bugün

kütür kütür.
Durun elmayı meşhur edelim, millet elmaya abanır
kirazı vişneyi de biz yeriz diyen Amasyalıların kıvrak zekası sonucunda meşhur olmuş elmadır.

Yoksa 7 liraya elma mı olur aq
bir amasya'lı kardeşiniz olarak söylüyorum ;
Fazlasıyla abartılmaktadır.
Yemesi en zevkli meyve olabilir.
Misket deriz biz misket. Böyle küçük, kütür kütür bir meyvedir. Tadı da aşırı tatlıdır, mesela ben bir taneden fazla yiyemem.
bazı elmalar güzeldir. amasya'da oturuyorum doğduğumdan beri. eskisi gibi yok sanırım.
Elma derken?

Benim icim bu günlerde biraz fesat da ;)
iki senedir amasya’da ikamet etmeme rağmen bir kere bile alıp yemediğim meşhur meyve.
niğde elması'yla birlikte elmanın küçüğünün makbul olduğunun göstergesidir.
lezizdir. *
amasya elmasıyım
meyvelerin hasıyım
varsa beni sevmeyen
onun *mına koyayım
http://www.elma.gen.tr/images/amasya-elmasi.jpg
küçüktür, hafif şekli bozuktur ki bu önemli bir detaydır amasya elmasına dair.. şeker oranın fazlalığı çarçabuk kendini belli eder. hızlıca tüketip, pekçok sayıda yemeniz, çok efor kaybettirmez.
dünyada yenebilecek en güzel meyvelerden birisidir amasya elması. bahçemizde ağacı vardı da çıkıp çatlayana kadar yerdim.
küçük, kütür kütür yenen ve yenildiğinde ağızdan aşağı suyu akan lezzetli bir elma türü.
bu aralar pazardan en fazla aldığım elmadır. kırmızının yanında sarı ve yeşil renklerin armonisini yemek insana zor gelse de tadı çok güzeldir. yenir ki bu elma.
Lezzet olarak güzel olan ama piyasada bulunmayan elmadır.
Isparta'nın elmasını bılmeyen ve yemeyenlerın elmas.
en büyük özelliği bir yıl meyve verirse diğer yıl vermemesidir.
tam ortadan ikiye böldüğünüzde yıldız şekli çıkan, yemesi şahane, genelde kasayla satın alınan amasyanın biricik elmasıdır.
nasıl anlatmalı bilmiyorum. bu elmanın yetiştiği yörelerin kızları da bu elma ile benzeşmektedir. hani hafif kırmızı yanaklı, teni neredeyse şeffaflık derecesinde beyaz kızlar vardır ya, * büyük ihtimal o yörelerdendir.
(bkz: kaşıkçı elması)
dişinizi geçirdiğinizde çatır çutur iştahınızı kabarttıkça kabartan sesler çıkaran, sulu sulu boğazınızdan kayan muhteşem tada sahip amasyamızın nadide elması.
dışı kıpkırmızı içi bembeyaz olan minik elmadır. otursam bir kasa yerim heralde dediğim elmadır. allahtan oturmadım henüz. *
(bkz: misket elması)
tahtını italyanların niğde' ye gelip, elmacılık işlerine girmesinden sonra niğde elması' na kaptıran elma.