bugün

bahadır baruter'in çizdiği bir karikatürden dolayı kendisi için istenen cezadır. devletin resmi savcısı, "allah yok din yalan" ifadesi kullanıldığı için 1 yıl hapis cezası istemiştir.

http://www.radikal.com.tr...09.2011&CategoryID=77 ilgili haberi okuyabilirsiniz.
bir müslümanım ama bu benim bile ağırıma gitti lan.

not:Başlığı ekşi'de gördüm.
sözlüğün yarısının metriste kol kola volta atacağına işarettir.
ybsg denilmesi muhtemel karardır.
"allah yok din yalan" kişinin kişisel görüşü olabilir. bu ülkede ateistler var hiçbiri tutuklanmıyor. ancak karikatür, değerleri aşağılamaktadır. "allah yok din yalan" tamam böyle düşünüyorsun da, git kendi kendine düşün. benim camimin duvarına nasıl böyle yazarsın? "allah yok din yalan" ben de dalga geçerim diyorsan cezanı çekmelisin. hee, 1 yıl hapis cezası hiçbir şey değildir. yatarı yok bir şey yok. sadece mahkeme masrafları falan 100 lira gibi bir para öder.
git kendine düşün denirken şunu da düşünmek lazım. sen müslüman olarak allah yok dediğim için benim inancını aşağıladığımı düşünüyorsan ve bu bir hakaretse bende bir ateist olarak allah var dediğin için senin inancımı aşağıladığını düşünebilirim. çünkü benim inancıma göre allah yok. nasıl olcak? sende git kendi kendi kendine inan o zaman. her yerde allah ın varlığına dair propaganda yapılmıyor mu???

edit: bunu bir müslüman olarak yazdım. ters açıyı da görün diye. herkesin günahı kendi boynuna.
benim de kanaatimce nacizane, ortada milletin kutsallarına alenen bir aşığılama, dalga geçme var ve bu bu grup tarafından devamlı yapılıyor.

kimse ataist olduğu için yargılanmıyor, bence fikir özgürlüğünün nerde başlayıp nerede bittiği konusunun tartışılması için iyi bir fırsat bu tip davalar.
kimsenin kimseyi allah yok dedi diye hakaret ediyor gördüğü yok. ateist insanlar da yaşıyor bu topraklarda. tanıdıklarımız da var içlerinde. söylemelerine gerek de yok. allah inançları yok sonuçta. inancıdır der saygı duyarız. ancak, bu karikatürde yapılan tabir-i caizse cami duvarına pislemektir. "ehehe salaklara bak neye inanıyorlar" tarzı bir yaklaşımdır. bu da hakarettir.
ama yok. kime anlatıyoruz. şeriat geliyor dimi? bunlar onun ayak sesleri...
son derece saçma bulduğum karardır. o karikatür insanlara zorla dağılıtmamıştır. kişi kendi rızasıyla gidip almıştır.

bazı insanlar dildo da üretiyor. bunlar bazılarınca kadının kutsal kabul edilen yerine zarar vermektedir. bunun gibi binlerce örnek verilebilir. dava düşmüştür.
türkiye'de din olgusunun(!) tek taraflı işlediğinin kanıtıdır.

müslümanlığa bir iğneleme(!) *yapılınca davalar açılır, yaygara kopar. fakat olay başka dinlere geldiği zaman, kıçımızı kırar yatarız. bana batmayan diken daha da sivri olsun.

türkiye'de din olgusu "genellikle" her iki kesimde de tek taraflıdır; inanda da inancı olmayanda da.

türkiye'de ateist islamı iğneler, türkiye'de müslümanda kendine iğne batmadıkça sikine takmaz.
(bkz: allah yok demenin suç olması/#13272459)
böyle bir şeyin gerçekleşmesi halinde türkiye'nin değil tüm dünyanın ayağa kalkması gereken olaydır.
" baruter dedi diye yok olacaksa, atın içeri çıkmasın " dedirten olaydır.
tehlikenin farkında mısınız? başlıklarının,
vaktiyle ne kadar yerinde yapılmış tespitler olduklarının göstergesi, gerici, yobaz zihniyetin kamuyu nasıl ele geçirdiğinin alamet-i fahrikasıdır.

