bugün

bir kadın ismi.
kucukken annemin kurtlar kuslar bile bu gun oruc tutar deyip oruc tutmami ogutledigi gun. hala merak etmekteyim sadece annem beni mi kandiriyordu yoksa bunu yapan baska anneler de var mi?
evde tatlı bir telaşın hüküm sürdüğü gün.
genellikle bayram öncesi günler için kullanılan kelime.ramazan bayramından önceki arife gününde sanılanın aksine tüm gün oruç tutmak yerine öğlen ezanıyla beraber iftar yapılıp yarım gün oruç tutulabilir.
bir bayan ismidir aynı zamanda. tecrübeli, bilgili, sezgi ve anlayışa sahip anlamındadır.
BAŞLIK ISRARLA BURAYA * YÖNELMESE, AREFE iSMiNDE BiR TURGENYEV KiTABI OLACAK.
arefe yalnızca bir özel isimdir. nitelikli günlerin bir gün öncesini ifade eden sözcük arifedir, arife.
kırmızı rugan pabuçların yastık kenarına konulup bayram çabuk gelsin diyerek dua edilen yılın en uzun iki günü .
dini bayramlarımızın veya konusu edilen bir günün bir gün öncesine denir.
kendine has bir heyecanı bünyesinde barından gün.
düzeltmek gerekirse...sadece kurban bayramından bir evvelki güne "arefe" denir*. başka arefe günü yoktur.
(bkz: bugün) *
genelde arefe gecesi çocuklara banyo yaptırılır türk geleneğine göre arefe gecesi yıkanırlarsa boyları bir arpa boyu kadar uzarmış...
(bkz: arefe suyuna yıkanmak)
bu gece değilse
yarın gece
gireceğim kodese...

içimde yaprak kımıldamıyor..
deliksiz uyku gibi rahat
geniş
içim...

rahat
geniş
içim:
havalarda mavilikleri
yeni bir çocuk gibi
seyredişimden..

dün
ben
şehrin meydanına gidip:
'onlar için kardeşlerimizi öldürmiyelim ölmiyelim'
dedim.

ve bu gece değilse
yarın
gece
gireceğim kodese...

içimde yaprak kımıldamıyor..
ellerimi bşımın altına koyuyorum..
denizi duyuyorum..
uyuyorum...
* *
istanbul dilencilerini sokaklara döken tek gün. normalde bunlar böyle ailece çalışıyorlar ya bir gün karısı , bir gün evladı bir gün kendi çıkıyor ben izliyorum hergün ezberledim artık. bugün ailecek dökülmüşler sokaklara. hastane önünde ki evine gidemeyen yaşlı teyzelerde çoğalmış. her biri bugün taburcu olmuş eve gidemiyor. çapa tıp fakültesinden hasekiye doğru uzanan caddede adım başı birer dilenci. bugün bayram arefesi sömürmeyin daha fazla. hava da soğuk çoluk çocuk çıplak ayakla.
doğrusu;

(bkz: arife)
(bkz: arife)
(bkz: arafe)
Kurban bayramı için teşrik tekbirlerinin başladığı gün.
(bkz: teşrik tekbiri)
Ayrıca;
--spoiler--
Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

''Arefe günü tutulan orucun, geçen yılın ve gelecek yılın günahlarına keffaret olacağına Allah''ın rahmetinden ümidim var.''
(Tirmizî, Savm: 46; ibni Mâce, Sıyâm: 40; Müslim, Sıyâm: 196)
--spoiler--
gün itibarıyla bugündür. * *
hemen hemen her hevde tatlı yapılan gündür.
*kurban bayramından bir gün önceki gün. *
sert ve kendini beğenmiş insanlara verilen isim. karşı odamızda kaldığı ilk günden itibaren üzerimizde büyük etki uyandıran, göya hanım hanımcık bir kız arkadaşımızın ismidir.
yozgat ilinin şefaatli ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin bütün köyleri için;

(bkz: sefaatli/#9895689)
bayram arifesinde doğacak çocuk için olağan göbek adıdır.