bugün

(bkz: yandaşların rtenin ilahlık referandumundaki tutumu)
sonuç ne çıkarsa çıksın Türkiye'de 16 Nisandan sonra her şey değişecektir.
16 nisan'a kadar yatırımınızı dolar olarak planlayın. Tabi yatırım olarak düşünecek miktarda para kazanıyorsanız.
Hiçbir konuda toplumsal altyapıya sahip olmamanın kötüye kullanımındaki son halkayı temsil eden, "hayır"ın sadece küçük bir es verdirebileceği referandumdur.

dün 1984 isimli kitapta okuduğum bir pasaj dikkatimi çekti(5. bölümün sonunda)

"Winston, julia ile konuşurken, bağnazlığın ne anlama geldiğini azıcık olsun kavramadan bağnaz gibi görünmenin ne kadar kolay olduğunu farketmişti. açıkçası, parti'nin dünya görüşü, onu hiç anlamayan insanlara daha kolay dayatılıyordu. gerçekliğin en açık biçimde çarpıtılması böylelerine kolayca benimsetilebiliyordu, çünkü kendilerinden istenenin iğrençliğini hiçbir zaman tam olarak kavrayamadıkları gibi, toplumsal olaylarla yeterince ilgilenmedikleri için neler olup bittiğini de göremiyorlardı. hiçbir şeyi kavrayamadıkları için hiçbir zaman akıllarını kaçırmıyorlardı. herşeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı, çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu."

bu altyapı eksikliğine ek olarak üreme hızı, tv ve gazetelerin aralıksız propaganda faaliyetleri, vb. sebeplerle, her geçen gün daha çok insan bu güruhun arasına katılmakta ve en büyük problemin de bu olduğunu düşünüyorum.

"ne yapılabilir" kısmına öneri getirebilecek kadar donanımlı değilim ama sadece referandum sonucuyla bir şeylerin değişebileceğine inanmayı çok da gerçekçi görmüyorum.

yine de allah sonumuzu hayır etsin.
Yeni Anayasa metnini hala okumayanlar bi zahmet okusun ve mümkünse ondan sonra yorum yapsın.
görsel
Türkiye de siyaset o kadar boktan ki artık takmayacağım.

Oy verdiğim devlet bahçeli daha 2 gün önceye kadar başkanlığa karşıydı bugün başkanlık sancağını en önde taşıyor.

Dün ülkücüler ve milliyetçilik sayın cumhuru reisimiz tarafından yerden yere vuruluyordu.Milliyetçilik ayaklar altına alınmıştı.Bugün yerlere göklere sığdırılamıyor.

Ben türkçü olarak hayır diyorum akitler çıkıyor sen pkk ile aynı saftasın demeye getiriyor. Ama daha bir kaç yıl önceye kadar partisi ve ileri gelenleri megri megri çekerken kafaları kuma gömüktü bunların.Haburu,dolma bahçe mutabakatını,osloyu görmezler bunlar.

Ben çıkıyorum hayır diyorum sen fetöcülerle aynı saftasın diyorlar bu akitler. Ama kendi parti başkanları üüüüühühhühü ülkene dön diye fetö için ağladığında kafaları yine kumun içindeydi.Devlet fetöye teslim edilirken üç maymunu oynuyorlardı.

Diyeceğim o ki iyi düşünün Türk halkı bir daha kandırılırsak bu ülke toparlanamaz. Özellikle ülkücü arkadaşlarım sizi sadece oy malzemesi yapmalarına izin vermeyin.Açın devlet beyi üç gün önce ne diyordu şimdi ne diyor bu adama da ki değişimin nedeni ne diye az sorgulayın.Günün malzemesi olmayın dün bu devlet kürtleri,fetöyü kullandı bir yere geldi sıra ülkücülerde siz izin vermediniz vermezsiniz inşallah.

Türkiye için hayırlısı olsun.
sürpriz maç kesinlikle.

oranlar ise evet- berabere- hayır 2.20- 3.00- 2.30

bir tarafta mhp liderini transfer etmiş akp ve erdoğancılar
diğer tarafta ise milliyetçi halkçı ve anti erdoğancılar.

dip not: bahçelinin evet demesi mhp seçmeninin ilgilendirmiyor gibi son kamuoyu araştırmaları bunu gösteriliyor.
ne olursa olsun ümitsizliğe düşüp oy kulanmazlık etmeyin seçimle ilgili birçok araştırma yaptım ve hepsinde aynı sonuç çıktı oylar birbirine çok yakın çıkıyor az bir farkla hayır da çıkabilir az bir farkla evet de. %57-58 gibi uçuk rakamlara inanmayın 2010 daki referandumda bile %58 çıktı o zaman hdp boykot etmişti ve akp çok daha fazla destek alıyordu seçmenden ve rejimi değiştirmeye yönelik bir seçim değildi şu an akp kendi seçmenini bile ikna edemiyor bu konuda ve bu yaptıkları şeyi savunamıyorlar hayır oyu veren teröristtir demekten başka bi şey gelmiyor ellerinden o yüzden tembellik yılgınlık göstermeyip mutlaka oyunuzu kullanın ve asla umudunuzu kaybetmeyin.
Bence kesin evet çıkacak çünkü israil amerika ingiltere almanya v.s evetci.
sonucu %52 hayır, %48 evet olacak gibi görünüyor.

