bugün

katılırsa ricky rubio'nun kasıp kavuracağı draft olacaktır.
los angeles clippers in bir numarayı blake griffin ile tercih edeceği draft olacaktır. umarım draft tarihinin en büyük fiyaskoslarından birine imza attıkları * michael olowokandi hüsranını tekrar yaşamazlar.
blake griffin'in maalesef los angeles clippers yolcusu olacağını dün gece çekilen kuraları ile öğrendiğimiz olay.

gencecik adama yapılır mı yahu bu?

şimdi habersiz insanlar bakıp da, "yahu hocam manyak mısın? baksana şu kadroya? baron davis, eric gordon, al thornton, marcus camby, zach randolph, chris kaman gibi bir altılının yanına geliyor bu adam niye üzülüyorsun?" diyebilirler.

maalesef öyle yürümüyor işler. nedenleri:

- baron davis los angeles sahillerinin tadını çıkardı geçen sezon, bu sene ne yapar belli değil.

- chris kaman tüm sezonu sakatlıklarla boğuşarak geçirdi, toparlanabilir mi belli değil.

- zach randolph'un olduğu her takımın yanına soru işareti koyma zorunluluğu var bu ligde, onun da nasıl bir sezon yaşayacağı belli değil.

- mike dunleavy(bill "the sports guy" simmons kendisine mike dumbleavy demekte..) takım üzerindeki etkisini çoktan yitirmiş durumda, sadece maaşı ve dolayısıyla tazminatı yüksek olduğu için yönetim tarafından tutuluyor kendisi. sadece birkaç ay sonunda tekrar o yitirdiği etkiyi yaratabilir mi belli değil.

sonuç olarak bu kadar soru işaretinin olduğu bir takımdan düzgün bir cevap maalesef çıkamaz.

blake kardeşimize şimdiden geçmiş olsun diyor, clippers'tan sonra oynayacağı takımda kendisine başarılar diliyoruz.
drafttaki oyuncular ilgili de okuduklarımdan/takip ettiklerimden bir derleme yapayım:

- blake griffin: draft'ın en dominant olmaya aday oyuncusu. kendisi için "şutu olan amare" yakıştırmaları yapılmış, amare kadar çevik ve hızlı olabilir mi bilmiyorum ama şutunun iyi olduğu kesin, bir çok uzman bu konuda hemfikir.

- ricky rubio: kendisini zaten yeteri kadar biliyoruz, ama onunla ilgili asıl soru işareti seçildikten sonra ne zaman nba'e gelebileceği, çünkü kendisinin juventut ile bitirmesi için çılgın tazminat gerektiren bir sözleşmesi var. bu krizde hangi nba takımı bu parayı ödemeye razı olur bilmiyorum, zaten direk başarı isteyen bir takım seçmeyecek kendisini, sözleşmesi bitene kadar avrupa'da kalabilir. memphis aptallık edip kendisini seçmezse thunder onu alarak sağlam takım olur gibime geliyor.(rubio,westbrook,durant,jeff green sağlam bir rotasyon oluşturur)

- hasheem thabeet: draftın en enteresan oyuncusu. espn'in yıllardır draft analizcisi olan chad ford, son workoutlarını gördükten sonra kendisini 3. sıraya çıkartmıştır draft sırlamasında. lisede basket oynamaya başlamış adam. doğal olarak mutombo kıyaslamaları yapılıyor kendisiyle ilgili ama ben mutombo kadar saldırgan ve agresif olacağını düşünmüyorum açıkçası. her uzun eksikliği çeken takım için "oynanabilecek bir kumar" özelliği taşıyor bana kalırsa, özellikle chad'in kendisiyle iligli yazdığı olumlu yazıları gördükten sonra bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

- jordan hill: savunması iyi, hücumunu hala geliştirmesi gereken bir power forward kendisi. yeteri kadar sert bir oyuncu olmadığı söyleniyor. ilk 6'da seçilir gibime geliyor.

