bugün

dolaylı kota uygulamasıdır.

adaletle alakası yoktur. vahşi kapitalizmin ahlaki değerlerin içini boşaltma yolundaki aşağılık gayretinin ürünü olan bir tabirdir.

adına download toplamına göre hız limiti değişen tarife demeleri gerekirken adil kullanım limiti ifadesini kullanmanın başka açıklaması yoktur. altyapısını sunduğu hizmete uygun hale getirmeden yetersiz altyapıyla yüksek fiyatlı hizmet satma yolundaki telekom firmaları (özellikle GSM operatörleri) da bu yöntemi tercih eder sonra da bizim hızımız bilmem neredekinden fazla diye iddialarda bulunurlar.

adsl alanında ise ttnet'in adil madil kotası olmayan gerçek sınırsız 8 mbit paketini (8limitsi) dolaylı kotalı 8 mbit (netlimitsiz) paketin iki katı fiyata satması da bu tabirin aslında dolaylı kota uygulaması olduğunu göstermektedir. yani bir tüketici kandırmaca girişimidir. adalet söz konusuysa parayı veren neden adalete tabi olmuyor sorusunun cevabı yoktur.
Ocak 2011 den itibaren 25 gb olan en gereksiz haktır. 5 Mbps'den aşağı inmeyen hızın bir anda 0.6 Mbps inmesi ile kalp krizi geçirmek mümkün.
ip değiştirerek vesaire bir yolu olmalı diye düşündüğüm sınır.

ama nasıl olabileceğini tam bilmiyorum

uludağsözlük yazarları biliyorsanız bir mesaj atınız lütfen.
türk telekomun udurduğu, turkcell superonline firmasının da balıklama atladığı dahiyane buluştur. bulsa bulsa şark kurnazlığı yapmaya çalışan bizim firmalar bulur zaten. yahu adam gibi internet sağlasana bak bir gün gecikmiş mi faturam?

efenim 10 mb hızında "sınırsız" olarak aldığım internet paketini 1 yıl kullandıktan sonra aa bunda adil kullanım kotası var bak dediler hoop hızımı 1 mb a düştü. şu anda çepten daha hızlı bağlanabiliyorum güya bir de fiber döşediler. kara mehmet bu fiberi bize döşediğini sanıyor ama uzun vadede kimin kime döşeyeceği belli olmaz.

müşteri hizmetlerini arayınca da

-e sözleşmede var bik bik dediler.
-söyle *neresinde

dedim

-e efenim sözleşmesnin 4.23 maddesinde

çıkardım sözleşmeyi baktım.

-benim imzaladığım sözleşmede böyle bir madde yok
-e yenilerde var
-e b nin

dicektim ama dedim çalışan arkadaşın suçu yok.

-tamam yavrum bnana uygulamanızın yasal dayanağını açıklayan yazılı bir metin gönderin de öpreyim sizi yasal yollardan

dedim. telefonu kapattım. akşam akşam insanın asabını bozuyor bu hizmet sunan şirket erbabı.

burada da sundukları hizmetin kalitesini gösteren kendi hız test sitelerinde elde edilen sonuç görülebilir. sağ alt köşede tarih ve saat ile sabittir.

http://www.imageupload.org/?d=B3CBC9C21
turkcell superonline firmasınca hukuki dayanağının 22.12.2004 tarih ve 25678 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olan Telekomünikasyon Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği nin 19. Maddesi olduğu iddia edilen uygulamadır.

ilgili madde sözleşmenin feshini düzenlemekte olup maddede geçen:

işletmeci tarafından abonelik sözleşme koşullarında değişiklik yapıldığının aboneye bildirilmesinden sonra, abone herhangi bir tazminat ödemeden sözleşmeyi feshedebilme hakkına sahiptir.işletmeciler, sözleşmede yapılacak değişiklikler yürürlüğe girmeden en az bir ay önce abonelerini bilgilendirmekle ve sözkonusu değişikliklerin abone tarafından kabul edilmemesi halinde abonelerin herhangi bir tazminat ödemeden sözleşmeyi fesh edebilme haklarının bulunduğunu bildirmekle yükümlüdürler.

şeklinde bir ifade vardır. yani isteyen herkes bu maddeye dayanarak sözleşmesini hiç bir yaptırıma tabi olmadan fesh edebilir.

ayrıca yönetmelikte;

Madde 11 ; işletmeciler, mal ve/veya hizmetlerin sürümünü artırmak için yaptıkları özel koşullar içeren kampanyalar dahilinde taahhüt ettikleri tüm edimleri tam ve gereği gibi yerine getirmekle yükümlüdür.

bu maddeye göre size sözleşmede hangi hızda internet sağlanacağı belirtiliyorsa işletmeci o hızda bağlantıyı sağlamakla yükümlüdür.

ilave olarak;

Madde 18; işletmecinin aboneyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu ve tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde, dürüstlük kuralının gereklerine aykırı olarak ölçüsüz şekilde aboneyi mağdur eden kayıtlar geçersizdir. Sözleşmede yer alan kaydın açık ve anlaşılır bir biçimde kaleme alınmamış olması halinde de, böyle ölçüsüz bir mağduriyetin varlığı sonucuna varılabilir.