aslında aradaki fark şu an bile 9-10 puanlarda ama bir ayda yapılacak türlü türlü numaralar* hayırları 1-2 puan artırabilir. Buna bir de 4 puanlık banko hırsızlığı koyarsak sonuç yazdığım gibi olur.
hayır çıkmasının akpye bir zararı olacağını düşünmediğim seçimdir. mahçeli mhpnin başında kaldıkça türkiyede muhalafet diye bişey olmayacaktır. milliyetçi muhaliflerde mhp genel merkezini işgal edecek potansiyel var mı hayır çıkarsa. aksine ever çıkarsa muhalefetin sesinin daha çok çıkacağını düşünüyorum tabi denemeden bilinmez. akpyi seversin sevmezsin ama mevcut sistemden devam etmenin bi işe yarayacağını düşünmüyorum.
Bu konu ile ilgili tek bir önemli nokta vardır. Lütfen anayasa değişiklik maddelerini "bizzat" okuyun, okutun! Direkt kendiniz okumadan incelemeden oy kullanmayın.
Büyük ihtimalle evet diyeceğim referandum olacak şimdiye kadar akp'ye hiçbir şekilde oy vermedim.
Evet dememin nedeni ise akp belki 5 yıl belki 10 belki de 20 yıl sonra elbette bitecek. Bu kadar geniş yetkileri bunlardan başka kimse halka teklif dahi edemez.

Spiderman sözü gibi olacak fakat büyük güç büyük sorumluluk getirir diye bir durum var, bu gücü yanlış kullandıkları an halk şikayet etmeye başlayacaktır. Son birkaç sene içinde ak parti seçmen kitlesinin bir bölümünde huzursuzluklar başladı, yıkılmalarını olası görüyorum.

Akp düştüğünde bu kadar yetkiyle yeniden başa geçecek insan bu akp kalıntılarını, şirketlerini, gemilerini, gemickllerini sonuna kadar yargılayacak.
Saltanatın son yılları bunlar.
(bkz: rte nin rothschild ve siyonistlere verdiği söz)den sonra gündeme gelen referandumdur.
Sirf hayir oyu vermek icin Amerika seyahatimin tarihini degistirdim. O sandiga gidip hayir basicam. hayirlisi olsun.
suriye'ye demokrasi döşemek için ortalığı paramparça ederken,

neden beşar esad'ın yetkilerine sahip bir diktatör yaratmaya çalışıyoruz ?
görsel
bütün anketler linkte sıralanmış. isteyen yorumunu yapsın. görelim nerdeymiş bu yüzde 53 evet filan. oturduğu apartmanda kafasından anket yapıp işkembeden sallamak kolay.

https://tr.m.wikipedia.or...iği_referandumu_anketleri
kemal kılıçdaroğlu umarım bu sefer oy kullanabilir.

düşünsenize kılıçdaroğlu'nun yine oy kullanmayı beceremediğini ve 1 oy farkla evet çıktığını? lütfen kemal amca 1 hafta öncesinden gidip oy kullanacağın binayı gör.

benim oyum kişi ve partilerden bağımsız olarak hayır olacak tabii ki.
görsel
türkiye'yi az çok tanıyanların evet çıkacağını çok iyi bildikleri referandumdur.

akp zaten kafadan %45 yapıyor. mhp'nin sadece %5 kısmı evet dese bile referandumdan evet çıkar. yani kesinlikle evet sonucu çıkacak.

olan güzel ülkeme oldu. artık biz de azerbaycan gibi bir parti devletiyiz. bunu kabullenmek gerek.

tam bir oran tahmini yap derseniz: %53 evet - %47 hayır. bu oran evet lehine değişebilir ama hayır lehine değişmez.
Sonuç ne çıkarsa çıksın kurtuluş yokmuş ne yapalım o zaman evet mi verelim oy mu kullanmayalım bunu mu istiyorsunuz? Ne olursa olsun her zaman kurtuluş vardır. Atatürk işte bu kafalarla da savaştı o zaman da kurtuluş yok diyorlardı ama sonra ne oldu? Tehditleri asla ciddiye almayın gidin oyunuzu kullanın HAYIR DA HAYIR VAR.
AKP'li vekilin Hollanda sevinci...

görsel

http://www.gercekgundem.c...-vekilin-hollanda-sevinci
türkiyenin önünü açacak, oyunları bozacak referandumdur.
12 eylül 2010 anayasa değişikliği referandumundan farklı olarak x hayır diyor y evet diyor şeklinde savunularak propaganda yapılan referandum.
2010 referandumunda bilbordlarda tek tek her maddenin ne değişiklik içerildiği anlatılmıştı.