bugün

kendini insan zanneden hayvanları ortaya döken olaydır.
faşistlikse faşitlik diyorlar, yahu biz zaten itin it olduğunu biliyoruz.
15 yaşında bir çocuğa kürt olduğu için, lice protestosuna katılmış olabileceği için ''terörist'' diyenler, siz nesiniz? siz insan mısınız? daha okuduğunu anlamaktan aciz, haberleri değerlendirme kabiliyetinden yoksun yaratıklarsınız.

çocuğun bulunduğu alanda hiçbir olay veya eylem yokken, polis aracı olan akrepten ses bombası atılıyor bu çocuğa.
polis insanlıktan çıkmış durumda. aylık 2000 tl maaş için insan kendini bu kadar satmamalı. onur, haysiyet, şeref, mesleğini insana yaraşır şekilde yapmak şu anki polis kadrosunun yanından bile geçmediği değerler.
polisin kutsal saydığı hiçbir değer yok. insan hayatı, kamu güvenliği, halk huzuru yok. bir siyasi düşüncenin etkisi altında bir o yana bir bu yana saldırmaktan başka bir şey yapmıyor.

burada ''molotof atıyordu'' diye atıp tutanlar bugünkü haberlerden sonra neden hala ''molotof'' yalanlarında ısrar etmiyorlar? çocuğun ellerini gördünüz mü? adli tıp uzmanlarıyla konuşan avukatların beyanlarını okudunuz mu?

yoksa götünüzden atmaya devam mı ediyorsunuz? ya da okudunuz ve artık bunların üzerine ısrar etmek faşist bir orospu çocuğu olduğunuzu sözlükte milletin gözüne sokmak olur diye mi yazmıyorsunuz?

ha şimdi size bir güzel haberim daha var. bütün bu olaylara ve derin devlet provokasyonlarına rağmen, kürt ve türk halkları barış ve huzur içinde yaşamaya devam edecekler. bu ülkede sizin gibi bok beyinli yaratıklara rağmen, demokratik bir düzen inşa edilecek ve size avuç avuç bok yemek düşecek.

mehapeli karadenizli müteaahitlerinizin erbil'de kürtlerle kanka olmaları ve erbil'e gayet güzel kürdistan demeleri gibi, günü gelecek siz de 3 kuruşluk menfaatiniz için bugün bu söylediğiniz şerefsizce sözleri sanki hiç söylememiş gibi yapacaksınız.
sanki herzaman barış güverciniymişsiniz gibi davranacaksınız.
bir zaman gelecek şu an burada söylediğiniz zırvalıklara inandığınız gibi, o gün söyleyeceğiniz sözlere de ikna olacaksınız.
sizin gibi omurgasızlara rağmen bu ülke barış ve huzur dolu o güzel günleri görecek.

ha siz hala savaş istiyorsanız, kan gölüne çevrilmesinde büyük emeğiniz olan ortadoğu'da başka bir ülke bulursunuz kendinize. onların kafasını skin biraz da 400 yıl önce şöyle güçlüydük, en büyük türk biziz, bir türk dünyaya şöyle bedel, aslında hepiniz osmanlı'dayken huzur içinde yaşadınız martavallarını. o sökmezse ümmetçi takılın. vahhabilere yaranmaya çalışın. o sökmezse iran'ın kucağına oturun. ayar verin abd'ye. ne biliyim bulursunuz bir şeyler. yeter ki bizim yakamızdan düşün.
muhtemelen ellerine üç beş lira sıkıştırılmış polise taş atmak için yönlendirilmiştir. 15 yaşlarında atara gelip mafya olacam ben dediğim zamanları hatırlıyorum. o yaşlarda insan olgun bir şekilde düşünemez. bulunduğu coğrafya da göz önünde bulundurulunca... yazıktır gencecik çocuk. polis suçlu falan değildir. özel harekatta 15 senelik arkadaşım var. anlattıklarını dinleseniz komple faşist olursunuz. onların da işi kolay değil. bu çocukları doğru yönlendirmek lazım ama nasıl yapılır bilmem. o kadar sosyolog var bunu da onlar düşünsün amk.

