bugün

facebook üzerinden oynayabileceğiniz muhteşem oyunlardan biridir, feysbuk hastalığını pekiştirmek adına yapılan bir diğer uygulamadır.

kendi havayolu şirketinizi kurar, rota belirler, yolcu çekebilmek için reklam verir ve uçuşlar yaparsınız. tam anlamıyla muhteşem bir oyundur, gerçekçidir, şöyledir böyledir. ayrıntılı bilgiler ve detaylar, oyun iyice keşfedilip para kırıldığında verilecektir elbette ki.
Facebook'ta havayolu şirketi işlettiğimiz bir oyundur kendileri. Misal Kermit Airlines.
Başlangıçta verilen Boeing'i satıp hemen 3 adet ERJ190 almak en mantıklı harekettir. Akabinde belirlenen mantıklı bir rota ile kısa sürede 6-7 uçağa sahip olabiliyoruz.
Reklam fiyatlarını ucuz yakalyıp 3-5 günlük Billboard vermek en iyisi. Bu sayede uçaklar tam dolu uçuyorlar nerdeyse.
Demand de önemli %90 altına uçmamayı tercih edin.
Zor kısmı ise uçakları tekrar kaldırmak, uykuda ya da dışarda olmak sekte vuruyor düzene ve kâr etmeye.
yine sıradan, sikindirik bir facebook uygulaması olduğunu bizlere göstermiş vakit kaybı.

6 uçağım vardı, fıstık gibin rotalarım vardı. en düşük talep %94'tü. pilotlarım mutlu olsun diye arada zam yapıyordum; diğer çalışanlarla aralarında uçurum olduğunda onlara da basıyordum parayı. bu sabah girdiğimde "pilot strike" diye bir şey gördüm. 57000$ zarar görmüşüz, pilot efendiler isyan etmişler, grev yapmışlar falan. maaşlarını artırdım, sevindiler. bu sefer kabin görevlileri ayaklandı "biz de istiyoz" diyerek; onlara da bastım. rotaların talebi %72'lere falan düşmüş, her uçak %60 doluluk oranıyla yolculuk ediyor.

sorarım size, nasıl bir olaydır bu? her şey iyi giderken, ibne pilotlar neden ayaklanır? talepler neden azalır? zamanla yükseleceklerse ne ala. yükselmeyeceklerse, habire uçak rotaları mı değiştireceğim ben? hadi ben yaparım, 320 uçağı olan adam talep düştü diye rota mı aranacak sürekli?

bi' siktir git airline manager.
az evvel tüm gerçekçiliğini yitirmiş sikik application.

1000 lbs başına 600 olan fiyat aniden 3000 oldu. %500 yükselme demek fiyatlarda. sadece dünyada değil uzaydaki herhangi bir gezegende bile yakıt fiyatları böyle yükselse savaş çıkar, ben hala kuala lumpur-sydney arası uçuşa adam çekmek için 2 günlük 16000 usd lik reklamlar yapıyorum. ne sefa pezevengi müşterilerim varmış.
benzin ve reklam fiyatlarının mütemadiyen değiştiği oyundur. reklam fiyatları 9,000-45,000$ arasında değişebilmektedir kimi zaman. bunun yanında benzin fiyatı da tarafımdan en düşük 500$ ve en çok 3000$ olarak görülmüştür. bu değişimler gün içinde sürekli yaşanır. ucuz zamana denk getirip reklamları ve benzini basarsanız rahat edersiniz.

fakat son günlerde rotalarda ve taleplerde meydana gelen saçmalıklar hasebiyle iyice soğudum ben bu oyundan. bangkok-karachi seferleri ne güzel %94'tü. gece %93'e düştü. işkillendim ama bir şey olmaz diye düşündüm. bu sabah da %81'e düşmüş. istanbul-innsbruck seferlerim vardı %97'li. 60'lara kadar çekmişler.

sorarım ben sana lahana turşusu, işim gücüm yok senin uçaklarının rotasıyla mı uğraşacağım? tüm uçuşları kimi zaman kafasına esiyor, başlatmıyor (tamiratla alakası yok, her şey tam olduğu halde uçmuyor) ve tek tek uçak kaldırmak zorunda kalıyoruz. bir de onların rotası, reklam yakalama şeysi. ebenin amı ali sami derler adama.
benzin fiyatlarını sürekli takip etmezseniz babayı alacağınız oyundur.
voleyi vurur gibi olup da vurmadığınızda, orgazm tadında dakikalar yaşatabilen oyundur.

henüz dört adet erj190 uçağım var. isimlerini youtube efsanemizden etkilenerek ercik1, ercik2, ercik3 ve ercik4 yaptım. ercik kralımızın bereketinden olsa gerek, minimum %82 doluluk oranıyla uçuyorlar.

