bugün

imamoğlu neden vali sorusunu geçiştirdi ? Daha sonuçlar açıklanmadan Anıtkabir'e gitmeler falan.. Dün gece de boş boş vaatler o beleş şu beleş diye diye attı kendisi bile tutamadı. Binali Yıldırım dün gece itibari ile seçimi kazanmıştır. Muharrem ince vardı bir aralar yok şimdi ortalıkta aynısı Ekrem Bey'e olacak.
şahsım gerçekcidir.
takım tutar gibi parti tutmam. teknoloji, üretim ve carı açığın azalması, özgürlükler konusunda kim daha iyi planlar sunarsa ona oy veririm. o açıdan taraf olarak değerlendirilmek istemem.

öncelikle demokrasimiz çok şey kazandı bu iki keskin olmayan insan sayesinde. öyle ya
sonuçta bu sadece bir seçim. kazananı olacak, kaybedeni olacak ama kazanan kaybedeni ve taraftarlarını ezmeyecek çünkü bu vatan kimsenin babasının malı değil. biz görevlendiricez, bir dahaki seçimde beğenmezsek göndericez.

imamoğlu, akılcılığı, objektif bakışı ve çağa uygun ve açık olma tavırları ile radarımda olan bir insandı.
yıldırım ise anadolu insanının yumuşaklığı, sakin konuşması, kendi tarzında espri yapabilmesi, neşesi, arada dobra açıklamaları ile radarımdayd, yani binali yıldırım son zamanlarda çok sık gördüğümüz asık yüzlü politikacılardan değil. daha esnek, daha neşeli.
adayların eksileri de olabilir ama şu an önemli değil.

iki liderin oturup medenice kendilerine seçmen kazanmaya çalışmaları ve bunu herkesin önünde yapabilecek özgüvenleri, karşısındakine, asgari de olsa saygıları. millete örnek oldu.
böyle olmalı zaten.
politik programları arada izlememe rağmen çanak sorularla oluşturulan tiyatromsu programlara döndüğü için izlemiyordum.
inşallah bu tarz devam eder de millet neyin ne olduğunu daha çok öğrenir.

öyle ya hala s 400 lerin yozgat ta yapıldığını sanan insanlar var.

ha, programdan sonra görüşüm değişti mi, zerre değişmedi.
ekrem imamoğlu ile binali yıldırım arasında en az 10 gömlek fark olduğunu ortaya çıkaran yayındır.

binali'ye izmir belediye başkanı adaylığında kalma izmir verilerini eline vermişler adam resmen hazırlanmamış bile...

ibb hakkında sayfalarca usuzlsüzlüğün olduğu sayıştay raporunu "okumadım" demesi rezaletti...

