bugün

bir hafta sonra unut(turul)acağımız olaydır.
bu terör saldırısında 3 yaşında bir çocuk hayata veda etmiştir, kelimelere ne türlü takla attırırsanız attırın, harfleri hangi kombinasyonlarla biraraya getirirseniz getirin, bu durumun iğrençliğini açıklayamazsınız. bu durum insanı insan olmaktan utandıran bir tablodur.
bir değil beş değil, bu yaptıkları artık bardağı taşıran son damla oldu. milletçe harpmi yaparız. gider doğuya saklandıkları yerden çıkarıp gırtlaklarını keseriz bilemiyorum. benim canım yandı.. bi an orda annem , babam veya kardeşlerimden birisi olduğunu hayal ettim de iyice yüreğim yandı.. dileğim allah o saklandıkları dağları, mağaraları üzerlerine yıksın.. yıksın ki bitsin artık bu kadar yüreğimizin yanışı.. yetti be!! insan bırak istanbuldan tiskinmeyi yaşadığı ülkeden bile nefret eder hale geldi artık. neyi istiyolar? kime kaldı bu topraklar, kanuniyemi kaldı bu dünya? allahın sabrını nereye kadar yokluyolar? kopsun şu kıyamet te herkes kurtulsun, biz de kurtulalım artık diyesi geliyo insanın..
işte insan hayatının ne kadar ucuzlaştığının bir göstergesi daha. akşam eşinle, çocuğunla, anne babanla dışarıya çıkıyorsun ve "-buummm!!!" hayatın tanımadığın, yaşasa idin belki de hiç tanışmayacağın birileri tarafından sona eridiriliyor! yaşam hakkın kime göre neye göre elinden alındığının hesabı ise bu memleketin vatandaşı olduğun sürecede sorulamayacak. yazık!
maalesef ölü sayısının 17 olduğu terörizmdir.yaralı sayısı 100'ü aşkın.
olayın ertesi sabahında, tam da ortamı bulandırmak isteyen hainlerin istediği gibi sokakların, otobüslerin normal halinden çok daha boş olması ile etkisini gösteren patlama.allah ülkesini seven herkesi korusun.
ülkenin zor ve karmaşalı günlerin eşiğine geldiğini bir kez daha yüzümüze vuran hain saldırı.
Başımız sağolsun.
bir patlama anında resmi görevliler gelene kadar etraftan yardım illa ki olur, olmalıdır. saldırı çift bombalı. Bundan sonra bir terör eyleminde, mağdurlar yalnızlaştırılmış olacak. hayati derecede önemi olan ilk yardımı devre dışı bırakacaklar bu gidişle.

Emniyet'in böyle durumlarda vatandaşın ne yapması gerektiğine dair bir çalışması olması lazım. Çok iyi şekilde de halka anlatılmalı. Bu tip eylem ülkemizde ilk defa oldu. gerekli tecrübeyi edinmek için 10 uncu defa olmasını beklememeliyiz.

Ölenlere Allah rahmet etsin, kalanlara sabır versin.
içimizin sızladığı göz yaşlarımızın kalbimize saplandığı saldırı. ağlamak istiyorum... lanet olsun.
bildiğimiz tüm küfürleri ve bedduaları ortaya saçmamıza sebep olan terör saldırısı.
öyle ya da böyle son 30 saattir uyumadığım ve mahallemde gerçekleştiği için görgü tanıklarından evvel ölen ve yaralananların tanıdıklarımın olması bir yana, ölüş şekilleri ve tanınmayacak derecede parçalara ayrılmaları ve bunun artık etrafımdaki insanlar tarafından normal bir şeymiş gibi söylenmesi, benim de psikolojikman etkilenip, duyarsızlaşmamı sağlayan bilumum onun bunun çocuğunun yaptığı patlama.

bu onun bunun çocuğu kalabalığın çoğalmasını yüksekce bir sokak olan bir yerden*, kuşbakışı misali sanki normal bir şey izliyormuşcasına izleyip telefonla bombayı aktif hale getirip onlarca ve yüzlerce masum kişinin canını yakmasından sonra içindeki ruh halini merak etmekteyim.

ey .rospu çocuğu şahıs-lar- onlarca yüzlerce değil, milyonlarca insanın ah'ını, bedduasını ve küfrünü aldınız. tüm bunlardan kurtulursanız eğer, sizi çok yüce polislerimize güvenip yakalanmanızı bekleyeceğiz.

