bugün

türkcell süper lig'te haftanın maçıdır. lig lideri trabzonspor ile lig dördüncüsü sivasspor' un trabzon avni aker stadında karşı karşıya geleceği karşılaşmadır. türk futbolunun son zamanlarda yetiştirdiği en iyi forvetlerden olan mehmet yıldız ve gökhan ünal' ın maça damga vurmaları beklenmektedir.

geçen seneki olaylı trabzonspor-sivasspor maçından sonra sonucu merakla beklenen karşılaşmadır.

(bkz: 12 agustos 2007 trabzonspor sivasspor maci)
trabzonspor(um)un yenilse bile haftayı lider kapatacağı karşılaşma.
Trabzonspor'un bu seneki en önemli maçıdır. Aynı zamanda olası 3 puan halinde Trabzonspor ilk yarıyı lider olarak bitirmeyi garantilemeye çok yaklaşacaktır. * *
trabzonspor taraftarının son derece sakin olmasını dilediğim karşılaşma. geçen sezonki maçın ardından sivaspor'la hüseyin avni akerde yapılacak bu maça; ordu, istanbul, bursa, izmir, antalya ve ankara'dan bir çok arkadaşım ve ben bilet almış ve takımımıza moral vermek amacıyla dağları aşıp çölleri geçmiş, güzel memleketime ayak basmış bulunmaktayız. analarımızın ellerinden öperken, onlara malesef yalan söylemek zorunda kalmışız. trabzonspor aşkına vizelerimizden vazgeçmişiz. zaten daha önce bir çok kez takımımız için savaş verdiğimiz hocanın vizesini sikleyecek değiliz. varsın bir yıl da biz kalalım. hele takımımız şampiyon olsun da üniversiteyi 7 yılda da bitiririz alimallah.

ha bu arada. 61. dakikada televizyona iyice odaklanın. bordo-mavi yüzüm ve saçımla 61. dakika şovuna en ön saftan katılacağım.
trabzonspor un sivasspor luların acımasızca tahriklerine kapılmazsa kazanacağı maçtır. * dikkat edilirse bülent uygun büyük ve stresli maçlarda bunu oldukça iyi yapar ve yaptırır. daha sonra da sütten cıkmış ak kaşık olurlar.
not: bu maçı canlı izleyin bana hak vereceksiniz.
an itibariyle trabzon sokakları bu maç eşiğinde karnaval alanına dönmüştür. sivasspor için cehennem trabzonsor için cennet görüntüsü var. herkesin ağzında trabzonspor var. yemin ediyorum. ulan ömrüm hayatım boyunca bu günleri bekledim lan.

etraftan duyulan bir kaç diyalog.

üç kız kafede oturuyorlar.

-kızım ben korkmaya başladım bak. birisi şaka maka yapar bu kız fenerli der, valla parçamı bulamazsınız.
+manyak mısın be. kimliğimi bir çıkarttım mı faroz yazısını bi gösterdim mi hesabı öder eve kadar bırakırlar valla.

bir grup erkek.

-ula ula ula ula, ıyh ıyh ıyh ıyh. ula ula ula ula, ıyh ıyh ıyh ıyh.

iki orta yaşlı kadın.

-kemal maça bilet almış ikimiz için. gece bir görecektin. ay kız hiç böyle zevk almamıştım. şu trabzon eski günlerine döndü döneli sabahlara kadar çılgınlar gibi sevişiyoruz.
+ay mine göğüslerin büyümüş sanki hıı.
-eki eki eki
*
fenerbahçe, galatasaray ve ankaraspor un puan kaybettiği haftada daha bi önemi artan karşılaşma.
trabzon'da mükemmel bir atmosfer var bu maç için. şu an trabzonspor bulvarı'na yakın bir internet kafenin içinden sesleniyorum sizlere. çılgınlar, farozlular, kalearkası hepsi burda toplanmış stada yürüyor ve maça ne kadar hazır olduklarını gösteriyorlar. açıkçası, ben taraftardan süper gösteriler bekliyorum.

sevgilisiyle, babasıyla, liseden arkadaşlarıyla maça gelen çok sayıda taraftar olduğunu görüyor ve bu taraftar kitlesini kınıyorum. çekirdek çıtlatıp sohbet etmek için gelmeyin lan maça. biz ta ebesinin bi tarafından geliyoruz bağırıp bi yerlerimizi yırtmak için, siz de ya bağırın adam gibi ya da evde izleyin. saygı gösterin biraz.

arkadaşım beni uyarıyor ve artık gitmek zorunda olduğumuzu belirtiyor. ben ve ekibim stada girip, maç boyunca ve sonunda yaşanan olayları maç sonunda size aktarmaya devam edeceğiz. ali kırca.