Abonelik sözleşmesinde yer alan bir kayıt, kendisinden ayrılan kanuni düzenlemenin temelinde yatan asli düşünceye aykırı düşüyorsa veya sözleşmenin doğasından gelen temel hak ve borçları, sözleşmenin amacına ulaşmasını tehlikeye düşürecek ölçüde sınırlandırıyorsa, bu kaydın, tereddüt halinde, dürüstlük kuralının gereklerine aykırı olarak abone aleyhine ölçüsüz mağduriyete neden olduğu kabul edilir.
Bu Yönetmeliğin ekinde yol gösterici mahiyette ve sınırlayıcı olmamak üzere haksız olarak kabul edilebilecek şartlar listesi yer almaktadır.

EK
Onsekizinci Maddenin Son Fıkrasında Anılan Türden Haksız Şartlar
a) işletmecinin, sadece kendisi tarafından belirlenen koşullarda edimini ifa edeceği, buna karşılık tüketicinin her halde ifa ile yükümlü tutulduğu kayıtlar,
g) Tüketicinin, abonelik sözleşmesinin kurulmasından önce fiilen bilgi sahibi olamayacağı sözleşme şartlarını, aksi ispat edilemeyecek şekilde kabul ettiğini gösteren kayıtlar,
h) Sözleşmede belirlenmiş sebeplerden biri olmaksızın sözleşme şartlarında işletmeci tarafından tek taraflı olarak, tüketici aleyhine olmak üzere hizmetin niteliğinde ve sunumunda yapılacak değişikliklere ilişkin kayıtlar,

18. maddenin 2. fıkrasında da belirtildiği gibi hız sınırlaması sözleşmenin esaslı unsurları olan veri indirme miktarı ve bağlantı hızından biri olan bağlantı hızını sınırladığı için esaslı unsurlarda değişiklik yapılmış, yani işletmeci ile aranızda farklı bir sözleşme kurulmuş olur ki işletmeci size vaadettiği hızdan daha düşük bir hız öneriyorsa bunun karşılığında sizden daha düşük bir ücret tahsil etmesi hakkaniyete uygun olacaktır.

adil kullanım kotası denilen belaya iss ler tarafından tek taraflı olarak bulaştırılan bütün internet kullanıcılarına hizmet aldıkları firmalara yukarıda belirtilen yönetmeliğin maddelerini içeren şikayet mailleri yollamalarını tavsiye ediyorum.
hayatımda bundan daha adaletsiz bir uygulama görmedim. ne güzel de isim bulmuşlar. tıpkı savunma bakanlığı gibi... helal olsun, yolun amk, yolun ve adam gibi hizmet vermeyin, alın duble yol yapın yolduklarınızla, götümüze sokarız artık o yolların ziftlerini hiç olmazsa!
ttnet gibi superonline'nın da uyguladığı sınır. hem sınırsız internet paketi satıyorlar hem sınır koyuyorlar. bunlar enterasan durumlar tabi.
ttnet'in aboneleri ile taşşak geçmek için uydurduğu sınırdır.

allahtan kokrun, jesus christtan utanın be. hem dünyanın en pahalı internetini en adi modemlerini sat hem de "25 gb'ı geçersen çükünü keserim" de.

adaleti, adil olmayanın öğrettiği bir garip ülkeyiz.
nasıl düşmeyeceğini biliyorum ama bu sırrı nah veririm.
ülkemdeki iss lerin superonline da dahil şark kurnazı zihniyetinde ticaret yaptığının göstergesidir. sen hem bana limitsiz bilmem kaç gb diye sat hizmeti sonra da ayy çok verdik birazını geri alalım diye kurnazlık uydur. yok öyle bir şey. konuyla ilgili suoeronline ın mağdur ettiği müşterilerinin facebook ta grubu mevcut. hatta tüketici hakem heyetinden lehte karar çıkartıp akk dışı kalanlar da var. şimdi adil kullanım kotasının komple kaldırılması için tüketici mahkemesinde dava açmaya hazırlanıyorlar.

gruba şuradan ulaşılabilir.

http://www.facebook.com/groups/370912814935/
superonline müşteri hizmetleri ile aramda geçen münakaşa:

+Hanfendi ben server'mıyım banane upload sınırından.
-Beyfendi torrent programı kullanıyorsanız bu sebeple sınır aşımı olmuş olabilir.
+Heralde kullanıyorum hanfendi, msn'de yazışmak için almadık 10Mbit'i.
-Beyfendi benim yapabileceğim bir şey yok bu durumda.
+Tamam hanfendi ben sözleşmemi iptal etmek istiyorum, nedir bana maliyeti?
-240 TL beyfendi. Ama dilerseniz üst paketlere geçebilirsiniz.
+Nedir üst paket dediğiniz şey, onlarda limit yok mu?
-Mevcut sözleşmenizi iptal edip, tekrar 24 ay taahhütle 20 Mps paketine geçebilirsiniz, aylık 49 TL'dir beyfendi ve 100 Gb download, 50 Gb upload sınırı vardır.
+Hanfendi saçmalamayın ben bu sene mezun olup gidiyorum, yükseltme yapamazmıyız?
-Yükseltme de yapabilirsiniz beyfendi ancak bu durumda 49 TL değil 69 TL ödemeniz gerekiyor.
+Hanfendi kusura bakmayın ama tüketiciyi sikmek için her yolu denemişsiniz yani.

