bugün

gerek live aid konserleri marifeti ile gerekse bob geldof marifeti ile dunyanin haberdar oldugu bazi akli selim kişilerin vicdan azabi yaratmak için kullandiği kişiler yahut tanim.

misal olarak, patron maasiniza zam yapmamis bir de masasindaki sinek pisliğini bahane ederek maaşinizdan kesinti yaptiğindan kelli uzerine bir de ev sahibi olan kenef kariya borcunuz vardir. tam iflasin esigindesinizdir. bazi zamanlar boz dogan kemerine gidip ordan yallah atlamayi düsünmeiy ciddi olarak düşünürsünüz. çünkü mali olarak tam iflastasiniz. ciddi ciddi bir dangalak arkadasla konusurken ''ya işte benim durum böyle böyle dersiniz'' tam o sirada dangalak ahbab ''ya abi yat kalk haline sükret afrikadaki aclari düsünsene'' der. artik bu dangaliğin agababasi ahbabıniza haci bekir lokumunu simdi atarsiniz yoksa sabaha birakip öyle mi atarsiniz bu sizin bileceğiniz istir.

velhasil kelam evet afrikada aclar var ammavelakin zirt pirt önümüze cikartmayin yahu... aaaaa...*
Artık kabullenilmiş olması üzücü olan açlık hali. Afrika'nın aç bir kıta olarak kabul görmesi, her yaptığımız harcamanın tasarrufa teşvik edilmesi için kullanılır hale gelmesi üzücüdür.

( Afrika için güdümlü kelime "açlık" ise "türk gibi sigara içmek" de anlaşılır bir tanım olacaktır ki ben buna da anlam veremiyorum. )

Afrika'dakileri aç bırakanları sorgulamadan, onların açlığına temel çözümler sunmadan sadece para toplayarak değirmeni döndürmeye çalışmak birbirimizi kandırmaktan öteye geçmez.

(bkz: afrikalı açlar)