bugün

altıma sıçtıran isyan buklesi.

bu tarz tutumlar içinde bulunan insanları çokca gözlemledim.

biliyorum ki, kendi fikri doğrultusunda yapılan tüm militarist eylemleri, helal olsun, haketmişlerdi ama gibi söylemlerle destekler bu insanlar.

aksi oldumu, yani işin ucu kendisine dokundumu, böyle de isyan ederler.

yanlış şurada yatar, "evrimini adam gibi geçireydin de, birbirimizi öldürmeyeydik ama o elini benim mağaradan çek bak" zihniyetinde, türkiye'de değil.
15 ay askerlik yapan biri olarak desteklediğim cümle. ama farklı yönlerden de bakmak lazım. askerdeki birçok ciğersizi insan yerime koymayacağın için onların insan hakları nedir bilmemeleri normaldir. acemi birliğinde orman kanunları geçerlidir. senden 50 gün önce gelen çavuşa değil "er" e komutanım çekersen s.ke s.ke çektirirler. tecildir, okuldur ayağına benim gibi 6 sene takıp geç gidersen daha da vurur adama askerlik, çekilmez olur. izmirin göbeğinde adama cehennem azabı yaşatırlar.

"ben çektim arkadaş, herşey sırayla" bünyelerine karşıyım bir kere en baştan. ben ezildiysem bu sistem yüzünden neden başkalarıda ezilsin birader. askerlik vatana değil komutana hizmettir. unutulmamalıdır bir askerin en mutlu günü askerliğinin bittiği gündür. allahın günü şafak sayıp vatan millet edebiyatı yapan hıyarzanları çok gördük.
yani baslik acisindan incelendiginde, askerlik bir sanattir ve bu dünya, askerlik sanatini iyi uygulayabilen ve iyi uygulayamayan milletler tarafindan paylasilmistir.

(bkz: dünya adriyatikten cine kadar gercekten türktür)
(bkz: adriyatikten cine kadar türkce konusuldugu, hayal falan degil,resmen gercektir.)
askerlik insan hakları ihlali ise

(bkz: Türkiye de yaşamak insan hakları ihlalidir)
Uğruna ülkeni,dinini,dilini,namusunu,bayrağını korumak için ihlal edilen haktır.
Tamamen doğru olan önermedir. Tabi en hafif ifadesi ile bir 'ihlal' denir buna. Askerlik denen lanetin insan haklarıyla alakası yoktur.
askerlik gerçektende insan hakları ihlalidir.fakat bu askere gitmeme bahanesi olarak gösterilemez.devletin vatandaşa karşı sorumlulukları olduğu gibi vatandaşında ülkesine karşı sorumluluğu vardır.eğer askerliği oluşturan durumlar olmasaydı (terör gibi) askerliğin kaldırılması bile düşünülebilirdi. unutulmaması gereken birşey de tabikide türkiyenin jeopolitik konumu.bulunduğumuz bölge demokrasinin ve anti demokrasinin tam ortası.o kadar karışık bir ülkedir ki askerliğin kaldırılması halinde olabilecekler hayal bile edilemez boyutlara ulaşabilir.ancak,önümüzdeki 50-100 yıl ne getirir bilemeyiz.askerlik bir insan hakları ihlalidir.fakat terörü de unutmamak gerekir.
Katılmıyorum. Askerlik olması gençlerimiz hayatta adam olamıyacaklar. Düzen öğretilmekte fena mı?
askere gitmeden önce bir serseriyi düşünün sonra askerden geldikden sonra ona bir daha bakın. insan hakları ihlalimi yoksa insanlık görevimi anlayabilirsiniz.
+
insan haklarını korumak için güce gücü kurmak içinde insanlara ihtiyaç vardır bunun adı fedakarlıktır.
genç pkklıların rahatsız olduğu durum.
TÜRK CEZA KANUNU.

