bugün

makedonya'nın bir kısmı, kosova ve arnavutluk'ta konuşulan, öğrenmek istediğim, bilen sözlükçülerden birinin bana yardım etmesini ummama sebep olan bir balkan dili.
fonetik olarak italyanca ve portekizce arası bir dil, şehirde konuşulan arnavutça daha çok italyancaya benzer.
seni seviyorumun 'bir yerde yanlış yapıyorum' demek olduğu dil.

'seni seviyorum
bu bir yerde yanlış yapıyorumun arnavutçasıdır.'
furkan çalışkan
geg ve tosk olaraktan iki diyalekti bulunan dildir. geg arnavutçası ülkenin kuzey kesminde, tosk arnavutçası ise güney kesminde konuşulmaktadır. kosova'da ve arnavutluk'ta resmi dil olarak kullanılmakta ve dünyada yaklaşık olarak 8 milyon insan bu dili konuşmaktadır. hint avrupa dil ailesi'nden kabul edilmektedir ve arnavutça koluna bağlıdır ki kendisine akraba olan başka bir dil yoktur. arnavutça italya, karadağ, makedonya, sırbistan ve romanya'da da sık olarak kullanılmaktadır.
"mut" kelimesinin "tuvalete bırakılan büyük abdest" anlamına geldiği dildir.

bize "2 ucu mutlu değnek" * şeklinde bir kelime grubu kazandırmıştır.

afedersin sözlük.
--spoiler--
büyükbabamla oturmuş laflıyoruz, laf lafı açtı,
bogracadayız oturmuş muhabbet ediyoruz, türkiyeden haberler falan veriyoruz,
biri sormuş türkiye de havalar nasıl, büyükbaba da kar var işte soğuk biraz derken,
ahali basmış kahkahayı, tabi bizimkiler şokta, ne halt yemeye gülüyorlar falan derken,
heyttt be neden gülüyorsunuz diye sinirlenmiş büyükbaba, biri usulcana yanaşmış ve
kar'ın arnavutça da erkek hayası anlamına geldiğini söylemiş,
tabi bu sefer büyükbabam da basmış kahkahayı,
peşinden demiş havalar bora bora.
heyy gidi heyyy ölmeden bi görsem şuraları başka birşey istemem yahu.
--spoiler--

edit: nasıl imla hatası yapabilirim, kendime şaşıyorum bazen.
q harfinin ç olarak okunduğu dilmiş. yeni öğrendim ben de...
çok fazla konuşamadığım ama iyi anladığım dildir. dilin kurucusu şemseddin sami olarak kabul edilir. şemseddin sami, ali sami yen'in babasıdır.
Derdimi anlatacak kadar bildiğim oldukaça fazla insanın kullandığı rusçaya çok yakın bazı kelimelerinin aynı olduğu dildir.
Hiç bir dile benzemeyen bir dildir.
Boşnak değil arnavut olduğumu öğrenince başladığım dildir.
Mesoni Shqipe
Hint-Avrupa dil ailesinden bir dil. Bugün büyük çoğunluğu Arnavutluk‘ta yaşayan 2 milyonu aşkın insan tarafından konuşulmaktadır. Eski illirya dilinin bir devamı olarak gösterilen Arnavutça’nın bugün iki lehçesi vardır: Kuzeyde Geg lehçesi, güneyde Tosk lehçesi, Arnavutçada 1908'den bu yana Lâtin alfabesi kullanılmaktadır.

Kaynak: http://www.yeniansikloped.../arnavutca/#ixzz2OPFdtZDh
Balkanlarda 2 ayrı devlette konuşulmakta olan dildir.

not: Arnavutça bilen biri ne olur yardım etsin.
italya'daki tetikçilerin hemen hepsinin ana dilidir.

balkanlarda arnavutluk ve kosova'nın belli noktalarında kullanılan bir dildir.
arnavut dili.
Dedem çok iyi olmasa da konuşurdu ama ben hemen hemen hiç bilmiyorum.

Zafer mahalleye gitmem lazım bir ara.
arnavut dili.
Rus dili.
Çocukluğumda biraz öğrendiğim sonrasın unuttuğum dil.