bugün

devamında iki katını da katlettik denmesi gereken durum.
(bkz: 2 buçuk milyar ağaç diktik)
+ 2 5 milyar ağaç diktik.
- nerede ?
+ yok lan söktük bunları arazi için sonra başka yere diktik tutmadı.
(bkz: At yalanı sikeyim inananı) replik buraya çok güzel oturdu şimdi ise saltanat sürmekte .
hangi araziye? o büyüklükte bir ağaçlandırma yapılsa farkederdik bence. orantısız atmayın sayın rte.
- 2 5 milyar ağaç diktik.
+ sonra?
- üstüne oturduk.
yalancıyı?
über belediye başkanımız topbaş bey in yıllardır istanbul a çaktığı laleleri ağaçtan sayarsan doğrudur. laaleeeler,laaleeeer, laaaleeler.
kesilen ağacı başka yerde replace etmenin aynı şey olduğunu sanan zeka özürlü açıklaması.

bunun orada yaşayan hayvanı var, böceği var mikrobu var bakterisi var oranın havasına suyuna katkısı var, bir alem bu. bu çevre çerçeve içinde bir sürü şey var. hepsini yok ediyorsun. gittik şuraya bu kadar ağaç diktik diye de mahsup ediyorsun. neyi mahsup ediyorsun.

hakikaten sokaktaki adam söylese yatırır sikersin sabaha kadar.
ağaç değil, son 10 yılda devlet eliyle 2 buçuk milyar fidan dikildiğini söylemiştir başbakan.
günde 684 bin ağaç demek diye hesaplanmıştır. bir de şunu düşündüğümüz zaman daha mantıklı olabiliyor; bu kadar ağacı kim dikti? 684.000 ağacı kaç kişi dikebilir? bir kişi günde 50 ağaç dikebilse, günde 13.000 kişi 10 yıl hiç durmadan buna çalışmış demektir. *
(bkz: atatürk orman çiftliği nden 3000 ağaç kesen parti)
il başına 10 yıldır her gün 8456 ağaç diktiklerini anlatan cümle. (yersen).

o değil de, bu agaclari diken adamların yerinde olmak istemezdim.
-"nuri abi! abi çok yoruldum bugün, 7000falan oldu bıraksak mı artık?
-"iyi bırakalım. yarın şu köşeye 10.000 tane dikeriz hallolur.

arkadaş, sayı saymayı mı bilmiyon, ağaç mı dikmedin hiç!
klasik iktidar yalanlarından biridir.
adamın iki buçuk milyar kez diktiği doğrudur(!)
dikmediği kalmamıştır herhalde, öyle sanıyorum, tabi tabi.
diren matematik.
bir recep tayyip erdoğan söylemi.

peki sen iki milyar sekizyüz elli milyon milyar sen fidan dikmişsin? sen bu fidanları ne yaptın?
dikilenlerin aynı anda söküldüğünü düşünürsek o zaman doğru olacak önermedir. günde 700bin fidan, yani her şehre günde 10bin fidan. yuh artık selami.
eski parayla mı yeni parayla mı
doğru söylemdir. 2 buçuk milyar incir ağacını ocağımıza dikmişlerdir, tomalarla sulamışlardır.
rakamlar ak koyunlar için doğrudur. çünkü 10 parmaktan sonrasını sayamazlar ve tanrıları olan reco ne derse amin derler.

kişi başı milli gelir 10.000$ olmuş ya. işte bunu yiyenler, ağaç sayısını da afiyetle yerler.
bu şu demektir: türkiye'de son on yılda amazon ormanları kadar bir alan ormanlaştırıldı.

işin matematiğini bir yere bırakıp uydu fotoğrafına geçelim;
görsel

biz yanlış biliyormuşuz, meğer uydu fotoğraflarında bej alanlarmış ormanlar.
hesap kitap işlerini ancak fasulye ya da boncukla yapanların söylemidir. (bkz: abaküs)
nereye? sorusunu doğuracaktır.
alan hesabından değil zaman hesabından dolayı eleştirilen söylemdir.

şahsen ben söylendiği günden beri türkiye'de o kadar alan yok diyeni görmedim. bu başlık altında da kimse bunu bu açıdan eleştirmedi.

zaman hesabına bakacak olursak da söylenecek bir şey yok, gülüp geçiyoruz. veriler, rakamlar, uydu fotoğrafları ve hatta gözümüzün gördükleri ortada.