bugün

Uzun yolculukların en büyük derdi nedir diye sorsalar çoğu kişinin vereceği cevap uykusunun gelmesidir. Uyku kaçırma yöntemleri ise çok sert kahveler, zivt gibi çaylar yazılır çizilir. Bunları yapıpda daha bir kere sonuç alan da görmedim. Bardak bardak çay içilir, kahve içilir ama o uyku kaçmaz. içecek bittiği an uyku tekrar bastırır lakin istenen bu değildir tabi. Şimdi sizlere uykuyu komple kaçıracak, sizi dipcik gibi tutacak, eğer isterseniz sabaha kadar araba kullandıracak formülü veriyorum ;
Çekirdek yemek. Eğer araba kullanırken çekirdek yersenizuykunuz gelmez, eğer uykunuz gelmişse ve çekirdek yemeye başlarsanız anında kaçar o uyku. Defalarca tecrübe edilmiş ve hep en iyi sonuç alınmıştır. Yalnız çekirdeği tuzlu alırsanız bir süre sonra diliniz keçe gibi olacağı için yemeyi bırakabilirsiniz sonra yine uykunuz gelir. O yüzden %25 tuzlu %75 tuzsuz olacak şekilde bir karışım hazırlamalısınız. Arada ağzınıza gelen tuzlularrın kabuğundaki tuzları emmeli ve alacağınız tuz ile zihninizi daha dinç tutmalısınız. Arabanızın kirlenmesini bir kenara koymalı ve sağlıklı bir şekilde yolculuğunuzu sonlandırmak ilk seçenek olmalı. Herkese iyi sürüşler.
Oynak bi şeyler açıp halay çekmek. Bende 6 ile 7. Saatin arasında öyle bir uyku geliyor ki ruhum bedenden çıkacakmış gibi. O ara yol da dümdüzse afedersiniz y.rraklara gelebilirsiniz. Yol hipnozunu önlemek için halay şart. Her sene 100 binleri devirmiş biri olaraktan en iyi çözümüm 2 saate bir 5 dk mola verip temiz hava alınız.
Böyle mallıklar yapmayın.
Sakız çıynayın.
Şoför camı biraz açık olmalı ki;
yapılan hız ile içeri giren hava yenilensin. Bu şoför ü bir tık ayık eder, radyo (müzik ) kısık sesli olmalı (bu ses seviyesi dikkatimizi ) dağıtmaz, ve seyir halinde iken şerit kontrolü yapmamıza yardımcı olur .
Ve mümküne acele etmeden , sabırlı
Olursak centilmenlik , bizi a noktasından b noktasına sağ sağlim götürür.
Ben böyle düşünüyorum.
ilk gördüğün benzin istasyonuna çek yat.
Uykusuz araba kullanmak sarhoş araba kullanmaktan beterdir.
Torpidoda silah varsa Türk ruleti oyna daha iyi.
Kaza yaparsan pişman olursun kardeşim. Gerekirse çayıra çek uyu.
en ilkel ve etkili yöntem;

(bkz: enerji içeceği)

bir diğer ek alternatif olarak da marketten ucuza alabileceğiniz soğuk kahveleri öneririm fakat çok da etkili olabileceklerini sanmıyorum.
Uygun aralıklarla dinlenmek şart. Bundan kaçmanın bahanesi olamaz. Ama kafein batağına göre müzik ve soğuk suyu her zaman yeğlerim. Gerçi yeğlerim dediğime bakmayın. Trafiğe çıktığım için demiyorum. Yoğun bakımda nöbet tutarken öyle yapardım.
Amerikada insanlar ekşi şekerleme vs yiyor.

Bilmiyom işe yarıyo mu.
Uyku kaçmaz, en yakın yerde durup uyumak lazım...ben sabaha karşı ispanya'da "sekundenschlaf - saniyelik uyuklama" denilen şeye bi kere yakalandım ,yol dümdüzdü hiç kimse yoktu benden başka, güneş doğuyodu, geceden beri bin km'den fazla araba kullanmıştım, önümde 1 km falan ilerde bi köprü vardı, sonra "bişey" oldu ve köprü yokoldu!!...aynadan baktım, köprüyü bayaa geçmişim...ve tabii, o arada uyumuşum!! 2 km sonra falan sonra bi park yeri geldi, derhal kendimi oraya attım, koltuğu yatırır yatırmaz uyumuşum, 4 saat uyumuşum...o 4 saat bana 5 dk gibi geldi...o zaman evliydim,o zamanki karım uyandırdı beni..."burada nası uyuyabiliyosun, çok gürültülü bi yer burası!" dedi...hakkaten de öyleydi ama, işte...bizim bünye kontakt kapatmış resmen...

Köprü gözümün önünden kayboldu!! Aklıma geldikçe hala tüylerim ürperir...beyin resmen "koçum kusura bakma, sen uyumayacaksan ben uyuyacam, bye bye!" diyo...

Ben bunu bu sözlüğe ilk girdiğimde de yazmıştım, "saniyelik uyuklama" diye bi başlık açmıştım galiba, bu sözlüğe girdiğim ilk entrylerden biriydi.

Şimdi bu başlığı gördüm, aklıma derhal o olay geldi.

Çekirdek mekirdek yemeyiniz, ilk bulduğunuz deliğe girip vurup kafayı uyuyunuz...çünkü sen inat etsen bile, beyin seni resmen terkediyo, hayır, farkında bile olmuyosun...hiçbi veri sana " sen şimdi uyuyosun!" demiyo...ben de tahminen...gözlerimi bile kapatmadan uyudum...

Köprü yokoldu köprü...n'oluyoruz lan, oluyosun...hiç yaşamayın öyle bişey, uyuyun. Çok boktan bişey.
ilk cebe, ilk benzinliğe girilir uyunur..

Uykulu şekilde raba kullanılmaz. Kendi canının değeri yok, insanları koru.
Takla atmaya başladığında.
vitese otur.
(bkz: çekirdek yemek)
Shellden americano alınır.
Sakız çiğnemek baya güzel uyku kaçırıyor.
Aç kalmak en güzeli. Dikkatiniz her daim yerinde ve uyku sorunu çekmezsiniz.

Sene de 25-30 bin yol yapıyorum.

Önemli: uyku geldiyse ilk benzinlige çekin.
yanına karını da alırsın o dırdıra başlar sen de cevap verirsin, hoooop gideceğiniz yere varmışsın bu arada !..
Uzun yolculuklarda yanınızda olmazsa olmaz tek şey yemeyi içmeyi seven ,bir de hoş sohbet bolca geveze çılgın bir yol arkadaşı. Gerisi bas gaza..