bugün

Bahçeli'nin geçenlerdeki beyanı. Abd'yi sorgulamasıdır. Abd, eminim bahçeli ile bir görüşme sağlayacaktır. Hükümet ya kendisi.
Dost düşman yoktur. Çıkar vardır.
Bence ortak hem dost hen dusman iki yuzlu.
Abd arapca bir kelime olup kul demektir.
durduk yere ırak'a giren bir devlet kime ne kadar dost olabilir ki...
diyelim ki abd geçmişten günümüze bizle dost... ben her şeyden önce bugüne kadar izlediği politikalara bakarım. insan haklarına uygun, tutarlı bir şeyler yapmış mı?

cevabı çok açık olan sorudur. tabii ki de düşmandır. din kardeşi oldukları için rusya ile bile dost olabilirler. fakat türkiye ile asla.
kendi çıkarlarına göre hareket eder. guvenilmezdir
Abd yi dost zannetmek açıkca cahilliktir. Ulan bu adamlar bildiğin dünyada kime dost dediyse arkasından tekmeyi vurarak kaçıyorlar.

Abd'den dost olmaz. Adamların yapısı müsait değil.
abd ne dost ne düşmandır. adamlar pragmatizmi felsefeye koyduktan sonra devleştiler. sana silah satar sonra gider pkk silah satar. onun için önemli olan birilerinin mallarını tüketmesidir. zaten dış politika da böyle bir şeydir. anlık çıkarlar üzerine ortaklık kurarsın. o ortaklığı sağlayan şeyler ideolojik, duygusal, tarihsel saçmalıklar değil, devletsel çıkarlardır.

ama girdiği her yere fetih başkası kendi yerinde ayaklanma çıkarınca işgal diyen bir tarihi zihniyetin bunu anlaması biraz güç.
Bir şirket devletinin herhangi bir ülkeyle dost olması abestir.

Hristiyanlık bağı karşıdaki ülkeye zarar vermesini engeller ama bizimle arasında öyle bir bağ da yok.
Arkayı kollayalım biz ne olur ne olmaz.
Onu bunu bilmem ama abd orospu çocuğudur.
Siyasette dostluk olmaz ki abd ile olsun.
sen hiç kafasına çuval geçirilen dost gördün mü? ben görmedim.
ingiliz parlamentosunun girişinde "ingiliz devletinin dostu yoktur- ingiliz devletinin düşmanı da yoktur- ama ingiliz devletinin çıkarları vardır" yazar.

türkiye´nin naif kafaları önce bu mantığı kavramalıdırlar.
çok şükür dost diyen yok. ulan bide bize aptal diyorlar be.
abd den bir cikarim olmadigindan dolayi potansiyel dusmandir dedigim soru.
devletler dost olmaz bu bütün dünyada böyledir.
kendi çıkarına göre ikisi de olabilir.
6. filoyu kıble yapıp namaz kılanlar için dosttur.
Abdnin dost olduğu bir ülke yoktur. Stratejik ortağı vardır.
Merak edilen soru. Geneli düşman diyor. Evet.
sorduğun soruda,.açtığın başlıkta hayır yok.

(bkz: türkün türkten başka dostu yoktur)
düşman he he düşman,

o yüzden tl dolara endeksli, o yüzden ABD ile ilişkilerimizi düzeltmek için uğraşıyoruz.
bence çok düşünmeye gerek yok.

azıcık tarih okuyan bilir.

saygılar sunuyorum azizim...
çıkarı olduğunda dost,olmadığında düşmandır.
iki ucu b*klu deynektir.