- james harden: draftın en iyi skoreri. bana biraz ben gordon'u hatırlatıyor kendisi. 25 sayı atıp hiç ribaund almayıp asist yapmayacak bir adam olabilir sanki, zaten boyu da kısa. bakalım tutacak mı bu tahmin yazdık bir kenara.

- brandon jennings: kendisi bu sene en çok takip ettiğim oyunculardan biriydi. kolej okumamayı tercih edip italya'ya oynamaya gitmesi amerika'da çok eleştirildi. ancak ne olursa olsun kimse onun müthiş yeteneğini inkar edemez. bana göre draft'ın blake griffin ile beraber en yüksek potansiyeline sahip oyuncusu. ayrıca griffin clippers'a gittiğinden dolayı potansiyel roy adayım bu arkadaş şimdiden. umarım ilk 5 başlayabileceği bir takıma gider.

- dejaun blair: kısa ama savaşkan uzun modelinin son versiyonu. bu model şu ana kadar chuck hayes, paul millsap gibi uzunları içerdiğinden(biri skorer, diğeri çılgın ribaund alabiliyor) boyu çok dert edilecek gibi gözükmüyor. nba'in ileride en iyi hücum ribaundu çeken oyuncularından biri olacağı kaçınılmaz. her takımın benchine lazım bunlardan bir tane bana göre.

şimdilik bu kadar diyelim, draft yaklaştıkça bir kaç gözlem daha ekleriz elbet..
25 haziran 2009'da madison square garden'da gerçekleşecektir.
Kasıp kavurmak! Nerdeyse son 20 yılın en kötü draft class'ı. kasıp kavuracağı tek şey, çıkış yolunu draftlerden uman lotterry takımları!
26 haziran 2009 saat 02.30'dan itibaren ntv spor'un canlı yayınlayacağı draft. 4 saatlik özel yayın diyor ntv spor sitesinde 06.30 civarında bitecek demektir bu da yayının.
sözümüzde duralım, draft yaklaşırken bir kaç gözlem daha ekleyelim:

- son dedikodulara göre ricky rubio'nun memphis tarafından pas geçilmesi kesin gibi. rubio memphis yönetimiyle görüşmeyi reddetmiş. heralde pau gasol ve navarro'nun orada yaşadıklarından sonra memphis'e pek sevgiyle bakmaması doğaldır.

- rubio nereye gidecek? en sağlıklı tahmin oklahoma gibi gözüküyor. ancak ben son anda sacramentoyla oklahomanın takas yapabileceğini de düşünüyorum. sacramento bu takas için 4. sıra+para verirse yeterli olabilir bence. bakalım.

- stephen curry'nin adı çok takımla anılmaya başlandı. new york başından beri bu adamı istediğini o kadar çok belli etti ki, onlara gelmeden birinin bu adamı alacağı kesin gibi duruyor artık eğer new york kendisini sağlama almadıysa. kendisi iyi bir combo guard ve sağlam bir şutör olarak lanse ediliyor. okuduğum kadarıyla penetre yeteneği çok üst düzey değil ama new york tarafından seçilirse d'antoni o kısmı halleder.

- bir dermar derozan furyasıdır gidiyor. bazıları kendisi için yeni vince carter, bazıları ise gerald green v.2 diyor. benim tahminim? ikisinin arası bir şey olur. mesela ricky davisin ilk yılları gibi.

sonsöz: bana kalırsa bu draft beklendiği kadar kötü olmayacak. bugün 2000 draftının tekrarını izledim mesela nbatv'de, gördüğüm en kötü draft hala o olmalı. birinci sırada kenyon martin, ikinci sırada stromile swift'in seçildiği bir drafttan daha kötüsü olabilir mi yahu? marcus fizer 6. seçilmiş falan. nba'e kazandırdığı oyuncular quentin richardson, mateen cleaves ve speedy claxton gibi adamlar olmuş. gerçekten daha kötüsünü bulamazsınız. ben şahsen en az 5-6 tane ortalamanın üstü, 2-3 tane de geleceğin all-starı çıkacağına inanıyorum bu drafttan.

