bugün

afedersiniz izmir'in amına koyan koyan seçimlerdir. her işlek caddede, meydanlarda çarşaf çarşaf parti flamaları, bayrakları, afişleri var. hani türk filmlerinde sulukule'nin bir imajı vardır ya, evlerden evlere ip çekilir, çamaşırlar serilir, aynen öyle bu aralar izmir. seçimler çok büyük görüntü kirliliğine sebep oluyor, birileri buna dur demeli.

ysk sözüm sana, yasaklayın kardeşim şu reklamları, herkes adam gibi reklam yapsın, biz çekmez zorunda mıyız bu görüntü kirliliğini.

bir parti çıksa ve biz görüntü kirliliğine karşıyız, bu yüzden çevreyi en koruyucu şekilde tanıtımımızı yapacağız dese, yemin ederim kim olduğuna bakmadan oy vereceğim. yeter ulan artık.
son zamanlarda oynanan siyasi oyunların (bkz: davos) etkisiyle akp'nin bir sürü ilde kesinlikle kazanacağı seçim yanılsamasıdır.
partilerin yaptıkları açılımlarla renklenen seçimdir. nacizhane bende kendi açılımımı yapmış bulunmaktayım. kararsızların zorda kalmaması adına seçim pusulasının sonuna yeni bir seçenek eklenmesini talep ediyorum. eklenen kısımda aynen şunlar yazacak; iddia ederim bu partiye oy verecek bir milyon kişi bulabilirim. bu yeni açılımımın politikasına gelince, henüz karar vermedim hele bir, bir milyon oy alalım o zaman karar veririz.
trabzon da parti mi aday mı seçilecek heyecanı vardır. parti olarak akp öndedir ancak aday olarak halen belediye başkanı olan * chp li volkan canalioğlu ön plandadır. aşırı milliyetçi bir il olduğundan mhp seçimleri belirleyecektir. işin ilginç yanı trabzonspor * a kim yardım ederse o seçimi kazanmaya daha yakındır.
eskişehir'de, aytaç caddesinde, akp'nin düşen seçim bayraklarını "mahallenin delisi" olarak tabir edilen amcanın "dur bari toplayayım, yazık o kadar para vermiş çocuklar" diyerek tüm bayrakları toplamasıyla benim için toptan bitmiş olan olaydır.
miting meydanlarında rte'nin üzerine lider gözlemlenemeyen seçimlerdir. adam konuşuyor vesselam.
akpa'nin genel toplamda birinci olacağı, ancak oy yüzdesinin yüzde 30lara düşeceği ve elindeki bazı belediyeleri kaybedeceği seçimdir.
hafta sonunun ikinci eğlencesi olacaktır. ilk eğlence cumartesi akşamı ispanya maçı, ikinci eğlence seçim sonuçlarının yorumlandığı programlar. yorumcuların bazıları morarmış, bazıları pişmiş kelle gibi sırıtyor bir de ümüdi tükenmeyen daha açılmayan sandıklar var diyen tipler.
yerelden çok genel seçim havası estirilen mitinglere sahne olan yerel seçimdir.
Akp'nin zaferle ayrılacağı seçimdir.
akp'nin üç büyük şehri daha doğrusu iki büyük şehri* kaybetmesi halinde iktidarının yok olacağı seçimdir.
doğu illerinde akp kaybedeceğinden dolayı, oyları yükselmeyecek yani. yani tam bir ay önce şunu öngörmüştüm ama artık kesinlikle sözümden döndüm diyebilirim; #4763591

bunun haricinde artık tarhan erdem'in sözlerine bakmaktayız, zira adam ne yapıyor ne ediyor, yapıyor araştırmasını, nokta atışıyla kimin ne alacağını biliyor.

