bugün

bu hafta sonu bu eşsiz güzelliklere sahip coğrafyayı ziyaret etme imkanım oldu.

zort şartlar altında ve kısıtlı imkanlara sahip olmama birde marmaris deki elektrik kesintisi eklenmesine rağmen beni etkileyen beni benden alan bu coğrafyadan ayrılamadım.

tümüyle bir doğa harikası koylara sahip egemizin yeşiliyle, mavisiyle, insanıyla, yapısıyla, sokaklarıyla belkide en güzeliydi gökova koyu ve akyaka hayranlığımı dile getirecek cümleleri bile bulamıyorum desem yeridir.

umarım halkımız bu coğrafyanın değerini bilir her daim temiz tutar.

35 sene kalan emekliliğim sonrası yerleşmeyi hayal ettiğim coğrafyadır.
Kars iline bağlı ilçe ve bu ilçenin merkezi olan kasaba. il­çenin nüfusu 15.095, ilçe merkezinin nüfusu 2.440 (1990). Kars’ın do­ğusunda bulunan Akyaka kasabası (eski adı Kızılçakçak), 1987 yılın­da ilçe merkezi oldu. O tarihe kadar aynı ilin Arpaçay ilçesine bağlı bir bucak merkezi idi. Türkiye’nin doğu sınırlarına çok yakın olan Ak- yaka’da bir de eümrük kanısı varriir

Kaynak: http://www.yeniansikloped...kyaka-kars/#ixzz2OQFyxRTv
belediye ya da karayollari herneyse iyi calismadigindan belinden ve omurgasindan zahmeti olan kimselere gore degildir yollari.
Aynı zamanda bir muğla ilçesidir de.
Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen ve Türkiye'nin 6 yavaş kentinden (Slow City) biri. Aynı zamanda Kentsel Sit ve Doğal-Arkeolojik sit alanıdır.
Tüm bu koruma kararlarına rağmen beldenin bir 19 dönümlük hazine arazisi olan bölümüne, arazinin eğiminden yararlanılarak Başbakanlık Özelleştirme idaresi Başkanlığı tarafından 8 katlı imar düzeni getirilmiştir.

Başbakanlık Özelleştirme idaresi Başkanlığı'nın resen yaptığı Nazım imar Planı değişikliği kararının Akyaka Belediyesi'nde askıya çıkarılmasının ardından, askı süresinde yapılan itirazlar 60 günlük itiraz süresi dolmasına rağmen değerlendirmeye alınmamıştır. peki bundan sonra ne olacak. durum 2. 60 günlük süreç tamamlandıktan sonra idare mahkemesine sevk edilecek. karara itiraz edenler beldenin gelişimini istemiyorlar diye hain ilan edilecek. rant lobisi kazanacak. *
plajı sığ ve kumludur. 'açılırsın su belini geçmez' ifadesinin hayat bulduğu yerdir akyaka. kiralık evleri muğla merkeze göre çok daha uygun bir yerdir. emlakçıdan değil de ev sahibinden bulmaya çalışın eğer ki buraya yerleşme düşünceniz varsa. haziranın sonuna geldiğimiz şu günlerde hava sıcaklığı 37 falan. plaj hafta sonu çok kalabalık oluyor. o yüzden hafta içi daha uygundur gelmek için. ya da yukarı taraflarda bungalovlara doğru küçük küçük denize girme yerleri vardır, gizli saklı. oraları değerlendirebilirsiniz. ayrıca maden iskele denilen bir yer vardır, pazarın önünden akbük yoluna doğru gittiğiniz de karşınıza çıkan. oranın denizi de güzeldir. şezlong biraz pahalıdır dışarıdan gelen için ama az kişi olmasından mütevellit değerlendirilebilir. maden iskele'den devam edip çınar plajına geçebilirsiniz. denize girmedim orda ama ne zaman görsem hep kalabalıktı. öyle aklıma gelenleri yazdım. sorusu olan beri gelsin.*
muğla'nın marmaris bodrum kadar fazla bilinmeyen cennet köşesi. denizi temizdir plajları kumdur azmak suyu vardır ki buz gibidir ve yazları o soğuk su o kadar güzel gelirki.. nerden mi biliyorum doğduğumdan beri burada yaşıyorum da ondan.
baba ocagima 10 km uzaklikta olan gokova korfezinin kosesinde yer alan bir tatil beldesi. aslinda cennet olan gokova korfezi, akyaka ise korfezin kiyisinda bulunan cennetten bir kose. son yıllardaki popularitesinden dolayi gecmisine ozlem duydurur.
Sakin ama sıkıcı olmayan küçük ama renkli ve eğlenceli bir marmaris komşusu.
Sevdim burayı.
bir cennete daha imar tehdidi http://www.hurriyet.com.t.../24412379.asp?yazarid=350
muğlanın en güzel güzide ilçesidir, okul hayatımın son senesini orda yaşamak ile ne kadar doğru bir karar verdiğimi şimdi daha iyi anlıyorum, keşke 3 yıl orda oturup okula hergün otostop ile gitseydim, cennet=akyaka bence. ancak temmuz dan eylül sonuna kadar orda kalmayacaksın gereğinden fazla kirletiliyor, ipsiz sapsızherkes oraya geliyor, kışın ve bahar aylarında bir harika. terasta uykuya kulaksız baykuşların güüzel melodilerini dinleyerek uyumak yıldızları seyrederek paha biçilemez.
Yaşamayı hayal ettiğim yerdir.
Güzel şehir muğla' nın şirin mi şirin yeşil mi yeşil mavi mi mavi beldelerinden biridir. " sezon" denen temmuz ağustos aylarında değil de tatilcilerin bulunmadığı aylarda gidilmesi tavsiye edilir.
kars ilçesi.
güzeldir, çok güzeldir ama 10 yıl sonra kaderi (bkz: marmaris) gibi olacaktır, bozulacaktır.
sessiz, sakin, huzurlu tatil beldesi.

orada tanıştığım, son derecede memnun kaldığım şirin bir otel/villa/pansiyon ne dersen işte öyle bir mekan var. mahrum kalmayın. hele hans görünümlü alamancıların apartlarından diliniz yanmışsa benim gibi:

(bkz: villa yonca)
çokça gittiğim gitmeye doyamaığım keşfedilmemiş topraklarımızdan bir tanesi suyu temiz ucuz kumu güzel denizi taşsız daha ne istersin.
Muğla da öğrencının en çok gittiği tatıl beldesi.Hem yakın hem ucuz hem denizi temiz.
10 seneye kalmaz marmaris olur, mahfolur.
fazla derecede yapılan reklamı ve muğla da çekilen diziler yüzünden piyasası artan, yazın kalabalıktan mahvolan tatil beldemiz.
görsel
Harika deniziyle insanı mest eden ama marmarise ya da bodruma yavaş yavaş benzeyen muğla nın harika bir tatil beldesi.
Muğla'da yaşamak isteyişimin ilk sebebi, doğa güzeli yer.
muğlamın muazzam yerlerinden birisidir.Marmaris'e ve Muğla'ya yakın,Fethiye ve Bodrum'a uzaktır.
Yaz gelse de gitsek.
Ülkede iki tane bulunan ilçe.Birisi karsta birisi muğladadır.