bugün

fenerbahçe taraftarının unutamadığı 7-1 lik efsane maç.
(bkz: kara leke)
(bkz: fener avrupadan men edilsin kampanyası)
YIL 1959: NICE :5 FB:1
YIL 1964: ANDERLECHT:5 FB:1
YIL 1975: BENFICA:7 FB:0
YIL 1978: PSV:6 FB:1
YIL 1992: SIGMA OLOMOUC:7 FB:1
YIL 1994: CANNES:5 FB:1
YIL 2004: M.UNITED:6 FB:2
galatasaray ın tromso maçından pekte farkı olamayan bi maç. uzatmamak gerekir. anladın sen...
her fırsatta galatasaray ın trömsö maçını hatırlatmaya çalışan fb li arkadaşlarının başlarının üstünde demokles in kılıcı gibi sallanan maç.
aynı gün galatasaray alman devi * frankfurt u 1 0 la geçerek elemiştir. * *
bu maçtan bir gün önce fotomaç'ın manşeti şöyleydi:"sigma fenerbahçeden elektriğe tutulmuş köpek gibi korkuyor".inanmayan araştırabilir. O yıllarda genelde avrupa kupası maçlarında birçok galatasaray'lı da feneri desteklerdi ve basında öyle bir kamuoyu oluşturulurdu, şimdiki gibi değildi pek ortam. Aslında maça gayet iyi başlayan fenerbahçe, Hakan'ın golüyle(rıdvan sakattı hakan forvet oynamıştı)1-0'da öne geçmesine rağmen süre ilerledikçe çeklerin üstün fizik gücüyle sahadan silinmişti.(o yıllardaki hezimetler teknik eksikliğimizden değil, avrupalılar kadar idman yapmamamızdan kaynaklanıyordu. Aynı gün galatasaray'ın, deplasmanda berabere kaldığı frankfurt'u rahatça yenerek tur atlaması, feldkamp'ın türk futbolunda daha önce rastlanmamış şekilde yaptırdığı idmanlar ve fiziksel futbola önem vermesi sonucu gerçekleşmişti.)

(bkz: hakan şükür okan buruk)

özür dileyerek gelen edit: bu maçta golü atan hakan değil aykut'tur ayrıca fenerin golü 3-0'dan sonra gelmiştir. hakan'ın ilk golü atıp fenerin 3-1 mağlup olduğu maç 1989'da sparta prag'la oynadığı şampiyon kulüpler kupası 1.tur ilk maçıdır.
eminim sigma olomouc taraftarları bile bu maçı unutmuştur ama biz malesef unutamadık.
maçı, tv den yorumlayan tanju çolak'ın, "iyi de oynuyoruz, ama niye böyle oluyor anlamıyorum" dediği maç.
4 gun sonra oynanan bir diger fenerbahce maci icin;

(bkz: 8 kasim 1992 galatasaray fenerbahce maci)
(bkz: sikme olomouc)

(bkz: 4 kasım 1992 galatasaray eintracht frankfurt maçı)
(bkz: 6 kasim 2007 liverpool besiktas maci)
federasyon dizi dizi almanaklar çıkardı da haberimiz mi yok diye söylendiğim, irdelendikçe ne hazineler ne cevherler çıktığını afişe eden müsabaka. *
bu maçta sigma takımının teknik direktörü günümüzde çek cumhuriyeti 'nin ünlü hocası karel brückner 'dir.
(bkz: şeref golü)

11 kişiyle 8 gol yiyenlerin, 8 kişiyle 7 gol yiyen bir takımı eleştirirken komik oldukları maç.
istanbul'daki ilk maçı ismail kartal'ın golüyle 1-0 almıştı fb.
vaktiyle galatasarayda oynamış olan marek heinz bir röpörtajda "bu maçı gördükten sonra bende bu adamlar gibi sevinmem gerektiğimi düşündüm ve futbola başladım" demiştir.
edit: imla hatası.
gollerin görüntüsünü çok aramama rağmen bulamadığım maç.
bi' buldurun be...
fenerbahce acisindan ''mazlumu getirin bana'' ekolunun baslamasina sebep olan mac. nasil mi?

(bkz: 8 kasim 1992 galatasaray fenerbahce maci)
(bkz: aykut kocaman)
fenerbahçe'nin şanlı ve şerefli(!) tarihine yakışan bir maç.
(bkz: sigma)
(bkz: cannes)
(bkz: mtk)
fenerbahçe'nin tek golünü 81. dakikada aykut kocaman'ın attığı maçtır.
bu maçta fenerbahçe tribünlerinin "sikme olomouc" diye haykırdığı rivayet edilir.
hakemin taraflı bir yönetim göstererek 3 fenerli futbolcuyu * * * atması sonucu, sigma olomouc'un farklı kazandığı ve feneri elediği maç. bu maçı yöneten portekizli hakem, hakemliği bıraktıktan sonra, yönettiği bazı avrupa kupası maçlarında para karşılığı şike yaptığını itiraf etmiştir.
21 ekim 1992 fenerbahce sigma olomouc maci'nın rövanşı olan, 1992-1993 sezonu uefa kupası 2. tur 2. maçı.