bundan dolayı chp'nin oyları artacak gibi görünüyor. bu ihtimal bana şundan dolayı mantıklı gelmekte; insanlar oylarını adaya göre verdikleri için, mesela istanbul'da kemal kılıçdaroğlu kazanamasa bile chp'nin oylarını arttıracaktır. aynı zamanda izmir'de de 2007 seçimlerinde chp akp'yi sadece %5 lik bir farkla geçmişti. %35-%30 luk çekişme olmayacak gibi görünüyor zira çoğunluğun beklentisi yaklaşık izmir'de %15lik bir fark olacağı yönünde. bunun haricinde ankara'da da melih gökçek'in önceki seçimlerdeki başarısı gözlemlenemeyecek gibi. zira chp ve özellikle mhp çok iyi adaylar çıkardılar. bundan dolayı burada da oy kaybı yaşayacak akp. üç büyükşehir haricinde daha az emin olarak yapabileceğim yorum da bursa üzerine. bursa'da sanırım iyi bir adayla seçime giriyor chp ve bundan dolayı oyları bu şehirde de artacak gibi.

özellikle büyükşehirlerdeki oy oranlarının ülke çapındaki oranlarına etkisi olduğu göz önüne alınırsa, akp %40-43 arası, chp %21-24 arası, mhp de %13-16 arası oy alarak kapatacaktır bu seçimi kanaatimce.

seçim sonrasında ne olur? pek bir şey olacağı yok, zira akp minimum oy oranını %37 olarak hesapladı ve bu noktaya kadar inilirse erken seçime gideriz dedi. görünüşe göre yine bu noktaya inilmeyecek, sadece akıllı davranabilirlerse önümüzdeki seçimlere kadar erimeden ulaşabilirler. zira insanlarımızın anlamadığı, anlayamadığı çok başarılı bir yönetim hakim akp'de. yönetimden kastım, hükümet değil tabii ki. marka yönetimi ve yöneticiliği konusunda oldukça başarılılar. bundan dolayı şahsi düşünceme göre, kaybedilen oyları geri almaya çalışacaklardır ilerisi için. yani bir nevi diğer partilere verilen oylara emanet oy gözüyle bakacaklardır.

öte yandan chp -her partinin yaptığı üzere- kendisini seçimin galibi ilan edecektir. oysa 6,5 senedir farkedemediği bir şeyi göremedikleri için ufukta iktidar yolu açılmayacaktır kendilerine. o da şudur; 90larda yapılan seçimlerde ortalama 4-5 parti girerdi meclise. bunun için de %20 lik oy almak 'seçimi kazandım' denmesine neden olurdu. oysa şu anda en fazla 3 parti var meclise girebilecek. mhp zaten mecliste olmaya razı. akp'nin de başarılı bir iletişimi var halkın geneliyle. haliyle akp'den hazzetmeyenler ve ülkücü görüşte olmayanlar chp'ye veriyor oylarını. ama görüldüğü üzere yetmiyor bu, seçimi kazanabilmek için. 3 partili mecliste iktidar olmak için %30larda oy alınması gerekliliğini farkedemiyorlar.

burada bir ufak bir detay vermek istiyorum chp'Lilere; akp'nin neden hala oylarının düşmediğini merak edip, bulamayıp halkı cahil cühela sanan güruhun bilmesi gereken bir şey var; o da halk sen istedin diye chp'ye oy vermez. akp'nin devlet yönetimi olarak berbat olduğu çok açık olmakla beraber, parti yönetimi, halkla ilişkileri başarılı olduğu sürece oy kaybetmeyecek bu adamlar. eğer daha iyisini yapabilirsen o başka. ayrıca 'ananı da al' cümlesini kimse unutmuş değil. ama halktan sadece bir kişinin akp'ye oy vermemesi, seçimin kaderini değiştirmez.

muhtemelen kan değişimi olmazsa farkedemeyecekler de. açıkçası bu seçim uzun vadede chp'ye zarar verecek gibi geliyor bana.

iktidar ve ana muhalefet partisinin yanında mhp'yi daha az takip etme fırsatı buldum bu dönemde. buna göre az önce de belirttiğim gibi zaten iktidar gibi hevesleri yok, en azından şimdilik. muhtemelen 'azı karar çoğu zarar' derecede oy alacaklardır. osmaniye ve adana garanti zaten. bunun haricinde ankara'da mansur yavaş'a verilen oylar %13-14ten biraz daha fazla oy almasına neden olacak.

