bugün

ilk 7 ülke play off oynasın. *
not: hakedenin kazandığı yarışma olmuştur.
götümüze baka baka döndüğümüz bir yarışma daha olmuştur. isveç titanicin ritmini andıran çalıntı şarkısıyla (bana göre) hak etmediği puanları almış ve 372 puanla birinci olmuştur. kutlarız aga ne diyelim daha amk.
siyasetten asla kurtulamayacak olan yarışmadır. herkes komşusuyla tren yapıyor...
ulan komşu dedik bağrımıza bastık her sene 3-5 veriyoz ama yapılır mı be yunanistan bu? hani komşuyduk, yakın kültürdük. ayıp vallahi her sene aynı şeyi yapıyonuz. 2005 de 12 puan verdi be bu millet size.

şimdi gelelim boşnak kardeşlerimize. size 10 verdik karşılığı bumuydu diye sormak istiyorum? sorununuz ne anlamıyorum.

azerbaycan öyle alakasız yerlerden puanlar aldıki insanlar sıcak bakıyolar. ama bizim dış politikamız sayesinde azerbaycanın puan aldığı ülkelerden 1 puan bile alamıyoruz.

son sözümde gurbetçilere. hiç konuşmayın kalemiz olan almanya bile yıkıldı. hadise olsaydı almanya, isviçre, belçika, hollanda, ingiltere, fransa gibi ülkelerden bugün topladığımız puanların 3 katını almasaydık adam değilim. bu çocuğa sahip çıkmadınız.

bütün yaptığım bu yorumlar bizim şarkının çok iyi olduğu için değil bugünkü şarkıların boktan olduğundandır. bizim şarkımız ilk 5 de olmalıydı arkadaş. aksini söyleyen gitsin çay içsin.
Eurovision'dan önce bıçaklanan 12 yaşındaki Türk çocuk ölmüş.. Hadi sevinin isveçliler.
en azından kötü olmayan bir ülkenin kazandığı yarışma. rusya ya da sırbistan kazansaydı, kötü olurdu.

türkiye konusuna gelirsek, daha önceden demiştim.

(#15610530)
**
seneye mahalledeki boş, dedikoducu kadınları toplayıp sokmayı planladığım yarışma. vallahi ne kadar halktan görünürse insan o kadar oy alıyor rusyadan bunu anladık.
iyi bir derece elde etmek için sadece bacağın yetmediğini gördüğümüz yarışma.
(bkz: yunanistan)
(bkz: güney kıbrıs)
birinin çıkıp bana açıklamasını istediğim yarışmadır. nedir bu yarışma, amacı nedir? bu şarkılar neyin nesidir?
zaten bu şarkıcı ve bu şarkı ile büyük beklentiye girmek komikti, günlerdir herkes yazıyor ilk 3 filan yahu adamın şarkısını radyoda bile nadiren duyuyordu zaten o derece boş bir şeydi.

bazıları da hadise filan diyor, ulan bilmesek yedireceksiniz bize ya,
bahsettiğiniz sanatçı eurovisiona katıldığı sene 72 tane reklam filmine ıkı, bilmem kaç yüz konser vermekten eurovision da ses telleri zarar grdü diye butun şarkıyı vokal e soylettırmıştı...
Siyasi ve komşu dayanışması olan bir yarışma.

bitti iyi de oldu biz Can'ı kazandık gerisi çokta umurumda değil. varsın 1. olmayalım ama daha gencecik çok işler yapacak birini kattık aramıza.
hala sonuçları kafamın almadığı yarışmadır. tamam tele-vote kaldırıldı, hatta jürinin ağırlığı daha fazla ona da eyvallah ama abicim bu müzik yarışmasıysa estonya ve arnavutluk'a kırmızı kart gösterilip, "bi daha gelmeyin lan!" denmesi lazımdı. kıbrıs rum kesimi, azerbaycan ve romanya'ya türkiye'den daha çok üzüldüm şerefsizim...

masraf, gidilmesin, gelinmesin diyen bazı dallamalar bir iki vadeye sikindirik fetoş olimpiyatları reklamı yapacaklar.

