bugün

tuba büyüküstün ve ilker aksum'un baş rollerini paylaştığı star'ın yeni dizisi. umarım reytinglere kurban gitmez de izleyip melek karakterinin aslında suçlu olduğunu görebiliriz. kadının gözlerinden sinsilik akıyor resmen, kesin adam buna yeşermiştir kadında adamı bu yüzden bıçaklamıştır.
senaryoda hafife alınamayacak kadar hataların olduğu, acayip kasvetli bir dizi. izlenir mi? bu kadar hatayla devam ederse tabiki hayır.

küçücük kızın annesini hapishaneye görmeye gitmesi normal mi ya, onu anlayamadım? gerçek hayatta bunun yasal olmadığını biliyorum. 18 yaş sınırlaması var bir kere.
Gece gündüz oynatilan reklamlarıyla içimizi bayan dizi. Yeter da.
bana yeniden entryler yazdıran dizi ben ki tv. düşmanı biriyimdir lakin kendisinden makas almak istediğim çemberimde gül oyadaki halini annemin gençliğine benzettiğimden mi nedir ailemisin kızı gibi gördüğüm tuba ve bence türkiye'nin en iyi jönlerinden -evet jön diyorum oyunculuk konusunda biraz bilgisi olanlar bana katılacaktır diğerleri kıvaaaaaaaaaaaaaanç diye bağrınıp dursun ötede bayılsın bi zahmet- ilker aksum'un partnerliğini görmek için izleme şansı tanıdığım dizi ikinci bölümüne rastladım ilk bölümünü internetten izlerim artık... keşke ismi gibi 20 dk. e hadi sitcom değil olsun 40 dk. olsaydı da türk dizilerine gıcık bünyemi şaşırtsaydı ama maalesef o konuda bir yenilik göremedim.

tuba büyüküstün'ün oyunculuğunu eleştirenler cansu dere'nin mel donuk bakışlarını izleyip tuğçe kazaz'a oyuncu diyen güruhtan değil mi diye merak ediyorum en azından tuba'nın sempatisi var ve sadece güzelliğiyle yetinmeyip çingene kızından sonra -yani bilmiyorum arada başka dizisi oldu mu- böyle zorlayan bir projeye girmesi ilker Aksum gibi döktüren bir oyuncunun karşısına çıkma cesareti bile takdire şayandır bence...

ilker Aksum tek başına döktürüyor olsa o kadar uzun süre izlemeye dayanamazdım ama türk tiyatrosunun büyük oyuncularından Bülent Emin Yararla karşılıklı döktürdüklerinde diziyi izlemeye şartlandım. Pek tabii türk dizilerinin olmazsa olmaz handikapları var mesela hukuki tutarsızlıklar ve hollywood nevi polis diyalogları yaşanıyor o cinayet büro amiri nedir behzat amirimden sonra türk dizi tarihinde aklı olan oyuncu cinayet büro amiri rolü oynamamalı zaten... bir kere cinayet olmamış daha ha tamam arkadaki başkan efendi - ki memleketimin başkanları bitmez- hukuki sınırları zorlayıp zulüm ediyor diye anlayalım çok takılmayalım bu ayrıntıya...

zaten eğer bu dizi adalet sisteminin çarpıklığına değinecek, yargının basiretsizliğinin iyi insanları kendi adaletini arama yolunda kötüleştirmeye itişini gösterecekse küçük noktalara takılmayalım tutarsızlıkklar nedeniyle empati kurmak zor olsa da açıp gazeteleri bakmamız dahi yeterli olur bu ülkede katil olmak ya da cinayet zanlısı olmak işten değildir zor olan akıl ve beden sağlığını tam koruyarak hayatta kalmaktır ki bu da şans gerektirir misal bu entryi yazan kişi tinerci tarafından bıçaklanmış biridir öyle saçma genelleme yapmıyor direk kendimden örnek veriyorum efendim. bu çerçevede biraz hukuk danışılarak yazılır amir tipi biraz güçlendirilirse ve ali ve kedi diyaloglarına daha fazla yüklenilirse görselliğiyle oyuncu seçimleriyle vs. pek çok yapımdan iyi olacak dizidir ama lütfen uzatılmasın tek sezon da bitsin...

