürler muhtemelen amel defterinizi bir romana çevirir.
- "Yarın ne yapacağım mk" demezsiniz. Eğer bunu diyecek bir pozisyondaysanız, buna sizin yerinize pek vicdanlı bölükçünüz zevkle karar verir.
özgürlüğün istediğin zaman yemek, istediğin zaman uyumak, istediğin zaman sıçmak olduğu.
Haline şükretmek ve ülkedeki insan topluluğunun kalitesini öğrenmek ve görmek.
patates soyma- soğan doğrama- tuvalet temizleme yetenekleri.
Akut stres bozukluğu.