bugün

Anneler günü dendiğinde aklıma nazım hikmetin bir şiiri geliyor. Duruyorum, düşünüyorum.. sonra içimden bir yaşamak geçiyor, susarak dinliyorum.

Analardır adam eden adamı
aydınlıklardır önümüzde gider.
Sizi de bir ana doğurmadı mı?
Analara kıymayın efendiler.
Bulutlar adam öldürmesin.

Koşuyor altı yaşında bir oğlan,
uçurtması geçiyor ağaçlardan,
siz de böyle koşmuştunuz bir zaman.
Çocuklara kıymayın efendiler.

Gelinler aynada saçını tarar,
aynanın içinde birini arar.
Elbet böyle sizi de aradılar.
Gelinlere kıymayın efendiler.

ihtiyarlıkta aklına insanın,
tatlı anıları gelmeli yalnız.
Yazıktır, ihtiyarlara kıymayın,
efendiler, siz de ihtiyarsınız.
Engellediğiniz annelerinizin engeleni kaldırın da görsün sizin onu ne kadar sevdiğinizi.
Sonra mı?
Sonra gömdük ne varsa içimize...
Anlaşılmasın diye bir de çiçek ektik üzerine.
Altı mezar, üstü bağ bahçe...
bu yıl gözüme çok batan gün. adı üzerinde gün ama tüm hafta kutlandı sanki. abartıldığını düşünüp ayar oluyorum.
böyle düşününce de içimden bi ses kötü biri olduğumu söylüyor gibi. sanki bunları düşündüğüm için kendimi suçluyorum .çok saçma bir durumun içindeyim . neden vicdan yaptım tanımlayamadım.
9 yaşımdan yazıyorum sizlere. Hastahanede kafamda 14 dikiş ile yazıyorum. 14 dikişin sebebi ise annem. 9 yaşında bir çocuk ne yapabilir ve o denli dayak yiyebilir? Hiç bir şey. Annem hayatındaki ne olduğu belirsiz adam ile kavga etmiş, tartışmış hıncını benden çıkardı. Hiç bir şey yapmadım değil suçum hava soğuk balkonda ne işim varmış.

Anneler günün kutlu olsun anne..
Anneler günü paylaşımları hakkında konuşmak istiyorum. Bu yıl ilk defa gördüğüm çok mal bir kitle var. Diyorlar ki -HerKEsin AnnEsi yOK bÖYle ŞeyLeR pAYlaŞmaYıN- bu kadar mal olmayın anneniz yoksa girmeyin o gün sosyal medyaya. Millet annesini falan paylaşıyor seviniyor annesini mutlu etmeye çalışıyor (gösteriş için yapanda var), milletin hevesini bölmeyin bırakın kutlasınlar. O zaman bir takım şampiyon olduğunda rakibe saygısızlık olmasın diye kutlmasın bu nasıl bir mantık ? Paylaşım yapanlara bencil diyenleride gördüm. Ne diyim Allah şifa versin. Bana sorarsanız ben paylaşım yapmadım diğer 364 gün tek paylaşım yapmamış biri olarak sadece bir gün anmak hoş değil. Gidin annenizin yanına günü kutlayın, öpün sarılın belki basit bir şiir falan yazın ama 364 gün tek paylaşım yapmamış biri olarak hikaye atmayın. Yada daha yüzüne anneler günün kutlu olsun demeden salakça paylaşımlar yapmayın işiniz gücünüz gösteriş olmasın.
Annemin, tüm annelerin, tüm anne adaylarının anneler gününü canı gönülden kutlarım.
Sözlükteki tüm annelerin anneler günü kutlu olsun olsun.

Babalarıda eşlerine anne olma mutluluğunu verdikleri için kutlarım. ilk defa zikiniz hayırlı bir işe yaradı.
görsel
sosyal medyada gosteri yapmadan, annesini en cok kim seviyor yarismasina katilmadan kutlanilmasi gereken gundur.