özetle; kişilik çatışmaları, kişilik bölünmesi, iyi karakterin kötüye dönüşme yolculuğu başarılı oyunculuklarla sunulursa tadından yenmez olur bu nedenle çöp dizileri izlemek yerine oyunculuklar hatrına şans verilmesi gereken dizi olduğunu düşünüyorum. Ancak türk tv. dizileriyle ilgili genelde ilişkim şöyle olmuştur ya kaliteli olduğu için beğendiğim dizi türk genel tv. izleyicisine hitap etmediğinden yayından apar topar kaldırılır ya yine aynı kitle yüzünden yönlendirmeyle ağırlığı ekseni değiştirilip saçmalar ya sürekli yayın saati daha geçe alınır bu nedenle bakalım bu dizi izleme sürecimin akıbeti ne olacak inşallah bunların hiçbirine uymaz istisnai bir durum olur ve çok sevdiğim behzat ç. dizisi gibi de of artık bitsin yeter artık dedirtmez tek sezon sürer...

edit: nasıl unuttum yahu siz hukuki tutarsızlıklara takılın bol bol, asıl tutarsızlık şudur ki gerçek hayatta öyle bir ali yoktur yok öyle bir sevgili adam dürüstlükle çalışıp öğretmen maaşıyla evini alıp çocuğunu özel okulda -özel okuldu öyle anladım- okutabilecek hayat standardı sağlayabiliyorsa etrafta 'ben adamın hasıyım' diye gezen erkek müsveddeleri olan bir ülkede daha silik sessiz sakin bir karakter olarak hayatını olumlu bakış açısıyla sürdürüyorsa belki dizinin sonunda melek rüya görüyor olabilir zira ben de rüyamda hayal ettiğim işi yapmamı sağlayarak bana destek olacak böyle mükemmel anlayışlı bir eş görüyorum çoğu geceler...
Kadının o kadar delille hapishaneye atılması saçmalığına anlam veremediğim bir dizidir. Neymiş bıcağın üzerinde parmak izi varmış.
son zmanalarda çok gol getireceğini düşündüğüm starın yeni dizisi.
izlenildiğinde ne hoş, ne güzel, bizimkiler böyle güzel gerilim dizi yapmış olamaz yine senaryosu çalıntıdır diye düşünüp ve öyle olduğunu duyduğumda bir kez daha yanılmadığımı anladığım ama yinede izlenebilecek derecede hadi yine çakma demeyelim ayıp olmasın uyarlama bir dizidir.
hapishane muavinini oynayan kadın * olmasa daha bir seveceğim dizi. *
toplamda 20 dakika izlemedim pek bir eksikliğini de görmedim. söylendiği gibi de uyarlama. kolpacılıkları bırakalım artık tutmuyor.
--spoiler--
bana sonunda the game-oyun filmi gibi çıkacak gelen dizi.
--spoiler--
bir turlu izlemeye firsat bulamadigim basrollerinde tuba buyukustun ve ilker aksum gibi isimlerin oynadigi dizi.
biraz aksiyon, biraz gerilim içereceğini düşünürken, bildiğin yaprak dökümü'ne bağlayan dizidir. gözyaşları sel oldu; daha 2. bölüm amk! ağlayan insan görmek istemiyoruz artık. bıktırdınız lan bizi!