ne yardan geçebiliyoruz ne serden. bir tarafta aklı başında olmayan bir çocuk, bir tarafta milli duygular. tatlı su hümanistleri gibi ''insanlar ölmesin yhaaa'' diyecek değilim. sadece doğru insanlar öldürülsün. ayrıca; ''zalimlerin ıslahı onların imhasıyla değil, eğitim ve terbiyesiyle olur''
dünya güzel'i serap eser kardeşimizi öldürenin ''mit'e çalıştığı itirafını'' okumayan fikirsizlerin de yorumladığı olaydır.
mit bile kabul etti kendilerine çalıştıklarını. ancak bu haber manşet olmadı. oysa siz ana akım medyanın veya havuz medyasının haberlerinden bile okuyabilirdiniz bunu. ancak ana sayfadan değil, üçüncü ya da beşinci sayfalarda küçük bir kutucuk içindeydi. çünkü sizin bunu bilmeniz de istenmiyor. ana sayfa haberlerinden manşetlerden verilen gazla derin devletin ve hükümetin istediği şekilde yönlendirilmeniz isteniyor.
siz vicdanınızı kullanmaktan üşendiğiniz ve insan olmanın ne kadar zor bir erdem olduğunu bildiğiniz için kolay yolu seçmişsiniz. akan bir nefret nehrinde sürükleniyorsunuz. kulaç atmak istemiyorsunuz. beyninizi de kullanmak istemiyorsunuz. sizin gibi suskun kitleler bu ülkeyi adaletsiz bir ülke yaptı. bu ülkede hukuk bitti sizin yüzünüzden.
olayın tam olarak nasıl geliştiğini, bahsi geçen çocuğun kimler tarafından öldürüldüğünü, polisin delilleri karartmaya çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. ama bildiğim tek bir şey var ki, şu ülkede gerçekten çok fazla yavşak ve çok sayıda cahil türemiş son dönemlerde. veya bunlar hep vardılar da biz farkına yeni vardık.

adam diyor ki, o çocuk değil, terörist. dostum, ben derim ki çocuk; sen dersin ki terörist. ikimiz de bunu tanımlayacak merci değiliz. o halde gel, ülkemizin kanunlarına, yani yetkili mercinin görüşüne başvuralım. ne diyor kanun? şunu diyor:

"5237 sayılı Türk Ceza Kanununun (TCK) 6/1-c maddesi uyarınca 18 yaşını
doldurmamış kişi çocuktur. 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanununun (ÇKK) 3/1-a maddesi
uyarınca daha erken yaşta ergin olsa bile, 18 yaşını doldurmamış kişi çocuktur."

kaynak: http://www.anayasa.gov.tr.../sunumlar/ym_4/Akarca.pdf

ayrıca kanunlar, 18 yaşı ile 15 yaş arasındaki çocukların cezai sorumluluğunu var olarak kabul etmiş, ancak bu cezai sorumluluğun yetişkin bireylere oranla daha az olacağını belirtmiştir. verdiğim kaynakta "II-CEZA SORUMLULUĞUNUN BELiRLENMESi VE CEZA
SORUMLULUĞU KAVRAMI" başlığında bulabilirsiniz bunu da. yani bu demektir ki, ülkemizde 15 yaşındaki bir çocuk, idam cezası gerektirecek (öyle bir cezanın olduğunu varsayalım) bir suç işlese bile idamla cezalandırılmaz. kaldı ki eğer çocuk 12 yaşından küçükse cezai sorumluluğu da yoktur zaten. bakın bunlar benim fikirlerim değil. hepimizin uymakla ve tanımakla yükümlü olduğu kanunlar.

peki polisin birincil görevi nedir? suç işlediği düşünülen kişiyi cezalandırmak mı? yoksa şüphelileri kanun önüne çıkarmak mı? birincisinin doğru olamayacağı açık. çünkü farz edelim ki, birisi ulu orta bir adamı almış karşısına, bıçaklayarak yaralıyor. bu kişi kanun önüne çıkarılıp suçlu bulunana kadar suçlu değil, zanlıdır. polisin görevi de yargılamak değildir, olamaz. çünkü bu görev yargınındır ve yargı organı bu yetkiyi kimseyle paylaşmaz.

bırakalım hukuk dersini, biraz da insanlık dersi verelim bu insanlıktan nasibini almamış kör cahil nesile. çok değil, 8-10 yıl önce bu adamların bazılarıyla tv karşısında benzer görüntüler izliyorduk haberlerde. ama bu sefer aktörler farklıydı. vuran israilli askerler ya da polisler; vurulan ise filistinli çocuklardı. çocukların ellerinde taşlar, sopalar; israillilerin ellerinde ise modern silahlar vardı. ve canlı yayına katılan hukukçular, orantısız güç kullanımından bahsetmişlerdi. iyi hatırlıyorum, çünkü hayatımda ilk defa duymuştum orantısız güç diye bir kavramı.