üç adet bangkok-karachi(demand %81) ve bir adet istanbul-münih(demand %88) seferi yapan uçağım var. ilk üçünün yolculuk süresi 4 saat 23 dakika, münih'e gideni de 2 saate yakın bir zamanda varıyor.

dört buçuk saatte temiz 500,000$ para alıyorsunuz. depolanmış 2,000,000 lbs kadar benzininiz varsa ve aşıksanız, hayat çok güzel. brüksel'e cedric'i görmeye de gitmek lazım. talep oranı en yüksek olan şehirdir kendisi zaten.
mütemadiyen sıçan uygulama. saatlerdir hata veriyor ve açılmıyor. mıçayım yapacağınız işe ben.
dinamik demand olayı ile daha bi gerçekçi olmuştur.
uçakları teker teker alıp/satmak durumunda olduğunuz, bu özelliği itibariyle insanı çıldırtan oyundur. biriktirdim paramı belki 5 tane alacağım ben, niye tek tek isim verip yine aynı menüye dönmek zorunda kalıyorum? hadi sayı seçme şansımız yok, bari başka yere yönlendirme mna koyim. satarken aynı numara tekrarlanıyor. rota alması neyse.

e şimdi ben 100 tane erj190 yapıp satmak istiyorum, ne bok yiycem?
efendim benzin fiyatlarının 500 dolara tekrardan düştüğü oyundur, Acele ediniz.
airbus aşıklarını bir nebze sevindirmiştir lakin daha airbuslardan oluşan filoya çok var. efendim son yeniliklerle birlikte, reklam ve benzin fiyatları daha fahiş miktarlara çekilmiştir. inmesi de zorlaşmıştır. artık günde 1 saat falan 500$'da görebiliyorsunuz. dün şansıma denk geldiğinde de bütün paramı uçaklara basmıştım aburasko, alamadım hiç. alsam ne yazar yani, 200-300 bin libre. 8 uçaklık filo. nereye uçuyon birader diye sorarlar adama.

benzin ve reklam olayına da el atıp biraz makul seviyelere çekerlerse çok iyi olur. protesto maksatlı reklam almıyorum. en kötü uçağım %85 doluluk oranıyla uçuyor. bu da sana kapak olsun ayirlayn menejer.

tabi şimdi artistik yapma vakti. bir adet airbus a321 ve yedi adet erj190 ile hava basacam. bak bak izle.

--spoiler--
hacujka airlines, hacularınızı dünyanın dört bir yanına dehşetengiz hizmet, kaliteli uçak birlikteliğiyle taşır. şirketimiz tegel(berlin) ve zürih(zürih) havalimanları merkezlidir. istanbul'dan ahmet bey şirketimiz hakkında "çok beğendim hemen 15 arkadaşıma hediye ettim hepsi birer tane aldı" demiştir. oha muna koyim. her gün gidip gelen uçaklarımız ve rotalarımız. seçin beğenin alın, erj190'ı kimselere kaptırmayın. uçaklarda taşkınlık çıkarmayın. her "exit" yazan kapıyı zorlamayın. slm tşk.

berlin - lüksemburg
berlin - londra
berlin - selanik
berlin - moskova
berlin - istanbul
berlin - tunus
berlin - kahire
berlin - astana

uçaklarımızda istek şarkı gibi olaylar yoktur, adama ske ske ramştayn dinletirler. uçuyosun en nihayetinde, kaptan pilota cd mi götürcen? weil der meister uns gesandt deyip allahına şükredicen.

hadi hayırlı uçuşlar.

