bugün

netflix'in en yüksek bütçeli dizisi olacakmış.
Richard Morgan ünlü cyberpunk romanından uyarlanan dizinin fragmanında yola çıkarak söyleyeceğim çıkacak yapım matrix, blade tarzı bir şey çıkacak.

Netflix parayı basacakmış öyle diyorlar.
02.02.2018 tarihinde geliyormuş dizi.

dizinin konusuna dair bir video paylaşmışlar, sci-fi,cyper-punk tarzlarında birbirlerinden esinlenmeler oluyor tabii

ghost in the shell havası da sezdim ben bakalım güzel duruyor bekleyip göreceğiz.

https://www.youtube.com/watch?v=bEYItQWn2WA
Netflix‘in en pahalı dizileri arasında olan Richard K. Morgan imzalı siberpunk romanından uyarlanan Altered Carbon 2 şubatta yayınlanmaya başlanacakmış. 2002 yılında Richard K. Morgan tarafından kaleme alınan siberpunk bilimkurgu romanı Altered Carbon insan aklının bildiğimizden farklı şekilde geliştiği 300 yıl uzaklıktaki bir gelecekte geçiyormuş. Yönetmenliğini ise Laeta Kalogridis yapıyor.
Netflix'in aynı isimli kitaptan uyarlanma, yüksek bütçeli bilim kurgu dizisi. Kitaplarını okumadığım için o taraf için cahil yorumları yapabilirim, üzgünüm.

Öncelikle belirtmem gerekli ki, evrenin aslında gayet güzel bir potansiyeli var. Güzel bir cyberpunk evren yaratılmış, oyunun kuralları da net bir şekilde koyulmuş. Fakat evrenden faydalanan bir hikaye yaratmak istemiş yazar. Açıkcası ben burada biraz hayal kırıklığına uğradım. Kesinlikle daha çok tanımak istedim evreni. Kitaplarda da aynı durumun olduğunu biliyorum, açıkcası üzüyor. Bilim kurgu sevenler için her yönüyle çok orijinal bir iş olmasa da cidden evren yaratılırken üzerine uğraşılmış bir yapıya sahip. Bir sonraki paragraf doğrudan konuyu anlatan değil, ancak gidişata dair ufak bir spoiler verebilir. Dizi hakkında hiç bir şey öğrenmek istemiyorsanız, buradan sonrasını okumayın.

Dizinin gidişatı hakkındaki hafif spoiler ise, dizinin tek bir yöne doğru ilerlememesi. Kitapta aynı muhabbet var mı açıkcası emin değilim ama çok fazla odak noktası var dizide. Diziyi belli bir oranda dinamik hale getiriyor kesinlikle fakat takip etmesini de zorlaştırıyor. Sorun şu ki, odak değişirken önceki odağı tam olarak bitirmeden bir diğerine atlıyor. Bazı noktaları birleştirirken başlar için en azından kaçırdığım noktalar söz konusu. Diziyi yeni yeni izleyen birilerini bulup oraları aydınlatmam gerekiyor.

--spoiler--
Spoiler olarak söyleyebileceğim senaryoda bir tembellik noktası olması bana göre. Konuyu uzatmamak adına mı yoksa yine kitapta böyle olduğundan ötürü mü bilemiyorum, bazı puzzle parçaları küt diye yerine oturuyorlar. Olayların çözümlendiği noktalar için konuşmuyorum, şunu yapabilir misin tarzı soru geldiğinde o evrende yapabilecek tek kişi olması gibi durumlardan bahsediyorum.

Başlarda konuyu çok dikkatli takip edemememden de olabilir bu nokta ama denizci olan siyahi abiye karakter dışı bir yardım etme mevzusu var. Aslında bu da yine ilk başta spoiler içinde şikayet ettiğim şeyle bağlanıyor. Yazan ekip ileride olacağı karakterin önden görmüş gibi karakterleri hareketlendirmesi sıkıntı yaratıyor. Kurgudaki ilüzyonu benim için biraz kırdığını söylemem lazım.

Kovacs ile Ortega'nın hiç bir anlamı olmayan aşk ilişkisi. iki karakterin zaten dizide olacak olan şeyleri yapması için yeterince motivasyonları var. Zamanla birbirlerini sevmeye başlamışlar gayet bomboş, hiç bir yere de bağlanmayan, konuya da hiç bir faydası olmayan mevzu.

Tuttuğum bir nokta ise Netflix'in çok önem verdiği bu sjw kitlesine gönderme yaparken benim gibi artık bu trendden nefret eden kişileri bile sıkmadan bunu becerebilmiş olmaları. Karakterleri toplumun başka bir sınıfından yaparken bunu ha işte bak bu da böyle öylesine yaptık değil de gerçekten anlamlı olacak bir şeyler vermiş olmaları, konuya yedirmeleri hoş olmuş.

Dizinin odağını sürekli değiştirmesinden bahsetmiştim. Kimi zaman dizi bir anda evreni anlatmaya başlıyor, dönüyor Kovacs'ın ana sorununu çözmeye odaklanıyor, kimi zaman bu yaratılan evren üzerinden din, felsefe, siyaset eleştirisi yapılıyor, Kovacs'ın başka dertlerine dönülüyor başka bir anda. Hoş mu, biraz tercihe kalmış.
--spoiler--

Kült bir bilim kurgu eseri bekliyorsanız dizi için beklentiniz baya hatalı. Bazı günahlarını da kabullenebilirseniz güzel bir iş çıkmış ortaya. Umarım The Witcher için çıkacak olan dizi bu seviyede olur her anlamda. Bu tarz canımı sıkacak şeylere okeyim ufak ufak.
Beğenilen bir cyberpunk bilimkurgu dizisi keşfedince çok sevinmiştim. Hiçbir şeyi beğenmeyen tiplerden olmak istemem ama sıkıldım izlerken. Sanki bir şeyler eksik. Martha Higareda diziyi izlemeye devam etmemin esas sebebi olacak gibi. Şuan ikinci bölümün ortasındayım. ilerleyen bölümlerde umarım daha iyi olur.

