bugün

seçim sonuçlarına bakılırsa doğru gibi görünen durum.

şimdi çoğu asgari ücret alıyor diyenler olabilir ancak görünen mutlu oldukları yönündedir.
(bkz: seven sikilir siken sevilir)

edit: koyunun özgürlüğünü elinden almışlar " özgürlüğümü aldılar da önüme bir kamyon ot koydular." demiş..
2001 yılı ve öncesi türkiye'nin içler acısı halini bilen kitle.
https://www.facebook.com/...64123973649919&type=3
kimse nankörlük etmesin 2001 öncesini çok iyi bildiklerinden dolayıdır. millet işini biliyor arkadaş, adamın gözüne dizine durur eğe akp ekonomide başarısız derseniz.
2000leri yaşamış,kriz yüzünden siftah yapamayan esnaf, maaşımı alabilirmiyim diyen memur, toplu işten çıkarılan işçi olmanın ne demek olduğunu yaşamış kişilerdir. baba parasıyla özel üni.de okuyan kişiler blemez bunları. onlar için tek dert akşama kiminle sevişecekleri. neyse işte işinize gelirse...
Sasirtmayan mutluluk.
(bkz: 2001 ekonomik krizini ecevit e mal etmek)
vatandaş akp ye oy veriyor lakin birçoğu ekonomiden memnun
değil. lakin aynı seçmen memnun olmadığı halde oyunu yine akp ye verecek. asıl tartışılması gereken konu bu.
Yeni ergenlerin fazla bu konuda bilip bilmeden yorum yapmaması gereken bir durum. 2001 ve öncesini yaşamayanların, güne her gün zam haberleriyle uyanmanın, kişinin borcunun birden iki katına çıkması gibi bir çok durumu yaşamamış olanların eleştiri olsunda ne olursa olsun babında açılan başlıktan öte birşey değildir.
hergün haberlerde enflasyon canavarı haberleri görmüyorsam, 5-6 senelik periyodlar ile ekonomik krizler geçirmiyorsam, IMF belasından kurtulduysam, neredeyse herkesin altında araba görebiliyorsam ve Toki'den insanlar bütçeleri mukabilinde ev satın alabiliyorsa evet ekonomide bir gelişme vardır. Artık Akp gitsinde isterse ülke yerlebir olsun mantığını bırakın. Koyun koyun diye alay edenlerde az biraz etrafınıza baksınlarda cahilce insnalara hakaret etmekten vazgeçsinler. Atatürk köylü milletin efendisi derken şimdiki Atatürkçü geçinen nesil köylünün verdiği oyun kendisi ile bir olmaması gerektiğini savunuyor. Yazık...
göünün kılıyım diyen, iki kelimeyi bir araya getiremeyen çoğunluğun ekonomiden de deli gibi anladığı için mutlulardır. önlerine sunulan tabaktan başka bir şey bilmedikleri için onlara ne söylense "işte doğru bu hülooğğğ" diye biat ettiklerinden mutlulardır.
akp'ye oy vermeyen yüzde 50'de ekonomiden mutludur.

bizler anayasa kitabı fırlatılıp bir gecede yarı yarıya fakirleştiğimiz günleri de biliyoruz.

şu an piyasalar gayet rahat, iş bolluğu var. bu da haliyle vatandaşın alım gücüne direkt etki ediyor.

bir amele yevmiyesi bile 80 lira ulan daha ne olsun? bu da yaklaşık 40 dolara tekabül eder ki akp öncesi bu 20-25 dolarlar seviyesindeydi.
2001 krizini hatırlayın. ben daha çocuktum elbet okuduklarımdan biliyorum da, siz de şikayet edecek yer arıyorsunuz.
seksenleri yaşamamış, doksanların da sonunda doğmuş ergen gençliğin şimdiki ekonomiden memnun olmaması normaldir. Biraz siyasi tarih okuyup, internetten araştırma yapsınlar. kendini yakan insanları, cami önünde bulunan bebekleri, meclis önünde yazar kasa atan insanları öğrensinler... istanbul'un o zamanki halinden hiç bahsetmek bile istemiyorum.
SADECE ekonomiden değil herşeyden memnunuz çok şükür özgürlüklerimizinde keyfine diyecek yok çok şükür

akp den memnun olmayanların hepsi seçimleri kaybedenlerdir her zaman kabediyorlar onlar dolayıslada mutlu olacak yerleri tahriş oluyor .

hep kaybet hep kaybet nasıl mutlu olsunlar ki .

polise taş atar kıvama geldiler bakın gezi parkı olaylarına kuduruyorlar kuduruyorlar hahaha kaybetme psikolojisini sindiremediler tabi akp ye kadar kazanıyolardı tabi akp den sonra ne oldu ?

