bugün

Eskiden beri düşündüğüm; Şampiyonluk yaşamış 4-5 takımın kendi aralarında (1 bay) yapacakları eşleşme usulü bir turnuvaya ortam hazırlamasını umduğum bayramdır.

Spor bayramında fb, gs, bjk, ts, belki bursa; bir turnuvada karşılaşsa, maçlar tamamen dostluk amaçlı ve tümü yerli futbolcularla oynamak kuralı ile tek devre üzerinden oynansa; ne harika güzel bir dostluk ortamı olurdu.

45 fb ts kapışıyor bitiyor, arkasından 45 dk bjk gs kapışıyor filan... sonra kazananlar finalde 45 dk kapışıyor. Uzatma yok, beraberlik durumunda direk penaltılar atılıyor. Kazanana 19 mayıs dostluk şilti veya kupası veriliyor. Alın işte size organizasyon...
99 yıl önce basit bir vapur içindeki bir adam samsuna indi ve bir milletin kaderini belirledi. Ne kadar Meclis Başkanı konuşmasında tek bir Atatürk lafı etmese de, birileri ayyaş dese de, bin türlü iftiralara kurban gitse de bir Atatürk ü çok seviyoruz. Allah senden razı olsun paşam.
Paşamın bizlere armağan ettiği gündür, Milli bayramdır.

dilindekiyle eylemleri tezatlara boğulmuş, yozlaşmanın hemen öncesinde duran vasat bir gençliğe sahip bir ülke olsa burası, yine de umut var. Bu ülkenin Başlangıcı cağların ardını görebilmişler ile kuruldu.

Ve Bazı soysuz orospu çocukları da eksilemiş üstekileri. Zorlarına gitmiş belli. Baska dilden anlamaz bunlar, hoşlarına bile gider orospu çocukluğu.
Bir daha gel, gel samsundan sarı saçlım mavi gözlüm...
Gençler! Gençlik bayramınız kutlu olsun.
görsel
görsel

Bir insan daha ne kadar mükemmel olabilir ?
görsel

Büyük olmak için hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın. ülke için gerçek amaç ne, onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır; herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. Fakat sen buna karşı direneceksin, önüne sonsuz engeller de yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu engelleri aşacaksın.

Bundan sonra da sana büyük derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin...

Mustafa kemal atatürk
kurtuluş savaşının başlandığı o güne selam olsun.

görsel
Atatürk'ün gençliğe armağanıdır. Gençliğe düşen ise bu armağanı yaşatmaktır.

Saygı ve rahmetle...
Kutlu olsun.
Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş savaşını başlattığı gündür. Sağolsun!

görsel
kendisini bu ülkenin evladı kabul eden herkesin bayramıdır. kutlu olsun. rabbim yüz yıllar bin yıllar boyunca bugünkü gibi özgür ve bir arada kutlamamızı nasip etsin.
Bağımsızlık ateşinin çaktığı kutlu gün.

Kutlu olsun.
(bkz: )

Mustafa Kemal'i düşünüyorum;
Yeleleri alevden al bir ata binmiş
Aşıyor yüce dağları, engin denizleri.
Altın saçları dalgalanıyor rüzgârda,
Işıl ışıl yanıyor mavi gözleri,
Yanmış, yıkılmış savaş meydanlarında
Destanlar yaratıyor cihanın görmediği,
Arkasından dağ dağ ordular geliyor
Her askeri Mustafa Kemal gibi.
Gelmiş geçmiş kahramanlara bedel
Hükmediyor uçsuz bucaksız göklere
Al bir ata binmiş yalın kılıç
Koşuyor zaferden zafere.
Ölmemiş bir kasım sabahı!
Yine bizimle beraber her yerde,
Yaşıyor dört köşesinde vatanın
Yaşıyor damar damar yüreklerde.
Mustafa Kemal'i düşünüyorum,
Altın saçları dalgalanıyor rüzgârda,
Mavi gözleri ışıl ışıl, görüyorum
Uykularıma giriyor her gece.
Ellerinden öpüyorum.
Ümit Yaşar OĞUZCAN

görsel
görsel

Bayramımız Kutlu olsun. Nice 19 mayıslara..
19 mayıs giriş,
23 nisan gelişme,
30 ağustos sonuç,
29 ekim ise şanlı zaferimizin özetidir.
bayramımız kutlu olsun.
Büyükbabalarımdan birini şehit verdiğimiz kurtuluş mücadelesinin başlama günüdür. Kutlu olsun!
görsel
19 mayıs 1919 sadece kurtuluş savaşının başlama tarihi değildir.