Madde 318 - (1) Halkı, askerlik hizmetinden soğutacak etkinlikte teşvik veya telkinde bulunanlara veya propaganda yapanlara altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Fiil, basın ve yayın yolu ile işlenirse ceza yarısı oranında artırılır.

her türk asker doğar, yaşı 60-70'de olsa gözünü kırpmadan giyer postalları.
bu kadar saçma birşey olamaz bir düşün bakalım askerlik olmasa ananı, bacını, babanı, onu, bunu kim koruyacak. bırakta biraz fedakarlık olsun bu hak ihlali değil fedakarlıktır.
vatan hainliği mi desem, yoksa yusuf yusuf mu karar veremedim.
sen yat kardeşim gitme askere.
senin sınırını, vatanını, malını mülkünü, çocuklarının geleceğini koruyacak birileri illaki bulunur.
yeterki senin hakkın ihlal edilmesin.
yeterki parmağın incinmesin.
elbet sen üzülme diye ölecek birileride bulunur.
başlığı görünce vuhuu diye bir tepki gösterdim neden bilmiyorum. abartma olurda bu kadar abartma olmaz ama bu nedir. neyse tanıma gelecek olursam. askerlik insan hakları ihlalidir diyen insan kesin şişman ve erkek olma şerefine erişememiş insandır.
askerlik insan hakları ihlali midir? bilmem ama askerliğin tecavüzden farkı olmadığını biliyorum. sonuçta ikisinde de bir insana istemediği şeyi zorla yaptırıyorsun. ayrıca askerliğe karşı değilim zorunlu askerliğe karşıyım. kesinlikle paralı ve profesyonel orduya geçilmelidir.

not: ne pkklıyım ne de kürdüm. Türk oğlu Türk'üm.
kimse yok insan haklarıydı yok vicdani retti bunlardan ekmek çıkacağını beklemesin. türkiye'nin şartları belli. türkiye'de askerlik zorunlu olmaktan çıkamaz. o nedenle her türlü yaparsın.. rahat ol. ya seve seve yaparsın ya sike sike yaparsın ama yaparsın.
herşey, 10000 yıl önce, buzul devrinin sona ermesiyle başladı. gerisi malum.
insan hakları kavramının nasıl tanımlandığı ve anlaşıldığı ile ilgilidir. gelgelelim hangi tarifi ile olursa olsun yorumlardan anlaşılacağı üzere devleti kendi varlığından daha üstün görenleri pek ilgilendirmez, "dedeler 10 yıl yapmış, demek ki şikayet etmemek gerek" diyerek insan hakları ile türkiyeli haklarını ayrıştıranlar olmuş; ne de olsa insan hakları, bizimle bir ilgisi yok...
malazgirtte, trablusta , çanakkalede, sarıkamışta, v.s. bilumum vatan savunmasında ve şimdi güneydoğuda şehit olmuş vatan evlatlarının kemiklerini sızlatan, globalleşmenin ve emperyalizmin zihinlere yavaş yavaş kazıdığı, vicdani redcilerin körüklediği lafı güzaftır. ulen askerlik olmasaydı senin bunları söyleyecek bir sözlüğün olur muydu?
askerlik günümüzde bir meslek haline gelmiştir.
zira mevcut koşullar altında eskisi kadar çok savaş ve mücadele verilmiyor.
akabinde gelişen teknoloji ile insan gücüne olan ihtiyaç o kadar azalmıştır ki ordunun istihdam ettiği er devlete bir maliyet getirmesi dışında insanların hayatlarından 16-veya-6 ayı çalmaktadır.
kirli savaslar ve zumre politikalari yolunda ölmeye ve öldürmeye zorladiklarindan kaynakli dogru olan onermedir.
yaşama hakkı başta olmak üzere bir insanın sahip olduğu tüm hakları gasp eden durumdur.
demek ki türkleri ilgilendirmez, onlar askere gitmeye devam etsin...
ırakta amerikan askerlerine teslim olan ırak askerlerini gören biri olarak diyorum ki onursuz yaşamak zorunda bırakılmaktır asıl insan hakları ihlali.

hassiktir diyorum bu iddianın çıkış yerine...
ordunun değeri ancak savaş zamanı kavranır.