ülke kazanmaya başladı ülkede bunların umurunda olsa zaten kime oy vermeleri gerektiğide belli bişey ama ben yinede söliyim milletim dedikleri kime oy veriyorsa ona aksi taktirde bir milletleri yoktur .

yazık yaw milletim dedikleri milletleri bile yok bu seçim madurlarının .

sen milletini zenginlik uğruna hiçe sayarsan o millete aptal koyun salak deli pis dersen bak o aziz milletin intikamı ne kadar şiddetli oluyor hep birlikte izliyoruz zaten 2000 lerin başından beri .

böyle yağlarımız eriyor yağlarımız o derece .

allah recep tayyip erdoğandan razı olsun düşmanlarına çekemeyenlerine kıskananlarına fırsat vermesin yüzlerini bir tebessüme dahi muhtaç etsin inşaallah amin .

tayyip erdoğanın bu milletden aldığı dua kadar hiç bir başbakan almamıştır allah ondan razı olsun ayayğını taşlara dokandırmasın .

ona mercedeslerin fabrikaları feda olsun .

çalıyor çırpıyor diyorlar çalsın çırpsın helali hoş olsun itin köpeğin seçtiği çalacağına benim seçtiğim çalsın varmı anasını satim .

kemal çalacağına tayyip çalsın . çalıyormuş yalancı şerefsizler yaa ne oy toplayabiliyorlar ne bi sike yarıyorlar anca yalan dolan iftira yok akp şöyle kötü yok akp böyle kötü yok vatan elden gidiyor yok açlık susuzluk baş gösterdi aha bak öldük ölüyoz bak ben öldüm. sizin kanınıaza idrar karışmış her zaman sölerim ve her zamanda beni haklı çıkarırsınız siz haysiyetsiz varlıklar sizi .

camiler kapatılırken sustunuz ezana dil uzatılırken sustunuz baş örtülü kızlar okullardan yaka paça atılırken sustunuz bak şimdide biz susuyoruz nasıl mış tadı lezzetli mi yoksa çok mu acı ?

reziller sürüsü sizi .
analiz yaparken dikkat edilmesi gereken konu.
ekonomiden mutlu olduklari filan yoktur. mutlu olduklari konu baskadir.

yillarca bu ulkede "siradan halk" hep esek muamelesi gordu. devlet dairesine gittiler azar isittiler, devlet hastanesine gittiler azar isittiler, yani surekli bir eziklik icinde yasamaya mecbur edildiler. sosyal hayatta biz bunlara "maganda" dedik.

akp ile degisen bu oldu. bu "halk" denilen siradan kesim adam yerine konuldu, sosyal hayata dahil olmalari saglandi.

bu yuzden rte'yi cok seviyorlar. gotunun kili olmayi bile onemli birsey gibi goruyorlar. cunku rte bunlari adam yerine koydu.

olay bundan ibarettir.
otoparklarda bulunan arabaların çoğunun son model olması, insanların çoğunun cebinde en az bin liralık telefon bulunması, yolculuk etmek isteyenlerin uçaklarda zaman zaman yer bulamaması vs.bunlar günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız şeyler. yaz tatili olayları , bir çok evde led televizyonlar , internetler gibi ekstra şeylere girmeye gerek yok. yani anlaşılacağı üzere hayatımızda rahat olanı farklı olanı seçme ve sahip olabilme çabalarındayız ve gerçekleştiriyoruz. yetmediği zaman da ekonominin bozuk olduğunu, alım gücünün az olduğunu söylüyoruz. plan yapmazsak dağ bile bize yetmez. halimize çok şükürler olsun.
akpye oy veren yüzde 50 nin ekonomisinin iyi olmasından kaynaklıdır. var mı senin yatın, katın, gemin, ihalen, ıvırın zıvırın? yok. ama adamın var. tabi mutlu olur.
mutluluk nidası olarak hüloooğğğ diyen kitleye dair açıklamadır.

2001 yılı ve öncesini söylemişler ya ayrıca komik olmuşlar. o dönemde başbakanın yanına kadar gidilip protesto yapılabiliyordu, medya aç olduğunu söyleyen insanları gösteriyordu, şimdi bunları yapmaya kalkana terörist diyen bir iktidar var ve bu iktidarı meşru gösteren medya var.

o kadar dürüst ve o kadar gerçekçi olsalar, i.melih gökçek'in çağrısı ile cnn interneyşınıl a yapılan protestoyu göstersinler. mutlu gösterilen yüzde elli nin cebine 3-5 kuruş sokmaz, gideceği yere özel araçlarla götürmezsen ağlamaklı oluyorlar.

yüzde elli mutluymuş kaç parayla mutlu rolü yaptıklarını bilenler ona göre tedarikli yapıyorlar araştırmalarını.
görsel
görsel
görsel
görsel
genellikle akp nin özgürlükleri kısıtlamasından bahsetmişler. hayır, özgürlüğü herşeyden önce fakirlik kısıtlar. devlet bana harvard da okuma imkanını verse bile bu özgürlüğe sahip olsam bile eğer maddi durumum buna müsait değilse bu özgürlüğün benim için hiçbir anlamı yoktur.
genelde sanayicilerdir. adam ekonomik krize öyle bir takmış ki diğer olan bitenden haberi yok. kriz olmuyor biz paramızı alabiliyoruz demek ki akp harika bir parti * mantığıyla oy veriyorlar. eyvallah herkes ekmeğinin derdinde ama sen para içinde yüzerken yanındaki yiyecek bir lokma ekmek bulamıyorsa, orada bir sorun var demektir.