bugün

aleviliğin kitabı kuran-ı kerim'dir. bu kitap doğru düzgün bir kaynak-kitap değil mi?

aleviler farklı yorumlar, sünniler farklı. egemen güce sahip olan sünniler, yüzyıllardan beri kendi inanç biçimlerini islam'ın özüymüş gibi dayattılar, devam ediyorlar. (bkz: durmak yok yola devam)

bu konunun burada konuşulmasını geçtim; hazır laf gelmişken aleviliğe bir iki hakaret edeyim deyip de içine sıçtığım ağızlarıyla mal mal konuşanlar, hakkında konuştukları konuyla alakalı araştırma yapmadan kulaktan götten duyduklarıyla burada zırvalıyorlar. senin canını allah vermiş, seni herkesten üstün yaratmış. böylece istediğine küfür yağdırabilirsin. bu mudur?

allah, muhammed, ali, kuran.
bu dört sözün islam'la alakası yok mu kafasına ettiğim kuş beyinli.

alevilerin namaza bakışları, namaz hakkındaki yorumları (nasıl sünnilerin kendi yorumları varsa) vardır. sünnilerin yorumundan farklıdır.
biraz araştırın diyeceğim ama bugünkü cehaletinizi yarına taşımakta ısrarlısınız. birşey dediğinizde karşı tarafın da dediğinize denk birşeyi size dediğinde ne hissedeceğinizi düşünün de öyle deyin.

bir insanın iyi bir insan olup olmaması, aleviliğine sünniliğine bakılarak anlaşılmaz. bir ateist insan insan sıfatını hakedecek seviyede iyi de olabilir. dinine bağlı olduğu sanılan biri esasında pisliğin teki de çıkabilir.

aleviler sünnilerin mescidine yani camiye gitmez. gidenleri kendi yolundan dönmüştür. aleviler kendi mescidlerine yani cemevlerine giderler.
alevilerin kıldığı namaz da sünnilerin kıldığı namaz değildir. nasıl sünnilerin kıldığı namaz alevilerin kıldığı namaz değilse.

bak türksat 2a uydusundan ara bul. bazı tv kanallarında perşembe günleri izle, cem nasıl yapılır gör. alevilerin secdeye indiklerini gör.
gör de utan cehaletinden.
sana ne ?, bana ne ?, kime ne ? denilesi durumdur.
alevi inancına göre hz. ali nin camii de öldürülmesiyle bağlantılıdır. hz. ali nin onların yerine namaz kıldıklarını düşünürler. bilirsiniz hristiyanlık inancında da buna benzer bir durum vardır. hz. isa nın kendi günahları için öldüğüne inanırlar ve doğan her çocuğu günahkar kabul ederler. benim bildiğim nedeni bu ama alevi bi arkadaşım düzeltirse beni ben de bilgimi düzeltmeye hazırım.
hz ali namaz kılardı, cem etmezdi ama aleviler (ali'nin taraftarları, ali'yi sevenler) namaz kılmaz cem eder. değişik yorum tarzı tabi, boşuna din doğmadır denmiyor, adam öyle inanıyor, ne kadar mantıksız olsada.