olaki her ne kadar bir cinayet olmayıp, katliam olsa da olay yeri tatbikatı yaparlarsa*, ordan o çıkamayacak. çıkacağı şekli ise parçalanmış ceset. tıpkı tek parmağıyla onca insanı o hale getirdiği gibi.
üzücü... beynimi sikeyim şöyle düşünüyorum da ak parti'nin kapatılma davasının görüşülmeye başlanmasından hemen 1 gün önce,ergenekon iddiaanamesinin yayınlanmasından ise 2 gün sonra gerçekleşmesi acaba sadece raslantı mı? umarım raslantıdır.
kesinlikle rastgele bir tarihte yapılmamıştır. derinlerde birilerine mesaj verildiği çok açık. anlamamak için çok saf olmak lazım.
BBC:
istanbul ikiz bombalar tarafından sallandı.henüz saldırıyı üstlenen olmadı ancak türk güvenlik güçleri saldırının kürt "asiler" tarafından yapıldığını düşünüyorlar. türkiye'nin son zamanda içinde bulunduğu politik çöküşün bir blançosu olarak 2 hafta önce başkonsolosluğa saldırıda bulunulmuştu. o saldırıda ise islamik bir terör örgütünün bu saldırıyı düzenlendiği söyleniyor. dünkü saldırıda ise islami terör örgütü olması düşük bir ihtimal çünkü sivillere saldırmak yerine yabancı konsolosluklara ya da iş yerlerine saldırıda bulunmuşlardı.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7527977.stm

CNN:
iki patlama istabul'u salladı, 17 ölü var.türkiye, bir avrupa birliği adayı olarak karşısında çok farklı yönlerde olan terörist saldırılarla karşı karşıya kalıyor.bu şekilde kürt isyancılarla türkiye arasında son zamanlardaki gerginlik de artmış oldu.türk güçleri ile türkiye'nin güney doğusunda bulunan otonom kürt yönetimi topraklarındaki pkk (kürdistan işçi partisi) asilerinin arasındaki savaş da uzun süredir devam etmekte. ayrıca 2 haftadan az bir süre önce 86 kişi --içlerinde eski general ve askerler,iş adamları,gazeteceiler de bulunuyor-- ergenekon olarak adlandırılan terör örgütü kapsamında göz altına alınmıştı,bu grup da türk yönetimini sallamayı amaç edinmişlerdi. son zamanda gerçekleşen bu göz altılarla islamik kanatla demokratik kanat bir çok yerde birbirlerini sert bir şekilde eleştirmişti.
http://edition.cnn.com/20...urkey.violence/index.html
bana "ne istenir ki masum halktan, küçücük çocuklardan?" sorusuna bir kere daha cevap aramaya başlattıran hain saldırıdır. bulamadım sorumun cevabını, hiç bulamayacağım. kim yaptı, arkasında kim vardı, neye hizmet etti bi önemi yok benim için. ölen çocukların, masum insanların hayatının bedelini kimsenin ödemeyecek olması beni kahreden. ve dün geceden beri tüm dünyaya haykırmak istediğim şu: " öldürdünüz de çoluk çocuk demeden ne geçti elinize? emelinize ulaştınız mı? mutlu musunuz? vicdanınız rahat di mi? 17 masumu öldürerek, 3 5 yaşında yavrucakların yaşam hakkını elinden alarak davanıza hizmet ettiniz di mi?" ben öldürülen çocukların haberlerini okudukça insanlığımdan utanır oldum, şu dünya yüzünde ne kadar ideoloji varsa, terörü meydana getiren, yaşatan, destekleyen, kullanan ne kadar ülke varsa, bunların peşinden giden, hedefleri uğruna masum insanları katleden ne kadar iktidar manyağı ve iktidar şakşakcıları varsa, güçlü olmak adına insan kanı içen ne kadar cani varsa hepsinin canı cehenneme; siz insansanız ben değilim!
2. bombanın patladığı an bir kişi tarafından cep telefonuyla çekilmiş. o anı tekrardan yaşamak çok korkunç bir şey. izlemek isteyenler, kaldırabilirim diyenler için,