birde fetö ile ilişkisi sorulduğunda "yok, yok" demesi çok komikti, türkçe olimpiyatlarına çıkıp "hoca efendiii, hoca efendiii" diye bağırsan sen değilmiydin diye soraralar adama binaliiii.*
Dağ fare doğurdu.
iki adaya da yayına katıldıkları için teşekkür ederim. Bu tartışmanın olması bana çok önemli bir eksiğimizi hatırlattı. Tartışma adabımız yok. Karşımızdaki kişiyle nasıl konuşacağımızı bilmiyoruz. iki kodamanın seviyeli tartışmasını izlemek oldukça keyifliydi.
Hakaret, küfür, kavga içermeyen sanki yurtdışından bir görüntüymüş gibi geldi. Normalleşmenin ilk adımları gibiydi. Tabi bu programlara yıllardır çıkmayanlara da yazıklar olsun.
Programın seyri fena değildi. iki aday için de yüksek yoğunlukta duygu beslemiyorum. Yani ne nefret ediyorum ne de sempatizanıyım. 31 mart seçimlerinde sağlık sorunları sebebiyle oy kullanmadım.
Programın en iyi yanlarından biri de şu oldu. Genelde sağ siyasetçiler bu tip konuşmalarda daha pasif kalırken solcu diye tabir ettiğimiz siyasetçiler karşı tarafı aşağılar ve çirkefleşirdi. Ancak böyle olmadı tam tersine imamoğlu oldukça medeni, hakaretsiz bir dil kullandı. Binali bey de birkaç defa 'yalancı' ibaresini kullandı. Ama bunca yıl sonra bu acemiliklerin normal olduğunu düşünüyorum.
Binali bey çok önemli görevlerde bulunmuş bir devlet adamı. Kendi karakteri gereği de oldukça ağırbaşlı birisi. Bu ağırbaşlılık belki üst seviyelerde etkili olabilir. Ama istanbul' a daha dinamik, daha genç, daha konuşkan birisi başkan olmalı. Ben ekrem beyde o heyecanı ve isteği gördüm. Oy kararımı daha önceden vermiştim. Bu yayın kime oy vermemem konusunda beni daha çok ikna etti diyebilirim.
Ülkemiz ve istanbul için en uygun olan, hakeden kazansın.
imamoğlu yeterli bir performans sergilemedi. dik çıkışları seven anadolu insanı yıldırım'ın imamoğlu'na ithafen söylediği tutarsız iftiralardan hoşlanacaktır. pasifize edilmiş bir munazara gibi görünüyordu. dünkü konuşmada eğer muharrem ince olsaydı muhtemelen binali kaçacak delik arardı. maalesef imamoğlu yeterli bir performans sergileyemedi. elbet bunun arkasında, bizim görmediğimiz kısımlarda yapılan soru anlaşmaları ve diğer şeyler vardır. ancak, bir nebze daha agresif olunmasını tercih ederdim.
Binali ye bazı texter ezberletmişlet ve yayına çıkarmışlar. Çok yetersiz olduğu gözler önünde. Karşısında ise heyecanlı ve dinamik bir imamoğlu vardı.
bana fikirler edindirdi diyelim haydi de; halka hiçbir şey vermedi. oy oranlarında değişme sağlamaz bence.

neden?

türk halkı şiddeti, kavgayı sever. bunu görmek için oturdular tv karşısına. bi tık hayal kırıklığı oldu.

bir kesim imamoğlu yıldırım'ı ezecek umuduyla izleyen kesim , diğer kesim yıldırım'ın yenileceğini bilerek, dik dur eğilme modunda izleyen kesim vardı.

sonuç mu?

fıs. iki kesimde tatmin olmadı.

imamoğlu bu argümanlarla ezer miydi? düpedüz ederdi hemde. yolsuzluklar, cemaatlerdeki paralar, cemaatlerdeki çocuk tacizleri, kadın+çocuk cinayetleri ve tacizleri, ve bu taciz+cinayetten sonra serbest bırakılanlar, memur maaşıyla yapılamayacak mal varlığı, ibb' deki fazla araç israfları, terörist yakıştırmaları, feto yüklenmeleri... daha bir sürü var aslında yüklenilecek konu.

imamoğlu bazılarına yüzde 10 değindi, çoğuna değinmedi bile. bir ihtimal de ''ben zaten bu hoşgörü politikamdan kazanacağım.'' cümlesiyle başladığı için, o tarzdan gitmeyi istedi belki.

hatta bence ince' nin düştüğü hataya düştü imamoğlu.o da; sadece belirli bir zümrenin anlayabileceği dille konuşmak. arkadaşlar kabullenelim, fraksiyon, fonksiyon, parametre, abandone etmek...

bu vb kelimeleri bilmeyen topluma bu kelimeleri kullanırsan anlaşılmazsın.

işte kullanacağın kelimeler;

minval, beka, satılmış, istihdam vb...

sanırım anlaşılabildim.
istanbul kazandı. Daha güzel olsa da her şey çok güzel olsa da istanbul’a bir güzellik gelecek. Orası kesin. Oylar yine birbirine yakın çıkacak gibi bir his var içimde.
iki amerikan uşağı ile bir arap uşağının türk milletine masallarını izledik.

