bugün

Bir erkeğin en masum olduğu an bu andır işte.

Arkadaşlarla Yola çıktık, iki araba gidiyoruz. Beraberimde gelen ibnelerin hepsi askerliği yapmış, sırf daşak gecmek için geliyorlar biliyorum. Yakındı zaten, 100 km falan. Bir saat içerisinde vardık amk. Psikolojik olarak kendimi hazırlayamadım bile. Yolda giderken 'Yavaş sür lan şunu' diye kızıyordum hatta.

Yaz aylarıydı. Neyse vedalaşma faslı geldi, sarıldık ettik, tam nizamiyeden içeri adımımı atacağım, dokunsalar ağlayacağım, arkamdan seslendiler;'biz havuza gidiyoğk'. Siktirin gidin dedim ben de, sonrası mokoko.
Birliğe teslim olunmaz, katılınır.
(bkz: pardon)
içeri doğru sçmak terimini hayatınızda ilk defa yaşadığınız andır. ben gittiğimde saçlarımın favori denen kısımları uzuncaydı amfilerden geçip bölüğüme gittiğimde ( nereye gidiyorsun oğlum götürüldük koyun gibi ) oradaki çavuş "bu ne lan böyle amerikan askeri gibi y.rraaamm" şeklinde çıkışınca nereye gittiğimi daha bir iyi kavramıştım. sonrası zaten ilk 3 ay mokoko şeklinde malum *
AiLE iLE GiDiLMEMESiNi TAVSiYE EDERiM. BEN GiTTiM.
NiZAMiYE ÖNÜNDE AĞLAMALAR, HADi GiDiN ARTIK DEDiKÇE iNATLA GiTMEYEN ANNE.
SONRASI KEŞMEKEŞ. AŞILAR, KIYAFETLER, YATAKHANE ARAMA VS.
BiNLERCE ERKEK. Türkiyenin her yerinden hemde. Ne olduğu belirsiz bir sürü insan. Ne oluyor amk diyemeden apar topar sürüklendiğin anlardır.
en az 1 ay hiçbir dişi göremeyecek olmanın verdiği burukluk ile gerçekleşir.
nizamiyeyi görürsünüz ve adımlarınız yavaşlar. dahada yavaşlar. ama tabi yapacak çok fazla bir şey yoktur.
Bugün öğrendim 15 şubatta kardeşim gidecekmiş.
Şimdiden içim hüzünle dolu.
ne yaşadınız olm siz ya?

hiç korkmadan, ürpermeden, içe veya dışa sıçmadan, gittim, edirne il jandarma alay komutanlığına teslim oldum. ilk andan son ana kadar (o gün için) gayet neşeli, eğlenceli ve saygılı geçti.

sonrasında acemilik ve ustalıkta silahlı çatışmaya bile girmiş olmama rağmen hiç olumsuz birşey düşünmedim.

siz hangi kafayla teslim oldunuz ve askerlik yaptınız lan?

Edit: zoruna mı gitti dürrük
O kadar erkekle aynı ortamda olmak bile iğrençtir. Acilen askere bayanlarında alınması gerekir.
Ulan ne günlerdi be..
Ama yinede allah bidaha yaşatmasın o günleri.
çarşıda sakal traşı olmuştum, tavuk götü gibi olmuştu lan. her taraf asker.. birliğe katılma anı gelip çatmıştı. amcam, kuzenim ve yakın arkadaşım gelmişti beni uğurlamaya.. çok duygusaldı lan! unutamam.
inanılmaz bir duygudur. Götünün Yusuf Yusuf atmasının, korkunun ecele faydası yok, hükmü ile sonuçlandığı andır.