19 Mayıs 1919, saldırgan emperyalistlere ve onların emrindeki iç düşmana karşı, Mustafa Kemal önderliğinde, Türk halkını örgütlemek için Kurtuluş Savaşının politik anlamda başlangıcıdır.

19 Mayıs 1919, emperyalizme, padişahlığa, hükümete ve köhnemiş devlet yapısına karşı Mustafa Kemal ve arkadaşları önderliğinde yürütülen devrimin başlangıcıdır.

19 Mayıs 1919, Ulusal Kurtuluş Mücadelesi için Mustafa Kemal ve arkadaşlarının, halkın silahlı gücü ve öncüsü olarak harekete geçişidir.

kutlu olsun

bugün bize atatürk' ü unutturmaya çalışanlara inat atatürk' e ve devrimlerine sahip çıkalım.

(bkz: 19 mayıs konuşmasında atatürk demeyen tbmm başkanı)

görsel
görsel

Burası bir milletin küllerinden yeniden doğmasının ilk adımının atıldığı, Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19 Mayıs 1919 'da Samsun'a çıktığı Tütün iskelesi..
Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 tarihinde 9. Ordu Müfettişi olarak Bandırma Vapuru’yla yapılan yolculuk sonrası Samsun’a çıkışı, Kurtuluş Savaşı’nın fiili başlangıcı olarak kabul edilir. 19 Mayıs 1919’da Türkiye’deki sivil direniş başlamıştır.

Her şey küçük bir adımla başlar. Büyürsün bir millet olursun, büyürsün özgür olursun, büyürsün memleket olursun, bir olursun, tek olursun, büyürsün ATATÜRK olursun...
böyle özel bir günü gençlere armağan etmek...
"Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz. " diyen ve ona inan güvenen herkesindir. Bayramımız kutlu olsun.
görsel
Atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramımız kutlu olsun.
(bkz: Özgürlük)
izindeyiz büyük adam.
görsel
anlamı çok güzel bir bayramdır. 19 mayısta, kurtuluş mücadelemizin başladığı tarihte anıyoruz atamızı. o her zaman "türk" milletinin gönlünde olacaktır. ruhun şad olsun atam. emanetine sahip çıkacağız.
Kutlu olsun nice güzel bayramlarımız olsun. Ulu önder Atatürk'ün bizlere armağan ettiği o güzel bayramlardan biridir. Sadece birgün kutlayıp geçmeyelim, fikirlerini, düşüncelerini hayatımıza rehber edinip ülkemizin, milletimizin geleceği için çalışalım. Bilimde, sanatta, sporda tüm alanlarda birlikte yaşadığımız bu güzel ülkemizi kalkındırmak ve geliştirmek için elimizden gelen herşeyi yapalım. Sadece bu tarz günleri kutlayıp bayrak asarak geçiştirmeyelim. Ey gençler, kendini genç hissedenler, güzel dostlarım hiçbirinizi tanımıyorum hiçbirinizin dinini görüşünü dahi bilmiyorum ki zerre umrumda da değil fakat bizler bu cennet vatanın bir parçasıyız hepimiz aynı gemide bulunan hepimiz bütününü oluşturduğumuz yapbozun parçalarıyız. Ufak tefek ayrılıklar yüzünden birbirimizi yok etmek yerine ayrılıklarımızdan farklı düşüncelerimizden örnek alarak kendimizi milletimizi vatanımızı geliştirmek ve onu ilelebet koruyup hak ettiği saygınlığa getirmek için herşeyi yapmalıyız.
(bkz: muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.)
(bkz: Mustafa Kemal Atatürk)
Edit: telefondan yazıldığı için yazım yanlışları var ise affola.
bayramımız, kutlu olsun efendim...