(bkz: çöp)
sayıştayın raporunun sayın binali yıldırım tarafından okunmaması istanbul'u da bu kadar geçiştirebilecek olmasının kanaatindeyim

sayın ekrem imamoğlu'nun gayet güzel hazırlandığı atıfta bulunulan ve iftira edilen konularda gayet açık seçik ve belgelerle cevap verdiği istanbul'a ve istanbulluya ne kadar hakim olduğu ayan beyan gözler önüne serilmiştir

sayın binali yıldırımın atıfta bulunduğu özlük-kişilik haklarının çalınması konusunda imamoğlunun verdiği yanıt gayet manidardır. yaşadığımız dijital çağda dökümanların ulaşılabilirliği taktir edileceği gibi kağıda kıyasla dijital olarak çok daha kolaydır.

vali devletin valisidir hükümetin valisi değildir rıza zarrab gibi bir insan artığının vip'den geçtiği türkiye'de seçilmiş mazbatası verilmiş akabinde geri alınmış belediye başkanının vip'den geçememesi bir siyasi ayıptır. bu soru çok yerinde ve çok açıktı
kelime oyununun olduğuna inanmak akla ziyandır.

moderasyon olarak benim eksik gördüğüm soru sayın yıldırıma ibb ido başkanı iken görevden alınma hikayesinin sorulmaması dışında bir problem yoktu

seçmen gözünden: bir fark yaratabilecek bir yayın olmamıştır.

yazar gözünden : siyasetçilerin dili genel olarak sivri değildi alıştığımız siyasi sivri söylemlerden uzaktı bizim milletimiz ve seçmenimiz tuttuğunu koparan sert üsluplu siyasete aşina ve bundan keyif alıyor. oturumun tatlı-sert geçmesi gayet mutlu etmiştir

adettendir

p.s herşey çok güzel olacak
binali fena yakalandı, aslında içinden geçilebilirdi ama imamoğlu herhangi bir mağdur edebiyatı hikayesi çıkmasın diye fazla zorlamadı, imam zaten 6 puan önde şu anda, ulan bu adamı kim fox'a gönderdi?
sokak hayvanlarından kimse bahsetmedi..Onlar bu şehrin sakinleri değil mi ?
izleyenler için vakit kaybı olmuştur.
izlemeyenler hiçbir şey kaybetmemiştir.
genel itibariyle sıkıcı geçmiş ama sonunda çekilen aile fotoğrafı, iki adayın birbirlerinin aileleriyle kısa sohbeti ile dostane mesaj ile bitmiş yayındır. eleştiri kısmına gelecek olursak. adı ortak yayın olup, ikili diyaloğa girilmeye izin verilmemesi biraz tezatlık oldu sanki. süre takıntısı da ayrı bir engel oldu zaten. moderatör biraz olsun kural dışına çıkıp, tolerans gösterebilirdi. biraz olsun dedim ama hiç çıkmadı yani. bu da bazı soruların havada kalmasına sebep oldu. nitekim iki aday da aslında birbirine ek sürede saygı gösterebilecek yapıdalardı moderatör tolera edebilseydi. ama onun da suçu değil. açık oturumda çok görev almış biri değil sonuçta bir haber spikeri. neyse hayırlısı olsun. umarım haftaya hak eden kim ise kazanır da ve artık bunca ay'lar arasında, senelerdir seçim konuşuyoruz psikolojisinden kurtuluruz.
Ortalama zekaya sahip ve akli melekeleri yerinde olan hiç kimse bu yayından binali yıldırım ın karlı çıktığını söyleyemez. Evet binali yıldırım ezilmedi ve rezil rüsfa olmadı. Keza ülkede bakanlık, başbakanlık yapmış eski bir siyasetçi olarak o kadar manevra tecrübesi olsun bir zahmet.