çocuk, çocuktur. masumdur. hele ki bizim dinimizde, bizim kültürümüzde. hukuken de korunmaktadır. elinde taş olan, sopa olan bir çocuğa silahla müdahale etmek, apaçık bir şekilde çocuk katili olmaktır. bunu yapan ister polis olsun, ister sıradan vatandaş. üstelik çocuk apaçık bir şekilde kafasından vurulmuş. yani olası kast var. bu kişinin (polis ya da başkası), mutlaka kanun önüne çıkarılıp katlettiği çocuk için yargılanması ve cezalandırılması gerekiyor.

ve işin komiği, biz burada daha pkkyı terör olarak görmeyen, onun lideri hakkında tek bir olumsuz görüş beyan edemeyen bir şaklabanın köpekleriyle bu çocuğun terörist olup olmadığını tartışıyoruz. aynen böyle devam. çok değil, bu hızla güzelim ülkeyi 10 yıla kalmadan suriye gibi, ırak gibi bir bok çukuruna dönüştüreceksiniz!
kendine insan diyen yaratıklar tarafından başından vurularak bir çocuğun öldürülmesidir.

kan görmeden içi rahat etmeyen insan dışı mahluklar için:

https://twitter.com/searc...;src=typd&mode=photos
ibrahim Aras'ın beyni yere saçılmış fotoğrafları dolaşıyor nette, sırf fotoğrafı görünce bile insanın nutku tutuluyor. Bunun sebebi olanlar nasıl hissediyorlar acaba... Bu ülkede 15 ini bitiremeden çocukları öldürmek moda mı oldu? insanda şaşkınlık bırakmıyo şerefsizler. Geceleri başlarını yastığa koyup rahat bir şekilde nasıl uyuyolar merak ediyorum!?? Ne olursa hiç bir çocuk ölmeyi hak etmez. Terörist deyin vs... fark etmez, politik görüşler çocuğun değil, çevresinindir, ailesinindir. kısacası değiştirilebilir. Ki çocuğun sadece kafasının zarar gördüğü, ellerinin sağlam olduğu, ondan dolayı elindeki bir şeyin patlamasıyla olayın olmasının imkansız olduğu ortaya çıktı.
umutsuzluğa kapılmama neden olan başlık.

polisin insanları, çocukları öldürmesinin çok normal bir durummuş gibi algılanabildiğini görüyorum.

şu ya da bu şekilde eylem yapanların eğer karşıt siyasi düşüncedeyse rahatça öldürülebileceğine hatta öldürülmesi gerektiğine inananları görüyorum.

yasa, yargılanma, suç, ceza gibi kavramların işlemediğini, insanların kafalarına göre ceza kesmeye başladıklarını görüyorum.

başka fikirlere zerre saygının kalmadığını, karşıt fikirlerden ölesiye/öldüresiye nefret edildiğini görüyorum.

dinlemek, anlamak, gerçeğe ulaşmak yerine fikrine/kafasına uyanın koşulsuz gerçek kabul edildiğini ve bu mesnetsiz "gerçek" üzerine görüşler inşa edildiğini görüyorum.

"öldürme" fiilinin sanki hayatın doğal akışındaki sıradan bir eylemmiş gibi algılandığını görüyorum.

en kötüsü de öldürülen çocuklara vicdanların hiç sızlamadığını ya da siyasi fikre göre sızladığını görüyorum.

oysa ölen, öldürülen her çocuğa aynı üzülmek gerekmez mi?
olması gereken olmuştur. teröristlerin küçüğüne büyüğüne bakmadan hepsi öldürülmelidir.
kafatasçı manukyanın çocukları tarafından takdir toplayan cinayet.
(bkz: faşizmi döktüğü kanda boğacağız)
olayın iç yüzünü bilmesem de apo bile öldürülmüyorsa bu ülkede hiç kimsenin yaptığı ölümle cezalandırılamaz.