iş bu entry' i eksilersiniz şimdi şakirtler ama unutmayın aynı gondorun borusu sizinde götünüze üflenecek bir gün.

bir zamanlar laik ve çağdaş olan ve böyle kalması gereken bir ülke vardı diye siz de ağlayacaksınız.

tehlikenin farkında mısınız?
bu davayi açanlarin adamdan özür dilemesi gerek bu sekilde bir yaklasimin olmasi laiklik denen kavrama balta vurmak demek ve devletin hukuk anlayisina kursun sikmaktir. kimse kimsenin yasam alanina tecavüz etmedigi sürece bir problem yoktur. bunu problem yapanlarin düsüncelerinde sikinti var demektir. devletin bunun üzerine gitmesi ve hukuk devletin ne demek oldugunu basite indirgeyerek herkese anlatmasi gerekir. yoksa ota boka kargasa ortami ve yapay gündem olusturarak aslolanin üzeri kapatilir.
inanmamak ayrı hakaret ve yalanlama ayrıdır. hakaret ve yalanlama elbetteki saygısızlık ve cezasız kalmayacak bir durumdur. din olmazsa baska birşey olsun hiç farketmez. böylelerini asmak daha hayırlıdır. ulan ibne pezevenk karikatür çizecek baska birşey kalmadimi dünyada puşt adiii dingil.... oh be! eksiler için şimdiden teşekkürler

edit: haa bu arada hala laiklik kavramını "tamamen" öğrenemeyen yurdum vatanım türkiye'm insanınada esefle bakıyorum çok garip çook.
müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkede insanları tahrik edecek bu tür girişimlere daha ağır ceza verilmeliydi dediğim karar. kodeste adamın dötünden kan çekerler ama toprağın altına girdiğinde başına neler gelir orasını düşünsün bence. "müslümanın ama benim bile ağrıma gitti" diyen gerzekler, bir an önce müftüye görünsünler bence.
nietzsche'nin "Tanrı öldü" felsefesi gibi olayı kıçından anlayanların layık gördüğü ceza. asıl söylenen anlaşılsa idamla sonuçlanırdı heralde.
Söz konusu karikatür, müslümanlık ile ya da herhangi başka bir din ile alay amacı taşımamaktadır. Aksine, görüş bildirmektedir. Zira, bırakın Türkiye'yi, tüm dünyada, bir insanın, dini inancı olmadığı için hakkında tutuklama kararı çıkarılması saçmadır. Hiç bir insani özgürlük ile bağdaşmayan bir durum olduğu ortadadır. Bu durum, adaleti sorgulamamız gerektiğini göstermektedir.
Herkesin Allah'ın varlığına inanma zorunluluğu yoktur.
Gene sapla samanın karıştırıldığı bir konuda daha birlikteyiz.

Burada konu çizilen karikatür nedeniyle müslümanlığın, allah'ın yada kutsal değerlerin korunması değil, müslümanlığ'a, allah'a, yada başkaca kutsal değerlere hakaret nedeniyle cezalandırma isteği de değil. burada tck'nın korumak istediği menfaat kamu barışıdır. zira Türk Ceza Kanunu'un 5. bölümü Kamu Barışına Karşı işlenen Suçları hüküm altına almıştır.

Bu bölümün Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama başlıklı 216. md. sinin 3. fıkrasına göre:
Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması hâlinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. denmektedir.

unutmayınız ki savcılık iddia makamıdır. bir suç unsuru görürse adı üstünde iddianame hazırlar ve mahkemeye sunar. yargılamayı ise mahkeme yapar.