boyle gunlere asiri anlam yuklemem, ama bu dunya halinde annemden binlerce km uzakta olmak, ikimizin de yalniz olmasi ve bunun belirsiz bir sure daha boyle devam edecek olmasi beni uzdu. Ruyamda Turkiye'ye bilet aliyordum ve heyecanla kalktim. Uzak bir ruya iste.
https://www.instagram.com...nxGW/?igshid=da2gx483357z
Her günü anneler günü gibi yaşatıp kutlamayanlar da ne bileyim yani..
görsel
Çeyrek altın al bence. Ben öyle yapmayı düşünüyorum.
Evliliğimin ilk yılıydı sanırım. Görümce ve eltiyle anneler günü bir kafeye bir şeyler içmeye çıkmıştık. Gittiğimiz kafe anneler günü diye annelere özel kapkekler yapmıştı. Görümce ve elti anne oldukları için kendilerine bu keklerden almışlar sen anne değilsin diye de beni ayırmışlardı. Hala anne değilim. Ama o günü hiç unutamıyorum. Hala her anneler gününde bu saçma şey aklıma geliyor. Bir miktar kalp kırıklığı ile birlikte.
bu sene bazı kişilerin kutlayamayacağı değerli gün. annesini kaybetmiş ve tam kapanma gerekçesiyle evde kalmaya devam eden insanlar annelerini ziyaret edemeyecek.
benim tam 6 sene oldu annesiz bir hayat yaşamaya başlayalı. sabah annemin mezarına gidemeyeceğim ilk anneler günü olacak. ama onu nasıl sevdiğimi ve huzur içerisinde uyuması için dua ettiğimi biliyor. biliyorum.
seni seviyorum anne. hep seveceğim.
Anne olsun olmasın tüm kadınlarımızın anneler gününü kutluyorum...

"Hiçbir süs ve makyaj bir kadını; Analık Sevgisi kadar güzelleştiremez.

Emile Zola
Annemden ayrı geçireceğim ilk anneler günü...

Ona hediye alamayacağım, güzel sözler söyleyemeyeceğim, yarın yasaklara ragmen mezarına gidip ziyaret edeceğim, elini öpemeyeceğim ama bir nebze de olsun görmüş gibi olacağım...

Anneleriniz hayatta iken değerini bilin, onları mutlu etmek için elinizden ne geliyorsa yapın ve bol bol beraber zaman geçirin...
Annelik;

Dünyanın en asil sorumluluğu.
Severek üstlenilen,şefkatle her türlü zorluğa karşı ayakta kalabilen ve bir ömür boyu süren yegâne görev.

Tüm annelere saygıyla...
Annem olmadan ilk anneler gunum. Sanirim yarin telefonu hic elime almayacagim. Sozluge de girmeyecegim. Televizyonda herhangi bir kanal da izlemeyecegim.
annemin doğum gününü kutlarım fakat tüketim kültünün dayattığı bu saçma günü hiç sevmem. kutlamak isteyene de bir şey denmez fakat gereksiz.

sosyal medyada herkesin annesiyle olan fotoğraflarını paylaşıp durması da annesini kaybeden insanlara acı verir diye düşünüyorum.
ingiltere'de 27 mart tarihinde kutlanmaktadır.

Geleceğin queen consortu kate middleton da annesi Carole middleton un anneler gününü instagram hesabından kutlamak için paylaştığı fotoğrafta basında yer alan haberlere göre photoshop un ölçüsünü, annesinin burun ucunu düzeltip burnunu küçültürken kaçırmıştır.

yüz güzelliği ve gözlerindeki masum ifadenin, anneannesi olarak tıpa tıp prenses torununa benzediği Kate middleton un fan sayfalarında ve ingiliz basınına servis edilen gazete haber yorumlarında sıklıkla yazılıp çizilmektedir. ben bir benzerlik göremedim, doktora, psikoloğa gitmem gerekir mi ne dersiniz?

görsel

görsel

görsel
Böyle günlerde daha özenli ve düşünceli davranılması gerektiğini düşünürüm hep. Şova dönüştürülmeden sessiz sedasız kutlanmalı ki yarım kalan insanların yarası deşilmesin. Burnumun direği sızladı ulan! Düşüncesiz köpekler.
Ebediyete uğurlanmış tüm güzel annelerin, emek vermekten asla vazgeçmeyen, güçlü, yürekli, aslan gibi annelerin, anne gibi hissedenlerin, anne yarılarının, anneler günü kutlu olsun.

Tanrı ve bebek.
- korkuyorum... Orda beni kim koruyacak?
- Merak etme, ben birini görevlendirdim.
- pekiii ben onu nasıl tanıyacağım, ya bulamazsam?
- endişelenme... Ona "anne" diyeceksin...
" anneler insandır, biz insanoğlu " demiş büyük ozan neşet ertaş. kutlarım.