(bkz: siklemiyoruz beyler)
(bkz: #15590881)
(bkz: #15614460)

Portekiz;
http://www.youtube.com/watch?v=413r_W-3TNk
Yaşar-Sessiz Gemi;
http://www.youtube.com/watch?v=NxQMjG0qAaw

Sırbistan;
http://www.youtube.com/watch?v=75weifR47m0
Yonca Evcimik- 8:15 vapuru;
http://www.youtube.com/watch?v=seZIC-5rEAI
Trt de isveçin şarkıyı övüp duruyorlar. Bence çok sikimsonik bi halta benzemiyo. Belki birinci olacak kadar iyi değildik ama yedincilik kadar da kötü değildik. Ayrıca tamamen ülke ilişkileri gözlemlemesinde faydalı olan yarışmadır. Bize 1 puan veren israil, bosna hersekten daha vefalı çıkmıştır.
herkesin "komşu komşuya veriyo yea" dediği yarışma. e iyi de bu isveç herkese mi komşu amk.
(bkz: #15614680)öngördüğümüz üzre isveç'in loreen ile açık ara kazandığı yarışma.

loreen'i ilk kez bu gece dinledim, onu dinleyene kadar favorim udmurtyalı ninelerdi, ama loreen bambaşkaydı...nineler de yanıltmadı beni ve 2. oldular. tebrikler...

listede öngördüğüm ispanya ise beni hayal kırıklığına uğrattı. diğer yanıldığım ülkeler ukrayna ve yunanistan...
türkiye'ye 7.liği layık görmüştüm, ama itiraf etmeliyim ki bizim gerimizde kalan bazı şarkılar bizden çok daha iyiydi. 7. olmak nani nani na gibi bir eser için iyi sonuç, nüfusumuzun kalabalık olmasının bir etkisi başka birşey değil...
komşuymuş oymuş buymuş, hiç kuşkusuz Can bonomo ülkesini çok güzel temsil etti 7. olmayı hakedermiydi tartışılır ama ilk 5'te olmaydı bence.5'in 7'nin hesabını yapmak saçma. can'ın sağolsun senin bonomo! ayrıca nina zilli'nin puanı oldukça düşüktü daha üst sıralarda olması bekleniyordu.
bonomo'nun 6. olacağını tahmin etmiştim. aşağı yukarı doğru tahmişim diyebilirim. diğer şarkıları dinleyince 4. oluruz dedim. ancak gel gelelim isveç'e. dinlerken, bundan bir cacık olmaz dediğim şarkı 1. oldu yahu arkadaş. hayır; neresi, neyi güzel anlayamadım. oysaki ne kadar da güzel demişti bonomo haydeeeee diye. oldu mu şimdi bu eurovision. adaletini...
türkiyenin şerefli bir yedinciliği kotarabildiği yarışma. bu can bonomo'dan bu kadarını beklemiyordum, tebrikler diyorum. şarkı bi boka benzemiyordu, dans falan da haka dansından hallice, daha ne olsun?

ama o rusya, 2. oldu yahu?? inanılacak gibi olmayan bu asıl. yani taşak geçme eylemi bu kadar pozitif karşılık bulamamalı bu tip organizasyonlarda. kınıyorum, yuh olsun.

neticede olay can bonomo'ya yaradı, hem ortalama üstü bi başarı, hem de kendisi fena halde tanınan bilinen popüler bi figür oldu. bakalım bu eurovizyon ile gelen güzel ortayı ilerleyen zamanlarda gole çevirip kalıcı bi başarı yakalayabilecek mi?
yunanistan ve kıbrıs rum kesimi'nin helena paparizouvari tarzı şarkılarını artık avrupa'nın yemediğini gösteren yarışmadır. çekirge bir zıplar 2 zıplar.helena'yla denediler oldu. kaloimirayla denediler 3. oldular ama artık yeter. bu kadar mı çıplak kız sirtaki yapan erkek dansçılar ve dansöz müziği meraklısı olur insan her sene her sene. netice kıbrıs rum kesimi 16. yunanistan 17. olmuş ve son on yılların en kötü sonuçlarını almışlardır.
8, 10 ve 12 puanların genel olarak komşuya, eşe dosta gittiği, 6 ve 7 puanların sonuçları şekillendirdiği yarışma.