öte yandan solda kemal kılıçdaroğlu ve murat karayalçın ile 1989dan esintiler yaşanmaya başlamıştı. bana kalırsa gerçekten buna inanlar varsa eğer, yani chp birinci parti çıkacak yada en kötü ihtimalle oy oranını çok yaklaşıtıracak akp'ye diyenler varsa eğer tarhan erdem olayı açıklamış;

'2/ Bu seçimde, ANAP'ın 1989 mağlubiyeti tekrarlanabilir!
Hatırlanacağı gibi, 1987deki milletvekili seçimlerinde yüzde 34,5 oy ile ikinci kez iktidarı kazanan ANAP, 16 ay sonra 1989da yapılan yerel yönetim seçimlerinde yüzde 14 oy kaybetmişti.
içinde bulunduğumuz seçim de Ak Parti'nin ikinci kez iktidarı kazanmasından 20 ay sonra yapılmaktır. Bu benzerlik, 1989 ile aynı sonucu yaratmaya yeter mi?
1989 öncesinde, askeri idarenin kapattığı iki büyük parti (AP'nin devamı DYP ve CHP'nin devamı SHP) kurulmuş ve siyasal hayata yerleşmişti. Aynı zamanda ANAP, 1987 sonrasında yenilikçilikten, merkezi idarede reformdan ve demokrasinin geliştirilmesinden uzaklaşmaya başlamıştı. Bu yön değiştirmenin siyasette yarattığı boşluğu, yeni partiler doldurmuş, ANAP seçmenlerinin önemli bir kesimi asıl partilerine dönmeyi tercih etmişlerdi.
Bugün, askeri darbeyle kapatılmış ama siyasal hayata yeni iddialarla dönmüş partiler olmadığı gibi; kurulu düzeni ve devleti yenileme politikalarının savunulmasında Ak Parti'nin rakibi ve dolayısıyla seçmenine ortak olan yoktur. Böyle bir ortamda,
1989 gelişimini beklemek gerçekçi sayılamaz.'

işte bu nedenle chp sadece adaylarını iyi kullanarak bir kaç puan yukarı çıkabilir. o kadar.

http://www.milliyet.com.t...aneleri&KategoriID=12
istanbul:akp ye oy verenlerle kadir topbas a oy verenler cogunlukta olacaktir.
izmir:eger akp kazanirsa bu akp sayesinde degil chp yuzunden olacaktir.
ankara:akp ye verenlerin cogunlukta olacagi muhtemel.
diyarbakir:buyuk iller arasinda yarisin en cetin gececegi yer.
bense ilk defa katilacagim secimlerde bana bos oy attirdiklari icin butun partilere sovecegim.
matbaacı ve çiçekçi kardeşlerimizin hiç bitmesin dediği kampanya sürecinin bitiş tarihi. zira 29 mart günü sandık başına gidilerek el birliğiyle danamızın kuyruğunu koparacağız..
Al birini vur ötekine seçimleri.
30 mart 2009 günü televizyon kanallarının er meydanına dönmesini sağlayacak seçimlerdir.
aynı korku filmlerindeki barizlikte olan, iyi ile kötünün seçimi.
büyük bir üçkağıtla oy kullanamadığım seçimdir.