edit:konu başörtüsü olunca ortalıkta olmayan yazarlar burada pek bir döktürmüş din inanç özgürlük, Allah ile kul arasına girme filan, gözlerim yaşardı yahu.
(bkz: sünnilerin namaz kılmaması)
genelleme yapılmasında sakınca olan önermedir.
bugün gidin bir vakit namazında camide kaç kişi var sayın bakalım.
Bir saf ya dolar ya dolmaz. En fazla iki saf olur genelde.
Yaş ortalamasına bakın bir de en az 50. Ve bu veriler sünnilere ait. hal böyleyken çuvaldızı kendimize iğneyi başkalarına batırmamız gerekmez mi?
sen öl cenaze namazını kılmazsam adam değilim denilesi yazarın saptamasıdır.
(bkz: kabe kapınızda bilmez misiniz)
hacı bektaşı anmaya giderler ama hac ca gitmezler. islamla kafa bulmayı marifet sanırlar özellikle büyükşehirde yaşayanları. kafalarına estiği kural koydukları için namazıda canları istememiş silmişler.rakıya devam...
bir kısım güdük insanın bok atmayı borç bildikleri konulardan birisi. işte güdük beyinli olunuca başka türlü olunamıyor demek ki.
(bkz: namaz kilmayanlarin baskalarina dert olmasi)
(bkz: allahin melegi misin)
(bkz: cetele mi tutuyosun)
tercih meselesidir. ben sünniyim, hanefi mezhebindenmişiz büyükbabam öyle diyor, otorite o bizim evde öyle karar kılındı, ben de namaz kılmıyorum. 2-3 haftada bir denk gelirse cuma namazını kılıyorum, yapmasam da olur pek birşey farkedeceğini sanmıyorum çünkü 3 hafta nerdeydin demezler mi adama, her neyse... tercihim bu, alevilerin tercihi o.
oyle olsa bile -ki bir alevi olarak biliyorum ki kilanlar var- tamamiyla alevileri ilgilendirecek mevzudur. ama nedense alevilerin namazinin niyazinin derdi, aleviler haricindeki herkesi germekte. eger yanacaksak cehennemde yanacak olan biziz yahu, size ne oluyor?
bir sunni olarak bi siktir dediğim yobaz zırvalığıdır. bir çok alevi tanıyorum ailesi ile birlikte burada yobazlık yapan klavye lümpenlerinden çok daha iyi islamiyeti yaşıyorlar. ki farzedelim namaz kılmıyorlar. sanane lan? hem bütün alevileri kapsayarak saçmalıyorsun hem de hoş görüden bahsediyorsun?allah ile kul arasına girilmez diyorsun ancak birilerini namaz kılmamak ile suçluyorsun. peki sen dört dörtlük insanmısın? yoldan geçen hatunlara bakıyorsun? ohhh ne kadar güzel kalçaları var lan diye iç geçiriyorsun. küfürler ediyorsun.. beş vakit namazda kılmıyorsun? insanları inanç tercihlerinden dolayı yargılıyorsun, hatta yargılamayıp bütün alevileri namaz kılmamak ile suçluyorsun ee sen süper müslüman, harika adam mı oldun şimdi?

kimsenin tercihleri kimseyi ilgilendirmez.. sen namazını kılıyor musun? seni ilgilendiren bu kadarıdır. kim namaz kılıyor, kılmıyor şeklinde saçmalıklar ile yobazlığın lüzumu yoktur. insanları böyle zan altında bırakmanın hiç gereği yoktur.
namaz kildigi halde yemedigi b.k, islemedigi gunah kalmayanlardan farki vardir. bu gibi gafillerin gunahlari illa ki affolur. allah diger gafillerin gunahlarini affetsin. amin.
genel olarak doğru bir genellemedir. tanıdığım hiç bir alevi namaz kılmaz. ha bundan banane, sanane? alevilerin tabulaştırdığı islam`la alakası olmayan darwin vari teorilerinin altında yatan gerçeğin tek sebebinin anlamsız kibir olduğu gün gibi aşikar dostum.
"Allah'tan başka ilah yoktur, Muhammed (s.a.) onun elçisidir."

Allah, bizi yaratan olduğuna göre bizi en iyi tanıyan da O'dur. Bu nedenle bizim ne yaparsak iyi olucağımızı bilen de O'dur. Bize de peygamberleri aracılığıyla bildirmiştir. En son peygamber Allah'ın Rasülu Hz. Muhammed'dir. Son olarak peygamberimizin Allah'ın elçisi olduğuna şahitlik ediyoruz ve böylece Allah'ın peygamberimiz aracılığıyla bize göndermiş olduğu Kur'an-ı Kerim'i de kabul etmiş oluyoruz. Bizler kitabımızı çok iyi öğrenmeliyiz.

Allah dinini doğru öğrenen , öğrendiklerini yaşayan ve öğreten kullarından eylesin!
Namazsız iman olur ama iMANSIZ NAMAZ OLMAZ - Mevlâna Celâleddin-i Rûmi düsturunu belleyip,

Eline, Beline, Diline Sahip ol - Hacı Bektaşi Veli düsturuna sadık kalmaya and içmiş alevilerin KAMiL iNSAN'a ermek için geçmeleri gerektiğine inandıkları yollar (4 kapı)

- şeriat
- tarikat
- marifet
- hakikat

şeklindedir. Hatırladığım kadarıyla Aleviler ya da (kızılbaşlar) bu kapılardan sanırım namazla ilgili olanını geçtiklerine inanırlar. Çünkü ibadet Allah'a yakın olmak içindir. Diğer amaçla yapılanlar ise bünye için antreman olan şekiller bütünüdür. Kızılbaşlar da tanrıya dünyanın, kainatın, ve her canlının yaptığı gibi dönerek (cemde semah) yakın olacaklarını düşündükleri için namaz kılmazlar.