http://www.ntvmsnbc.com/m...ideo=6160&cbQuality=1
yine pkk'nın piçlerinin yaptığı olaydır. yine hedef sivillerdir. ilk bomba ses bombası olup milleti toplayıp ikincisinde kayıplar verilmiştir. ne oluyoruz anlamıyorum ben. bu daha nekadar böyle devam edecek. bunları bastıramamamız bana biraz garip geliyor. gerçi pardon bi başlık vardı pkk lıda olsa insan insandır şeklinde. milletimiin başı sağolsun.
yazmayayım yazmayayım dedim, dayanamadım.
arkasında pkk falan olduğuna beni kimsenin inandıramayacağı patlama.
türk istihbaratı bu kadar aciz mi yahu? güngörende pkk bomba patlatacak ve bizim mit'in falan bundan haberi olmayacak? ya bırakın allah aşkına.
nasıl 11 eylül 2001 saldırısını el kaide'nin düzenlediğine inanmıyorsam, bunu da pkk'nın düzenlediğine inanmıyorum.
nasıl a.b.d'nin istihbaratı 11 eylül 2001 saldırısını tespit edebilecek güçteyse, 28 temmuz 2008 saldırısını da türk istihbaratı tespit edebilecek güçtedir.
"birileri bir şeyler yapıyor" evet, bu hep var. bakın tüm bu olayların sonunda meydana gelen bir sonuç var. 2001 saldırısı öncesi a.b.d iç sorunlarla boğuşup duruyordu, ekonomik çöküntü vardı. saldırı sonrası ne oldu? tüm a.b.d halkı ikiz kulelere yöneltti dikkatini, fazla zaman geçmeden de a.b.d ırak'a girdi. terör ya, ucunu nereye çekersen çek anasını satayım.
bu saldırının da hiç bir farkı yok. kaç zamandır ergenekonla, akp'yi kapatma davasıyla yatıp kalkıyoruz. şimdi ne oldu? devlete duyulan tüm kin, pkk'ya yöneldi. herkes pkk'ya sövmeye başladı. şimdi hemen şahlanır bizim yönetim. "suçluları bulunacak, cezaları çekilecek"
hangi suçlu lan? nerede o suçlu? sizsiniz suçlu! her şeyini taklit ettiğimiz amerika'nın gündem değiştirme yöntemini bile taklit etmek zorundamısınız siz ya? ne olacak o ölen çocuklar, anneler, babalar? onlar sizin gündem değiştirme politikanızın kurbanı olmak zorunda mı?
hadi girin tekrar ıraka girin, yollayın uçakları. onlar güngören'i uçurdu, biz de onları uçurduk diyin. bizim halk da tatmin olsun, tüm sorunlar unutulsun, ergenekon destan olarak kalsın, akp de ampül olarak.
"yersen" diyosun sen bana tepeden bakarak.
ben de diyorum ki "yemiyorum ulan yemiyorum işte!"
türkiye'yi karıştırmak ve bölmek isteyen kişilerin yaptığı haince bir saldırıdır. masum insanların yaralandığı ve can verdiği bu kötü olay yüreğimizi yaralamıştır. hepimizin başı sağolsun. Türkiye'me geçmiş olsun.
trafiğe kapalı ve tamamen sosyalleşme mekânı olan bir yerde, türkiye'de ilk kez uygulanan bir şekilde yapılan -hain- saldırı.

ilki yeterince güçlü olmayan bir patlama ile önce telaş yaratılır ve insanlarda merak uyandırılır, patlama alanına toplanırlar. o sırada yüksek etkili ikinci bomba patlar. sonuç; ölümlerdir, yıkılan ocaklardır.
birinci patlamadan sonra yardıma giden insanlara daha çok acıdığımız olay. meraklılar ise olayın boyutunu büyütmüştür sadece. teröristler inşallah yakalanacak. yakalananlara sormak lazım hesabını.
yalnızca patlamada yaralanan ve ölenlerin yakınlarının unutmayacağı olay bu.
nasıl olsa burası türkiye herşey unutulur burda.
üstelik hayatımız da diken üstünde özellikle bu günlerde.

herşeyi geçtim de ben, yerde yatan annesi için anne beni bırakma diye haykıran kızı gördüğümde böyle lanet bir dünyada bu kalleşliği yapan insanlarla yaşadığım için kendimden iğrendim.
şerrin sonu yok tarih bunu gösteriyor bize, ama ya bu şer sona ersin ya da sonu gelsin artık dünyanın.
yeter!
bunu yapanların da insan olduğu varsayılırsa, insanlığımdan utandığım hadise.
artık bu durum beni insanlığımdan utandırıyor. insanlar birbirlerine neler yapabiliyor. bunu yapanlar insan değiller evet, ama onlarda masum birer bebek olarak gelmediler mi dünyaya.
bizler artık utanmalıyız. çünkü artık televizyonda ölüm haberleri gördüğümüzde tepki bile vermeyip, diğer kanaldaki diziye geçiyoruz.

