bugün

en zevkli ,eğlenceli distopyalardandır.
-ey kardeşlerim.
-zumzuklayalım..!
hapse düşmedikten sonra her boku yiyebilirsin menvalinde eski droogları ( tuhaf tuhaf kelimeler doğru mu yazdım onu da bilmiyorum. ) şimdilerde polis arkadaşlarını gözümüze sokmuştur. felsefik düşünemeyen bir hödük olduğumdan herhalde iyi-kötü değişimini size anlatamıyorum ama saf iyilik ya da kötülük var mıdır ki? ya da koşullanınca ( kusuyor ya hani gözüne bi şey döküyordular) bir şeyi isteyerek yapmaz insan. istediğini/istemediğini sanır. velhasıl derin bir insan olmadığım için bana sıradan gelmiş filmdir.
olum bu film sistem eleştirisi mi iyilik ve kötülük yani mutlak ahlak eleştirisi mi ?

düşüncelerde bırakakn kubrick filmi.
--spoiler--
Filmde aslında eleştirilen tek şey o devlet adamının "Sadece suç oranını düşürmek istiyoruz ve bu suçlulara ne yapılsa mübahtır" bakış açısı. Geriye kalan her şey aslında doğru ve mantıklıdır. O tedavi bile aslında mantıklıdır fakat gerekli önlemler alınmadan Alex sokağa salınıverilmiştir.
--spoiler--
benim açımdan film daha çok biri sana tokat attığında öbür yanağını dönersen herkes tarafından aşağılanırsın, yok eğer karşılık verirsin yıkıp geçersin gibi bir anlamla yüklü. stanley abimiz öyle bir film yapmış ki hangi açıdan bakarsan o açıdan görüyorsun. bir sürü felsefe var filmin içinde, evrensel normlardan tutun da içinde bulunduğumuz sistemin eleştirilmesine kadar.
Kiytirik ingilizcemle calisma saati turuncu olan filmdir.
saçma sapan film.
bir kaç mesaj verebilmek için kulağını bacak arasından geçirerek tutmaya çalışmış film.
Beni anlatan filmdir, izledim beğendim.
stanley kubrick'in muazzam filmi. bir filmden çok daha ötesi...
Bi bu var bi de rekurem fore dırim, bu ikisi hakkında yorum kasamayana kız vermiyorlarmış.
Şu aralar interstar mı ne o çıktı bi de.
Kubrickle tanışmamı sağlayan efsane kült filmdir. Gerçi simdiki ergenlerin kesfedip oyhsss alex cok ttlı yhaa .s demesiyle birazcık soğumama vesile olmuştur.
izlediğim en iyi 5 filmden biri.

--spoiler--
alex'in düşünde sevişen bir çift ve etrafında onu izleyen bir kalabalık görmesi, ardından da süper ironik bir sesle 'i was cured, all right.' demesi ve ardından giren singin' in the rain.
--spoiler--

yok artık böyle filmler yapılmıyor.
Hayata,özgürlüğe,suça ve etiğe dair çekilmiş en iyi filmlerden biri.Alex'in hapishanede kutsal kitabı okurken kendini kitapta lanetlenen karakterle özleştirmesi ve onun yerinde olmak istemesi Alex'in kazanç sağlamak için kötü işler yapan biri değil kötü olmanın kendisinden zevk alan biri olduğunu gösteriyor. Bu karakterde bir insana özgürlük verilmeli mi sorusu filmde çok iyi işleniyor. Çok dikkatli izlenmezse anlamını kaybedecek türden bir film.

Edit:Kubrick'in çoğu filmi gibi ucu açık biter. Cevap vermez. Romanda alex sonradan düzelir,iyi bir insan olur. Roman biraz da fazla iyimser bir sonla bitirir olayı. Romandaki cevap beni tatmin etmedi. Zaten sonrasını kendi hayat tecrübelerimle bitirebildiğim ucu açık final sahnelerini daha çok severim. Genelde roman ve film(sembolleri dışarda tutarak normal izleyici gözüyle baktığında) eşit kalitede,film son bölümün katkısıyla bir tık öndedir.

Edit 2:Sembolizminin liseli seviyesinde olduğunu zanneden C+ veren canlıları göstermiştir. Görebildiği hangi sembollerin lise seviyesinde olduğunu yazmasını isteriz.
Bilinçaltı düşünürlerine göre insanda temel olan şiddet ve cinsellik olmak üzere iki dürtü, bu dürtüleri yok saymanın ve bastırmanın insanı insan yapıp yapmadığı gerçek özgürlüğün ne olduğu özgürlüğün toplumla ilişkisi topluma rağmen ya da toplum içinde özgürlük nasıl mümkündür mümkün müdür gibi soruları taşıyan film.
tuhaf kitap,güzel argo.filmini bilmem ama kitabını sıkılmadan çabucak bitirebilirsiniz. (bkz: Anthony burgess)
(bkz: nadsat)
Sapık film lan bildiğiniz.
Kitabından çok filmine dikkat etmemiz gereken eser. Bunu normalde duyamazsınız benden. Ama arada Kubrick faktörü var. Okült sembolizmi bu kadar rahat uygulayan başka bir insan gelmemiştir yeryüzüne. Kitabı resmen onurlandırmış.

edit: yukarıdaki 3-5 entry'i okuyayım dedim de filmi the avengers izler gibi izlemiş çoğu.
http://www.youtube.com/watch?v=GnSx7q89y1g

bu sahnesi kubrick'in çektiği tek ön hazılıksız ve senaryosuz sahnedir.
Merak ettiğim filmdir . izlemeye korkuyorum ama . Ya kitabı kadar güzel değilse ?
imdb puanı yüksek olup "bana göre" kaliteli olmayan onca film var.

lakin bu film asla onlardan biri değil.
stanley kubrick'in baş yapıtı.
kubrick'in filmlerinin tamamına berbat diyen bir kitle olduğunu bildimizden ötürü bu filme de yapılan "ay iğyenç film, bok gibi" vs yakıştırmaları takmamamız gerekir. zira kubrick filmleri alt metin içerir, sembolizm içerir, içerir oğlu içerir. herkesin anlamasını bekleyemezsiniz. ve zaten anlamadığı şeyleri iğrenç bulan insanların da varlığı ortadayken bırakın konuşsunlar. ne kaybedersiniz.
(bkz: mekanik adam)

'clockwork' kelimesinin buradaki tam karşılığı otomatik değil mekaniktir.saatin mekanik işleyişi gibi.
'orange' kelimesinde ise kasıt portakal değil insandır.şöyle ki;orangutan, ormanda yaşayan insan demekmiş.