bugün

en büyük sürprizlerden birinin kamerunun 0 çekmesi olduğunu düşündüğüm turnuvadır. lakin kamerunun e grubunu birinci (!!) bitirmesi sadece 1e 4 vermekteydi. hatta şampiyonluk şansı en çok olan 14. takım olarak geçiyordu. oysa 0 çeken 2 takımdan biri oldular.
güzel görüntülerle akılda kalacaktır. daha doğrusu tek bir görüntüyle.
http://yfrog.com/jkv3kj - bir paraguay taraftarı.

görsel
görsel
görsel

edit: galeriye ekleyeyim dedim ablayı.

edit 2: totalprosports isimli web sitesine göre ismi larissa riquelme'ymiş. allah sahibine bağışlasın diyoruz.

[ seksi resimleri için tıklayın].
gruptaki ilk maçlar ve bazı ikinci maçlar hariç gayet güzel gidiyor bence. güzel futbol oynayanlar, mücadeleyi bırakmayanlar, takım olmayı başarabilenler, ego manyağı olmayanlar yola devam ediyor. kendilerine yazık olan takımlar da oldu elbet ama sonuçta birileri elenmek zorunda.

adieu fransa, later amerika, goodbye ingiltere.
arjantin, almanya, şili, hollanda gibi takımların maçlarını izlerken keyif veren turnuvadır. gerisini salla gitsin.
turnavanın ileriki yıllar için en büyük ümit veren takımı tartışmasız gana'dır. iyi bir gelecek bekliyor hepsini.
gayet kötü başlayan fakat dünya kupası standardını yakalayan turnuvadır.

evime bir adet vuvuzela alıp öttürmemle, vuvuzelasına karşı takındığım tavır da değişti. artık daha sakin izliyorum maçları, zevk almaya bakıyorum. maç dandikse çimleri izliyorum, "ne güzel kokuyodur lan şimdi onlar, oturacaksın orada bi piknik yapacaksın, çocuklarla top oynayacaksın falan, oh mna koyim!" diyorum.

sonra gol oluyor zaten, "izlesek olmazdı, ibneler!" diyorum, maçın bitmesini bekliyorum. ayrıca bu kupada, almanya ingiltere'yi yendiği için çeyrek finale yükseldi. çok enteresan bi' kupa gerçekten.
gana nın ilk kez çeyrek final oynayacağıdır.
arjantin'in çeyrek finalden ötesini göremeyeceği,
almanya'nın en az yarı finale yükseleceği,
brezilya'nın her zamanki gibi şampiyon olacağı kupadır.
(bkz: 2010 dünya kupası arjantin brezilya finali)
grup maçları bitince yavaş yavaş kaliteli maçlar izlemeye başladık, maçlar artık dünya kupası maçları gibi oynanmaya başladı ama 27 haziran 2010 arjantin meksika maçında arjantin'in ilk golünde meksika aleyhine hayati bir hata yapılmıştır, ofsayttan atılan gol iptal edilmemiştir. 27 haziran 2010 almanya ingiltere maçında da ingiltere'nin 2-1 geride olduğu sırada attığı nizami gol verilmemiştir. bunlar türkiye'de olsa adamın *mına koyarlar efendim.
arjantin ve almanya sayesinde güzelleşmiştir.
gol ortalaması olarak şaha kalkan kupa.

uruguay 2-1 güney kore
amerika birleşik devletleri 1-2 gana
almanya 4-1 ingiltere
arjantin 3-1 meksika

ben zaten 2002 dünya kupası'nda 8 yaşındaydım, ancak onu hatırlayabiliyorum ama bu kadar gollü maçlar olduğunu hatırlamıyorum hiç. sonraki maçlar 0-0, 1-0 bitmezlerse çok güzel gidiyor şu an, yirim. hayati hakem hataları yine bozuyor ama işi.

ne eksiliyosunuz olm, yalansa yalan deyin lan.
arjantin'in kazanacağından emin olduğum kupa.
son yılların en kötü futbol organizasyonu.
vuvuzelası, kötü organizasyonu, jabulanisi, yayıncı kuruluş rezaleti vs. yetmezmiş gibi bir hakem hataları eksikti o da oldu.
maradona kulubede oldugu sürece arjantin kazansın istenen kupa.
http://www.fifa.com/worldcup/matches/index.html?cid=google_onebox

yukardaki programdan da görülebileceği gibi bu kupanın sol tarafından ilerleyen takımları sağ taraftan gelen takımlara göre çok daha kolay karşılaşmalar oynamıştır ve oynayacaktır fakat gel görelim ki kupanın sahibi ise sağ taraftan gelen ve rakiplerini çatır çatır yenen bir takım olacaktır.
*
ikinci tur maçları sonucunda 8 takıma daha veda ettiğimiz kupadır. #8486107 nolu entrydeki tabloya sekiz takımı ekleme vakti de geldi.