*2500 yılında hissettirmiyor. Beden değiştirme, gezegen kolonileri ve şehir manzaraları dışında daha çok yakın gelecek gibi.

*Hikaye yavaş ilerliyor

*Klasik tasarıma çok yer verilmiş.

*Evren Blade Runner'a benziyor. Daha yeni Blade Runner 2049 izlediğim ve beklentim yüksek olduğu için bu dizi ilginç gelmemiş olabilir.

--spoiler--
* Ana karakter ölümünden 250 yıl sonra başka bir gezegende uyandı ve hemen bir günde ortama adapte oldu. "bu gelecek bana uygun değil." diyip depresif takılması haricinde ne herhangi bir teknolojik gelişmeye ne de kültürel bir farklılığa şaşırdı. iletişim sorunu bile olmadı, konuştukları dil aynı.
--spoiler--
sci-fi klişelerinin hepsi var. yenilikçi bir buluş yok.
dizide en beğendim şey Are you a believer guy oldu.*
görsel
Ya ben bilim kurgu sevmiyorum ya da cidden standart bir dizi. Üstelik sıkıyor çoğu zaman
Güzel Dizi Ben sevdim.
– Tanrı izliyor. Günahlarınız için sizi yargılayacak!
+ Epey meşgul olacak desene.
efendim replikleri de düşmüş internete bu muhteşem dizinin. buyurun:

– Hep pisliğin teki misindir?
+ Her bedende, her seferinde.

Güç, nüfuz meselesidir Bay Kovacs.

ilk ders, hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Varsayımlarını görmezden gel. Hiçbir şeye güvenme. Gördüklerine, duyduklarına, sana söylenenlere, hatırladığını sandığın şeylere..

repliklerin devamı:
http://replikler.net/repl...zon-replikleri-dizi-2016/
çok güzel bir dizi.. değişik.. ben beğendim açıkcası.
ilk bölümdeki o kadını görünce 5 sezon izlemeye karar verdim.

Edit: Kadını 10 polis aynı anda sıkarak delik deşik ettiler.

Edit2: Sorun yokmuş, insanların ensesindeki sikkodiskçik zarar görmedikçe geri hayata döndürülebilirlermiş.

Edit3: Kadının sikkodiskçiğini yok ettiler. Karakter tutmayı bıraktım.
Bazi geri zekalilarin spoilerdan haberi yok galiba ama iq dusuklugu onlarin problemi degil dogustan. Neyse.

Sonucta esi benzeri olmayan bir dizi. Evet cok fantastik cok sci/fi ama izlenir mi izlenir. Bi kere adam cok yakisikli. Tek sorun basroldeki polis kadin bence. Daha iyi birini bulabilirlerdi. Gelecegi biraz daha imgelemek isterseniz zihninizde bu dizi size fikir verebilir.
güzel dizi ok
cyberpunk ok
yavaş ilerliyor ok
yeni bir şey pek yok ok
bu bütçeye daha iyi bir şey çıkardı ok

her şeye bok atmayın izlemeyebilirsiniz yani hepimiz la casa de papel izlemeyelim bence.
yoksa aynı şeyleri yaparak çoğalacağız.
yakında herkesin dilinde olacak dizidir.
zaman kaybından başka bir şey olmayan, dağın fare doğurduğu dizidir bana göre.
Cyberpunk meraklisi biri olarak kitabi 2 ay gibi bir surede bitirdim. Neden anlayamadim bir turlu basina gecip 50-60-70 sayfa birden okuyamadim. Aslinda dibine kadar aldim cyberpunk tadini ama, beni konu sarmadi sanirim. Diger iki kitabi okuyacagim bakalim onlar nasil gidecek.
balon dizi.
bilim kurgu seviyorsanız izlerken keyif alırsınız. konusu da epey enteresan.

ama bu kadar.

yani ne abartıldığı kadar iyi ne de gömüldüğü kadar kötü. 7/10 diyebiliriz.
iki günde altıcı bölüme geldim yatana kadar 8. Bölümü rahat izlerim herhalde. Dizi baya sardı diğer netflix dizilerinin yanında baya ağır duruyor ve bu çok güzel bir şey.Teğmen Orteganın memelerine de hasta oldum ama o başka bir konu.
Bu gün itibari ile bütün sezonu bitirdim ve tek kelime ile enfes bir dizi diyebilirim. Evet konu ağır işliyor ama dizinin kalitesi de tam olarak buradan geliyor bence hem bir bilim kurgu hem de harika bir polisiye dedektiflik hikayesi...
Sezonun son bölümün sonuna gelince ister istemez vay amına koyum dedim.
--spoiler--
Umarım poe gelecek sezon geri döner ki bence kesinlikle dönecek o sevimli otel de kesinlikle çok daha fazla sır var.
--spoiler--
güzel diziydi de unuttuk. bu gavurlar da diziye bir ara verdi mi tekrar gelene kadar diziyi unutuyoruz. o kadar ara mı olur amk?

bizim memlekette ne güzel zengin koca kafalamalı diziler her gün bir bölüm yayınlıyor, ara mara da yok.

demek ki isteyince oluyormuş... tembel ibneler sizi.
ikinci sezon yakında yayınlanacakmış ama netflix de kesin bir tarih yazmıyor. Muhtemelen yaza kadar gelir.