(bkz: uludağ sözlük haber ajansı)
şu ana kadar nispeten kolay bir fikstürle güzel puanlar toplamış trabzonspor'un zor maçlar serisinin ilk ayağı.

bu maçtan sonra kayseri deplasmanı var, ondan iki hafta sonra bursa deplasmanı var, içeride de eskişehirle oynayıp üstüste fener-ankara deplasmanlarına gidecekler.

kolay gelsin diyelim biz yine de, mümkün olduğu kadar yukarıda görmek isteriz bordo mavilileri.
sivasspor teknik direktörü bülent uygun un, balili, mehmet yıldız, tum üçlüsünü ilk onbire koyduğu maç. bu açıdan bakılırsa şok bir sonuca gebe maç.

ayrıca not: ersun hoca da gökhan, umut, yattara üçlüsünü onbire koymuş.

hayalkırıklığı edit i: olmadı be aga. hücumcular dedik, bilmem ne dedik, şok sonuç olabilir dedik. olmadı, yine olmadı. bu sezon bol gollü, iyi bir maç beklediğim maçlardan biri daha golsüz bitti.
sivasspor hücüum gücü yüksek bir kadro ile sahaya çıkmasına rağmen fazla pozisyon vermeyeceğini düşünüyorum. eğer iyi kontratak yapıp golü atarlarsa lideri devirmeyi başaracaklar zannımca....
trabzonspor un 3-1 kazanacağı maç.
0-0 biten tsl 12. hafta maçı.
şöyle bir özete sahip maçtır.
http://www.ligtv.com.tr/V...oHaber/?r=1&hid=48916
sivasspor un maç boyunca tek olumlu yanı maça 3 forvetle başlamasıydı. daha once dediğim gibi sivassporlular geçmiş senelerde sıkça gorulen zaman kazanma ile maçı yaklaşık 20-25 dakika durdurmuşlardır. ancak futbolcular gayet centilmendi. trabzonspor bir turlu gol bulamadı. kanatlardan gelmeye calıştı onda da sedat bayrak ve bilica cok başarılı idi. ozellıkle bilica yı cok begendim, maçın yıldızıydı diyebilirim.
maçın daha 5. dakıkasında iki pozisyon ve 3 korner buldu trabzonspor. ama bunları gole cevıremeyınce 50 inci dakıkadan itibaren onur tuncer ı oyuna alan bulent uygun orta sahayı dengeledı. ancak tek bir pozısyon dahı bulamadılar. trabzonspor ısteklıydı, ancak gol atma becerısı gosteremedıler. onumuzdeki hafta kayserıspor maçından uc puan almaları şart oldu boylelikle. ıyı bır fırsat yakalanmıştı ama olmadı, canımız sagolsun.
edit: bu bir yorumdur.
fabio alves da silva bilica'nın trabzonspor'lu forvetlere geçit vermediği, yıldızlaştığı, yağış nedeniyle ağırlaşan zemine rağmen zevkli bir mücadeleye sahne olan tsl maçı.
0-0 bitmiş, üzmüş 12. hafta karşılaşması. sivasspor'u da severdik ama trabzon kazansaydı şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerleyecek diyebilirdik. ulan galatasaray'la feneri zaten geçtim, bari beşiktaş'ı şampiyon yapma be trabzon.
Trabzonspor, Sivasspor'u konuk ettiği maçta yine iyi oynayıp kazanamama geleneğini sürdürdü.

Ligin zirvesini bu hafta için yakından ilgilendiren bu maça büyük maç gözüyle bakmak doğru olur mu bilemiyorum. Trabzonspor için büyük maçlar 3 büyüklerle yapılan maçlardı. Fakat bu maçı isteyen ve önemseyen taraftarlar, basit bir maçı büyük bir maç haline getirdi. Geçen yıl yaşanan olayların etkisi büyüktü.
Futbolcular yoğun destek ve taraftar etkisi altında maça çok iyi başladılar. Beşiktaş maçının bir tekrarı gibi geçen 30 dakikada yine Beşiktaş maçında olduğu gibi pozisyon çok gol yoktu. Sivasspor ise bu dakikalar içerisinde hiçbir varlık gösteremedi. Oysa Sivasspor hücum ve hücum ağırlıklı Mehmet Yıldız, Musa, Balili, Tum gibi oyuncularıyla maça başlamıştı.

Kazanmak için sahaya çıkan iki takımın 45 dakikalık çarpışmasında Trabzonspor’un baskısı gol getirmiyor, Sivasspor ise kontra ataklarla etkili olmaya çalışıp, etkili olamıyordu. Sivasspor geçtiğimiz haftalarda oynadığı oyunu sahaya yansıtamıyordu. Bunun sebebi sağanak şekilde yağan yağmur mu, yoksa Karadeniz'in havası mı bilinmez. Ağırlaşan zeminde savunmayı eksik yakalayan Sivasspor bu pozisyonları değerlendirmedi. Trabzonspor ise kısa paslarla kaleye inip gol atma girişimleriyle rakipte baskı yarattı.