: daha önce yazmışım lan aynısını (#18188355). ne kadar da tutarlıyım değil mi sözlük?
kurgusunu amerikalılar yapmış çekimi bize aitmiş gibi duruyor. aksiyonla pembe dizi arasında gidip geliyor. galiba literatüre yeni bir şey ekledik pembe aksiyon.
Geçen gün internette ilk bölümünü seyrettim. sıradan türk dizilerimize göre biraz yukarılara oynuyor gibi geldi bana. ilker aksum'u yabancı damat'tan beri takip ederim, sanatçılarımız arasında en iyi aktörlerden bir tanesi. 20 dakika'da da diziyi alıp götürmüş. tuba büyüküstün ise vasatı aşamamış malesef. tubanın yerine başka bir kadın oyuncu olsa daha iyi olurmuş sanki. son olarak dizi süresi bir buçuk saat. reklamlarla birlikte bu süre uçup gidiyor. bu uzun sürede de insan arada sıkılabiliyor. ama yinede izlemeye değer diye düşünüyorum. benim gibi televizyonda izlemeyi seymiyorsanız, internette bir gün sonra zaten upload ediyorlar ordan seyretmenizi tavsiye ederim.
how ı met your mother,family guy gibi birçok yabancı dizinin bir bölümünü izleyebileceğiniz süre.
Cok hos baglanti yapiyorlar olaylarla.
gerçekten konu dikkatimi çekmiyor değil. hapishanede geçmesi de bana biraz ''parmaklıklar ardında'' dizisini hatırlattı.
az önce 2. çocuğun haberini alan ali nin yürekleri dağlamıştır:

--spoiler--

öğretmenim ben! para kazanamıyorum ki!

--spoiler--
çok abartıldığı için inadına oturup izlediğim dizi.
sayın arkadaşlarım dizi çakma. oyuncular oyuncu değil. ilker aksum olmuş mu allasen!?
tuba büyüküstün sırıtıyor. bana duyguyu geçirmiyor kardeşlerim geçirmiyor.
dizinin bi numarası yok. komple araklama.

sonra bu dizi var ya bu dizi aha işte şu "the next three days" denen filmin birebir kopyası amk la. kopya. çahaaallıh yapmışlar yani. aha bu da o filmin fragmanı;

http://www.youtube.com/watch?v=lti0vfCPZns

bu dizi zaman kaybı dostlarım. izleyerek boşuna zaman kaybetmeyin. zaten sonunda katil uşak çıkıyor.
şu ana kadar izlediğim en iğrenç birkaç diziden biri..hürriyetin pazar ekine benziyor..senaristi ayşe arman olabilir..
tamamıyla intihal olması, ilker aksum haricindeki oyuncuların sokaktan seçmece olması bir yana, içerisindeki sinsi mesajları müslüman türk milletinin damarlarına zerketme vazifesini bihakkın yerine getirmede çok başarılı dizidir..son bölümdeki birkaç sahneyi sıralayalım:

--spoiler--

-alkolsüz bira => alkolsüzünden başla. devamı gelir..işbaşında olmaz ama, ayyaş görüntüsü vermeyelim..çağdaş olmamıza yetecek görünüm vermesi için uygun zaman ve mekan önemli..biz çağdaşlar dengeli içeriz,sarhoş olmayız..çocuklar siz de alkolsüzden başlayın

-yalnız yaşayan kadın => güçlü, bakımlı, çekici, modern bir kadınım..hem kariyerimin başındayım..evime öyle çok giren çıkan olmaz..böyle "makul" bir kadının fahişe görüntüsü vermesine gerek yok dimi.

-cevval tarihçi => 28 ocak 1585 III.Mehmet'in tahta çıktığı AMA..aması önemli..aynı zamanda 19 kardeşini öldürttüğü tarih..akılda kalması gereken hangisi? tabii ki osmanlı vahşeti.."başbakanın ecdadını" millet tanısın dimi..hem şöyle bir istanbul turu yapalım,cellat çeşmesine doğru..bu sahne için muhtemelen turgut özakman yardımcı olmuştur.

-yılbaşı gecesi ve vazgeçilmez çam ağacı => hapishaneden çok defa kaçabilmesi ile ünlü "kedi" lakaplı karakterin şöyle bir geçmişine flashback yapılır..nereye mi?..tabii ki bir yılbaşı gecesinde çocuklarına hediye alıp evinin baş köşesine süslü çam ağacını yerleştirdiği ana..sene..? geçen sene..yok yok,1990lı yıllar muhtemelen..gülben ergen çam ağaçlı mutlu aile fotoğrafını twitter da henüz paylaşıp cahil halktan ve yandaşlardan tepki almadan evvel..

-şiddet gören ve kocasını 50 yerinden bıçaklayarak öldüren iyi kalpli kadın => son yıllardaki haberlere aşinayız, e şiddete de karşıyız.. mazur görmek lazım tabii..