Konuya dönecek olursak baruter'in hazırlanan iddianameye göre ceza alması için yaptığı fiilin "kamu barışını bozmaya elverişli olması" gerekmektedir. Hakim yargılama sırasında bu olguyu araştıracaktır.

şimdi baruter kamu barışını bozacak bir fiil işlemediyse abartmaya hiç gerek yok. bu durumda zaten yargılama beraat ile sonuçlanır.

tam tersine kamu barışını bozacak bir işe imza attıysa o zaman tck. hüküm altına alınmış olan bu konuda ceza almasın demek kimseye düşmez.

Bu madde tck olsun mu olmasın mı konusu ise ayrı bir tartışmanın konusudur.
bir sergide seyircilerden biri picassonun tablolarından birine bakarak -bu ne biçim balık? deyince, picasso -balık değil, resim demiş. bu da onun gibi birşey bana göre. rastgele bir adamın rastgele bir kağıda karaladığı birşeye bu kadar takılırsak işimiz çok zor.
başkasının dinine, inancına ana avrat düz sayanları hoş gören milletin kendi inancına dair bir yoruma tepki göstermesidir.

akp'lileşen yargının eserlerine bakın hele.
az ceza isteniyor, hakkında fetva çıkarılmış olmalıydı.
yasalar gereği uygulanması gereken mevzuattır.

ancak hassaslık şuradadır; eğer kişi çıkıp isa yoktur, hristiyanlık bir din değildir şeklinde bir açıklama yapar ise aynı yasayla karşı karşıya bırakılmalıdır aksi haldi çifte standart uygunlanmış olur. toplum içinde tüm dini ve etnik grupların özgürlüğü ve korunması devlet tarafından sağlanır. daha doğrusu devlet özgür bir dini yaşam için gerekli ortamı sağlamak zorundadır. bu zorunluluktan ötürü ülkedeki herhangi bir dine, dine topluluğa karşı aşağılayıcı ve/veya nefret uyandıran söz ve davranışta bulunan kişinin uyarılması ya da cezalandırılması gerekir.
bu kadar normal bir durum nasıl bu kadar tartışılıyor anlamıyorum. hangi dergide hıristiyanlıkla musevilikle ya da başka bir inançla dalga geçildi? herkes yazmış ya vay efendim başkalarına yapılınca hoş görüyorsunuz kendinize yapılınca kıyamet koparıyorsunuz. başkasına yapılınca kıyamet koparmam ama savunmam da sizin yaptığınız gibi. budistlerin inanışlarıyla dalga geçiyorsa birileri, onları aşağılıyorsa cezasını çeksin. yaygarayı da budistler koparsın. bir budist benim dinimle dalga geçildiğinde savunmasın yeter. yaygarayı ben koparırım.
yargı akplileşiyormuş da, bu da onun eseriymiş de miş miş de miş miş. böyle basit açıklamaların arkasına sığınmayın. yok dergiyi zorla satmıyorlarmış. böyle saçma bir savunma mı olur? uyuşturucuyu da zorla satmıyorlar. isteyen alıyor. ama satması yasak. karaborsa bilet de zorla satılmıyor. millet almak için kendini paralıyor. ama satması yasak. böyle yüzlerce örnek verebilirim.
tekrar tekrar söylemek zorunda kaldık ama aklı ermeyenler için bir kez daha tekrarlıyorum. o kişinin düşünceleri benim umrumda değil. isterse allahın olmadığına inansın isterse peygamberin. bana ne? bunu dillendirebilir de o da hakkıdır. saygı duyarım. ama, hakaret edemez benim inançlarıma. cami duvarında allah yok din yalan yazıyor adam telefonda allah ile konuşuyor. bu aşağılamadır, hakarettir. bunu kimsenin kimseye yapmaya hakkı yoktur. dediğiniz gibi gayrimüslimlere sürekli(!) yapılıyorsa bu çıkarın ortaya, onlara da tepki gösterelim.
(bkz: yaksak mı)