bugün

Sonuna kadar arkasında olduğum, desteklediğim ve desteklenmesi gereken insan.
Biyerden başlamak gerek sonuçta.. geç olup olmaması çok çok önemli değil. Ben 2 sene önce dominosta somalili korsanların bile daha insanca yaşadığı vardiya müdürü gibi sikko bi pozisyondayken oyunu kurallarına göre oynayıp şuan çok daha insanca çalışılan biyerdeyim. Bana da acınası gözlerle bakıyorlardı. Evli barklı adamsın 950 tlye nası çalışırsın falan.. onlara kulak asarak gardımı düşürüp üzgün adamı oynasaydım şuan eski maaşımın üç katını alamazdım.

Arkandayım kardeşim, sakın pes edip işsiz yaftasını üzerine yapıştırma.
muhtemelen isteyerek yapmıyordur. kimilerinin oturdukları yerden bu insanları eleştirmesi abes kaçıyor.
Asgari ücret alıyordur, sigortası vardır, sen hala atanamadın değil mi allah'ın fesadı.
bir arkadaşımın 50 yaşındaki kocası yıllardır birtakım işlere giriyor, kafasına esince veya sinirlenince çıkıyor. kendisinin telefon faturası birkaç ay önce 600 lira kadar gelmiş, başka bir kadınla yaptığı konuşmalardan ötürü. eşinin çamaşır çekmecelerine falan sakladığı paraları alıyormuş. eşi onun '50 yaşına gelip mağazalarda tezgahtarlık yapan tip' için çok şey verirdi. hayır, kadının üniversitede okuyan oğullarına göndermek için ayırdığı paraya kastediyor adam. adam? elim sürçtü herhalde.

ben 30 yaşına gelip mağazalarda tezgahtarlık yapan tipi bu hayvanla kıyaslamam tabii, kendisine haksızlık olur.

bu adamın karısı da 50 yaşında şimdi. 5-6 yıl önce, kesinlikle ve kesinlikle 40 yaşının üstündeyken döner- kuru fasulye-pilav falan satan bir yerde eleman olarak işe girmişti. bir kere uğradım, o da 'uğra' dedi diye; 5 dakika durdum çıktım hemen. bir şey de içtim tabii laf etmesinler diye. 2 dakika boşu yoktu, başını kaşısa patron başıyla boşalmış da silinecek bir masayı işaret ediyordu. sabahları camları siliyor falan. bana göre çok kaba tavırları olan ve çok fazla argo konuşan bir kadındır ama bu açıdan çok saygın bulurum kendisini.

30 yaşına gelip mağazalarda tezgahtarlık yapan tipi de bu açıdan en az bu kadın kadar saygın bulurum.
iyi de herkez doktor, avukat, muhendis olursa sokaklari kim temizleyecek, tezgahtar kim olacak hademe, bakkal, sofor vb... tezgahtar kendini beyaz yaka sanip ayda bin lira alan kisien daha cok kazanabilir ayrica yetenek lazimdir birikim ve deneyim ve prezantabl gorunus ehh oyle sikimsonik sanmamak lazim... not: hic tezgahtar olmadim ama emegiyle para kazanan her meslege saygim var.
faceden hayatına baksanız sizden daha çok yaşamış, gezmiş tiptir. bu tipler facede kendini olduğundan farklı gösterir ayrıca.
http://www.haberler.com/v...danismani-5507498-haberi/
mesleğini yapıyordur. çalışıp başının çaresine bakmaya çalışıyordur. çalarak çırparak değil kendi kazandığını yemeye uğraşıyordur. olması gerektiği gibi yani(!).
30 yaşında olan beni anlayabilen, istediğim malzemeyi anında bulan, iki günde bir iş değiştiren hoppidi tiplerden kat kat iyi olan insandır. sorumludur. limon satsa da yaşamını sürdürebilecek delikanlı tiptir.
bazı insan ziyanlarına dert olmuştur.

bende bir otelde ön buro şefiyim. ben okuduğum için mi buraya geldim? ya da burada bu insanları aşağılayanların hangisi filoloji biliyor? *
Helal para kazanan tiptir. Saygı duyulması gerekilendir.
iibf mezunu olan tip.
evet benimdir arkadaş bu tip. bazı insanlara felek gülmez. insan ne yapar kaderine razı olur. işte bu kadere razı oluş sonucunda ekmek gelsinde hamallığa bile razıdır. amaç namusuyla çocuğuna helal lokma yedirmektir.
evet bu kadar sosyal mesaj, demogoji yeter.
yaptıkları işi horgörecek küçümseyecek bok kafalara hizmet etmekten çok zevk almayan, bi şekilde o işi yapmak zorunda olan insanlardır..egosu poposundan büyük aptallarla uğraşırken allah onlara sabır versin..
babası para çalamayan tiptir.
işletme mezunu olma ihtimali yüksektir. Yinede takdir edilmesi gerekir alın teriyle parasını kazandığı için. Ayrıca genelde diğer tezgahtarlar arasında babacan bir duruşu da vardır abi diye hitap edilir.
alının teriyle ekmeğini kazanıp yaptığı işi de severek yapıyorsa, ne yaptığı yalnızca kendisini ilgilendiren bir durumdur.
kendilerini tip olarak başka mesleklere yakıştırdığım adam gibi adamlardır.
Emek veren insandır.
Ceketini nereye asarsa orada işe başlar.
En az asgari ücret + o kadar da prim yemek ıvır zıvır 10 kaadı koyar her ay cebine.