bugün

bu yıl sonunda makyajlanması beklenen, 3. yılını doldurmak üzere olan kasa.
yanından geçerken camından içine baktıran arabadır. astra, honda, scirocco, peugout herkeste var. ama giulietta zevkli adamın arabasıdır.
1.4 170 hp benzinli versiyonu her gün küçükyalı / etiler arası iş saati köprü trafiğinde gidip gelerek, genelde sakin kullanım bazen yol durumuna göre gazlanarak 9,7lltre / 100 km gibi bir değer göstermektedir ki bu ciddi anlamda düşük bir değerdir.

tüketim anlamında arkadaşlara referans olsun.
marangoni versiyonu fena olmayan araç:

http://www.youtube.com/watch?v=CiWfNkboew8
1.6 JTD versiyonunun yakıt tüketimi dahil 100.000 km kullanım maliyeti 45.000 TL civarında olan Alfa Romeo modeli.

45.000 TL'nin detayları için: http://yuzbin.net/alfa-romeo-giulietta-1-6-jtd/
2013 yılı itibarıyla tasarım olarak en güzel göte sahip olan otomobil. Hele ki kırmızısı yok mu, geçtiği yeri yakar...
eski alfa ruhunu taşımayan italyan beygiri.
çok atarlı olmasa da dikiz aynasında görünce saygıdan yol verilir.

modeli ne olursa olsun, o yol alfa'ya verilir.
tasarımı şahane olan araba. Ancak tasarım konuşuruz çünkü koltuğuna oturma şansım olmadı. Beyaz olanının Arkadan görüntüsü süperdir, akşam olmak üzereyken ışıkları yandığında özellikle. Yakışıklı değil tam bir güzeldir, tanrıçadır.
Alınan 100 üzerinden 87 skoru, bu aracın gelmiş geçmiş en güvenli compact araç olduğunu gösteriyor.
2013 modelini bursa yollarında usulca kullandığım arabadır.
Şeytan bas gaza diyor.
Ruhumuz olmadan hepimiz birer makineyiz türü sözleri olan muhteşem reklama sahip arabadır.
bu arabayı seversin sevmezsin ayrı konu. ama görünüşüne, özellikle dış görünüşüne laf edersen ben de gözlerinle ilgili bir problemin mi var diye sorarım. muhtemelen en beğendiğin kadın da bülent abladır, değil mi ?
çekici italyan...

evet tanımı tam olarak bu. alfa romeo'nun diğer farklı modellerinde de son derece beğendiğim araçları olmasına rağmen giulietta adeta "ben sportif ve agresifim" duruşuna sahip. kullanma şansına nail olamadım yorum yapamam ama tahmin ediyorum sürücüsünü memnun edecek performansı rahatlıkla gösterir.
156 nın yerini dolduramayan alfanın yine de iş yapar bir modeli.
öndeki civciv ağzı olmasa daha hoş olurdu sanki ama gene de tasarımı çok hoş bir arabadır.
kendime 2012 yılında 14 şubat sevgililer günü* hediyesi olarak aldığım, 3 yıldır aralıksız kullandığım arabam.

3 yıl ve yaklaşık 80.000 km boyunca 1.6 jtd kullanmış olarak biraz detaylı bilgi gireyim de insanlar da faydalansın.

öncelikle konfor arayan bir insanın bu arabayla bir alakası olmamalı, çünkü benzer paralar vererek alacağınız çoğu araba bundan daha konforludur. fakat sportif bir araba almak istiyorum ama hem dizel hem de 4 kapılı olsun diyorsanız pek düşünmeye gerek kalmadan alabilirsiniz.

öncelikle artılarından bahsetmek istiyorum.
araç kesinlikle çok dikkat çeken bir araç-(tı). bir araca karşı oluşan hisleri en çok çocuklardan anlarsınız, çünkü onlar duygularını gizleme gereği hissetmezler. ilk aldığım zamanlarda özellikle çocuklar arabadan gözlerini alamıyorlardı, hatta "aha lan ferrari" gibi sözler de duymuşluğum var. ancak şu anda etrafta çok fazla olduğu için eskisi kadar dikkat çekmediği de doğru.

o bir alfa; yani ruh taşıyor. italyan şıklığı en büyük artılarından. sportif bir sürüşü var, virajlara ne kadar sert girerseniz girin bana mısın demiyor.

