bugün

Bir işçinin aylık ücretinin yanında pek sorun olmaz. Ama benim ülkemde açlık sınırında yaşayan işçim için büyük sorun.
maaşımı da tl ye çevirip yazayım o halde. biraz moraliniz bozulur ama :(

t: birim farklılığından doğan durumdur.
o da bir şey mi canım. Almanya'da salatalığı 50 eurocular bile sokaktaki saticilardan dilim dilim alıyorlar. biz de öyle mi ama. kıskanılacak milletiz vesselam.
Tl ile euro arasındaki fiziki ve ekonomik farklılığı anlayamayan beynin şaşkınlığıdır.
Ekonomisi ve para birimi euro üstüne kurulu bir ülke için gayet makul bir fiyattır.
Eğitim şart!
bir türk işçi bir elma satın alabilmek için 15 dk çalışırken Alman işçi 5 dakika çalışıyorsa varsın bunu da şansölye Merkel düşünsün.
Yani 2 euro oranın standartlarına göre gayet güzel fiyat mesela Türkiye'de de 4 liraya kilosu taneyle alıyom lan elmayı el ınsafsızlar bu hala düşecek ülke miydik. Hayır
lirayı da 4 e bölünce 2 TL elmanın fiyatı ve en iyi elmadan bahsediyoruz.
hahaha.

euro: 4.2 tl.
almanya'da asgari ücret: 1500 euro.

so?

almanya'da elma bile daha ucuz. ben yazmaya utandım, siz bu şekilde konuyu saptırmaya aklını kullanmayanları, kaynak aramayanları keklemeye utanmayın.
mal, kilosu adamların 2 lirası.
(bkz: saman ithal eden süper güç)
senin samanı ithal etmişler, sığırları bu başlığa alalım.
karnını elmayla doyuranlara dert olmuş
almanyada yaşayan insanan kazandığı para euro, bizimki ise tl. neden ikisini birbirine karıştırıyorsunuz? almanyadaki bir şeyin fiyatı 10 euro ise alman için fiyatı 10 tl demektir.
amasya'da olsa şaşırılacak durumdur.
ülkelerin ekonomik durumları, alım güçleri, ürünlerin fiyatları bulundukları coğrafya, siyasi yapıları, sanayisi, demokratik yapıları, üretim ortamı, demografisi vb. gibi etkenler tarafından belirlenir. ancak bütüncül bir bakışla sağlıklı bir karşılaştırma yapılabilir. göreli şeylerin fiyatlarını kıyaslayarak ülkelerin yaşam standartlarını, alım güçlerini, ekonomilerini anlamaya çalışmak insanları yanıltır.
asgari ücretin 450 euro olduğu bir ülkeyi etkilemeyen fiyattır. ne bekliyordunuz tarımı yapılmıyor ve tamamıyla ihracaat ürünü aynı sartlarda türkiyede olsa en az 15 lira olurdu . en azından almanyada kan emici stokcular yok .
Açılın düz mantık yapıp gidicem. Bizimkiler orda gurbetçi onlar bizde değil.
Ey Almanya sen kimsin ya kimsin?
GSMH 41.936 USD olan Almanya için aslında çok da uçuk olmayan rakamlardır.

Ki öyle kilo kilo meyve alma olayı biz ve Ortadoğu ülkelerinde var,

Asıl soru şu,

Bu adam 1 kg elma alsa sarsılır mı; ya da sen 1 kg et alsan sarsılır mısın?

Bence maaş fiyat endeksi Almanya'da optimum düzeyde iyiyken Türkiye'de rezalet boyutundadır.

Vatandaş olarak ısrarcı ve liderlerin hesap melekleri olmalıyız. Halka koklatılmadan dönen paralar öyle dehşet verici ki, daha şeffaf ve adil düzen için siyasetçi siki yalamaya bırakıp kendimiz için hesap sorabilmeliyiz.

Hepimizin çocukları ve gelecekleri için.
Trollük yapacağım diye Başlık açmak.

Madem ekonomimiz bu kadar iyi neden Asgari Ücret Açlık sınırnın Altında Yandaş militan.
Alman parasının Türk para biriminin 4 katı olması. Yani bizim ki artık muşamba işlevi görüyor.