Ama rakibi bugun kazanmıştır, kendisine geçmiş olsun.
yayin sonrasi nikah pozuyla yarmistir. Ismail'i cek al aradan resmen dünür pozu yaa. ay cok güldüm * * :):):)
Önemli bir yayındır.

Tarafsız bir izleyici olarak Binali Yıldırım'ın daha mantıklı konuştuğunu ve daha olgun davrandığını düşünüyorum.
imamoğlu kararsız seçmene oynadı, sakin kaldı, tartışmaya girmedi, rakibinin sözünü kesmedi. O da farkında önde olduğunun polemiğe gerek yok diyor. Mantıklı strateji. Seçim imamoğlu na hayırlı olsun. Sonlara doğru Binali Beyde de bir rahatlama oldu o da farkında artık kaybettiğinin.
Baştan sona izledim ve vaatler konusunda binali yıldırım’ın teknolojik vaatleri eğer yapılırsa başarılı olur onun dışında ki diğer vaatleri boş vaatler gibi geldi fazilet partisini de sayarsak 25 yıl saymazsak 16 yıldır istanbul’u yönetenler kendileridir. Ve her gelen trafik problemini çözeceğini söyler. Kardeşim bu istanbul’un trafik sorununu kimse çözemez. istanbul’un nüfus yoğunluğu 2900’dür. Bu yoğunluk var iken trafik sorunu falan çözülemez.

Dediğim gibi 16 yıldır istanbul’u yöneten kendileri ve bunla beraber verilen vaatlerin hepsi şimdi mi akıllarına geldi yoksa daha önce neden yapılmadı?

Tartışmaya çok girilmedi keza kendini beğenmiş moderatör bozuntusu ismail k*çükkaya engelledi bazı şeyleri.

Vasat bir yayın oldu mu? evet vasat bir yayın oldu ama genel olarak bakarsak yıllardır böyle bir program yapılmamıştır demokrasi açısından güzel bir program oldu.

Heh oy verecek olsam böyle bir yayını izleyip oyumu vermem orası ayrı ama verecek olanlara bakarsak bir öngörü olarak önce ki seçimi imamoğlu 13 bin küsür farkla kazanmıştı. 23 haziran’da ise 100-150 bin aralığında ki bir farkla imamoğlu’nun kazanacağını düşünüyorum.
binali yıldırım istanbul'dan göç eden 60 bin insanın anadoludaki altyapının gelişmesi dolayısıyla göç ettiğini belirtti. bence bu cümle anadoludaki altyapı ve iş olanağı eksikliklerine rağmen istanbuldan 60 bin insan kaçtı olarak düzeltilmesi gerekiyor. herkesin hayalinde kırsala kaçmak varken böyle bir cümle söylemek istanbulda betonun içinde yaşayan insanları güldürmekten öteye gidemez. zira istanbuldaki yeşil alanların ,yüksek nüfuslu semtlerde yaşayan insanlara ulaşım açısından ne kadar yakın olduğu da herkes tarafından biliniyor. güzel bir yeşil alana gitmek 1 saati almaktadır. ben tayland'ın bangkok şehrine gittim. en kalabalık bölgelerinde 3-4 gün konakladım. binaların plazaların ortasında maksimum 10 15 dk yürüme mesafesinde göletli kocaman parklar gördüm.

not : bangkok yüz ölçümü 1.570 km2 nüfus : 8.3m
istanbul : 5.461 km2 nüfus : 15 m
yani yoğunluk yüz ölçümü insan açısından bangkok 5.3 (kilometrekare alana düşen insan sayısı)
istanbul ise 2,7(kilometrekare alana düşen insan sayısı) , netice itibariyle bangkok daha yoğun bir şehir.

