bugün

Bizimki yüzbaşı idi. Şöyle esmer ve yeşil gözlü olanından. Bütün kızlar nedense (!) pek bi istekli dinlerdik dersini. Bizim sınıftan bi kızla Beraber olduğunu öğrenen karısı okulu basana kadar.
yüzbaşıdan almışlara emreden nesildir.
muhtemelen de olabilir kime güveneceğim belli değil .
Albaydan bir hafta boyunca istiklal marsinin kita kita anlamini dinlemis nesildir. Albay anlatirken aglamisti ve biz de hungur hungur aglamistik. Ataturk u seven nesiller boyle yetisti. Sizin cakma vatanseverliginize tukureyim.
Gemlikli bi donanma albayindan almistim bu dersi, inanilmaz bir adamdi bu arada, kendisi bize denizalti maceralarini anlatirdi. Cidden insani subay olmaya tesvik edebilecek kadar etkileyici bir insandi.
Milli güç unsurlarını anlatışı hâlâ aklımda.
Binbaşı idi bizim hoca.
Değişik bir nesildik netekim.
yakında ingilizce olarak amerikan yüzbaşısından ders alacak nesiller geleceğinden pek bi zikim öğrenememiş bir nesildir.
ismi fethullah olduğu için bir öğrenciyi derse almayan bir albaydan almıştım milli güvenlik dersini.
Adam sinifa girmeden once sectigi bir kisiyi kapi onunde bekletir o gelmeden o kisi dikkat diye bagirir ve sinif o geldiginde ayaga kalkardi , nasilsiniz sagol , iyi dersler sagol .
Askeri sistem garip degil mi , insanlar bir cesit kobay ve bence suru psikolojisinin en yaygin ve reel kanitidir gidip koyunlari ve cobani incelemeye gerek yok .
Benimde içinde olduğum nesil. 100 almayı başardığım tek dersti kendisi .
bazı senelerde bayan albaydan ders aldıkları bile vakidir.
albayla tassak geçebilecek kaar cesaretli nesil.
lisede milli güvenlik dersine albay girmiş efsane nesildir.

bizim zamanınımızda lise 2'de vardı milli güvenlik dersi ve bir tane muhabere albay girerdi ve muharebe değil muhabere derdi. bu ikisini farklı şeyler olduğunu söylerdi.

şu çılgın türkler kitabını okuyup özetini çıkaran kişiye sözlüden 100 vereceğim demişti ve sadece bir kişi yapmıştı bunu. ben de yapmamıştım tabi ama sonradan okudum kitabı.

bizimki biraz zor sorardı ve sınavı test değil klasik sınavdı. o dönemlerde 60'ı 70'i zor görürdük. karneme 3 düşmüştü. sonraki dönem albay gitti topçu yarbay geldi. kendisi alman lisesi mezunu. rusça, almanca ve ingilizce'yi çok iyi seviyede konuşuyordu. bizim sınıfta da rus bir arkadaşımız vardı. yarbayla bayağı bayağı rusça sohbete girmişlerdi. sınavı testti ve kolaydı 90'ı 100'ü çakıp sene sonu ortalamasına 4 düşürebilmiştim.