öncelikle fena göt oldum, bakınız (#15605417). ama daha kötüsü çok büyük hayal kırıklığı yaşıyorum. trt yorumcularının dediği gibi son yıllardaki en kaliteli finaldi bence de, ama sonuçlar çok enteresan geldi bana. oy verenleri ve jüriyi çözemedim bu yıl.
bence şaşırtıcı olanlar:

1- loreen'i favori gösteren çoktu ama şişirme olduğunu düşünüyordum, yanılmışım hakikaten çok beğenilmiş. bence hala bir numarası yok. hatta tuhaf figürleri gülünçtü. birinci olduğunda bile aşırı donuk olması sevimsizdi.

2- sırbistan temsilcisinin sevilen biri olduğunu biliyordum ama 200 puanı aşacak kadar popüler olmasına şaşırdım.

3- tatlı ninelerin halk oyu alacağı kesindi ama jüriden çok oy beklemiyordum, demek ki almışlar.

4- arnavutluk'un solistinin sesi çok güçlü olsa da şarkısı kötüydü ve açıklandığından beri kötü eleştiriler alıyordu genelde, ilk 5 beni şaşırttı.

5- kuula çok sevdiğim bir şarkıydı ancak bu kadar şarkı içinden sıyrılıp 6. olmasına şaşırdım. avrupa'ya dair umutlarım canlandı.

6- nina zilli'yi birinciliğe aday göstermiştim, bu kadar zayıf bir performans göstermesi üzücüydü, daha şarkı bittiğinde umudu kestim.

7- can bonomo yarı finalden çok daha iyiydi, kusursuza yakındı, ilk 5'te olmaması hayal kırıklığı. kesinlikle haketmişti.

8- favorim moldova ve romanya da ilk 5'te hiç olmadı ilk 10'da olmalılardı. moldova bence bir tür yalnız ve güzel ülkem olması yüzünden daha iyi bir sıralama göremedi.

9- kıbrıs, yunanistan ve irlanda zayıf şarkılarıyla hakettiklerinden fazlasını alamadılar, bu sevindiriciydi.

10- avrupa'daki türkler eskisi kadar çok oy vermemişti. ve bir de bosna hersek'ten gelen azıcık puana üzüldüm.

11- izlanda'nın mükemmel şarkısı hakettiğini alamadı. birleşik krallık bu yarışmada sevilmiyor. norveç'in sonunculuğu büyük sürpriz.

son olarak seneye isveç'e bizden kim giderse gitsin, can'ın şevki ve heyecanına sahip olsun isterim. popüler, burnu havada tipler gitmese de şevkle çok güzel işler ortaya konabiliyor, bunu gördük.

teşekkürler can bonomo.
kaybettiğimiz için eksilmediğimiz, kazansaydık da çoğalmayacağımız gereksiz yarışma. milli duygular da olmasa izlenmez. sanatçılar yarışıyor ülkeler kazanıyor sonuçta. birinci olan kadının adını bile bilmiyor çoğumuz mesela.
isveç'in 1. olduğu yarışmadır.
can bonomo sonuna kadar desteği haketmişti şimdiyse tebrik edilesi sonuç aldı.
tecrübeli ve sanata yıllarını vermiş birisi değilken türkiyeye 7.liği kazandırdı. aslında ilk 5 i haketmişti.
(bkz: tebrikler)
siyasi ve jeopolitik özelliklerin etkili olduğu yarışmadır. o değil de 3 tarafı denizkerle çevrili ülkemiz var diye övünürüz küçüklükten beri, eurovision'da oy verecek komşu ülkemiz yok lan. ha birde bu eski çeko-slovak ülkelere bir çift lafım var; olum madem eurovision'da birbirinize yüksek puan verecek kadar kankasınız, niye onca zaman savaştınız lan?
finalde kim kime kaç puan verdi, kimden kaç puan aldı görmek için buyrunuz: http://www.eurovision.tv/...est?event=1593#Scoreboard