1.6 dizel motorda 320 nm gibi bir tork bulunmakta, bu inanılmaz bir güç. beygiri 105 gibi düşük bir değer olmasına rağmen tork ile gerçekten bu açığı nispeten kapatmışlar. şöyle ki; dik bir yokuşta dip gaz giderek 3.20i 5.20i gibi araçları geride bırakabiliyorsunuz. bu tabi ki tork sayesinde oluyor.

aldığımda sınıfının en güvenli aracı idi, sanırım hala da öyledir. sportif bir araç olduğu için inanılmaz da bir fren sistemi var. şu anda kadar kullandığım araçlar içerisinde en sağlam frenlere sahip araba dahi olabilir.

sürücü için geniş bir iç mekana sahip.

dna sürüş modları var; d-dynamic: gaza bastığınızda geri yapıştırır, araçta bulunanlar da 1.6 dizel motora sahip bir araç nasıl bu denli olur diye hayrete düşer, n-normal: normal sürüş modu, default yani, a-all weather: genelde yağışlı havalar için en güvenli sürüş modudur.

eksileri;
ses sistemi ile almazsanız, default olarak gelen (eski modellerinde) teybinin ses kalitesi çok iyi değildir. ayrıca teybinin shuffle özelliği yoktur ki bunu öğrendiğimde yaşadığım hayal kırıklığını kelimelerle anlatamam... (yeni modellerinde düzelmiş bu olay)

dizel modellerinde rölantide çalışan motor sesi diğer dizel araçlara göre biraz fazladır(dışarıya verdiği ses, içerde her şey normal), ayrıca yine dizel 1.6 motor için 105 beygir bence düşük kalmıştır.

dönüşlerde sağ taraf için görüş açısı pek iyi değildir, arka camdan bakarak çözüyorum o işi.

araç mutlaka ama mutlaka 1. vitesi istemektedir, öyle kasisten 2. viteste geçeyim sonra gaza basayım derseniz yemez, illa ki o vites 1 e gelecek.

jantlarından ötürü zincir takılamamaktadır, yalnızca kar lastiği ile kullanılabilir.

dizel modelleri için otomatik vites bulunmuyor-du. şu anda durum nedir bilemem.

tabi ki sadece türkiye pazarına özgü olarak çok opsiyon bulunmaktadır, aracı alırken her artı özellik para demektir.

sportif olduğu için konfor biraz daha arka planda kalmıştır, misal küçük bir çukura girdiniz, araçtan gelen o ses gerçekten içinizi acıtır.

ikinci el piyasası çok düşüktür, gerçi bu durum aracı ikinci al alacaklar için artı olmuş oluyor, neyse...

1.6 dizel olarak yakıt tüketimi çok da düşük değildir; ben şehir içi 7-7.2 lt/100 km yakıyorum.

aklıma başka bir şey gelmiyor. sonuç olarak 3 yıldır kullanıyorum ve hiç bir şekilde bıkmadım araçtan. daha da minimum 3 sene kullanırım gibime geliyor. gerçekten bir ruhu olduğu konusu doğru bu araçların, sizi kendisine çekiyor, kullanımı büyük keyif sunuyor. siz bakmayın çok eksi yazdığıma, insana sevdiğinin yanlışları daha çok batıyor. ayrıca hepsi de aşılabilecek problemler.

aklınızda soru işareti varsa mutlaka kullanana danışın, bana da özel mesaj olarak danışabilirsiniz. çünkü beklentiye göre alınacak bir araç bu.
2016 veya 2017'de yaşanacak kasa değişimi sonrası arkadan itişli olması olası araç. inşallah olur.
bu sınıfta italyan markası bir araca asla verilmeyecek fiyata satılan araçtır.
Usulca gittiğim şehirler arası yolda tırları sollama yaparken taciz eden porsche'cinin gaz pedalını eline verdirten araba.
Aşk=giulietta
(bkz: alfa romeo selamı)
Zevkler tartışılmaz konusu bu şaheser için bir kenara koyacaksın. hatchback arabalar için volvo ve Giulietta yı tek geçerim.
Ön plakayı takmamak neticesinde, bıdı bıdı 23. madde ihlali sebebi ile "tescil plakasını araç üzerinde ve uygun durumda bulundurmadan trafiğe çıkmak." suçundan 88tl ceza gönderilmektedir.
Kısa plakadan taktık efenim yeri uygun değil napalım?
ilk görüşte aşk yaşadığım, biriktirdiğim paraların hepsini uğruna gömmeyi göze aldığım , daha iyisini alabilecek duruma gelmeme rağmen hala vazgeçemediğim. Ona her adım atışımda kalbimin hızlandığı, ulan arabam çok güzel lan dediğim, sonra nazar değdirip kaza yaptığım, 2 ay servisten çıkmasını beklediğim, yedek parçasının tee bilmem nerelerden aylarca gelemediği ama herşeye değer dediğim canım giuliettam .
vw golf evde mercimek köftesi yapan hamınınsa, giulietta 20 lik çıtır seksi metrestir.
edit: esp, hız sabitleyicisi bile olmayan comfortline golf 6 almaktansa 2014 full bir giulietta almak en mantıklısıdır. genç arkadaşlara bir göz atmalarını tavsiye ederim.şehir içi 5.8,6.0 civarıyla dolaşırsınız. hem donanımlı hem sportif hem dikkat çekici hem konforlu bir araçtır kendileri.