ikinci olarak istanbulda 16 17 senedir öğrencilik hayatım boyunca ne devletten ne de vakıflardan bir tane bile yardım almadım. bütün geçimim ve sosyal olanaklarım para ile ailem tarafından karşılandı zorluklar yaşadım, sosyal haklar elde edebilmek için vakıflara ve devlete başvurular yaptım bir tane bile yardım almadım ne yurt yardımı ne yemek ne yol ne su ne de para. vakıfların yurtları okulları üniversiteleri olduğunu biliyorum. fakat bu yurtlarda kalan gençlerin ne yollu bu hizmetlerden faydalandığı tamamen şaibelidir. bu hizmetlerin belli bir kesime ulaştırıldığını düşünüyorum. üniversitelerinin ise topluma faydası yok aksine toplumun vakıf üniversitelerine yıllık ortalama ödediği 30 bin 40 bin tl para ile faydası var

üçüncü olarak gençlere 10 gb internet ne sikime yarıcak burda her iki tarafada eleştirim gençleri e-spor gibi platformlara heveslendirmeleri. bunlar boş işler kimse kusura bakmasın gençlere çocuklara zamanlarını nasıl değerlendirmeleri gerektikleri konusunda yanlış örnek oluyorlar .

dördüncü olarak istanbulda mevzu sadece suriyeliler değil afganlar pakistanlılar suriyeliler araplar ve çeşit yoksul ülkelerden gelen yoksul göçmenlerin sayısına bakılmalıdır.
bayramda eminönünde olan insanlar istanbulun halini görmüştür. adalara geçemedim insanlar yollara taşıyordu resmen. tipler athırsızı . buralarda yaşayan insanlar çocuklarını nasıl büyütüyorlar şaşıyorum resmen güvensizlik içindeyiz.
Yıllar sonra ülkemizde yapılan seçim açık oturumudur.

Şimdi bir tarafta yıllardır politikanın içinde olan tecrübeli bir politikacı, diğer tarafta çok daha genç ama siyaset tecrübesi daha düşük bir başka politikacı... Böyle bir manzarada Yıldırım'ın daha hazır gelmesini beklerdim.

Özellikle ilk çeyrekte seçim iptalliyle ilgili konuşmalarda bence imamoğlu daha ikna ediciydi ve tartışmanın bu bölümünde Yıldırım'ı oldukça ezdi. Devam kısımlarında özellikle Yıldırım'ın Sayıştay raporuna yalan demesi ama imamoğlu raporun kendisini çıkartıp konuşmaya başladığında Yıldırım'ın raporu okumadığını söylemesi bence kendisi için kötü oldu. Okumadığın şey nasıl yalan oluyor?

Vaatler bazında arkasında hükümet desteğide olan Yıldırım'ın vaatleri anlatışı çok cansızdı. Buna karşılık imamoğlu daha canlı bir sunum yaptı. Ki bu noktada haliyle Yıldırım'ın vaatlerinin daha büyük olduğunu söyleyebilirim ama bunu sunuş şekli çok vasatttı açıkçası.

imamoğlu daha kanıtlı konuştu. Yani Tüik verilerine kadar kullandı. Hatta tartışmanın bir noktasında Yıldırım'ı Cumhurbaşkanıyla vurması çok enteresan bir yaklaşımdı.

Sonuç olarak imamoğlu gençliğinin verdiği enerjiyi daha iyi kullandı. Tartışmanın genelinde değil ama bazı noktalarında Yıldırıma bence ciddi üstünlük sağladı. Yine yakın bir seçim olacağı açık ve seçmenini sandığa götüren kazanır gibi görünüyor. Ama kararsız bir seçmen olsaydım ve kararımı sadece bu tartışma ekseninde verecek olsaydım imamoğlu ağırlıklı olurdu bu.
ben ikna oldum.
hersey cok guzel olacak.
#herşeyçokgüzelolacak
cinali kendi oyunu da kaybetti.