--spoiler--

bi' de çocuklar "abi sen berlin'i çok seviyon yav ama talep işi falan var?" demişler. şirketimizin sloganı budur hacı,

- we don't care about demand, in berlin we trust.
fahiş reklam fiyatlarını düşürmemekte ısrar eden şerefsiz uygulama. benzin fiyatı günde 1-2 saat 500$ düzeyinde yakalanabiliyor, o olmadı 600 veya 1500$ karşılığında ihtiyaç duyduğunuzda pek zorlanmadan alabiliyorsunuz. 2 saatlik bir sefer zaten 8000 lbs istiyor. masrafı en fazla 20 bin dolar olur. yolculuktan bi' kafadan 27 bin alırsınız. belki almazsınız ne bileyim. ama gördüm ki benzin fazla zorlamıyor. reklam çok fena.

sabahtan beri 30-45 bin dolar arasında gidip geliyor. lan 5 günlük billboard reklamını 25 bine verdiğimi biliyorum. zamanında 3 uçağım vardı, aynı anda kalktıklarında 700 bin kaldırıyordum. şimdi 8 tane var, yine 700 bin kaldırıyorum. dolu uçtukları halde. bi' acayiplik var ama dur bakalım. reklam verince ayakta da yolcu gidiyor galiba.
gün içerisinde yakıtın birim fiyatının 5000 olduğu oyun. tavan yaptı sanırım.
fiyatların geceyarısı ucuzladığı oyundur. gözlemlerim bu yönde. önce bir benzin dalgalanması oluyor, fiyatlar oynuyor. depolayın. sonra reklam ücretleri 5 bin dolara kadar iniyor. paranız da varsa, yeni bir uçak alın, basın reklamı, sürün uzaklara. mis.

ayrıca bu merette mürettebatın mutluluğu da önemlidir. durumları "happy" iken ayaklanma çıkarıyor bu ibneler. isyan ediyorlar, grev yapıyorlar. bi' de stock rate denen bi' şey var. iniyor, çıkıyor. eğer o hissemin dolar cinsinden değeriyse, bir çikolata fiyatına benden bir şeyler alın. alın, verin, hacujka'ya can verin. mujka derim. 0.35$ lan, ahaha.

bir de tavsiye lazım. özel mesajdan düttürünüz rica ediyorum. gelişmekte olan dünya işletmesine ne almasını tavsiye edersiniz? airbus a319 mu yoksa airbus a321 mi? a321, 220 yolcu taşıyabiliyor lakin onun haricinde çoğu alanda a319 daha iyi gibi. ben eşekleri san fransisco'ya falan sürmek istiyorum. olmaz mı öyle? az gidiyo bunlar anasını satiyim.
salzburg-londra seferini yapan b737'imin zamanında varamadığı için 50.000$ ceza yediği oyun. bu route'tan elde ettiğim kar ise 49.000$'dı. kader işte...
Oynadıkça insanı iyiden iyiye havaya sokan, uçak seferlerinden kazandıklarınız ile yapabileceklerinizi hayal ettiren facebook eklentisi oyun. * *
bu oyunda yapılacak en berbat şey, 17,000$ civarında bir para için, berlin-lüksemburg seferi yapmaktır. uçuşunun son 1 saatine giren uçaklar kırmızıyla gösteriliyor bildiğiniz gibi, "inecek lan bu" dercesine. abi benim sinirim bozuluyor. yol zaten 42 dakika. her zaman kırmızı mna koyim. git bi' arkadaşlarınla gez dolaş anasını satayım. bak novosibirsk'e giden abini örnek al. kahire'ye gidenine bak. geciktir bari 1 saat. dublin, londra seferleriyle uyum halinde ol. git tanış. "abi ben lüksemburg'a gidiyorum, berlin'e birlikte dönelim olur mu?" de.

o değil de, merkezi havayoluna sahip olmak çok hoş, tavsiye ederim. haritada ağ çok güzel gözüküyor. orta avrupa'nın dünyaya açılan kapısıyız mesela biz, doğu avrupa'nın hatta. uu yes.
investmenta 500 bin usd yatır. sonra işine gücüne bak. arkasından para lazım olduğunda çünkü gerçekten her seferinde havaalanı masrafları sorun oluyor. sat 500 bini zaten bir iki günde 550 bin olmuş oluyor.
ankara-istanbul seferleri ile başladığım ve başlamakla yetindiğim oyun.
ya meraktan ya yaraktan ölüneceğinin işaretidir. airbus a380 ile ankara-istanbul seferi yapana kadar oynanmalıdır.

merak ediyorum, 5 günlük billboard reklamı verirsem 644 yolcuyla uçabilir miyim her saat? düşünemiyorum lan.
benzin fiyatları tavan yapmıştır. uçurmuoruz efendim.
yakıt fiyatlarının düşmesi sebebiyle, depolama yapılması gereken oyundur. amma oynakmış bu fiyatlar da be kardeşim. durduğu yerde durmuyor.
biri bana kargoculuk nasıl yapılır anlatsın oyunudur. (bkz: + rep)
çok kişi tarafıdan oynanan oyundur. ekşide fenomen olmuştur.