(#4941401)
istanbul'da üsküdar zeynep kamil sağlık meslek lisesi'nde kullanılan mühürlerin son derece silik çıktığı, oyunuzu belli etmek için bir daireye iyice bastırmanız, hatta gerekirse aynı yere 2-3 kere basmanızı gerektirmiş seçimdir. muhtemeldir ki diğer seçim merkezlerinde de aynı sorun yaşanmıştır, yaşanmaktadır.

ve daha şimdiden gerek muhtar adayları arasında, gerekse sıra bekleyen vatandaşlar arasında sabahın erken saatlerinden beri kavgalar başlamıştır. Hatta şanlıurfa'da aynı mahalleden aday olmuş iki muhtar adayının aileleri kapışmış, bir kişi de bu kapışma sırasında hayatını kaybetmiştir. seçim yerleri ise "yolda yürümesini bilmeyen" insan müsveddeleri ile doludur, normal bir şekilde yürüseniz bile ya yolunuzu kapatırlar ya da size çarparak yürümektedirler.

yolda yürümesini bilmeyen, kavga etmeden oy veremeyen bir millete yüz tane de sandık versen bir halt olmaz, bu saatten sonra da adam gibi "demokrasi kültürü" kazanılmaz.
AKP NiN GENE EN FAZLA OY ALAN PARTi OLACAĞINI TAHMiN ETTiĞiM SEÇiMLERDiR. AK PARTiNiN BU DENLi BAŞARILI OLMASININ SEBEBi ÇOK iYi OLMALARINDAN DEĞiLDiR. ( ORTALAMANIN ÜSTÜNDEDiRLER O AYRI). MELiH GÖKCEĞiN iLK KEZ ANKARA BELEDiYE BAŞKANI OLDUĞU SEÇiMLERDE SiYAH MANŞETLERLE 'VE ANKARA DÜŞTÜ' ŞEKLiNDE HABER YAPANLAR KiME KARŞI SAVAŞ VERDiKLERiNi HiÇ ANLAMADIKLARINDAN AÇIKCA HALKIN SEÇiMLERiNi BEĞENMiYORUZ BARi SEÇTiKLERiNi KARALAYALIM GiBi KAMPANYALAR YÜRÜTTÜKLERiNDEN UZUN BiR SÜRE DAHA ANLAYACAĞA BENZEMiYORLAR. MESELE AKP DEĞiLDiR HALKA KARŞI SAVAŞMAK HER ZAMAN HÜSRANLA SONUÇLANMIŞTIR. YANLIŞTA OLSA BEN SEÇTiM BANA SAYGI DUYMAK ZORUNDALAR MANTIĞIYLA HAREKET EDEN HALK AKPARTiYi GENE SEÇiMiN GALiBi YAPACAKTIR.
%100 sömürücü insanların başa geleceği seçimdir. Tek hayrı dershanelerin ve okulun tatil olmasıdır.
haberim olmadan kurul üyesi ve sandık görevlisi yapıldığım için oy kullanamadığım seçimlerdir.

aynı durumu paylaştığım kişilerin varsayımına göre birkaç ay önce gelen anketörlere akp dışında bir partiye oy vereceğini söyleyenlerin büyük bir bölümü aynı durumdaymış ne hikmetse.

edit: ben ankete katılmamıştım gerçi.
oy pusulalarının zarflardan büyük olduğu seçim. tıkıştırırken mürekkep dağılmasın diye anam ağladı. türlü kombinasyonlarla 3 pusulayı bir zarfa tıktım sonunda. lakin idrak etmekte zorluk çektiğim bir hadise var, ilçe/il belediye başkanlığı ve meclisi keşke ayrı ayrı olsaymış. ilçe genel meclisini tek zarfa koymak daha kolay da sonra ilçe belediye başkanı ve ille ilgili türlü pusulaları bir araya koymak da zor, birlikte tıkıştırmak da saçma.

zaten cümlelerde de -il aletarasyonu oldu. girilen entry de böylece bi sike benzemez.

ayrıca oy kullanmaya niyeti olmayanlara tavsiyem, sadece muhtar seçimindeki komediyi görmek için bi gitsin, görsünler. hala mantığını çözemedim sistemin. biri alsa götürse bütün kağıtları ne olur, kim sorumluluk alır meçhul.
diyarbakır, istanbul ve ankara illerinin sonuçları en merak edilenler arasındadır.
ilk defa kınalı kuzu misali bilmem hangi afrika ülkesinden özel getirilen boyalarla boyanmadığımız seçimdir. çağ mı atlamışız ne? hatta devrimdir devrimmm.