Vesselam soruyu soran arkadaşın kötü niyetli olduğunu zannetmem lakin eğer hakikaten kafasında tilkilerle bu soruyu sormuşsa eğer kendisine ALLAH ISLAH ETSiN demek isterim.
kendi tercihleridir.
kendine savcı başkasına avukat ol. dedirten bir saptamadır. hayat bir yolsa, namaz da depoyu fulleme fırsatıdır. sen niye benzin almıyorsun dersen, senin baban benzinci mi derler. biraz hoşgörü, biraz da içgörü lütfen.
allah katında sunnilerin namaz kılmamasından hiç bir farkı yoktur.
çokça duyduğum şehir efsanesi midir nedir beni de karambolde bırakmış konudur.
(bi insana kırk kez deli denince deliliğinden şüphe edermiş hesabı.)

şöyle ki efendim :

1- Aleviler namaz kılmaz. niye ? çünkü : "bizim namazımız kılınık. o yüzden gerek yok." güya hz.ali kılmış. tövbe estağfurullah, ne ala memleket.

2- Oruç tutmazlar; bununla ilgili bir açıklama henüz duymadım.

3- Sünnilere (genel olarak alevi olmayanlara) kız vermezler; bu çağda fazlasıyla mantık dışı.

4- Camiye gitmezler. niye ? çünkü : camide şehit edilen halifeler ve din büyükleri yüzünden camileri protesto ederler. bunada tövbe estağfurullah dedikten sonra :

bunlar halk arasında sanıldığından daha çok yaygın ve benim bile sık sık duyduğum söylemler. hele bir de yıllar evvel güner ümitin yaptığı bir gaf var ki efenim akıllara bile getirmek istemiyorum şimdi mazallah star tv 'yi bile basan öfkeli grup sözlüğü ne hale çevirir bilemem. * hani ateş olmayan yerden duman çıkmaz gibime geliyor ama neyse. çokta ilgilenmiyorum açıkçası hepsine inandığımda söylenemez ama aleviler ve inançları niçin bu kadar dillendiriliyor onuda anlamış değilim, herkes istediği şekilde ibadet eder sonuçta.
küçüklüğümde sözlerine anlam veremediğim semah, tasavvuf bilgisi ve bilinci hayatıma girdiğinden beri benim için bambaşka bir dünya oldu.Ne zaman dinlesem bütün ruhumun temizlendiğini, ferahladığımı ve allaha yakın olduğumu iliklerime kadar hissediyorum.namaz kılarken de bu duygulara erişmek değil midir esas olan?Ben namaz kılmıyorum ama hakkını vererek kılmayanlar da alevilerin namaz kılmamasını eleştirmesin istiyorum.
inançlarının gereği. nasıl ki hrsitiyanlar hacca gitmez, müslümanlar vaftiz yapmaz, museviler şeytan taşlamaz. aleviler de namaz kılmaz.

2 kere 2 dört. 4 kere 4 on altı.*
Kızılbaş Alevileri kendilerinden bile iyi bilen abi! lerin gelip uludağ sözlükte ahkam kestiği olaydır. Abi! miz herkesi senin benim bilgi seviyemde sanıyor belliki adam kapıyı görmeden makamı kapacak. Adamlara makam desen TSM makamlarımı abi der.

işin komik tarafı bunlara bir de aleviler oruç tutmaz, aleviler camiye gitmez alevilere kız vermezler peki niye gibi absürd saçmalıklar yazanlar eşlik eder.

Aleviler oruç tutar hemde öyle bir tutarki sen tutmaya kalksan o orucu ilk gün sonu hastaneye kaldırılırsın. Su yok, et yok, elma armut vs gibi etli yiyecekler yok çay veya ayranı kana kana içmek yok çay kaşığıyla tek tek içeceksin madem fakirin halini anlayacaksın öyle göstermelik akşam halil ibrahim sofrasında iftar edeceğin orucu tutmazsın gece ay tepeye çıktığında başlarsın oruca ertesi gece gökyüzünde yıldız sayısı 12 olunca iftar edersin. Bir de 48 perşembe orucu vardır ki alevilerin çoğu bile bugün bilmez bunu.

Cami muhabbeti insanlara en başında öğretilen allah her yerdedir. Her yerde olan allah'ın belli bir mekana ihtiyacı yoktur. ben nerede olursam olayım orada allahımı anarım allahın kuluda gelip sen niye camiye gelmiyon hıııı seni gidi seni diyemez.

mumsöndü denen şeytanın bile tiksineceği o iftiradan dem vurmuş birisi malum insan kendisinin yaptığını başkasına yakıştırırmış. Hayır bi de bu adam müslümanım diyor iftiranın allah katındaki cezasını bilmeden. Güner ümit denen şahs-ı zerzavat yok oldu gitti tutunabildimi bi daha. Neyse konuşmayayım daha fazla...