Ne zaman yağmurun şiddeti arttı o zaman Trabzonspor bir ingiliz takımı havasında 'orta, gol' aramaya başladı. Ancak rakip savunma Umut ve Gökhan'a vuruş şansı vermedi. 30 Dakika sonunda Sivasspor üzerindeki baskıyı azalttı ve hücum çabalarına başladı. Oyun dengelenmiş gibiydi ancak Sivasspor ataklarının zayıflığı dengenin kurulmadığının göstergesiydi.

ilk yarının bu kısa analizinde Trabzonspor'un bel bağladığı Yattara'dan söz etmeden olmaz. Sağ kanatta etkili gibi gözüktü. Serkan ve Yattara ilk yarı sağ kanadı adeta domine ettiler. Ancak gol gelmemesinin en önemli sebebi kısa paslarla kaleye inen Trabzonspor'un ağırlaşmış zemine takılması, ceza sahasına orta yapmasıdır. Bilindik bu senaryoyu Türk milli takımı Euro 2008 finallerinde isviçre karşısında yaşamıştı. O naçta yine sağanak yağmur kısa paslarla oynayıp kaleye inmek isteyen milli takımızı durdurmuş, kontra atak yapan isviçre'ye şans vermişti. Ne zaman kısa paslar yapan Gökdeniz ve Tümer oyundan çıktı o zaman Milli Takım uzun toplar ve ortalarla golü bulmuştu.

Yattara ise sağ kanatta eski günlerini andıran ortalar yaptı. Ancak çalıma girmekten kaçındı. Pas ve orta yapmayı tercih etti. Bir çalım girişimi ise savunma oyuncusuna takıldı. O dakikadan sonra sorumluluk alan değil sert ortalarla gol attırmaya çalışan bir Yattara izledik. Nitekim ilk devre Trabzonspor’un skorda değil ama oyunda olan üstünlüğü ile sona erdi.

ikinci devre tatsız başladı. iki takımın top kayıpları maçı bir orta alan mücadelesine sürükledi. Sivasspor yine sırtını kalesine vererek kontra ataklarla gol aradı. Mehmet Yıldız gibi bir hücum silahı savunma yapıyor top kazanmaya çalışıyordu. Bu Trabzonspor'un ne kadar etkili olduğunun bir kanıtıydı adeta. Sivasspor yine hızlı hücum denemeleri yapıyor Trabzonspor yine baskı yaratıyordu. ilk yarının bu kopyası 65. Dakikaya kadar devam etti. Musa'nın altı pas içerisinden çektiği şutu Slyva kurtarınca Sivasspor için geri çekilme harekâtı başladı. Bu dakikadan sonra Sivas oyunu yine kendi yarı alanında kabul etti. Ancak Düzenli kontra ataklar yapmaya başladı. Pas yüzdesini yükseltti en önemlisi Trabzonspor hücum oyuncularının yapamadığını, Sivasspor hücum oyuncuları yaptı. Boşa kaçmalar, çapraz koşular Trabzon savunmasını sarstı ancak yıkamadı.

Son dakikalarda ise 1 puan isteyen Sivasspor can hıraş savunma yapmaya başladı. Trabzonspor ise klasik bir hataya düştü. Panik yapmadan düzenli atak yapmak yerine doldur boşalt yapmaya başladı. Kafa toplarında zaten ilk yarı etkili olamayan Trabzonspor bu doldur boşaltlarla sanki şans golü aramaya başlamıştı. 85. Dakikada Cale'nin ortasına umut'un vurduğu kafa az farkla dışarı çıkınca Trabzonspor hücum çemberini daralttı, Sivasspor’un yarı sahasına oyunu yıktı. 90+1'de Gökhan Ünal';ın yerden sektirme kafası Petkovic'in reflekslerine takıldı. 90+5'te ise ceza sahasına yapılan ortada yakın mesafede savunmanın eline çarpan topu penaltı olarak değerlendirmedi hakem. Maçın kaderini bu karar değiştirmişti. Sivasspor'lu oyuncunun elleri kolları açık bir şekilde ortayı engellemeye gitmesinin ve eline çarpan topun yön değiştirmesinin bir cezası olmalıydı. Nacak Selçuk Dereli bunu es geçti. Maçı berabere bitirdi adeta.
trabzonspor'dan ayrıldıktan sonra yan top zaaflarını halleden petkoviç, yattara her ortayı alnımın tam ortasına atsın diye bekleyen umut,tamamen silik bir trabzonspor valla ne diyelim futbol iyi değil, kadro oturmadı ve lideriz. bu işte bi anormallik var ama hayırlısı.
trabzonspor'un sadece baskılı oynadığı müsabaka. kaleye doğru düzgün şut atamıyoruz. işin garip tarafı ligin en çok şut çeken takımıyız. hadi trabzonsporu geçelim de sivassporun maçı çileye çevirmesi daha önlerinde almaları gereken çok uzun yolları oldugunu gösterir gibiydi.
ayrıca aralarında benimde bulunduğum avniakerdeki taraftarlarımıza değinmek istiyorum. maç sadece 61. dk'dan ibaret değil kardeşlerim. 10 dk oyun soğusa taraftar da 10 dk uyuyor.takımı gaza getireceğimize takım bizi gaza getiriyor. çok ilginç şeyler oluyor sözlük, ben de anlayamıyorum. herşeye rağmen bu takım yeni kurulmuş ve tuhaflıklara rağmen lider. olacak olacak.valla.
selçuk dereli nin * maça etki ettiği müsabaka olmuştur.
(#4282324)