bugün

einstein "ben daha çok spinoza'nın panteistik -tanrı her yerdedir- anlayışına inanıyorum. ve bu bakış açıma da din diyorum; hem bilimle hem de rasyonel düşünceyle uyumlu bir din" de demistir. bu konunun gerizekalilik - ustunzekalilik baglaminda degerlendirilmesine ben de karsiyim. mesele inanma, inanmama meselesi. ama ornek verecegim diye de ucu acik cumleleri cimbizla ayiklamamak lazim.

tanim : bana gore yanlis onermedir.
doğruluğu tartışmalı bir önerme.

kesin olan bir şey varsa o da henüz kesin bir kanıt bulunamadığıdır. bu ne demektir?

noel baba ya da diş perisi ne kadar varsa allah da o kadar vardır. bilim böyle diyor.

duygularınızı gösteremezsiniz, allahı da gösteremezsiniz. duygularınız vardır o zaman allah da vardır derseniz müthiş yanlış bir analoji yapmış olursunuz. bir soyut kavramın var olması bütün soyut kavramların var olacağı anlamına gelmez. duyguların kaynağı somut ve elle tutulur olan beyindir. şimdi sizin yaptığınız analojiyi düzeltmek gerekirse, duygu soyut bir kavramdır, allah da soyut bir kavramdır. duygular insan beyninin ürünüdür o zaman allah da insan beyninin ürünüdür.

oldu mu?

bence çok güzel oldu.
allah kavramı bir zamanlar bilimde hakim olan "esir" kavramı ile aynı şeydir. 20.yy öncesi fiziğinde açıklanamayan şeylerin üzerine yorulduğu "esir maddesi" varsayımı 20.yy'ın başında einstein tarafından nasıl çöpe atıldıysa, günün birinde aynı şey allah varsayımı içinde geçerli olacaktır.
eger bu onermeyi semavi dinler kapsaminda degerlendirecek olursak, onermenin dogrulugu ya da yanlisligi icin kanit aramanin ne kadar bos bir ugras oldugunu da gormus oluruz. inanmayan arkadaslardan sunu rica edecegim, bir an icin olaylara inanan insanin cercevesinden bakin. insanlarin dunyaya imtihan icin gonderildigini dusunun. inanacaklar mi, yoksa inanmayacaklar mi? simdi ortada bariz bir kanit olsa, imtihanin ne manasi kalir?

o'nu gormek isteyen icin etrafta milyonlarca kanit varken, gormek istemeyen icin bu kanitlar o'nun yoklugunun ispatidir. kisacasi, inanan inanir, inanmayan inanmaz.
allah varolmadığı için ateizmde bir ideoloji ya da inanç değil gerçek olmaktadır. ateizm ile karizma yapılamamasının nedeni, varolmayan bir şeyin yokluğuna saldırarak bir şey elde edilemeyeceği gerçeği yatar. bir insanın "tanrıya inanmıyorum" demesi ile "noel babaya inanmıyorum" demesi arasındaki fark barizdir.
allah'ın yokluğu olmadığı hakkında kesin kanılar vardır. kahinatı yaratan ve bizlerin o'na karşı sorumlu olduğumuz gerçeği de vardır.
tanrı yaratır ve bizler ibadet ederiz, taparız..
yada ibadet etmeyiz, tapmayız, günahını cezasını çekeriz..
böyle olmasa idi ölmenin mantığı nerede kalırdı? öleceğiz, herkes ölecek ve bi şekilde biri yada birilerine hesap vereceğiz..
doğru olan biridir, yani tektir. tanrıdır, ilahtır, allahtır..
kanılardan bahsetmiştik.. tanrı kendisine inananlar için milyonlarca belirti saklamıştır zaten..
inanmayanlar için kahinata bakmak yeterlidir..
yıldızların, gezegende nasıl destek almadan durabildikleri?
güneşin dünyaya bir cm dahi yaklaşmasında dünyanın nasıl şekil değiştireceği?
dünyanın hatasız bir sistematik halinde çalışması.. bunların hepsi göstergedir..
hala inanmayana ne desek nafiledir..
(bkz: allah a şükür ateistim)
bununla beraber varsayım düşünceside olmazdı.
allah vardır diyen bir toplumda ölmeden önce söylenen son söz.
bir astronot ve beyin cerrahı konusuyorlarmıs, astronot baslamıs anlatmaya.
-yıllardır uzaya cıkarım sürekli gökyüzündeyim dünyanın her yerini gezdim ama Allah' ı göremedim.
cerrah söyle demis,
-yıllardır onca doktor, avukat, mühendis ve astronotun beynini açtım hiç birinde akıl göremedim.
ekvatorun çevresi 40075km. 1 günde etrafını dönüyor ise;