polis yaptıkların cezalandırılmadığı sürece daha çok insan öldürecek bu ülkede.
elinde molotof varsa doğru olan yoksa cinayet haberidir.
çünkü bir kanal diyor ki polis ses bombası atmış ölmüş. diğeri diyor ki polise molotof atacakmış ölmüş.
şimdi doğru ve gerçek önemli.
şu var devletin bayrak indirene gık etmeyip kandillilere fikir danışıp geziciler marjinal gruplar diye bir grup genci öldürdüğü.
ellerinde molotof yoktu . böyler bir iktidarın böyle yancı polislerinin teröriste değil vatansevere saldıracableceği gerçeği de bir gerçek.
ay ne kadar vahşiler bu polisler. insan değil bunlar ayol. 15 yasındaki çocuğa el kalkar mı ya üfff.
Geberdi terörist diyecek kadar vicdansiz değilim.
On beş yaşında bir çocuk olsa olsa kullanılan bir çocuktur.
Onun teröründen ne olacak.
seni galeyana getirip, sağa sola musallat eden şerefsizler,
Kürt çocukları yalnız değildir diyen namussuz malum siyasetçilerdir terörist.
diyarbakır kürttur kürt kalacak er yada gec isgalciler defedilecek.
Devlet terörünün son kurbanıdır.
Sadece kanunlara göre çocuk sayılmaktadır.Ayrıca el yapımı bombayı atacakken elinde patlamıştır.Mobese görüntüleri ortaya çıktı sonuçta.Ayrıca çocuk olması onu suçsuz yapmaz.Çünkü 15 yaşında birisi artık cezai ehliyetini kazanmıştır.Adam öldürse veya bir suç işlese hakkında gereken cezai işlem yapılacaktır.Ayrıca artık bir çocuk gibi değildir.Aklını kullanabilmeltedir.Neyin doğru neyin yanlış olduğunu kavrayacak yaştadır.3 yaşındaki bir çocuk bile polise el yapımı bombayla saldırılmayacağını bilir.Yine bazı çevreler o çocuğun cesedi üzerinden siyaset yapacaklardır.

Edit:Anarşistler rahatsız.
daha hala el yapımı bombayı atacakken elinde patladığını söyleyenler var. https://twitter.com/sokak...78495026730000385/photo/1

http://www.haberturk.com/...sin-cenazesinde-gerginlik

aynı adam cezai ehliyetini kazandığını ve suç işlediği takdirde hakkında gerekli cezai işlemin yapılacağını (ki bunların birebir aynısını ben de önceki entrimde daha detaylı olarak belirtmiştim) söylemiş. peki yapılmış mı güzel kardeşim? çocuk mahkeme karşısına mı çıkarılmış? hakkında deliller toplanıp adil bir şekilde mi yargılanmış?

kimse karşıma çıkıp da ama o teröristti, ama lice, ama şu, ama bu demesin. zevzek zevzek konuşanlara artık tahammülüm kalmadı. o rezil terör örgütünün rezil elebaşısı, baş katil bu ülkede onur konuğu haline getirildi. senin göt kılı medyan, adamın beyanatlarını stvnin fethullah gülen röportajlarını yayınladığı gibi yayınlıyor artık. ona gücün yetmiyor da 15 yaşındaki çocuğa mı gücün yetiyor?

önceki entrimde de belirttim. pkklıları filistinlileştirmeyin. pkk bir terör örgütüdür. ülkeyi iki kutba ayırmak için her şeyi, ama her şeyi yapar. 13-14 yaşındaki çocukların eline molotof da verir. köy de yakar. her şeyi yapar.

sen devletsin. sen kafana göre her şeyi yapamazsın kardeşim. tavuk keser gibi çocuk öldüremezsin. hadi diyelim bir polisin fevri bir harekette bulundu, yaptı bir hata. eğer bunun bütün polis teşkilatına ve hatta devlete yıkılmasını istemiyorsan, o polis hakkında gereken neyse yapacaksın. çocuk katilidir o. bitti, nokta.

çocuk öldürerek pkknın eline en büyük kozu veriyorsunuz zaten. biz "dağdaki teröristi şehre indirmeyin. pkk şehirlerde yapılanmaya başlarsa, bu işin sonu iç savaşa kadar gidebilir. önünü alamayız" derken "ölen pkklı da bizim vatandaşımız." diye ağlaşanlar, hümanistçilik oynayanlar şimdi kaldırmış "çocuksa çocuk, hak ettiyse öldürülecek tabi" diyor. siz bunu söylerken de pkk doğuda "bakın gördünüz mü, asıl terörist t.c.dir" diye propaganda yapıyor.