-asi kız çocuk => ortaokulda aşk yaşaması bir veli tarafından onaylanan asi kızımız..annesinden uzak kalması biraz psikolojisini bozdu tabii..normal şeyler bunlar

-cesur polis ve vicdanlı savcı => e biryerlerde mutlaka bulunuyorlardır bunlar..kadroların tamamını hep cemaatçiler işgal etmedi ya..silivridekiler için umudu taze tutmak lazım.."Ozan" ismindeki, gerçeğin peşini bırakmayan gözü kara komiserimiz, karadayı dizisindeki "yasin" ismindeki sahtekar ve işbirlikçi komiserin yanında çok ciks duruyor.

ayrıca ilk bölümden hatırladığım kadarıyla "melek"; nam-ı diğer tuba büyüküstün, üniversitede sol bir aktivist "öğrenci"ymiş..odtü'deki teröristlere-pardon- molotoflu öğrencilerimize selam olsun..

tarih öğretmenimizin aldığı evin son "kredi taksidi"ni ödedikten sonraki mutluluğu da görülmeye değerdi..ne güzel

--spoiler--
çocukların aşk muhabbetine yarıldığım dizi. ilkokullu lan bunlar liseli bile değil nedir bu entrikalar. biz mi çok saf ve temizdik acaba.
30 bölüm olarak ayarlandığını söylemiş senaristi. hadi ya, acun'un bayat ve kokuşmuş programları kadar bile reytinginiz yok ki.. olsaydı 300 bölüm izlerdik ama iyi gitmiyor işler demek ki.
arka sıradaki öğrencilerden ders alan öğretmenin bu dizide sınıf atlayarak arka sıradaki çocukları geride bıraktığını görmekteyiz.
özellikle 3.bölüm ile ilgimi daha çok çekmiş olan dizi.

--spoiler--
-senaryo olarak olmasa da oyunculuklar ve yüksek kalite çekim, yapımı benim için çekici kılan unsurlar.

-özellikle bülent emin yarar ve ilker asum* oyunculuk açısından diziyi sürüklüyorlar. hatta arka fondaki ilker asum konuşmaları müthiş olmuş. tarihi olaylardan bahsetmesi ve bu gibi durumlarda ezik karakterden üstün karaktere geçişi ilginç olmuş.

-tuba büyüküstün oyunculuk konusunda fukara da olsa güzelliği ile kendisini izlettiriyor.

-senaryo şimdilik süper gitmiyor ama ali'nin gelecek bölümlerde farklı bir kimlikle başka bir insan olacak olması merak uyandırıcı.

-ali'nin kızı duru ise "anasına bak kızını al" sözüne uygun bir karakter olduğunu eski sevgilisine oynadığı oyun ile gösterdi. korkulur bunlardan. bu aile'de de herkesin içinde bir başka karakter var sanırım.

-şu mektup sahnesi de gözlerimizi yaşartmıştır. sahnede çalan müzik de ayrıca güzeldir.
--spoiler--
orjinalini izlemediğimden kıyaslama yapamamakla birlikte başarılı bulduğum uyarlama dizi.
en azından ekranda ki bir sürü gerzek ve boş diziden biri olmadığı kesin.
yalnız hapishanede ki o.ospu müdüre acayip sinirimi bozmakla meşgul! uyarlama senaryo olduğunu
biliyoruz bu dizinin ama orjinalinde de karakterler böyle mi acaba diye düşündüm izledikçe.
tuba büyüküstün eskisi kadar kötü oyuncu degil bu dizide. vasat olan oyunculuğu orta derecede bir oyunculuk
düzeyine erişmiş, ilker aksum'a ise söz yok, şahane oynuyor yine..
filmin jeneriği ve müzikleri de gayet başarılı. senaryosu, kurgusu, çekimleri gayet iyi.
tabi bunda senaristlerin payı büyük. kerem deren ve pınar bulut ne de olsa..*
kısaca dizi diger rakiplerinden kalite olarak önde.*
ve 30 bölüm sonunda da final yapacakmış. yani yine bu iki deli senarist tadında bırakacaklar işi..