bugün

biryerlerde gercekten de aramaya değicek bişeyler olduğuna inanmak..
sözlük ahalisinin yapmadığı fiil. inanmıyor belli.
telefonla aradığınız kişiye uzun süre ulaşamayınca yılmama, tekrar tekrar arama hali!! *
(bkz: aramaya inanmıyorum ama bir güç var) * *
sözlük yazarlarının, açılan bir başlıkta yapılan bir tanımın ardından ikinci sırada girdiği ve aynı zamanda jet hızıyla verdikleri ayardır.
inanılmadığında başlık kirliliğine yol açan eylemdir.
şu dakikalarda bırakın aramayı aşağı yukarı zaten aynı anlama gelen başlıkların açılmasıyla anlaşılan o ki, daha önündekini görmeyen eskileri zahmet edip hiç bulmaz.
kesinlikle başlığa cevap niteliğindeki bakınızdır bu. tamam aramaya inanalım ama cevap mahiyetinde kullanmayalım.
inanılmadığı zaman sözlükte gereksiz başlıkların çoğalmasına sebep olan şey.
başlık açılırken, açacağınız başlığa benzer bir başlık var mı diye bakar ya da bakmazsınız. bazıları bakar, bazıları ise bakmadan yeni başlık sıçar. bu her ne kadar tasvip edilmese de kişisel tercihtir. ancak zaten szlüğün derinliklerinde var olan başlıkta toplanmaktansa, adı değişik ama ettiği anlam aynı olan daha önce açılmış başlık altında toplanmak daha güzel değil midir?
(bkz: aramaya inanmıyorum ama bir puştluk var)
(bkz: believe in google)
(bkz: in google we trust)
"arayacaksam neden bu sitede arayayım gider google da ararım" dedirten cümledir.
getir ve ara butonlarıyla yapılacak ufak bir araştırmayla, bu inanca saygı gösterilebilir pekala.
türkçe karakter sorunsalının çözümlendiği tarihten sonra "yeni başlık açacağım, aradım bulamadım" diyebilmek için türkçe karakterli kelimeler ile yapılan aramada sonuç yok ise, bir kere de eski usül türkçe karakter içermeyen kelimeler ile yapılacak bir arama sonunda gerçekten inanılır hale gelen, sözlüğün en önemli temellerinden birisi.
inanmayanların en azından din ve vicdan özgürlüğü kapsamında diğerlerine saygılı olmasını diliyorum. olan başlığı yeniden açmak marifet değildir diyerek özlü sözlede düşüncemi desteklemeyi borç bilirim. sygılarımla.

unutmadan aramaya sadece başlıklarda değil konulardada inanılmalı aynı şeyi 10 kere okumak hiç faydalı değil okuyanların beyninde yer kaplıyor gereksizce. yazık günah beyinlerimize.
oldukça rağbet göreceği belli bir başlığın, sözlüğün açılışından x yıl sonra hala açılmadığına inanmak gibi bir saçmalığı engeller.
cahillikten mi yoksa üşenmekten mi bilinmez ama uludağ sözlük'te pek kullanılmayan fasilite. en basitinden bir örnek vermek gerekirse; tüm zamanların en kötü yerli dizileri konulu anket başlığına baktığımızda her dizinin en az 3 kere yazıldığını görmek mümkündür.
(bkz: arayanın bulacağına inanmak)
yeni yazarlara izah edilmesi gereken, sözlüğün olmazsa olmazı.
inanmak ama körü körüne bağlanmamaktır.
sözlüğün olmazsa olmazı, moderasyonun yardımcısıdır.
(bkz: belli ki stabil bir sanalsın)
(bkz: arı maya inanmak)*
(bkz: beni siz delirttiniz/#6939249)
Aramaya inanmak için, bulunacak bir şeye inanmak lazım.
(bkz: arayan bulur)