yetenek açısından: rubio,griffin,jennings,harden

başarılı olma ihtimali açısından: griffin,curry,blair

isimlerini beğendiğimi söylemek isterim. draft gecesi görüşmek üzere..
ilk sırasında los angeles clippers tarafından blake griffin seçilmiştir.
thabeet'in memphis tarafından seçildiği orgenizeyşın. ha thabeet dediğin nedir, uzundur. bana kalırsa da yalnızca uzundur. ribaundları fena değil. bi de adnan aybaba'ya sormak lazım.
ntvspor'dan naklen yayınlanmıştır. osman sakallıoğlu'nun kaan kural'ı her seferinde mat etmesi insana ohhh dedirtmiştir gece gece.
1. tur

1. blake griffin (los angeles clippers)
2. hasheem thabeet (memphis grizzlies)
3. james harden (oklahoma city thunder)
4. tyreke evans (sacramento kings)
5. ricky rubio (minnesota timberwolves)
6. jonny flynn (minnesota timberwolves)
7. stephen curry (golden state warriors)
8. jordan hill (new york knicks)
9. demar derozan (toronto raptors)
10. brandon jennings (milwaukee bucks)
11. terrence williams (new jersey nets)
12. gerald henderson (charlotte bobcats)
13. tyler hansbrough (indiana pacers)
14. earl clark (phoenix suns)
15. austin daye (detroit pistons)
16. james johnson (chicago bulls)
17. jrue holiday (philadelphia 76ers)
18. ty lawson (minnesota timberwolves seçti, denver nuggets'a takas oldu)
19. jeff teague (atlanta hawks)
20. eric maynor (utah jazz)
21. darren collison (new orleans hornets)
22. victor claver (portland trail blazers)
23. omri casspi (sacramento kings)
24. byron mullens (dallas mavericks seçti, oklahoma city thunder'a takas oldu)
25. Rodrigue Beaubois (oklahoma city thunder seçti, dallas mavericks'e takas oldu)
26. taj gibson (chicago bulls)
27. demarre carroll (memphis grizzlies)
28. wayne ellington (minnesota timberwolves)
29. toney douglas (los angeles lakers seçti, new york knicks'e takas oldu)
30. christian eyenga (cleveland cavaliers)

2. tur

31. jeff pendergraph (sacramento kings seçti, portland trail blazers'a takas oldu)
32. jermaine taylor (washington wizards seçti, houston rockets'a takas oldu)
33. dante cunningham (portland trail blazers)
34. sergio llull (denver nuggets seçti, houston rockets'a takas oldu)
35. dajuan summers (detroit pistons)
36. sam young (memphis grizzlies)
37. dejuan blair (san antonio spurs)
38. jon brockman (portland trail blazers seçti, sacramento kings'e takas oldu)
39. jonas jerebko (detroit pistons)
40. derrick brown (charlotte bobcats)
41. jodie meeks (milwaukee bucks)
42. patrick beverley (los angeles lakers seçti, miami heat'e takas oldu)
43. marcus thornton (miami heat seçti, new orleans hornets'e takas oldu)
44. chase budinger (detroit pistons seçti, houston rockets'a takas oldu)
45. nick calathes (minnesota timberwolves seçti, dallas mavericks'e takas oldu)
46. danny green (cleveland cavaliers)
47. henk norel (minnesota timberwolves)
48. taylor griffin (phoenix suns)
49. sergiy gladyr (atlanta hawks)
50. goran suton (utah jazz)
51. jack mcclinton (san antonio spurs)
52. a.j. price (indiana pacers)
53. nando de colo (san antonio spurs)
54. robert vaden (charlotte bobcats seçti, oklahoma city thunder'a takas oldu)
55. patrick mills (portland trail blazers)
56. ahmad nivins (dallas mavericks)
57. emir preldzic (phoenix suns seçti, cleveland cavaliers'a takas oldu)
58. lester hudson (boston celtics)
59. chinemelu elonu (los angeles lakers)
60. robert dozier (miami heat)