bugün

başkan olacak olan kişiyi tenzih ederek akademik bir acıdan yaklaşıyorum söylediğiniz cahillikten ve bilgisizlikten başka bir şey değil. bir ülkede demokrasi vardır ya da yoktur. demokrasi başkanlık sisteminde de olur cumhuriyette de olur monarşide de olur. demokrasi yoksa başkanlıkta da olmaz cumhuriyette de olmaz monarşide de olmaz.

demokrasi rejimsel değildir. bunu kavrayabilecek yeterli donanima sahip olmadığınız çok belli. açıp taslağı okumamışsınızdır dahi. yasamayla yürütme arasında nasıl bir ilişki olacak, fesih yetkisi kimin elinde olacak, yargı erki konusunda bir değişiklik var mı, meclisin çıkardığı yasaları başkanlık makamının veto etme yetkisi olacak mi? bunlari konuşacağımiz yerde kuru cahillik yapıyoruz.

edit : hayır verdim. lakin sözlerim geçerli. neden hayır verdiğimi bilerek verdim.
chp genel merkezinin sessizliğe bürüneceği referandumdur.
yapılmayacak referandumdur.
nasıl kuzey kore'de devlet başkanı %90 bilmem kaçlarla 'demokratik' şekilde seçiliyorsa bizim ülkemizde yapılacak olan seçimlerden çok da farklı şeyler olacağını beklemek en iyi ihtimalle iyimserlik olacaktır.
yanlızca chp genel merkezinin susacağını sanan, ergen kusmuğudur. ülkenin geri kalanının sadece chp seçmeni olduğunu zanneden anadolu'nun küçük bir kasabasında küçük bir yobazın anlayacağı ve kıskıs güleceği bir referandumudur.
bak attım kemiği kap gel bakayım...
Manası derin.
Ben adama bilezik gibi geçiririm demektir.
23 nisanda açılan meclis yine bir 23 nisan günü kendisini feshedecektir.

sembolik olarak anlamlı ve acı bir tarih.
2 nisandı sanki. Maneviyattanda vuruyorlar.
Atatürk ile dalga geçme çabasıdır.
üzücü ve gereksiz bir referandumdur.
Akp iktidarından beklenir.
Umarim turk milletinin referanduma konu anayasa degisikliklerini okuyarak, anlayarak ve sonuclarini ogrenerek ve bilerek, siyasi gorusleri uyarinca degil, Turkiye Cumhuriyetinin gelecegi ve iyiligi icin vicdanlarina ve akillarina dayanarak hangi oyu kullanirsa kullanacaklari bir refarandum olur.
hayırda hayır vardır.
akp hanedanlığına hayır .
sonuç evet olsa bile yerimiz hayırdır. tarafımız cumhuriyet'ten yana.
(bkz: 23 nisan 2017 başkanlık referandumu/#35364150)
kanaatim halden devam ediyor.