söylediğim şey çok net: çocukları pkklı diye öldürüp, pkknın ağababalarını besleyen bir ülke terörle olan savaşını çok açık ve net bir şekilde kaybetmiştir. o ülkenin insanı da, insanlığını kaybetmiştir.
bayrak indirmeye sessiz kalıp sokakta yaşanan olaylarda çocuk öldüren bir iktidardır.. Yaşam kalitesinin iyice düştüğü bir ülkeye dönmekteyiz.
devlet güçlerinin (!) ortalığı karıştırması, polisin bunu yiyip saldırmasıyla buna tepki gösteren halkın canı yine yandı.

ha yakında yine ölen çocuğun eline molotof-sapan gibi bişey fotoshop yapılıp çarşaf çarşaf facebooklarda yayınlanır. Buna inananlar da en az yapanlar kadar suçludur.
Olaya empatiyle yaklasmak gerek. Ben polis olsan ve karsimdaki insanin elinde molotof olsa bana atmaya kalksa , o an dusunecegim seyler sunlar olur ; "benim cocuklarim var bakmak zorundayim onlara. Bir karim var veyada kocam neyse iste, aksam eve ekmek goturecegim eger bana bisey olursa iki cocuk yetim , esimde dul kalacak , annem babam uzuntuden kahrolcak belkide yaslarindan dolayi kalpleri dayanmayacak onlarda vefat edecekler. Esimi iki uc cocugumla ortada birakmis olucam. Hayir. Ben bunu yapmam asla. "deyip o cocugun kafasina sikardim. Nefsi mudafa bu arkadasim. Kim karsisinda elinde molotof olan adama acir? O an o cocugu vurmasa kendi ailesi tamamen parcalanacak olan bir polisten bahsediyoruz ? Afedersinizde 15 yasindaki kazik kadar cocuk(!)u oraya salanda suc var. Ve o cocuktada suc var , pkklilarin arasinda buyuyup doktor olmus muhendis olmus adamlar taniyorum . Onlarda eline iki uc bomba alip caddeye cikabilirlerdi ama yapmadilar. Onlarda 15 yasinda oldular. Ben 15 yasindayken iyi bir lise icin durmadan ders calisirdim ve bende 15 yasinda oldum. Lise cagina gelmis kazik kadar adama cocuk demeyi kesin artik. Kimse cocuklarin olmesini istemez. Azicik empati be.. Azicik empati..kimse amerikada hicbirsey yapmadigi halde polisin bes kursun sikarak oldurdugu adama laf etmiyor ama. Neden ? Cunki orasi amerika. Orasi buyuk yer.orasi hep hakli. Bizim iktidar hep suclu zaten. Apolitik olmama ragmen sunuda soylemekten gocunmam. Muhalefete dahil olan kisiler , her olayi iktidara yamamayin. Onlar dagdaki 20 yasindaki askerimizi alninin ortasindan vururken onbes yasindaki essek kadar sipanin sehirin ortasinda vurulmasina ses cikarmaya hakkiniz yok. O cocuk dagda olse haberiniz bile olmazdi. Sehirde olunce mi hepiniz avukat / vicdanli kesildiniz? Hic samimi gelmiyor.o gs formali yerde yatan kisi , beyni dagilmis galiba , hic gercekci degil. 1. Olay yerine o kadar yaklasacak yetkililer varken alelade kot giymis gomlekli bir adamin ayaginin dibinde beyin parcalari varken orda oylece dikilmeside imkansiz.
o çocuğu polis öldürmedi. kendi yaptıkları el yapımı bomba ile öldü görüntüleri var araştırırsanız görürsünüz. ayrıca o çocuk ve arkadaşları orada pkk yandaşı oldukları için eylem yapıyorlardı. lice'deki pkklılara müdahale edildiği için eylem yapıyorlardı. yani teröristlerdi. ölmesi mi gerekirdi ? hayır. ama kendi kazdıkları kuyuya düştüler. kendi bombalarıyla belki de masum olan kandırdıkları küçük çocuğu öldürdüler.
pkklı olduğu gerçeğini göz önüne alarak, kendi elindeki bombanın patlaması sonucu öldüğü gerçeğini de bilerek konuya yaklaştığınız zaman ölümüne üzülmenin, vatan hainliğine eşdeğer olduğu çocuktur.
ister polis öldürsün, ister bomba patlamış olsun,

15 yaşındaki o çocuğun orada işi ne ? avukat olup savunsun o zaman ülkesini.

15 Yaşındaki o çocuğu oraya gönderen aile ne bok yiyiyor ?