Ama her erkeğe tavsiye edeceğim güzel bir histir. Askerliğinizi yapın arkadaşlar... gidin görün güzel şeyler bunlar yani ...
aralık ayının 12 siydi, önce ilçeye yaklaştıkça askeri birliğin tepesindeki dağa kazınmış olan güçlüyüz, cesuruz, hazırız yazısıyla karşılaştık. o ana kadar işin ciddiyetinin farkına varamamışız sanırım aha geldik birazdan gireceğiz içeri duygusu ilk o an vuku buldu. zaten çok geçmedi 5 dakika sonra nizamiyenin önünde bizi ıspartadan oraya kadar götüren üniversite öğrencisi arkadaşla vedalaşıyorduk bile. aklımda kalan en belirgin şey adamın kulaklarını yüzünü ısıran felaket soğuk rüzgardı sadece. belki de mahalleden bir arkadaşla hatta baya kanka diyelim biz ona aynı yere düşmüş olmanın verdiği rahatlıkla girdik içeri, kapıda bir üsteğmen hoşgeldiniz diyerek güzelce karşıladı bizleri. yine de ne kadar güzel karşılama olursa olsun gecenin sonunda o ranzaya uzanıp tavana boş boş bakıyor ya insan o duygunun tarifini yapmak çok zor. belki de hiç olmadığı kadar yalnız ve güçsüz hissediyor insan.

görsel
Dünyanın en underrated anlarından biridir.

Sülüsü eline alan ağlamış. Manyak mısınız rkdşlr siz ? Askerliği yapmak erkeklerin yetişkin hayatındaki en önemli şeydir. Askerlik yoksa hiçbir şey olmaz. Sevinmeniz lazımken yok içeri sıçtım, yok iksrey makinasına kustum... bunlar bomboş laflar.
Askeri sınırlar içerisinde kullanılması kesinlikle yasak olan beyne el konularak başlar.
geleli 12 sene olmuş. içeri girdiğim an hala aklımda. lojman nizamiyesinden kibarca içeri yönlendirdiler, ilk kayıtlar için sırayla 4-5 masa dolaştırdıar. muhatab olduğum herkes askerlikten beklenmeyecek derecede kibar insanlardı. ...sonrası mokoko bu durumu en iyi ifade eden cümle. 15 ay mokoko.

türkiye'de sadece 1 tane jandarma muhabere taburu vardır seferihisarda. jandarma muhabereci askerlerini kendisi yetiştirir. seçme askerler alınır istihbarat anlamında önemli bir birlik olduğu için. gittiğiniz usta birliğinde de s.kiniz t.şaklarınıza denk olur. öyle bir askerlikti benimki. ama en iyisinin a.q.
biraz tedirgin oluyor insan sonraları alışıyor. ben ailemin gelmesini istememiştim otogarda o kadar koymuyor ayrılmak. usta birliğine ailemde geldi. vedalaşıp nizamiye kapısında girerken dönüp baktım boğazım düğümlendi yutkunamadım sonra bir dahada dönmedim dahada kötü olur diye. tezkere günüde çıktıktan sonra dönüp bir kere baktım o zaman ki sevinç anıda anlatılamaz.
şu entryleri okumaz olaydım cidden. lafta vatan sevdalısı milleti için ölüp bitecek türklüğü ile övünenlere bak sen ya olum size mi emanet vatan cidden yazık yazık. bari içinizde tutsaydınız şunları.
Manisa Kırkağaç soğuk bir şubat akşamı yıl 2005 davul zurna ile karşıladılar bizi Kenan a dedim "oğlum çok fena sikecekler bizi".
daha dün gibi aklımda. babam çanakkaleye arabayla götürüp kendisi teslim etmişti. akşama kadar çanakkale kordonda yedik içtik. nizamiyede nöbetçi er çantamı açtı. aldığım tüm traş bıçaklarını, havluyu vs geri babama verdi.

onun yerine içerde parayla en dandiğinden traş bıçağı, havlu vs sattılar. sonrası güzeldi. 45 gün acemilik zevkliydi. sanki oyun oynuyorduk. tüm bölük benim gibi üniversite mezunu idi. güzel muhabbetler oluyordu.
Daha dün gibi hatırlıyorum aq "ölürüm Türkiyem" müziği caliyordu kadar. Kahraman gibi karşılandı it gibi muamele gorduk.
Sene 2003 burdur piyade alayına gitmiştim ,19 gün 19 yıl gibi gelmişti.
görsel
Birliğe teslim olunmaz, katılınır. Karakola teslim olunur.

Pardon filminden bir replikle dahil olmak istedim teşekkürler. Bülent kayabaş'ın sigara yakma sahnesi geldi gözümün önüne yine, yakıyorum ben de afedersiniz.