uzun lafın kısası adil kullanım kotası, bir tüketici becerme uygulamasıdır. (bkz: superoffline)
an itibari ile doldurduğum kotadır. içimde bir yerler cız etti sanki.

tanım: adı adil kullanım olan ama hiç de adil olmayan kotadır.
görsel

torrent sağolsun 3-4 mb'la indirmeye devam.
adıyla zerre miskal alakası olmayan kota.
süper offline'da bir de upload kotası var. torrent kullandın mı tak diye de bittiği için daha ay başında ayazda kalma durumu olabiliyor.

ebeni eşşek kovalasın süper offline.
çok mantıklı bir uygulama. ayrıca bütün avrupa ülkelerinde de benzer uygulamalar var. neticede senin internetin sınırsız diye tüm altyapıyı sömürmek zorunda değilsin canım kardeşim. başka insanlar da var. yine de hızda kademeli bir düşüş uygulansa daha iyi olabilirmiş.
kullanılan internetin ebesini siken uygulama. youtube dan video bile izlenmiyor arkadaş. sıçayım böyle sınırsız tarifeye. resmen işkence.
8 mbit netlimitsiz için 50 gb olduğu söyleniyor. ne kadar doğrudur bilemem.
bakın abartmıyorum ama dünyada ''biz sizi sikiyoruz'' demenin daha açık yolu yoktur sanırım.

2 gün içinde biten ve 8 mbit hızı 1 mbite düşüren süper zeki ttnet uygulaması.

çok adilsiniz amına koyayım. tebrikler.
sınırsız internet yalanına inanan dangalaklara anlatılan masal, "adil kullanım kotası" olarak dillendirilir.
maalesef tüketiciyi koruma kanunu, tüketici dernekleri, bakanlık, sivil toplum örgütleri vs isimi ile dillendirilen kurumlar-yasaların ne kadar gereksiz olduğunu bize hatırlatan uygulama.

bari, "ne yapalım? yasamız-kurumlarımız yok" diye avunurduk.
anlayamadığım kotadır. hali hazırda download miktarı ve şu an ki indirme hızı aşağıda gösteriyorum hatta inanmayan olur yazıya;

kullandığım interneti demeyi unutmuşum. ttnet'in 8mbit sınırsız olan yalın neti kullanıyorum. sonuç bu. 8 mbitlik netten 10mbit hızında veri alıyorum, bayadır böyle bu anlamadım sebebini.

görsel

görsel
kafasına göre işleyen müşteri sikme odaklı türk internet servis sağlayıcılarının can simidi niyetine kullandıkları zırvadır. 8 mbit sınırsız kullanıyorum fakat son 1 haftadır ne yaptılarsa nete 56k modemle internete girdiğim günleri özlemeye başladım. 44 mb'lık ders sunumunu indirmek için 6 saat beklenir mi allahsızlar.

ahan da bu da 8 mbit ten geriya kalan hız: görsel
sınırsız interneti bile sınırlı olan özgürlükçü ülke. bu devlet bizi kimlerin kucağına oturtuyor, utanıyorum. adamlar resmen tüketiciyle dalga geçiyorlar. allah ıslah etsin, gözlerini toprak doyursun, hakkım haram olsun bir de tüm o fiber internet sistemi (kablolarla birlikte) dötlerine girsin inşallah.

adil kullanım kotasıdır.
adaletin ne olduğunu bilmeyenlerin adillik adı altında halkı sinirlendirip daha çok para ödemeye itekledikleri durumdur. ayrıca bu adillik değil ADiLiKTiR. tam manasıyla (bkz: şerefsizlik)dir.

not: ayın altısında tahüdüm doluyor. gidip kapattıracam. neden diye sorarlarsa da ben şerefsizlerle çalışmam diyecem. turkcel super online fiber deneyecem. fiyatları sordum, bunlar gibi. hem daha hızlı, hem de hizmet kalitesi iyi diyor kullan arkadaşlar...
Interneti sınırlandırmaktır. Bir yerde bu uygulamanın amacının torrent kullanımını engellemek olduğunu okumuştum ama yemezler tabi.
Şu anda turkcell superonline 20mbit sınırsız kullanmaktayım ve 25gb kotam var. Mart ayının ortasında bu kotayı aştım ve internet gerçekten rahatsız edici derecede yavaşladı ancak dikkatimi çeken şey counter strike oynarken bu yavaşlama oyuna hiç yansımadı.
Bu yavaşlamayı daha az hissetmek istiyorsanız chrome ve opera gibi hızlı tarayıcıları kullanın. Özellikle opera'nın turbo modu işinize yarayacaktır.
Ya da gidin dava açın şerefsizlere.