9)japonya---(ikinci turda normal süresi 0-0 biten maçta penaltılarla elendi)
10)abd------(ikinci turda 2-1 yenildi/ gruplarda 5 puan, 1 avaraj, 4 attı, 3 yedi)
11)güney kore(ikinci turda 2-1 yenildi/ gruplarda 4 puan,-1 avaraj, 5 attı, 6 yedi)
12)slovakya--(ikinci turda 2-1 yenildi/ gruplarda 4 puan,-1 avaraj, 4 attı, 5 yedi)
13)portekiz--(ikinci turda 1-0 yenildi)
14)meksika--(ikinci turda 3-1 yenildi)
15)ingiltere-(ikinci turda 4-1 yenildi)
16)şili--------(ikinci turda 3-0 yenildi)
17)fildişi sahili(4 puan, 1 avaraj, 4 gol attı, 3 gol yedi)
18)slovenya--(4 puan, 0 avaraj, 3 gol attı, 3 gol yedi)
19)isviçre------(4 puan, 0 avaraj, 1 gol attı, 1 gol yedi)
20)güney afrika(4 puan,-2 avaraj, 3 gol attı, 5 gol yedi)
21)avustralya--(4 puan,-3 avaraj, 3 gol attı, 6 gol yedi)
22)yeni zelanda(3 puan, 0 avaraj, 2 gol attı, 2 gol yedi)
23)sırbistan-----(3 puan,-1 avaraj, 2 gol attı, 3 gol yedi)
24)danimarka---(3 puan,-3 avaraj, 3 gol attı, 6 gol yedi)
25)yunanistan--(3 puan,-3 avaraj, 2 gol attı, 5 gol yedi)
26)italya--------(2 puan,-1 avaraj, 4 gol attı, 5 gol yedi)
27)nijerya-------(1 puan,-2 avaraj, 3 gol attı, 5 gol yedi)
28)cezayir-------(1 puan,-2 avaraj, 0 gol attı, 2 gol yedi)
29)fransa-------(1 puan,-3 avaraj, 1 gol attı, 4 gol yedi)
30)honduras---(1 puan,-3 avaraj, 0 gol attı, 3 gol yedi)
31)kamerun-----(0 puan,-3 avaraj, 2 gol attı, 5 gol yedi)
32)kuzey kore--(0 puan,-11 avaraj,1 gol attı, 12 gol yedi)

ilginç ikinci tur maçları izledik. her şeyden önce en çok hakemlerin konuşulduğu bir tur oldu. ingiltere'nin çizgiyi geçen topu daha uzun süre de konuşulacak gibi. meksika ise kaldırılmayan bir bayrağın kurbanı olup maçtan çok erken koptu. grup maçlarındaki hatalar bunların birer sinyaliydi aslında, ama pek de önemsenmeyince böylesine büyük hatalar meydana geldi. eğer finalde de bu çapta bir hata olursa yıllarca konuşacağımız bir finalimiz olur. fifa da muhtemelen bunu istiyor. eh, futbol kalitesinden bu denli şikayet edilince yeni yeni arayışlara girecek tabi fifa.

yine kıtalara şöyle bir bakacak olursak; birbirleriyle eşleşen altı avrupalının maçları sonucunda çeyrek finale sadece üç avrupa takımı kalabildi. güney amerika ise dört takımıyla yola devam ediyor. afrika'nın kalan son temsilcisi gana da yarı final peşinde koşacak. asya'nın turnuvada takımı kalmadı.

çeyrek final maçlarından sonra elenen dört takımımız da tabloda yer bulacak. o zamana kadar tüm toplarınız çizgiyi geçmekle kalmayıp ağlarla buluşsun. amin.
afrika nın üzerine fazlasıyla gidilen organizasyon olmuştur. yok efendim olmadı, beceremediler, vuvuzelaları var başımız şişti vs... iyi ki böyle büyük bir organizasyon, fakir bir ülkeye verildi yani. ben bu yaklaşımı şuna benzetiyorum; hani babalar kırk yılda bir çocuklarını parka götürür de çocuklar çok yaramazlık eder ya. akabinde baba şöyle bir laf savurur ortaya:
-bundan sonra bok görürsünüz siz park mark, evden dışarı çıkmak yok, burnumuzdan getirdiniz be!
türkiye'nin bundan sonraki kupa ev sahipliği başvurularında referans noktası olabilecek dünya kupası organizasyonu.
şimdiye kadar en çok yıldız ismin sakat olduğu organizasyondur.
3 kardeşin birden forma giydiği ilk dünya kupası organizasyonudur. honduras milli takımında forma giyen bu kardeşlerin haricinde bir kardeşleri daha var ve bu kardeşide futbolcu eğer kadroya girebilseydi 4 kardeşin birlikte forma giydiği dünya kupası unvanına sahip olacak olan organizasyondur.
büyük ihtimal arjantin - almanya çeyrek final karşılaşmasının, finalini belirleyecek kupadır.
muhtemel eşleşmeleri,

uruguay - brezilya
almanya - ispanya

sonra,

1. almanya
2. brezilya
3. ispanya
4. uruguay

ama gönlüm hollanda'nın çıkmasından yana, brezilya'dan daha kolay bir rakip olur almanya için.
eski turnuvalara bakarak tad vermeyen olaydır ama umutluyum çeyrek final sıkı gidiyor,haraketlilik arttı.
artık futbolda tüm dengelerin değiştiğini gösteren turnuva. güçlü güçsüz kavramı azalmıştır artık. bütün takımların ortalama güce sahip olduklarını göstermiştir.