bugün

simdi 7 haziran ile 1 kasim arasinda akpnin oy orani 4.5 milyon arttigini goruyoruz gecen surec 5 ay. bunu bircok faktore baglamak dogru olur. ulkenin kotu gidisatina dur demek isteyen kitle cozum olarak tek partinin iktidar oldugu ulkenin 3. bir secimi kaldiramayacagini dusunup tek secenek olan akp ye basmis muhru. 2. korku hegemonyasinin ulke genelinde gerceklesmesi ve secmenin tehditlerle ister istemez akp ye mecbur birakilmasi. 3. teror olaylarinin arttigi bir donemde bu durumu tekrar akp nin duzeltebileceginin dusunulmesi. 4. ekonomik cokuntuyu akp nin yeni kurmaylariyla duzeltebileceginin dusunulmesi ve vaatler. vs yani meselyi tek pencereden dusunmek dogru degil. secimin kazanani tam anlamiyla var mi bilemem yalniz kaybedeni muhalefet partilerinin tumudur. sureci iyi yonetememelerinin sonucunu aldilar. hdp yanlis politikalar izledi fakat baski ve yildirma politikalarina ragmen baraji gecmesi turkiye icin hayirli olmustur. zira 6 7 ekim olaylarindan daha genis eylemlerin gerceklesmesi muhtemeldi. mhp nin hayirci politikasinin cokta mantikli olmadigini, akp ile isbirliginde bu kararlari aldigini dusunuyorum cu.ku bahceli nin hicbir dedigi siyaset mantigina zerre uymayacak mantik icermeyen tutumlqr bir tek akp ye yaradi ve bahceli bunu cok iyi biliyordu. chp ye gelirsek onlar her zaman ayni tas ayni hamam, ulusalci solcu ayrismasiyla cozulmez onlarin sorunu. halklar icin umarim guzel adimlar atilir ve baris ve demokrasinin hakim oldugu bir turkiye ye birgun uyanabiliriz.
akp başarılı oldu fakat nasıl başarılı oldu asıl soru bu.

başta iktidarı kaybetti, ardından mhp'yi gaza getirdi ve meclis başkanlığını kazandı.
zaten mecliste hiç bir oylama yapılmadı, erdoğan müsade etmedi.

koalisyon kurulması için davutoğlu'na görev verildi fakat davutoğlu erken seçim koalisyon çalışmaları yaptı, parti koalisyon hakkını kaybedince otomatik chp'ye geçmesi gereken görev rte tarafından reddedilip süre geçirildi ve erken seçime mecburda olsa gidildi.

bu aralar ülke karıştırıldı ve halkın canevi olan "terör" hortlatıldı.
ardından aylar süren bir kaos, etnik kimlikçilik oynatıldı. yani kısa süreli bir iç savaş yaratıldı.
daha sonra halk ciddi şekilde provake edildi, trt'de sadece cumhurbaşkanı, ve davutoğlundan başka kimse çıkmadı.
havuz medya dışında hiç bir yayın organı adam akıllı yayın yapamadı. cumhurbaşkanı, ve başbakan tek bir parti için alenen oy topladı, farklı kollarda mitingler yaptılar.
muhalif medya bastırıldı, baskınlar yedi.

şimdi bütün bunlara rağmen, muhalefet kaybetti demek bana göre çok abes. çünkü algı zaten muhafelet başarısız algısı.
%25 gayet iyi, akp'nin %34 ile iktidara geldiğini unutuyorsunuz..

bütün bu çalışmalara rağmen, provakasyonlara rağmen ana muhalefet %25 oy koparıyor ve sen başarısız diyorsun. yo yo, dostum ben bunu kabul edemem.
adil bir seçim değildi zaten.