bu insanlık utancıdır. o televizyonda öldüğü söylenen insanlar masum insanlardı. her birinin hayalleri, umutları, hayal kırıklıkları vardı. acısıyla sevinciyle, iyisiyle kötüsüyle yaşanacak yılları vardı. onları ölüm yolda yürürken, belki ailecek bir akşam yürüyüşü sırasında, belki bir akraba ziyaretinden dönerken, belki markete giderken, en acısıda yardıma giderken yakaladı. onların herbiri insan, bizim anamız, babamız, kardeşimiz, dostumuz, düşmanımız gibi. ve bu canların bedenleri, bu canların yakınlarının da ruhları paramparça edildi. herşeyden habersiz oldukları, belki tek şikayetlerinin sıcak hava olduğu, belkide binbir şikayetlerinin olduğu , ancak yinede yaşamak istedikleri hayatlarının sonbaharında yada ilkbaharında ama akıllarından hiç geçmeyecek bir anda katledildiler.

şimdi ne söylesek bu acıyı dindirir ? yaşamak haklarını bu insanlara geri verir, onların cansız bedenlerine tekrar nefes aldırır ?

terörümü lanetleyeceğiz ? ölenlere allahtan rahmet, yakınlarına sabır mı dileyeceğiz ? ne yapacağız ?

televizyon kanallarına insanlık dışı görüntüleri göstermemeleri için uyarılarda mı bulunacağız ? sizin o insanlık dışı dediğiniz görüntüleri o insanlar yaşadılar. biz görmüşüz çok mu ?

ne yapacağız şimdi ? türkten kürtten mi bahsedeceğiz ? bırakın artık türkü kürdü, müslümanı hristiyanı.

iyi insanlar, kötülere, şerefsizlere karşı birleşin !!! yada kefeniniz cebinizde dolaşın !
bir insan, hayata dair ne kadar sığ bir felsefeye sahip olmalı ki böyle bir şekilde, ses bombasıyla insanları bir yere toplayıp ikinci bomba ile maksimum sayıda öldürecek kadar aşağılıkça bir halt yiyebilsin.

ölen insanların hayata dair fikirlerini, gelecek planlarını, ailelerini hiç düşünmeden sonlandırdı. bunu yapan lanet olası serf, bize hayatımızın önemsenmek istediğimiz için dini masallara süsleyerek kendimizi önemli hissettiğimiz bu evrende, aslında evde görüp de lap diye üstüne basıp öldürdüğümüz bir böceğin hayatından maalesef daha değerli olamadığını hatırlattı.

bunu yapan kişi ya para için her işi yapmaya hazır bir insanlık defosu ya da kafasında ulvileştirdiği bir saçmalığa ulaşmak veya o saçmalığı korumak için insan hayatlarını "şimdilik feda edilebilir" gören bir faşist.

bu olay, usame bin ladin'in tıfıl oğlunun aylar önce verdiği mesaj ile el-kaide'ci manyaklara ya da aldıkları ağır hasarların ardından sarsılıp dağda birbirlerini yiyen pkk'lı davarlara yıkılmaya çalışılan bir olay.

ama mantıklı değerlendirilince, ergenekon iddianamesinden iki gün sonra, akp'nin kapatılma davasının görüşülmesinden bir gün sonra yapılmış olduğu için kimin yaptığı tahmin edilebilir.

yanılıyor olabilirim. yanılıyorsam da yanlış analizimi gocunmadan itiraf ederim. benim bu olaydan aldığım mesaj, olayın "biz gücümüzü bırakmayız" diyen ve asırlara uzanan şu meşhur kaba güç-yücelten korku kültürümüzün devamı bir olay olduğu.

daha açık bir ifadeyle ergenekon iddianamesi'ne eklenecek "pek vatansever" faşistlerimizin kırdığı bir ceviz olduğu.

"hassiktir"lerin en vurgulusu ise, bu olaydan sonra onlarca yıldır her patlayan bombadan sonra yaptığımız bir boka yaramayan milli birlik-beraberlik mesajları veren halka ve yöneticilere.

insanlara söyletmek için bomba bile atılan milli birlik ve beraberliğinize sokayım, benim tek mesajım insanın türk, kürt, müslüman, hristiyan olduğu için değil insan olduğu için değerli olduğu bir dünyaya özlemdir. nazilerin, kemalistlerin, yobazların, "yüce milletimiz"lerin ve ulvi amaçların bulunmadığı bir dünyaya özlemdir. insanlara zarar vermemenin ve hayatı keyiflice yaşayabilme çabasının ilke olarak benimsendiği bir dünyaya özlemdir.

işte bu da hâla -bu başlık altında bile- ne ergenekonu lan diye paşasının çükünü yalamaya çalışan mına koduğumun borusuna gitsin.