40075/24=1669,79km saatte
169,79/60=27,82km dakikada
2,82/60=0,46km saniyede eder.
0,46km=460metre eder.

şimdi ben havaya zıpladığımda 460 metre uzağa mı gidiyorum? dünya dönmüyor. allah yoktur.

(bkz: teori sıçmak)
(bkz: ne var ya lan it)
allah vardır demekle eşdeğer söz. *
kişinin kendi inancıdır. daha doğrusu inanmayacıdır. kimseye zorla kabul ettiremeyiz varlığını. zaten hepimiz kabul edip, tam tamına kulluk etseydik ne işimiz vardı dünyada değil mi?
herkesin kendince bir allah'ı vardır sözüne tezat saçmalık. inanmayan da kendince bir inanca sahiptir çünkü. inançsızlık da bir inançtır.

(bkz: suyunun suyu)
(bkz: sözlüğün subjektifliğinin artması)
''allah yoktur'' diyene ''ya versa ne bok yiyeceksin '' diye yanıt verme isteği uyandıran bir deyiştir.
inançsızlığın bir inanç olduğunu sıfır bilgi ile iddia eden, 'allah vardır' ı kanıtlayamadıkları halde savunan kişilerin alındığı cümle.

inançsızlığın bir inanç olduğunu komik bir şekilde iddia edenler yakında şunları da söyleyecek:

(bkz: hastalıksızlık bir hastalıktır)

(bkz: kellik bir saç modelidir)

(bkz: akıl sağlığı psikolojik bir bozukluktur)
bunu çürütmek isteyenler çocuk kandırmacası gibi cümleler kurmaktadır. yok sütmüş, yok peynirmiş. bi kere ne peyniri o? ineğe ne oldu? peki ya çim?

bu şey gibi, komşu komşu huu huu diye başlayan ineğin dağa kaçma hikayesi vardı. onun gibi bir savunma. allah'In varlığını savunuyorsun ve bu kadar çocuksu cümleler kuruyorsun. inanılmaz ki bunu diyen adama.
Varın ispatı, yokun ispatından her zaman daha kolaydır. Bir elma cinsinin yeryüzünde bulunduğunu, bir tek elmayı göstermekle ispat edebiliriz. Halbuki yokluğunu iddia eden kimse bütün yeryüzünü, hatta kainatı dolaşıp, ancak ondan sonra onun yokluğunu ispat edebilir. Bu ise, imkansızlık çapında bir zorluk demektir. Öyleyse diyebiliriz ki; yok, hiçbir zaman ispat edilemez...

Bir sarayın kapılarından 999'u açık, biri kapalı olsa, kimse o saraya girilemeyeceğini iddia edemez. işte inkarcı, devamlı surette kapalı olan o bir tek kapıyı nazara verip onu göstermek ister. Aslında o kapı da, o inkarcı ve onun gibi olanların gözlerine çekilmiş perde sebebiyle onların ruh dünyalarına kapalıdır. Mümin için kapalı kapı yoktur. Yeter ki gözlerini yummasın!... Zaten 999'u herkese açıktır. Hem de ardına kadar...

alıntı (Mehmet Kırkıncı)
(bkz: ben her yere iyice baktım yok)
(bkz: koşarak ışık hızına ulaşmaya çalışmak)
(bkz: agnostiklerin kimseye yaranamaması)
(bkz: ayarlardan ayar beğenmek)
-allah yoktur.
+tabi canım allah yok, sende yoksun, bende yokum, hepimiz yokuz aslında.
ortalama 50 yıl sonra bu lafı söyleyenler tarafından ölüm yatağında "lan umarım gerçekten yoktur" denmesine sebep olacak kesin hüküm içeren önerme.
(bkz: tövbe de)